روایتی مصور از تشییع جنازه پادشاه تایلند

سوگواری تایلندی ها در فقدان طولانی ترین سلطنت

روایتی مصور از تشییع جنازه پادشاه تایلند

تایلند همیشه یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری و طبیعت گردی و اسپا در جنوب شرق  آسیا بوده و یکی از قطب های توریسم قاره کهن محسوب می شود. تایلندی ها راه و رسم درامد زایی از  این ظرفیت بی نظیر را به خوبی یاد گرفتند و امروزه  شاهد تاسیس هتل های ۵ ستاره  غول پیکر مجلل و کروزهای لاکچری برای مشتاقان سفر در هر سطحی هستیم. کشوری که با تفریحات جذاب و مهیج، معابد و بناهای دیدنی بی شمار، هر ساله برای مسافران بسیاری، لحظات شادی را رقم می زند. کشور جشنواره ها و آیین و سنت های رنگارنگ دیدنی که مقصد فستیوال گردی جنوب آسیا به شمار می آید. مرگ پادشاه تایلند در چند سال پیش، مردمان همیشه خوشحال را غمگین کرد. . . .

داستان سلسله چاکری

قریب به دویست و اندی سال است که دودمان چاکری دیناستی بر این کشور حکمفرمایی می کند و تا کنون قریب به ده پادشاه از این خاندان، روی کار آمده و فوت کرده اند. اما زندگی و مرگ بومیپول آدولیاده، پادشاه فقید تایلند در چند سال پیش، برای مردم کشور  برنج، دردناک تر از همه بود. یک سال عزای عمومی برای فقدان جناب آدولیاده، خود دلیلی است از  عشق مردم به پادشاه فقید. او قریب به هفتاد سال سلطنت کرد که در میان پادشاهان کنونی جهان از ملکه الیزابت دوم، مکله انگلیس تا کارل گوستاو شانزدهم، پادشاه سوئد، بیش ترین طول سلطنت را شامل می شد. در ایران، سلطان صاحبقران، ناصرالدین شاه قاجار، با نیم قرن سلطنت، طولانی ترین دوران سلطنت را در میان پادشاهان معاصر ایرانی، در اختیار دارد.

پادشاه تایلندی ها، اواخر دهه سی قرن بیستم میلادی در ماساچوست آمریکا متولد شد. پدرش، دانش آموخته دانشگاه هاروارد آمریکا بوده و ماهیدول نام داشت. بومیپول، تنها پادشاه تایلند بود که در خارج از خاک تایلند متولد شد. مادرش پس از مرگ پدر، او را برای تحصیل به سوییس فرستاد و این شاهزاده جوان در این کشور سرگرمی های هنری، از جمله عکاسی و نوازندگی را با اشتیاق فراوان دنبال کرد.

۷۰ سال پادشاهی

با کناره گیری قتل مشکوک برادرش، بومیپول هجده ساله بر تخت نشست و نهمین پادشاه خاندان چاکری لقب گرفت. او در دوران طولانی سلطنتش، با وجود مشکلات فراوان توانست ثباتی نسبی در تایلند ایجاد کند. رامای نهم برای مردمش بسیار عزیز بود و همین امر سبب شد تا مرگ او در روز ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶ همچون فاجعه ای برای مردم تایلند باشد. این پادشاه محبوب چندی با بیماری دست و پنجه نرم کرد و نهایتا در سن ۸۸ سالگی درگذشت. پس از مرگ او، پسرش، واجیرالونگکون (Vajiralongkorn)، به پادشاهی رسید و دهمین رامای این خاندان شد.

حتما بخوانید: آنچه درباره ویزا و راهنمای سفر به تایلند در نوروز ۹۸ باید بدانیم

پادشاه تایلند
تصویری از مراسم رسمی تشییع جنازه نهمین پادشاه فقید تایلند
خیل عظیم شرکت کنندگان در مراسم تشییع شاه بومیپول، عکس وی را در دست دارند.
شاخه های گل سفید، میان عزادارن توزیع می شود.
هزاران تَن از مردم تایلند، بر روی یکی از پل های شهر بانکوک، لباس های سیاه بر تن کرده و در مراسم تشییع پادشاه خود شرکت کرده اند.
چند روز پیش از آغاز مراسم عزاداری ۵ روزه، هنرمندان و پیشه وران، ساخت مرده‌سوزخانه (Crematorium) پادشاه فقیدشان را به پایان رسانده اند. این سازه برای نگهداری و سوزاندن بقایای جسد این پادشاه و برگزاری مراسم، استفاده و در پایان روز پنجم، تخریب می شود.

در طی سال گذشته، جسد بومیپول آدولیاده در کاخ بزرگ (Grand Palace) نگهداری می شد. این کاخ مجموعه ای از ساختمان های سلطنتی در بانکوک است که از قرن هجدهم میلادی تاکنون، محل رسمی اقامت پادشاهان کشور بوده است. با گذشت یک سال از روز مرگ پادشاه، طبق رسوم سلطنتی تایلند و آیین بودایی، وقت آن است تا طی مراسم ۵ روزه پیکر او توسط عزاداران تشییع و در محل مورد نظر سوزانده شود.

استایل گارد سلطنتی تایلند

برای اجرای مراسم، هنرمندان و معماران با تلاش شبانه روزی، سازه ای مجلل و زیبا مخصوص سوزاندن جسد وی تدارک دیدند و جمعیت زیادی برای آخرین خداحافظی با پادشاه پیشین کشورشان گرد هم آمدند. کجاوه ها و ارابه های تایلندی نیز بخشی از این مراسم بودند و گارد سلطنتی با لباس هایی منظم و رنگارنگ، از دیدنی های آن به شمار می رفتند. عکاسان مختلفی در این مراسم ۵ روزه حضور به هم رساندند تا ثبت کننده لحظات این تشییع جنازه تایلندی باشند.

حتما بخوانید: راهنمای جذاب سفر به جزیره پوکت تایلند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود