رقیبان دیوار مکزیک؛ ۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن ها نمی‌زند [قسمت اول]

رقیبان دیوار مکزیک؛ ۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن ها نمی‌زند [قسمت اول]

این روزها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ ترین و طولانی ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است. موضوع از این قرار است که دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک از کنگره درخواست بودجه ای ۵ میلیارد دلاری کرده اما مجلس نمایندگان آمریکا که نانسی پلوسی دموکرات و از مخالفان سیاست های دونالد ترامپ ریاست آن را بر عهده دارد با این درخواست مخالفت کرده و ساخت دیوار مکزیک با چنین بودجه ای هنگفت را غیرموجه می داند.

دیوار مرزی مکزیک

دونالد ترامپ نیز چند روز پیش از آغاز سال نو میلادی دستور تعطیلی دولتش را داده و اعلام کرد تا زمانی که دموکرات ها بودجه درخواستی او را در اختیارش قرار ندهند دولت او در تعطیلی باقی مانده و صدها هزار نفر کارمند بدون حقوق خواهند ماند.اکنون این تعطیلی به یک ماهگی خود نزدیک شده و طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور لقب گرفته است. اما این تنها دیوار مرزی جنجال آفرینی نیست که بین کشورها ساخته می شود. وقتی که به دیوار مرزی فکر می کنیم اولین دیواری که به ذهنمان می آید دیوار معروف برلین است و بعد از آن دیوار بین کره شمالی و جنوبی. اما این ها تنها دیوارهایی نیستند که بین دو کشور همجوار کشیده می شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ دیوار مرزی آشنا کنیم که برخی از آن ها سال هاست دو کشور را از هم جدا کرده و کسی صحبتی از آن ها به میان نمی آورد.

۱۰- دیوار مراکشی

دیوار مرزی مکزیک

دیوار مراکشی یا «بِرم» یک دیوار طولانی ۲.۶۰۰ کیلومتری در صحرای غربی آفریقاست. این دیوار از شنی به ارتفاع ۳ متر تشکیل شده و با استفاده از حصار متصل شده به جریان الکتریسیته، رادار، سیم خاردار، سربازان مراکشی و بیش از ۷ میلیون مین زمینی محافظت می شود. بدین ترتیب این دیوار بزرگ ترین میدان مین جهان و محافظت شده ترین دیوار مرزی جهان لقب می گیرد. صحرای غربی یک منطقه مورد مناقشه است. در حالی که بسیاری از ما آن را بخش جنوبی کشور مراکش می دانیم، مردمان این منطقه می گویند که آن ها بخشی از یک کشور به رسمیت شناخته نشده به نام جمهوری دموکراتیک عربی صحرا است.

بیشتر بخوانید: وفای به عهد جنجالی؛ اتمام اولین فاز از دیوار مرزی ۱۰ متری «دونالد ترامپ» در مرز مکزیک

دیوار مرزی مکزیک

جبهه پولیساریو که برای استقلال و به رسمیت شناخته شدن این کشور خودخوانده می جنگد، کنترل نیم دیگر صحرای غربی که در آن طرف این دیوار است را در اختیار دارد. البته این دیوار مرزی مانع از حملات جبهه پولیساریو به سربازان مراکشی مستقر در مرز نشده است. شبه نظامیان این گروه با کندن تونل از زیر این دیوار وارد منطقه تحت حاکمیت مراکش می شوند و بزرگ ترین بازنده در میان این جبهه درگیری ساکنان صحرای غربی بوده اند که در دو طرف دیوار گرفتار شده اند. بسیاری از این ساکنان در اثر برخورد با مین های مرزی جانشان را از دست داده و یا به شدت زخمی شده اند.

۹- دیوار بغداد

دیوار مرزی مکزیک

دیوار بغداد یک دیوار بتنی ۴ متری است که بخش شیعه نشین و سنی نشین شهر بغداد را از هم جدا می کند. قبل از استقرار این موانع بتنی، شبه نظامیان متعلق به دو طرف با هم درگیر می شدند و در مواردی نیز به نظامیان عراقی و آمریکایی حمله می شد. نیروهای ارتش ایالات متحده این دیوار را در اطراف منطقه غزالیه جنوبی، جایی که شبه نظامیان مخالف مستقر شده بودند ساختند. در حالی که این دیوار تعداد قتل ها و حملات شبه نظامیان را کاهش داد اما باعث ایجاد نارضایتی در میان ساکنان دو بخش و به خصوص ساکنان سنی شهر شده که می گویند دیوار بغداد آن ها را از ارتباط با دیگر بخش های پایتخت محروم می کند و به نوعی تبعیضی است که علیه آن ها صورت می گیرد.

