۶ عادت رایج اما مخربی که زندگی را به کام ما تلخ می کنند

۶ عادت رایج اما مخربی که زندگی را به کام ما تلخ می کنند

می گویند شادی یک مفهوم دقیق و مشخص نیست چون هر کسی تعریف خودش را از آن دارد. اما روانشناسان و عصب شناسان با این حرف موافق نیستند. آن ها می دانند که ما انسان ها را چه چیزهایی خوشحال و چه چیزهایی ناراحت می کند. گاهی این مسائل و عادت های روزانه هستند که بی آنکه متوجه شویم حال روحی ما را بد می کنند. اگر به دنبال یک زندگی شاد هستید این عادت های مخرب را ترک کنید.

۱- دائماً می نشینیم

عادت های مخرب در زندگی

این روزها عدم تحرک و نشستن طولانی مدت به سبک زندگی بیشتر آدم ها و مسأله ای عادی تبدیل شده. بیشتر ما شغل هایی داریم که تحرک زیادی ندارند، عصرها هم با ماشین شخصی یا وسایل نقلیه ی عمومی به خانه بر می گردیم و در خانه هم دوباره پای تلویزیون می نشینیم یا خودمان را با تلفن همراه مان مشغول می کنیم.

وقتی تحرک نداریم، سطح اندورفین و دیگر هورمون های شادی بخش در بدن کاهش پیدا می کند. ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه یا ورزش کردن در طول هفته، انرژی و احساس رضایت خاطر بیشتری به شما می دهد، فارغ از اینکه زندگی تان چه شرایطی دارد.

۲- تمام روز را در فضاهای بسته سپری می کنیم

برای همه ی ما مسلم است که دور کاری از خانه لزوماً خوشحال کننده نیست. اما مکان هایی مثل سینما، رستوران و هر جای دیگری که دوست داریم به آنجا برویم هم همیشه باعث خوشحالی ما نمی شوند.

اما اگر مدت زمانی را در فضای باز در یک مکان ناشناخته بگذرانید، احساس خوشحالی بیشتری خواهید کرد و عزت نفس تان بالاتر می رود. روانشناسان به این روش «ماجراجویی درمانی» می گویند. دقت داشته باشید که اهمیتی ندارد به یک کشور خارجی می روید یا روستایی در نزدیکی شهر محل زندگی تان که تا به حال آنجا را ندیده اید؛ این تجربه در هر صورت شما را خوشحال تر می کند.

۳- به اتفاقات اطراف مان بی توجهیم

خیلی مهم است که نه فقط به کاری که انجام می دهیم، بلکه به نحوه ی انجام آن هم توجه داشته باشیم. برای مثال، دو زن را در نظر بگیرید. یکی از آن ها از اینکه مجبور است خانه اش را تمیز کند عصبانی است و ترجیح می دهد که در این لحظه در رستورانی مجلل بر سر قراری عاشقانه باشد، اما هیچکس او را دعوت نکرده است. اما زن دیگر فقط ظرف ها را می شوید و از اینکه وقت تمیز کردن خانه اش را دارد خوشحال است.

زن اول احساس خستگی می کند و زن دوم آرام تر است. اگر بتوانیم در زمان و مکان فعلی زندگی کنیم و هرگز اجازه ندهیم ترس ها، افسوس ها، و خاطرات مان حواس ما را پرت کنند، این توانایی زندگی بهتری برای ما خواهد ساخت.

۴- فقط مصرف کننده هستیم

برای آنکه به زندگی خود معنا ببخشیم، نه فقط گیرنده بلکه بخشنده هم باید باشیم. محبت کردن ما به خود ما احساس رضایت می دهد و باعث می شود احساس مهم بودن کنیم.

اما خبر خوب آنکه، حتی کوچک ترین کار خوبی هم می تواند باعث خوشحالی ما شود. خریدن یک هدیه، نوشتن یک یادداشت یا حتی رنگ کردن یک دیوار، همگی باعث می شوند به این درک برسیم که هدفی در زندگی داریم و کسی به ما نیاز دارد.

۵- از دیگران دوری می کنیم

حتی در عصر فرد گرایی هم هر کسی باید عضوی از یک گروه باشد. این مسأله فقط درمورد دوستان نزدیک و اعضای خانواده صدق نمی کند. برای تجربه ی شادی واقعی باید احساس کنیم بین ما و دیگران پیوندی وجود دارد.

تحقیقات مختلفی نشان می دهد این مسأله به ما کمک می کند با بیماری ها مبارزه کنیم، سطح اضطراب را در ما کاهش می دهد و باعث می شود بیشتر احساس اعتماد به نفس کنیم. اهمیتی ندارد عضو چه گروهی باشید، این گروه می تواند یک باشگاه کتاب، فوتبال، بازی های کامپیوتری و هر چیز دیگری باشد. شما فقط باید احساس کنید که به یک گروه تعلق دارید.

۶- چیزی از خودمان خلق نمی کنیم

ما نیاز داریم سرگرمی های خلاقانه ای داشته باشیم، اما نه به خاطر پول و شهرت، بلکه به خاطر سلامتی خودمان. اثبات شده است که فرآیند خلق کردن، سطح اضطراب را کاهش می دهد، روحیه ی ما را تقویت می کند و به ما کمک می کند با افسردگی مقابله کنیم.

فراموش نکنید که خلاقیت محدود به کارهایی مثل نقاشی کردن و آواز خواندن نمی شود، بلکه خلاقیت می تواند هر چیزی باشد که به دید منحصر به فرد شما نیاز دارد. گل بکارید، رنگ دیوار اتاق تان را انتخاب کنید، کارهای خانه را انجام دهید و تخیل تان را به کار اندازید. تنها چیزی که نیاز دارید همین کارهای به ظاهر ساده است.

شادی چیزی نیست که لازم باشد با برنامه ریزی و کارهای خاصی به دستش بیاوریم. این احساس در چیزهای کوچکی خلاصه می شود، بنابراین می توانیم هر لحظه خودمان را خوشحال کنیم.

منبع: brightside
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • علی آذر ۲۳, ۱۳۹۷

    تصاویر خیلی بیخود بودن