عادت ها و احساسات ما چه تأثیری روی مغز ما دارند؟ از خواب و مطالعه تا عشق و تنفر

عادت ها و احساسات ما چه تأثیری روی مغز ما دارند؟ از خواب و مطالعه تا عشق و تنفر

مغز انسان را شاید بتوان مرموزترین عضو بدن او دانست. دانشمندان دائماً به واقعیات جدیدی در رابطه با نحوه ی عملکرد مغز پی می برند، اما هنوز هم بسیاری از رازهای آن سر به مهر باقی مانده است. در ادامه به تعدادی از جالب ترین کشف های علمی ای می پردازیم که در سال های اخیر در حوزه ی پژوهش های مربوط به مغز انسان رخ داده است. این حقایق شما را شگفت زده خواهد کرد.

۱- کمبود خواب مزمن به حافظه صدمه می زند

تأثیر وقایع روزانه روی مغز انسان

دانشمندان امریکایی پی برده اند کمبود خواب می تواند به حافظه صدمه بزند و باعث بروز بیماری آلزایمر شود. در طول یک خواب کامل شبانه، سلول های مغزی، مغز ما را از ترکیبات سمی ای که برای آن خطرناک هستند پاک می کنند. اما اگر کسی همیشه کمبود خواب داشته باشد، این مسأله تأثیر ویرانگری روی سلول های مغزی او خواهد گذاشت.

۲- اضطراب طولانی مدت مغز را تخریب می کند

تحلیل رفتن حافظه، توانایی یادگیری و خود کنترلی، همگی مشکلاتی هستند که به دنبال اضطراب مزمن برای ما به وجود خواهند آمد. علاوه بر این، اضطراب طولانی مدت فرد را حساس، عصبی و حواس پرت می کند و او را تحت فشار قرار می دهد.

۳- عشق و تنفر نقاط اشتراک زیادی دارند

دانشمندان بریتانیایی پی برده اند عشق و تنفر از نواحی مشابهی در مغز سرچشمه می گیرند. با این حال، احساس عشق، برخلاف تنفر، به میزان چشمگیری فعالیت قسمت هایی از مغز را کاهش می دهد که وظیفه ی قضاوت و تفکر منطقی را برعهده دارند.

۴- مغز به کم آبی بدن حساس است

نزدیک به ۸۰ درصد از مغز ما را آب تشکیل می دهد. بنابراین، حتی یک کاهش اندک در میزان آب بدن (حدود ۲ درصد) باعث کم شدن تمرکز و هوشیاری شده و منجر به از بین رفتن حافظه ی کوتاه مدت و دیگر توانایی های شناختی می شود.

۵- بارداری ساختار مغز را دستخوش تغییر می کند

دانشندان ثابت کرده اند که بارداری، میزان ماده ی خاکستری را در قسمت هایی از مغز که مسئول شناخت اجتماعی هستند کم می کند و توانایی درک دیگران را کاهش می دهد. این تغییرات برای استحکام رابطه ی مادر و فرزندی ضروری است و به مادر کمک می کند نیازهای فرزندش را درک کند و متوجه خطرات بیرونی احتمالی شود.

۶- افراط در مصرف مواد قندی به حافظه آسیب می زند و توانایی یادگیری را کاهش می دهد

بالا بودن میزان قند طبیعی در رژیم غذایی باعث کند شدن عملکرد مغز و کاهش توانایی یادگیری، به خاطر سپردن اطلاعات و تمرکز می شود. چون قند زیاد ارتباطات عصبی در مغز را از بین می برد.

دانشمندان تأکید می کنند که قندهای صنعتی بسیار خطرناک تر هستند (قندهایی که به نوشیدنی ها، سس ها، چاشنی ها و غذای نوزادان افزوده می شوند). با این حال، محصولات حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ (ماهی های چرب، آجیل و روغن ماهی) پیامدهای این اختلالات را از بین می برند.

۷- عشق به جنس مخالف و عواطف مادرانه بسیار شبیه هستند

تحقیقات علمی نشان داده، روابط عاشقانه و عواطف مادرانه، از نظر فعالیت مغزی بسیار شبیه هستند، اما تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. برای مثال، عشق آتشین نواحی ای از مغز را فعال می کند که مربوط به انگیختگی جنسی هستند. علاوه بر این، احساس تشویش و ترس کاهش و احساس سرخوشی افزایش پیدا می کند. عشق مادرانه نواحی ای در مغز را فعال می کند که مسدول شکل گیری محبت هستند.

۸- نقاشی کردن باعث تقویت عمکرد مغز می شود

تحقیقی نشان داده است نقاشی کردن و تعمق و تفکر در آثار هنری، تعامل میان نواحی مختلف مغز را زیاد و در عین حال از سرعت پیر شدن مغز کم می کند. دانشمندان تأثیر هنر را بر روی افراد ۶۲ تا ۷۰ ساله مورد بررسی قرار دادند. نیمی از این افراد در کلاس های تاریخ هنر و نیمی دیگر از آن ها در کلاس های نقاشی شرکت کردند. کلاس های نقاشی در مقایسه با کلاس های تاریخ هنر، تأثیر بیشتری داشتند.

۹- مطالعه مغز را پرورش می دهد

دانشمندان امریکایی ثابت کرده اند که فرآیند مطالعه، توانایی های شناختی مغز را پرورش می دهد. مطالعه همچنین نواحی ای از مغز را فعال می کند که در دیگر مواقع مورد استفاده قرار نمی گیرند. وقتی چیزی می خوانیم، خون وارد قسمت هایی از مغز می شود که مسئول تمرکز و شناخت هستند. اما زمانی که تلویزیون نگاه می کنیم یا مشغول بازی های کامپیوتری هستیم، چنین تغییراتی در مغز ایجاد نمی شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود