از کاشان تا یزد با روزیاتو؛ مجموعه عکسی از ۹ ماه سفر به دور ایران

از کاشان تا یزد با روزیاتو؛ مجموعه عکسی از ۹ ماه سفر به دور ایران

ایران چهارفصل ما مملو از ظرفیت‌های گردشگری متنوعی است که تا سال‌ها می‌توان از شهری به شهر دیگر و از روستایی به روستای دیگر رفت و هر بار با دیدن جاذبه‌ای جدید غرق در شگفتی شد. از بناهای تاریخی و سنت‌های متفاوت مردم گرفته تا چشم‌اندازهای طبیعی بی‌نظیر، هر گوشه از کشورمان جذابیتی خاص برای خود دارد.

از میان برج‌های بلند، نورپردازی‌های جذاب شب‌های تهران و حال و هوای شاد دربند و درکه پایتخت ایران که عبور کنیم و به سمت قلب میهن برویم، به خانه‌های خشتی و گلی کاشان می‌رسیم که معماری باستانی بناهایش همیشه دیدنی است و در امتداد خود ما را به شهر اصفهان می‌رساند؛ نصف جهان! از روی سی‌سه پل و آوازهای شبانه گردشگران می‌گذریم و بر فراز کوه‌ صفه به تماشای نقش‌جهان و عالی‌قاپو می‌نشینیم تا هوایش ما را به کرمان برساند؛ دیار کریمان و باغ شازده ماهان.

از داغی کویر در شهداد و راه رفتن در میان کلوت‌ها به بزرگ‌ترین شهر خشتی جهان می‌رسیم، به ارگ بم. به نخلستان‌ها و باغ‌شهر خوش آب و هوا و دوست‌داشتنی.

از آنجا روانه چابهار زیبا می‌شویم؛ بعد از سر زدن به تمساح پوزه باریک ایرانی می‌رویم به درک تا با پاهای خیس از دریای عمان روی رمل‌های کویری که چسبیده به آن قرار دارد راه برویم و دنیای رویایی و کاملا متفاوت را تجربه کنیم که مانند فیلم‌هاست.

گواتر هم در همان حوالی است، نقطه صفر مرزی جنوب‌شرقی‌ترین نقطه ایران که آن سوی آب‌هایش پاکستان است و این طرف ایران با جنگل‌های حرا و مردمی متفاوت از مرکز و شمال ایران.

در این رابطه بخوانید: درک ، هیجان‌انگیزترین نقطه جهان؛ وقتی دریا به کویر دست می‌دهد

کوه‌های مریخی، بندر بریس و دریاچه صورتی لیپار هم دنیایی ساخته‌اند که شبیه هیچ کدام از منظره‌های عادی زندگی ما نیستند. حداقل برای ما پایتخت‌نشین‌ها که نه خیلی نخل دیده‌ایم نه درختان گز و کوه‌های نوک تیز و نقره‌ای و قرمز. دیدن چشمه‌های جوشانی که گِل به هوا پرتاب می‌کنند برایمان همان قدر عجیب است که دیدن آدم فضایی روی زمین!

همین حال و هوای خاص را در دره ستارگان قشم هم می‌توان تجربه کرد. جایی که می‌گویند شب‌ها اجنه در آن رفت‌وآمد دارند.

برای بازگشت به دنیای واقعی اما زیبا و عاری از زشتی‌ها، به هنگام می‌رویم تا با سمبوسه‌های میگو که در تابه‌های قدیمی و کج‌وکوله روی گاز پیک‌نیکی و در روغن زیاد سرخ می‌شوند دلی از عزا در بیاوریم و روی قایق در ساعات ابتدایی صبح شاهد بازی دلفین‌های بازیگوش باشیم. بعد از آنجا از کنار کروکودیل‌های ترسناک و جذاب عبور می‌کنیم تا به جزایر ناز برسیم و دست آخر هم در کنار قلعه پرتغالی‌های قشم خستگی روز را با غذاهای جنوبی و خوشمزه به‌در کنیم.

هرمز، ساحل قرمز و براق، چشم‌اندازهای فضایی و خاک‌هایی از همه رنگ که دیگر نور علی نور است و تجربه‌ای جذاب برایمان بر جا می‌گذارد.

از آن طرف، اگر بخواهیم از کلان‌شهر به شمال یا غرب برویم به شهرستان زیبا و کوچکی می‌رسیم که تازه چند سالی است مورد مهرورزی گردشگران داخلی قرار گرفته؛ کلیبر زیبا که قلعه بابک خرمدین باعث شهرتش شده و در اطرافش جنگل‌های انبوه مکیدی دره‌سی و منطقه حفاظت شده ارسباران با غزال‌های تیزپا و منطقه آینالو چنان بر جاذبه‌اش افزوده‌اند که خاطره‌ای ماندگار برای گردشگران به جا می‌گذارند.

شمال ایران هم دیگر نیازی به تعریف ندارد. طبیعت گیلان، مسحور کننده است و دل‌رُبا.

با این توصیفات برای حس کردن بخشی از سفرهای روزیاتو به گوشه و کنار ایران در این مطلب چند قسمتی عکس‌هایی از شهرها و روستاها را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم که نگاهی متفاوت به ایران دارند.