دیوار مرزی مکزیک

برخی دیگر نیز بر این باورند که دیوار بغداد برای محافظت از آن ها ساخته نشده بلکه هدف آن دور نگه داشتن آن ها و ایجاد ارتباط بین گروه ها شیعه و سنی دیگر است. برخی از امکانات و کسب و کارهای متعلق به بخش سنی نشین شهر بغداد نیز در خارج از دیوار مرزی بغداد واقع شده اند که بر سختی رفت و آمد برای شهروندان سنی می افزاید. بلافاصله بعد از ساخته شدن دیوار بغداد، تلاش هایی از جانب شبه نظامیان مخالف برای نابود کردن آن با استفاده از بمب صورت گرفت اما این تلاش ها ناکام مانده و تنها به بخش هایی از آن آسیب رسید که خیلی زود بازسازی شدند.

۸- حصار الکتریکی مرز بوتسوانا-زیمبابوه

دیوار مرزی مکزیک

کشورهای بوتسوانا و زیمبابوه از طریق از یک حصار الکتریکی ۵۰۰ کیلومتری به ارتفاع ۲ متر که توسط دولت بوتسوانا ساخته شده، از هم جدا شده اند. مقامات کشور بوتسوانا ادعا می کنند که این حصار مرزی برای جلوگیری از انتقال بیماری های مسری که از طریق حیوانات اهلی قاچاق شده از زیمبابوه منتقل می شوند ضروری است. اگر این ادعا واقعیت داشته باشد نگرانی بوتسوانایی ها قابل درک است زیرا در زمانی که ساخت این حصار مرزی در سال ۲۰۰۳ پیشنهاد شد، کشور با بیماری های مسری مربوط به دهان و پای احشام مواجه بود که باعث شده بود مزرعه داران بوتسوانایی هزاران رأس از احشام خود را از بین ببرند. این موضوع تهدیدی بزرگ برای اقتصاد کشوری بود که پرورش احشام دومین منبع درآمدی آن شناخته می شد.

دیوار مرزی مکزیک

از طرف دیگر، زیمبابوه ادعا می کند که ساخت این حصار مرزی هیچ ارتباطی به بیماری مسری دهان و پای احشام نداشته و تلاشی از جانب دولت بوتسوانا برای دور نگه داشتن مردم زیمبابوه از مرزهای خود است. زیمبابوه در دوران ساخت این حصار مرزی با تورم شدید و بیکاری بی سابقه روبرو بود که باعث شده بود بسیاری از مردم این کشور به صورت قاچاق خود را به کشور همسایه، بوتسوانا، برسانند. جالب این که علیرغم صرف هزینه قابل توجه و ساختن این حصار مرزی، دولت بوتسوانا هیچگاه برق متصل به حصار را وصل نکرده و برای جلوگیری از ورود افراد و احشام به صورت قاچاق به کشور اقدام به استقرار نیروهای مرزی ننموده است.

۷- حصار الکتریکی مرز آفریقای جنوبی- موزامبیک

دیوار مرزی مکزیک

آفریقای جنوبی سال ها پیش اقدام به ساخت یک حصار مرزی الکتریکی در مرز ود با موزامبیک و زیمبابوه کرد. در سال ۱۹۹۰، بخش موزامبیکی که در آن طرف این حصار قرار داشت و مردم محلی از آن با عنوان «مار آتش» یاد می کنند در اثر مرگ صدها غیرنظامی که از جنگ داخلی موزامبیک فرار کرده بودند مورد توجه قرار گرفت. این حصار مرزی الکتریکی یک شوک الکتریکی مرگبار ۳.۵۰۰ ولتی را به کسانی وارد می کرد که با آن تماس برقرار می کردند. حصارهای الکتریکی معمولاً انواع مرگبار و غیرمرگبار دارند. نمونه های غیرمرگبار می توانند شوکی الکتریکی تا قدرت ۱۰.۰۰۰ ولت را به مدت چندین میلی ثانیه به شخص وارد کنند. این مقدار شوک برای دور نگه داشتن افراد از حصار و جلوگیری از تلاش آن ها برای عبور از دیوار موثر است اما به دلیل مدت زمان کم این شوک، نمی تواند باعث مرگ فرد شود.

