صدها هزار بورس باز ایرانی منتظر ۲ عرضه اولیه جدید بهمن‌ماه

جزییات سودآوری سهام افق و زفکا

صدها هزار بورس باز ایرانی منتظر ۲ عرضه اولیه جدید بهمن‌ماه

عرضه اولیه در بورس، یکی از هیجاان انگیز ترین خرید ها در بازار سهام است. معمولا ظرف ۴ تا ۶ روز، سودی بین ۱۵  تا ۳۰ درصد نصیب سرمایه گذاران می شود. سال به سال بر شمار افرادی که خواهان شرکت در عرضه اولیه های بورس هستند افزده می شود و اکنون قریب به نیم میلیون تن از هموطنان، در عرضه اولیه ها شرکت می کنند. این در حالی که حدود ۸ میلیون نفر از ایرانی ها دارای کد بورس هستند و از طریق ۱۰۸ کارگزاری در ۳۱ استان کشور فعالند.

شرکت هایی که برای نخستین بار، سهام آن ها در بازار بورس ایران عرضه می شود، عرضه اولی هستند. بخشی از کل سهام آن ها در تاریخ مشخص و به قیمت مشخص در اختیار جامعه سهامداران قرار می گیرد و در روز عرضه اولیه، به هر کد سهامداری مشتاق به شرکت در عرضه اولیه، تعداد معینی سهام عرضه اولیه اختصاص داده می شود. یعنی اگر ۱۰۰ میلیون سهم شرکت ایکس عرضه شود و ۱۰۰ هزار نفر مشتاق خرید سهام باشند، به هر کد سهامداری، ۱ هزار سهم تعلق می گیرد.

اگر قیمت هر سهم نیز ۲ هزار ریال باشد، شما برای شرکت در عرضه اولیه شرکت ایکس باید حداقل ۲ میلیون ریال به حساب کارگزار خود پرداخت کنید. فردای روز عرضه اولیه، تعداد ۱ هزار سهم  شرکت ایکس در پرتفو شما در سامانه معاملات آنلاین به نمایش در می آید. چون حجم تقاضا برای شرکت های عرضه اولیه  بسیار زیاد است، معمولا بین ۳ تا ۵ روز، این سهام، با صف خرید میلیونی همراه می شوند. هر روز طبق قانون بورس، یک سهم عرضه اولیه می تواند ۵ درصد نوسان مثبت کند.

اگر سهم عرضه اولیه ۴ روز نوسان مثبت کند٬ ۲۰ درصد به قیمت آن افزوده می شود. یعنی ۲۰۰ تومن شما تبدیل به ۲۴۰ تومان خواهد شد. پس از سود کردن، شما مختارید نسبت به نگهداری  یا فروش سهم خود و سیو سود اقدام کنید. معمولا پس از گذشت چند روز، سهم به حالت تعادل رسیده و امکان اضافه کردن سهام به سبد خود را خواهید داشت.

حتما بخوانید: همه چیز درباره عرضه اولیه

عرضه اولیه افق و زفکا
اگهی رسمی عرضه اولیه افق
اگهی عرضه اولیه زفکا

عرضه اولیه های خوب بهمن ۹۷

در تاریخ ۲۴ و ۲۷ بهمن ماه دو عرضه اولیه جدید در پیش خواهیم داشت. پیشنهاد میکنیم در هر دو عرضه شرکت نمایید. اولی نماد افق کوروش است که میتواند سود بالای ۳۰ درصد را ظرف چند روز برای شما به ارمغان آورد. شرکتی پر سود و خوش آتیه که سیگنال خرید گرگ های بورس ایران شده است. دومی، نماد زفکا است که می تواند ظرف چند روز، با سودی بیش از ۴۰ درصد شما را خوشحال کند. در هر دو سهم ، سفارش خرید را در کارگزاری خود، در قیمت سقف قرار دهید.

قیمت سقف در نماد زفکا، ۸۳۰۰ ریال و قیمت سقف در نماد افق کوروش، ۱۶۹۵۰ ریال است. برای نماد زفکا، نقدینگی در حدود ۹۰-۱۳۰ هزار تومان در نظر داشته باشید. برای نماد افق نیز حدودا ۱۸۰-۲۴۰ هزار تومان تعلق خواهد گرفت. هر چه تعداد کد بورسی خانواده ودوستان و آشنایان شما بیشتر باشد، سود بیشتری دریافت خواهید کرد. لذا برای فرزندان و دوستان و آشنایان، کد بورسی رایگان گرفته و در این عرضه اولیه ها شرکت کنید. عرضه اولیه اپ، پارس و لوتوس، از جمله  عرضه اولیه خوب در سال ۹۷ بود.

صفحه نماد افق در بازار بورس ایران
صفحه نماد رفکا در بازار بورس

در سال گذشته، افق کوروش با فروش ۲۹۰۰ میلیارد تومانی توانست ۶۸۴ ریال بازای هر سهم سود بسازد. در ۶ ماهه اول امسال فروش شرکت ۷۵ درصد رشد داشته و پوشش سود ۶ ماهه اول ۹۱۷ ریال بازای هر سهم برآورد میشود. امسال شرکت به ۵۳۰۰ میلیارد تومان فروش دست پیدا کند. سود امسال ۲۷۴۸ ریال پیشبینی شده که قابل تحقق است.

برای سال ۹۸ پیش بینی شرکت، رسیدن فروش به ۸۸۰۰ میلیارد تومان میباشد. سود پیشبینی شده هر سهم برای سال مالی ۹۸ حدود ۳۷۸۱ ریال است. فروشگاهای زنجیره ای افق کوروش سال ۹۲ کلا ۲۸ میلیارد تومان فروش داشتند در حالیکه امسال فروششان به ۵۳۰۰ میلیارد تومان میرسد.

سهم فروش افق کوروش از بازار سال ۹۴ حدود نیم درصد بود که تا سال آینده به بیش از ۲ درصد میرسد . سرعت رشد و پیشرفت خوبی داشته و تداوم این روند میتونه سوداوری خوبی در بلند مدت برای این فروشگاه زنجیره ای به ارمغان آورد.

برای مشاهده اطلاعات  این دو شرکت به سامانه کدال و برای بررسی قیمت روزانه این دو سهم  عرضه اولیه پس از عرضه، به سامانه TSETMC‌ مراجعه کنید. دریافت کد بورس از طریق کارگزاری های بورس، رایگان است و همه سهامداران باید در سامانه سجام ثبت نام کنند که ۱۰۰ هزار ریال هزینه دارد.

حتما بخوانید: همه چیز درباره سامانه سجام بورس

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود