اعترافات شوکه کننده در دادگاه «ال چاپو»؛ از رشوه به رییس جمهور مکزیک تا فرار از وان حمام

اعترافات شوکه کننده در دادگاه «ال چاپو»؛ از رشوه به رییس جمهور مکزیک تا فرار از وان حمام

خواکین «ال چاپو» گوزمان، ۶۱ ساله، این روزها در حال محاکمه شدن در دادگاه فدرال به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل در حال محاکمه شدن است و ماجرای اعترافات و شهادت هایی که در این دادگاه رخ می دهد بیشتر به سریال های تلویزیونی شبیه است تا داستان هایی واقعی و قابل باور. در حالی که این سردسته مکزیکی یکی از بزرگ ترین کارتل های مواد مخدر مکزیک و جهان در دادگاهی در بروکلین نشسته، دادستان ها گروهی از همکاران سابق او در کارتل سینالوآ، یک سردسته گروه های قاچاق مواد مخدر کلمبیایی و حتی معشوقه سابقش را برای شهادت دادن بر علیه او به جایگاه شاهدین فرا خواندند تا علیه ال چاپو شهادت بدهند. رسیدگی به پرونده او در دادگاه باعث شده که با واقعیت های جدیدی در مورد او و کارتلش روبرو شویم؛ از اتاق های کشتار گرفته تا تونل های مخفی فرار و رشوه به افراد مختلف.

ال چاپو

رهبران دولت مکزیک نیز در میان کسانی قرار دارند که به دریافت رشوه از طرف ال چاپو متهم شده اند؛ از جمله انریکه پنیا نیتو، رییس جمهور سابق مکزیک. جالب اینکه گوزمان اعلام کرده که در زمینه قاچاق مواد مخدر بیگناه است، در حالی که بر اساس گفته های اطرافیانش او یک ثروت چندین میلیارد دلاری را از طریق قاچاق کوکایین و دیگر مواد مخدر از راه مرز مکزیک به درون خاک ایالات متحده بدست آورده بود. تاکنون وی به ۱۷ جرم مربوط به قاچاق مواد مخدر در ایالات متحده و مکزیک متهم شده است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با مواردی شوکه کننده از اتفاقاتی که تاکنون در دادگاه ال چاپو رخ داده آشنا کنیم.

۱- شاکیان دولتی آقای گوزمان ادعا می کنند که وی تنها در ۴ محموله آنقدر کوکائین وارد ایالات متحده کرده که برای مصرف تمامی جمعیت کشور کافی بوده است

ال چاپو

در شروع دادگاه، آدام فلس، از مشاوران دادستان کل ایالات متحده در مورد مقدار کوکائینی که توسط گوزمان و کارتل مواد مخدرش از مرز عبور داده شده و به ایالات متحده رسیده است صحبت کرد. وی گفت که تنها در ۴ محموله، ال چاپو آنقدر مواد مخدر وارد کشور کرده که برای یک بار مصرف تمام مردم آمریکا کافی بوده است. بدین ترتیب این مقدار کوکایین بیش از ۳۲۸ میلیون خط کوکائین بوده که هر خط آن برای یک بار مصرف کافی است.

بیشتر بخوانید: سبک زندگی مجلل «ال چاپو»؛ ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ و رهبر کارتل مخوف سینالوآ

۲- یکی از رهبران سابق کارتل مواد مخدر در کلمبیا که برای مخفی کردن هویتش دست به جراحی پلاستیک و تغییر چهره زده بود در مورد سیستم بین المللی قاچاق مواد مخدر صحبت کرد

ال چاپو

خوان کارلوس رامیرز آبادیا، از رهبران سابق کارتل مواد مخدر کلمبیا، در دادگاه گوزمان از چگونگی استفاده کارتل مواد مخدر «نورته دل واله» از کشتی و هواپیما برای قاچاق مواد مخدر به مکزیک سخن گفت، جایی که کارتل سینالوآ به رهبری گوزمان، این مواد مخدر را به درون خاک ایالات متحده قاچاق می کرد. رامیرز ادعا کرده که وی فهرستی از قاتلینی که استخدام کرده و مبالغی که به آن ها پرداخت کرده را در دست داشته و ادعا کرده که میلیون ها دلار به مقامات دولتی کلمبیا رشوه داده است.

