۵ نظر

عروسی یا مراسم ازدواج، یک مراسم زیبا و دوست داشتنی است که اتحاد دو نفر برای طی کردن مسیر آینده زندگی خود به صورت مشترک را نشان می دهد. هر فرهنگی رسوم و سنن ازدواج مخصوص به خود را دارد که در اکثر موارد به باورهای دینی و گاهی نیز مسائل ماوراء الطبیعه مربوط می شود. در این میان برخی از این سنن ازدواج در برخی از نقاط جهان متفاوت تر و عجیب تر از دیگری بوده و جلب توجه می کنند.  برای مثال در جزایر مارکویساس در پولینزی فرانسه، بعد از این که مراسم عروسی به پایان رسید، خانواده و بستگان عروس رو به پایین و در کنار هم روی زمین دراز می کشند.

سپس عروس و داماد از روی آن ها رد شده و محل برگزاری عروسی را ترک می کنند انگار که از روی یک فرش معمولی رد می شوند. قبلاً نیز در مقاله ای شما را با برخی از این سنت های عجیب و باورنکردنی آشنا کرده بودیم و در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از عجیب ترین و غیرمعمول ترین روش ها و سنت های مربوط به ازدواج در سراسر جهان آشنا کنیم.

۱۰- فرانسه: ربودن داماد و ایجاد مزاحمت برای زوجین

آداب و سنت های ازدواج

در فرانسه وقتی که دو نفر با هم ازدواج می کنند (بخصوص در مورد زوجین جوان)، دوستان و خانواده آن ها در خانه این دو حاضر شده و با کوبیدن بر ماهیتابه و کتری شروع به فریاد زدن و آواز خواندن می کنند. زوجی که تازه ازدواج کرده اند نیز باید بیرون آمده و با نوشیدنی و اسنک از میهمانان پرسروصدای خود پذیرایی کرده و در مواردی حتی به آن ها پول بدهند که دست از سروصدا برداشته و خانه را ترک نمایند. در مواردی حتی بدتر رخ می دهد و اگر این میهمانان نادیده گرفته شوند، آن ها به زور وارد خانه شده و داماد را می دزدند و در فاصله ای طولانی از خانه او را به حال خود رها می کنند.

بدین ترتیب در حالی که داماد بیچاره لباس مناسبی به تن ندارد و گاهی اوقات کاملاً برهنه است باید خود را به خانه اش برساند. این سنت ازدواج فرانسوی که «چاریواری» یا «شاریواری» (charivari) نام دارد از دوران قرون وسطی شروع شده است. در آن دوران در صورتی که بیوه ها خیلی زودتر از آنچه که مورد قبول عامه بود ازدواج مجدد می کردند، همسایگان این سنت پرسروصدا را در شب عروسی او اجرا می کردند. اما این سنت امروزه به حرکتی مفرح و شادی آور تبدیل شده و جنبه تنبیهی خود را از دست داده است.

۹- موریتانی: چاق کردن اجباری دختران

آداب و سنت های ازدواج

در موریتانی هر چه یک دختر فربه تر باشد جذاب تر به نظر می رسد. به همین دلیل است که والدین این دختران را که در سنین پایین (گاهی ۵ سالگی) در طی فصل تابستان به «کمپ های چاقی» می فرستند تا وزنشان افزایش پیدا کند. این سنت در موریتانی «لبلو» (Leblouh) نام دارد که طی آن دختران مجبورند مقدار زیادی غذا بخورند و در برخی موارد نیز این کار به صورت تغذیه اجباری صورت می گیرد. در برخی از موارد این دختران مجبورند روزی ۱۶.۰۰۰ کالری انرژی وارد بدن خود کنند. مردم موریتانی بر این باورند که جثه زن هر چه بزرگ تر باشد به همان اندازه جای بیشتری در قلب شوهرش اشغال می کند.

همچنین جثه همسر به معنای ثروت شوهر نیز هست زیرا هر چه ثروت و توانایی مالی وی بیشتر باشد از پس هزینه های همسری با جثه بزرگ تر و قاعدتاً هزینه هایی بیشتر برخواهد آمد. زمانی که وقت ازدواج فرا برسد، داماد عروس خود را انتخاب کرده و با خانواده خود برای خواستگاری و توافق با خانواده او پیشقدم می شود. هر چه دختر جثه بزرگ تری داشته باشد بیشتر مورد توجه داماد و خانوده اش قرار می گیرد.

۸- اسکاتلند: سیاه کردن عروس و داماد

آداب و سنت های ازدواج

سنت موسوم به «سیاه کردن» (Blackening) یک سنت قدیمی ازدواج در اسکاتلند است که قبل از مراسم عروسی و به عنوان نماد سخت بودن ازدواج انجام می شود. در این سنت، سرتاپای عروس یا داماد و یا هر دوی آن ها توسط دوستان و خانواده های آن ها به چیزی بدبو و حال بهم زن مانند تخم مرغ، ماهی مرده، غذای فاسد، شیر مانده، قیر، لجن یا آرد آغشته می شود. سپس آن ها را به یک درخت می بندند یا سوار بر یک وانت روباز در سراسر شهر می چرخانند.