تا انتها همراهمان باشید و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
کاشان: شهری تاریخی است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهرستان در ۲۲۰ کیلومتری جنوب تهران واقع شده و به دارالمومنین مشهور است.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
شهر کاشان حدود ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی دارد. باغ فین این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
خانه طباطبایی‌ها در کاشان به «عروس خانه‌های ایران» مشهور است.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
باشکوه‌ترین و زیباترین بناهای دوره قاجار در ایران را می‌توان در کاشان از نزدیک بازدید کرد.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
باغ فین کاشان نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی است. همچنین نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی است که مرحله مهمی از تاریخ بشر را نشان می دهد.
مشهورترین جشنواره کاشان، گلاب‌گیری است همه ساله از نیمه‌های اردیبهشت تا نیمه‌های خرداد در بخش‌های مختلف کاشان و شهرهای اطراف آن برگزار می‌شود. هر ساله بیش از یک میلیون نفر گردشگر در زمان برگزاری این مراسم به کاشان می‌روند.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
اصفهان شهری تاریخی و سومین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصربفردش مشهور است.
مجموعه عکسی از 9 ماه سفر به دور ایران
در منطقه جنگلی ناژوان امکاناتی چون تله سیژ، زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، زمین‌های بازی کودکان، ایستگاه‌های درشکه سواری، اسب سواری، قایق‌رانی و محوطهٔ دوچرخه‌سواری فراهم شده و برای عموم قابل استفاده است.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
میدان نقش جهان اصفهان در اردیبهشت ۱۳۵۸ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. کاخ عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان در ۶ طبقه و به زیربنای حدود ۱۸۰۰ مترمربع قرار دارد. ارتفاع نهایی این کاخ از سطح میدان ۳۴ متر بوده و در هر طبقه تزئینات هنری خاص خود را دارد.
مسجد شیخ لطف‌الله یکی از بناهای پیرامونی میدان نقش جهان است و به عنوان یکی از زیباترین بناهای مذهبی دنیا شناخته می‌شود. گنبد این بنا ۳۲ متر ارتفاع داشته و ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامیده‌است.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
اراضی اطراف پارک ناژوان به خاطر پوشش سبز و عبور رودخانه از آن، آب و هوای معتدلتری نسبت به اصفهان دارد و مملو از باغ گل است.
زمین‌های اطراف پارک جنگلی ناژوان که از معروف‌ترین پارک‌های جنگلی اصفهان است.
اصفهان مملو از آثار هنری و تاریخی است که میدان نقش‌جهان (همین عکس)، مسجد شاه، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع، مسجد سیّد، مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهلستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کاخ هشت بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی از بارزترین آن‌ها هستند.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
اثر هنری پل سی و سه پل در اصفهان در فهرست آثار ملی ایران در سال ۱۳۱۰ به عنوان یکی از پرطرفدارترین جاذبه های ایران به ثبت رسیده است. این پل حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و یکی از شاهکارهای به یادگار مانده از دوران صفویه به شمار می رود.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
عمارت و بادگیر باغ دولت‌آباد پنجره مشبک در باغ دولت‌آباد باغ دولت‌آباد چهار منار از باغ‌های قدیمی شهر یزد است و یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو بشمار می‌رود. این باغ از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده. بادگیر عمارت بادگیر این باغ با ارتفاع ۳۳/۸ متر بلندترین بادگیر خشتی شناخته شده در جهان است. (همین عکس)
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
بازار اطراف مسجد جامع یزد حجره‌های زیبا و بسیار دیدنی دارد. مسجد جامع یزد، یکی از شاهکارهای تاریخی ایران است و در هر گوشه و کنار آن، یادگارهایی از دوران گوناگون برجای مانده‌.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
زندان اسکندر در حقیقت مدرسه‌ای است با حدود ۱۰ قرن قدمت که در محله فهادان شهر یزد قرار دارد.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
محله‌های قدیمی و سنتی با کوچه پس کوچه‌های خشت و گلی در هم تنیده، بازارها، مساجد، حمام و خانه‌ها بارزترین خصوصیت شهر یزد هستند.
مشخص‌ترین وجهه شهر، معماری خاص کویری آن است. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
در مجموع ۷۷ محله از مجموعه محلات شهر یزد در محدوده بافت تاریخی یا در حریم آن قرار دارند.
ایرانگردی روزیاتو در قاب تصویر
آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. ساختمان اصلی آتشکده بر ارتفاعی حدود ۲۱ متر از زمین و در میان حیاط بزرگی که درختان همیشه سرسبز سرو و کاج آن را پوشانده، قراردارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • hamed اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

    سلام فروغ بیداری با تشکر از نوشته های زیباتون بر خلاف اون همکار معلوم الحالتون نوشته های شما و اقای علی حسینی خیلی دلچسب هستن. یه انتقاد ریز هم بکنم تبلیغات ساید خیلی زیادن.
    و مهم تر از همه ما همچنان منتظر مقاله دره شیرز کوهدشت هستیم.