او ادعا کرده که در طول دوره فعالیت مجرمانه اش بیش از ۴۰۰ تن مواد مخدر قاچاق کرده، دستور قتل ۱۵۰ نفر را صادر کرده و از طریق فعالیت هایش در زمینه قاچاق مواد مخدر بیش از یک میلیادر دلار ثروت جمع کرده است. آبادیا در سال ۲۰۰۷ دستگیر شده و به ایالات متحده استرداد شد، جایی که وی به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل گناهکار شناخته شد.

۳- فرزند یکی از رهبران کارتل سینالوآ علیه گوزمان شهادت داد

ال چاپو

بسیاری از شهادت های شوکه کننده و تاریخی دادگاه ال چاپو توسط یکی از نزدیکان وی به نام ویسنته زامبادا نیبلا صورت گرفت. زامبادا فرزند یکی از رهبران اصلی کارتل سینالوآ به نام اسماعیل «ال مایو» زامبادا است که یکی از نزدیکان و همکاران هم رده گوزمان در کارتل بزرگ مواد مخدر مذکور بوده است. زامبادای جوان که لقب «ال ویسنتیلو» را یدک می کشد، در اعترافات خود علیه گوزمان، فعالیت های کارتل سینالوآ را با جزییاتی باورنکردنی و هولناک افشا کرد. در یکی از اعترافاتش، ال ویسنتیلو ادعا می کند که گوزمان دستور قتل برادر رهبر یکی از کارتل های مواد مخدر را تنها به دلیل اینکه هنگام ملاقات برای پایان دادن به درگیری های خونین بین کارتل ها به وی دست نداده بود را صادر کرده است.

ال چاپو

وی در این باره چنین می گوید: «وقتی [رودولفو] رفت، چاپو دستش را به سمت او دراز کرد و گفت بعداً می بینمت دوست من. اما رودولفو آنجا را بدون دست دادن ترک کرد در حالی که دست گوزمان دراز شده بود». این مرد ۴۳ ساله چند روز قبل از حضور در دادگاه ال چاپو، به جرم قاچاق مواد مخدر در سال ۲۰۱۳ در شیکاگو مقصر شناخته شده بود. وکلای گوزمان ادعا کرده اند که پدر زامبادا، رهبر واقعی کارتل سینالوآ بوده است. زامبادا پدرش را رهبر کارتل معرفی کرده اما گفته که بین پدرش و گوزمان رابطه ای بسیار نزدیک وجود داشته و بارها به او کمک کرده است.

۴- زامبادا همچنین در مورد تپانچه الماس نشان ال چاپو صحبت کرد

ال چاپو

زامبادا ادعا کرده که گوزمان علاقه ای وسواس گونه به اسلحه داشته و یک بازوکا و چندین اسلحه خودکار سبک AK-47 در میان سلاح های خود داشته است. به گفته زامبادا، اسلحه مورد علاقه گوزمان یک تپانچه کالیبر ۳۸ الماس نشان بوده که حروف اول اسم او روی آن حک شده بود. زامبادا گفته که روی دسته این تپانچه الماس کاری شده بود. مقامات رسمی دادگاه تصاویری از این تپانچه را در ماه نوامبر گذشته منتشر کرده بودند. وی همچنین ادعا کرده که ال چاپو داستان فرارش از زندان مکزیک در سال ۲۰۰۱ از طریق یک گاری بخش لباسشویی زندان را برای او شرح داده است.

ال چاپو

وی همچنین گفته که افراد گوزمان سعی کرده بودند برادرش را از زندان فراری دهند اما برادر گوزمان در سال ۲۰۰۴ در زندان کشته شد. وی ادعا می کند که یک بار با اعضای کمپانی نفتی Pemex ملاقات داشته تا در مورد انتقال ۱۰۰ تن مواد از طریق تانکرهای حمل سوخت این کمپانی با آن ها مذاکره کند. وی گفته که نمی داند چه بر سر این محموله آمده زیرا وی بعد از مدت کوتاهی از این ملاقات بازداشت شده بود.