هدف این سنت این است که بدترین و ناراحت کننده ترین شرایط را برای عروس و داماد ایجاد کنند و تا آنجایی که امکان دارد افراد بیشتری آن ها را در این شرایط ناخوشایند ببینند. باور اسکاتلندی ها بر این است که عروس و داماد پس از پشت سر گذاشتن چنین آزمون سختی در کنار هم، می توانند از تمامی سختی ها و مشکلاتی که ازدواج در پی دارد عبور کنند. این سنت بیشتر در بخش های روستایی شمال شرقی اسکاتلند رواج دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ سنت ازدواج باور نکردنی در سراسر جهان که شما را شگفت زده خواهند کرد

۷- چین: گریه کردن عروس در مراسم عروسی

آداب و سنت های ازدواج

در میان مردمان «توجیا» (Tujia) رسم است که هر عروسی باید در مراسم عروسی خود گریه کند. افراد مسن این قوم بر این باورند که این سنت نشان دهنده سپاسگزاری و عشق عروس به والدین و اعضای خانواده اش است. اگر عروس گریه نکند، مهمانان عروسی به او به چشم یک دختر بی فرهنگ نگاه خواهند کرد. عروس از یک ماه قبل از عروسی گریه کردن را آغاز می کند. او هر شب یک ساعت با صدای بلند گریه می کند. پس از ۱۰ روز، مادر عروسی در این کار به دخترش ملحق می شود و پس از او نیز مادربزرگ عروس و دیگر بستگان مونث به او خواهند پیوست. این اشک ها نشانگر ناراحتی و غم نیست بلکه نماد شادی و امیدواری انگاشته می شوند. البته این سنت دیگر مانند گذشته رواج ندارد.

۶- جزیره برنئو (مالزی): محرومیت زوجین از دستشویی رفتن

آداب و سنت های ازدواج

اگر چه سنت های مختلفی مربوط به ازدواج در میان مردمان «تیدونگ» (Tidong) در جزیره برنئو مالزی دیده می شود اما عجیب ترین آن ها سنتی است که بر اساس آن زوجین تا ۳ روز پس از ازدواج اجازه رفتن به دستشویی را ندارند. این سنت بدین معناست که عروس و داماد باید به مدت سه روز متوالی دستشویی خود اعم از ادرار و مدفوع را باید نگه دارند. اگر آن ها در طی این مدت به دستشویی بروند، چنین کاری برای ازدواجشان بسیار بد یُمن خواهد بود.

برای مثال به باور مردمان این قوم، در صورت چنین کاری، زندگی زوجین پر از خیانت بوده یا حتی به مرگ فرزندان در سنین ابتدایی منتهی خواهد شد. در طی این سه روز، گروهی از اطرافیان و خانواده عروس و داماد که مسئولیت دادن مقادیر کمی غذا و آب را به آن ها بر عهده دارند، مواظب خواهند بود که عروس و داماد به دستشویی نروند. بعد از به پایان رسیدن این سه روز، عروس و داماد حمام کرده و اجازه بازگشت به زندگی عادی را خواهند یافت.

بیشتر بخوانید: ۱۲ سنت جالب و باورنکردنی قبایل آفریقایی که شما را شگفت زده خواهند کرد

۵- چین و مغولستان: سر بریدن و تکه تکه کردن جوجه

آداب و سنت های ازدواج

مردمان «دائور» (Daur) در چین و بخش هایی از مغولستان، روشی منحصربفرد برای انتخاب تاریخ عروسی دارند. عروس و داماد با در دست گرفتن یک چاقو به صورت مشترک از آن برای سر بریدن یک جوجه استفاده کرده و سپس بدن آن را تکه تکه می کنند. اگر کبد جوجه سالم باشد، زوجین می توانند تاریخی را باری ازدواج خود تعیین کرده و شروع به آماده سازی مقدمات نمایند. اما اگر کبد جوجه دچار مشکل باشد این موضوع را نشانه بد یمنی دانسته و زوجین مجبورند این سنت را تکرار کنند تا این که جوجه ای با کبد سالم پیدا شود.

۴- هند: ازدواج با درخت موز

آداب و سنت های ازدواج

در بخش هایی از هند، مطابقت ازدواج با مسائل مربوط به نجوم و ستاره شناسی نقش بسیار مهمی در ازدواج و مراسم عروسی دارد. اگر عروس در برج مریخ به دنیا آمده باشد او نفرین شده در نظر گرفت شده و ممکن است باعث مرگ زودهنگام شوهر خود شود. چه بسیارند دختران هندی که تنها به دلیل همین باور دست به تغییر تاریخ تولد خود زده و یا برای همیشه مجرد باقی می مانند. برای از بین بردن این اثر بد، عروس باید ابتدا با یک درخت موز ازدواج کند. سپس این درخت نابود شده و نفرین و بدشگونی ازدواج از بین می رود. البته این سنت غیرقانونی اعلام شده زیرا حقوق زنان را پایمال می کند. اما با وجود این ممنوعیت نیز مردم هند این سنت را انجام داده و حتی ستاره سرشناس بالیوودی، آیشواریا رای، هنگام ازدواج با آبیشک باچان از این سنت پیروی کرده و ابتدا با یک درخت موز ازدواج کرد.