دیوار مرزی مکزیک

نمونه های مرگبار، که حصار مرزی آفریقایی جنوبی-موزامبیک از آن دسته است، شوک الکتریکی خود را به صورت مداوم و بی وقفه وارد کرده که مرگ فرد را در پی دارد. کسانی نیز که با خوش شانسی زنده مانده اند با سوختگی های شدید و یا از دست دادن اعضای بدن مواجه می شوند. بر اساس ادعای انجمن کاتولیک آفریقای جنوبی در امور آوارگان، این حصار مرزی سالانه باعث مرگ بیش از ۲۰۰ نفر می شود. در مقابل، نیروهای نظامی آفریقای جنوبی ادعا کرده ند که در ۳ سال گذشته تنها ۸۹ نفر در اثر تماس با این حصار الکتریکی جانشان را از دست داده اند. هر کدام از این ادعاها که درست باشد، حصار الکتریکی بین دو کشور باعث مرگ افراد بیشتری نسبت به دیوار برلین در طول ۲۸ سال استقرار شده است.

بیشتر بخوانید: دیوار برلین؛ مانعی که ۲۷ سال پایتخت آلمان را دچار دودستگی کرد

دیوار مرزی مکزیک

این دیوار باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان شده که محل هایی خاص را در قبال دریافت پول به شهروندان موزامبیکی ارائه می کنند، مسیرهایی که عبور از آن ها با مرگ در اثر شوک الکتریکی روبرو نمی شود. یک مسیر جایگزین که مستقیماً به خاک آفریقای جنوبی منتهی می شود از طریق پارک ملی کروگر است که به خاطر تعداد زیاد شیرهای خود شناخته می شود. عبور از این پارک ملی به طور متوسط ۲۴ ساعت طول می کشد که برای شکار شدن توسط شیرهای گرسنه پارک کافی است.

دیوار مرزی مکزیک

نگهبانان این پارک بارها بقایای انسان هایی که توسط شیرها خورده شده اند را در این پارک ملی یافته اند. برخی از این شیرها چنان به آدمخواری عادت کرده اند که دیگر تمایلی به خوردن گوشت حیوانات دیگر ندارند. این شیرها چنان جسور شده اند که به نگهبانان پارک نیز حمله کرده و آن ها را مانند شکارهایشان کشته و می خورند. این حصار مرزی هنوز هم پابرجاست اما دیگر به جریان الکتریسیته متصل نبوده و از آن محافظت نمی شود. این حصار از چندین نقطه بریده شده و تعمیر نشده به حال خود رها شده است.

۶- دیوارهای صلح در ایرلند شمالی

دیوار مرزی مکزیک

دیوارهای صلح یک دیوار تنها نیست بلکه مجموعه ای از بیش از ۶۰ دیوار مرزی متفاوت است که بلفاست در ایرلند شمالی را تقسیم کرده است. در برخی نقاط این دیوار تنها از یک حصار چوبی کوتاه تشکیل شده و در بخش هایی دیگر دیوارها بتنی بلند را شامل می شود. این دیوارها در دوران پر آشوب ایرلند و برای جدا نگه داشتن اتحادطلبان و ملی گراین ایرلندی که دیدگاه های سیاسی و مذهبی متفاوتی داشتند ایجاد شد.

دیوار مرزی مکزیک

پیش از ساخت این دیوارها، دو طرف حملاتی مرگبار را علیه یکدیگر راه انداخته بودند و ساخت این دیوارها خیلی آرام در مناطقی که هسته اصلی این درگیری ها بود آغاز شد. در آن زمان این دیوارها باعث شده بود که ساکنان منطقه احساس امنیت بیشتری داشته باشند. جالب این که بیشتر این دیوارها پس از اتمام درگیری ها ساخته شدند. اما در سال های اخیر رفته رفته این دیوارها برداشته شده و بر اساس برنامه ریزی ها تا سال ۲۰۲۳ دیوارهای صلح در ایرلند شمالی به طول کلی برداشته خواهند شد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به مرز میان مکزیک و آمریکا؛ جایی که قرار است دیوار ترامپ ساخته شود

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • یک ایرانی دی ۲۳, ۱۳۹۷

    کسی از انها حرف نمی زند را خوب اومدی! چون بقیه را ترامپ نکشیده و ترامپ رو به روی جبهه گلوبالیسم و چپ جهانی ایستاده و کلی فیک نیوز علیه اش حرف می زنند! باقی سیاست هایش را کاری ندارم ولی همین را اوباما می کشید کسی حرفی نمی زد.