۵- معشوقه سابق ال چاپو در مورد نحوه فرارشان از دست نیروهای ویژه مکزیک از طریق تونل مخفی که زیر وان حمام قرار داشت صحبت کرده است

ال چاپو

لوسرو گوادالوپ سانچز لوپز، ۲۹ ساله، به عنوان معشوقه سابق ال چاپو در دادگاه بروکلین حاضر شد تا در مرود رابطه عاشقانه خود با رهبر کارتل سینالوآ بگوید. وی که قبلاً در مکزیک حقوقدان بوده گفته است که در سال ۲۰۱۴ و پس از حمله نیروهای ویژه مکزیک به مکان اقامتشان، همراه با گوزمان از طریق تونلی مخفی که زیر وان حمام قرار داشت فرار کرده اند. وی می گوید که یک روز صبح زود و در زمان اقامت در خانه ای از خانه های گوزمان، نیروهای امنیتی مکزیک سعی در ورود به خانه را داشتند.

ال چاپو

به گفته وی، گوزمان که در آن زمان لباسی به تن نداشت، او را به حمام برده و به گفته لوپز چنین گفته است: «عشق من، عشق من بیا اینجا. چیزی مثل درپوش روی وان قرار داشت که باز می شد. من ترسیده بودم و گفتم باید داخل این سوارخ شوم؟ خیلی تاریک بود». در واقع این وان توسط یک پیستون هیدرولیک بالا آمده و گوزمان، لوپز و دیگر افراد نزدیکش از طریق تونل زیر آن که در تاریکی مطلق قرار داشت فرار کرده بودند. لوپز گفته بود که این تونل به سیستم فاضلابی در زیر شهر کولیاکان که یکی از شهرهای ایالت سینالوآ است ختم می شد.

بیشتر بخوانید: در تعقیب ال چاپو؛ فرار از زندان، مخفیگاه ها و زندگی در حال فرار بزرگ ترین قاچاقچی تاریخ

۶-بر اساس شهادت زامبادا، کارتل گوزمان ۵۰ میلیون دلار برای رشوه دادن به مقامات سیاسی و نیروهای پلیس کنار گذاشته بود

ال چاپو

در شهادت های زامبادا، وی ادعا کرده که کارتل مواد مخدر مکزیک ۵۰ میلیون دلار برای رشوه دادن به رییس سابق بخش امنیت عمومی کشور، گارسیا لونا، پرداخت کرده بود تا فعالیت های آن ها در زمینه قاچاق مواد مخدر بدون دردسر و مزاحمت انجام گیرد. وی همچنین ادعا کرده که گابریل رگینو، شهرداد سابق مکزیکو سیتی نیز از ال چاپو رشوه دریافت کرده است اما لونا و رگینو این اتهامات را رد کرده اند. وی همچنین ادعا کرده که خودش شخصاً ماهی یک میلیون دلار به مقامات دولتی مکزیک رشوه داده است که از میان آن ها می توان به هومبرتو ادواردو آنتیمو میراندا اشاره کرد که در دوران ریاست جمهوری فلیپه کالدرون، وزارت دفاع کشور را اداره می کرد. همچنین وی ادعا کرده که به مارکو آنتونتیو دی لئون آدامز، از محافظان رده بالای ویسنته فاکس آدامز، رییس جمهور سابق کلمبیا رشوه داده است.

۷- همسر مشهور ال چاپو از شوهر خود به عنوان یک «شخص نرمال» یاد کرده است

ال چاپو

اما کورونل آیسپرو، ۲۹ ساله و زاده آمریکا که از ال چاپو دارای دو فرزند است در مصاحبه ای در ماه دسامبر در مورد شوهرش صحبت کرد. وی ادعا کرده که هیچگاه شاهد انجام کاری غیرقانونی از شوهرش نبوده است: «رسانه ها او را بسیار مشهور کردند. آن ها نمی خواهند او را از جایگاهی که برایش ساخته اند پایین آورده و او را آنطور که هست، یک شخصیت عادی و معمولی جلوه دهند». کورونل در سال ۲۰۰۷ و در روز تولد ۱۸ سالگی اش با گوزمان ازدواج کرد.