۳- ولز: تقدیم کردن قاشق چوبی به عروس

آداب و سنت های ازدواج

از اوایل قرن نوزدهم میلادی، در ولز سنتی منحصربفرد برای نشان دادن عشق و علاقه بین زوجین به وجود آمد. در این سنت، مردان جوان یک تکه چوب برداشته و از آن یک قاشق زیبا می سازد. سپس آن را به دختری که می خواهد با او ازدواج کند به عنوان نماد عشق و علاقه هدیه می دهد. اگر دختر این هدیه را بپذیرد، قاشق مذکور به نماد نامزدی و عشق بین آن دو تبدیل می شود. این قاشق نماد تعهد و قولی است که داماد به عروس می دهد مبنی بر این که هیچگاه او را گرسنه نخواهد گذاشت. امروزه این قاشق ها را می توان در بازار خریداری کرد. همچنین این قاشق ها را به عنوان هدیه در موارد دیگر به دختران هدیه می دهند. این سنت در برخی دیگر از نقاط اروپا نیز دیده می شود.

۲- قوم ماسایی در آفریقا: تف کردن بر سر تراشیده عروس

آداب و سنت های ازدواج

قوم ماسایی در آفریقا سنت های متعدد و منحصربفردی در زمینه ازدواج دارند اما عجیب ترین آن ها سنت تف کردن است. بعد از این که خانواده عروس و داماد بر سر ازدواج فرزندان خود به توافق رسیدند تاریخ عروسی تعیین می شود. در روز عروسی، افراد سالخورده قبیله شیری که در دهان دارند را در کنار در ورودی خانه عروسی تف می کنند تا مراسم عروسی آغاز شود. سپس لباس های رنگارنگ و گردنبندی که از صدف و مهره ساخته شده بر عروس پوشانده شده و موهای او تراشیده می شود و با با روغن گوسفند چرب می شود. سپس پدر عروس بر سر و سینه های دختر خود تف می کند. این کار، بر اساس باورهای مردم قبیله، باعث خوش یمنی ازدواج و موفقیت و خوشبختی آینده عروس در کنار شوهرش خواهد شد.

۱- هند: انصراف داماد از ازدواج

آداب و سنت های ازدواج

یکی دیگر از رسوم ازدواج عجیب و غریب در جهان مربوط به قوم برهمایی تامیل در جنوب هند است. در یکی از رسوم مختلف این قوم، داماد طوری وانمود می کند که از ازدواج منصرف شده و برای تبدیل شدن به یک راهب برهمایی مراسم عروسی را ترک می کند، در حالی که اعضای خانواده اش او را ترغیب می کنند که مجلس را ترک نکرده و مراسم عروسی خود را ادامه دهد. راهب برهمایی که به ازدواج عروس و داماد رسمیت می بخشد نیز در ترغیب داماد برای ماندن و ازدواج کردن شرکت می کند. در نهایت داماد به سالن محل برگزاری عروسی رفته و خانواده عروس به استقبال او می آیند و بدین ترتیب مراسم عروسی آغاز می شود.

بیشتر بخوانید: ۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی که باورشان برای شما سخت خواهد بود

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 1 / 5. تعداد رای: 1

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • حسین دی 22, 1397

  بعد حالا بیاین از اسلام ایراد بگیرید.

  • در پاسخ به حسین دی 22, 1397

   چه ربطی داره خب ؟ هر چیزی ایراد داره داره عنوان می شه الان چون اینا بدترن پس اون خوبه ؟!

   • سلیمانی فروردین 19, 1399

    رفیق من اسلام را به عنوان دین کامل پذیرفتم ، شما هم اگر فکر میکنید دین اسلام کامل نیست ، تحقیق کنید و پاسخ شبهه هایتان را به دست آورید و دین اسلام هم مشتاقانه به این سوالات پاسخ میدهد سوال هایتان را از افراد مطمئن مثل مراجع بپرسید به هر حال اسلام دین کاملی است اسلام دین عدالت است ، خوب نیست انسان با شک به دین خود از دنیا برود مرگ هر لحظه امکان وقوعش است پس تا فرصت دارید تلاش کنید

 • بهزاد فروردین 19, 1400

  هرجا اسلام هست خون و خونریزی وبی عدالتی بیداد میکنه. والسلام

  • M تیر 3, 1400

   حماقت امثال شما هم بیداد میکنه