۸- یک قاچاقچی اسلحه در مورد اتاق مرگ قاتل های اجیر شده توسط کارتل سینالوآ می گوید

ال چاپو

ادگار گالوان، در اعترافات خود در ماه ژانویه گفته بود که یکی از قاتلان اجیر شده و معتمد گوزمان در داخل خانه اش در نزدیکی مرز مکزیک یک اتاق قتل داشته که برای راحت بودن تمیزکاری، دارای سیستم فاضلاب بوده است. گالوان که می گوید نقش او در کارتل سینالوآ، قاچاق مواد مخدر به داخل خاک ایالات متحده بوده اعتراف کرده که این قاتل، آنتونیو «جگوار» ماروفو بوده است. به گفته گالوان، اتاق مذکور دارای دیوارهای عایق صدا و سیستم فاضلاب کشی بوده است. گالوان  و ماروفو اکنون به جرم قاچاق اسلحه در زندان به سر می برند.

۹- ال چاپو روی تلفن های همسر و معشوقه اش سیستم شنود گذاشته و این کار را به کمک یک جاسوس اف بی آی انجام داده بود

ال چاپو

دادستان ها اطلاعاتی از پیام های متنی که ال چاپو برای همسرش، کورونل، و یکی از معشوقه هایش به نام آگوستینا کابانیلاس ارسال کرده بود را به قضات دادگاه نشان دادند. آن ها گفته بودند که این اطلاعات را با استفاده از نرم افزار جاسوسی که گوزمان روی تلفن های همراه این زنان نصب کرده بود بدست آورده اند. ظاهراً در این پیام ها در مورد خطرات زندگی در کارتل مواد مخدر صحبت کرده و گوزمان ظاهراً از معشوقه خود به عنوان واسطه و مذاکره کننده استفاده می کرده است. این نرم افزار توسط یک خبرچین اف بی آی نصب شده بود که در زمینه فناوری اطلاعات حرفه ای بوده و پس از همکاری با مقامات اف بی آی به هک کردن این سیستم کمک کرد.

۱۰- یکی از قاچاقچیان کلمبیایی شهادت داده که گوزمان به او در مورد پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار رشوه به رییس جمهور سابق مکزیک گفته است

ال چاپو

هیلدبراندو الکساندر سیفونتس ویا، که با نام الکس سیفونتس شناخته می شود، شهادت داده که گوزمان مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به انریکه پنیا نیتو، رییس جمهور سابق مکزیک که از دسامبر ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۱۸ در این سمت بود رشوه پرداخت کرده است. در گذشته سیفونتس به عنوان دست راست ال چاپو معرفی شده که سال های زیادی را همراه با او در شمال غربی مکزیک زندگی پنهانی داشت. وی در اعترافات خود چنین گفته است که مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار رشوه از طریق یک واسطه به دست آقای نیتو رسیده است.

بیشتر بخوانید: تونل‌های فرار «ال چاپو»؛ مشهورترین قاچاقچی مواد مخدر

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • محسن بهمن ۱۱, ۱۳۹۷

    عجیب نیست به نظرم
    یه مستند درباره این چیزا میدیدم ساخت خود امریکا بود. DEA یا د اژانس مبارزه با مواد مخدر امریکا یه بخش ویژه و تاکتیکی داره اگه اسمشو به فارسی درست گفته باشم. این بخش حرفه ایی تر از همه نیروهای نظامی دنیاست. اینقدر ویژه هست که هر سال یکی دوبار ماموراشون کلا اسم و مشخصات ابا اجدادشون رو خودشون و رو کلا عوض میکنن تا اینطوری گیر نیوفتن.