شغل پشت میزی دارید؟ با چند روش ساده وزن کم کنید و جلوی چاق شدنتان را بگیرید

شغل پشت میزی دارید؟ با چند روش ساده وزن کم کنید و جلوی چاق شدنتان را بگیرید

کاهش وزن کار ساده ای نیست، اما اگر هشت ساعت از روز یا بیشتر را مشغول کار باشید، سخت تر هم می شود. کسانی که شغل های پشت میزی دارند، بیشتر روز را نشسته سپری می کنند، ناهار خود را سریع می خورند، گهگاه سراغ تنقلات می روند و با این اوصاف، بدون آنکه قصدش را داشته باشند، خیلی راحت وزن اضافه می کنند. اما روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید در محل کارتان هم وزن کم کنید. این روش ها کمک می کنند با ایجاد تغییراتی اندک در روتین روزهای کاری خود، سلامت خود را حفظ کنید.

۱- ماشین تان را دورتر از محل کارتان پارک کنید

کاهش وزن برای شغل های پشت میزی

سلامتی تان را به راحتی ترجیح دهید و به جای نزدیک ترین جای پارک ممکن، ماشین تان را جایی دورتر پارک کنید و تا محل کارتان را پیاده بروید.

این کار باعث می شود از جای پارک تا محل کارتان و برعکس را بیشتر پیاده روی کنید. همین تغییر اندک می تواند فعالیت بدنی روزانه ی شما را افزایش دهد و در نتیجه، کار کاهش وزن را ساده تر کند.

اگر با وسایل نقلیه ی عمومی به محل کار می آیید، این مسأله در مورد شما هم صدق می کند. محل دورتری را برای سوار شدن و پیاده شدن انتخاب کنید و بقیه ی راه را پیاده بروید.

۲- میز و اتاق کارتان را از تنقلات خالی کنید

خوردن تنقلات اگر آگاهانه انجام شود مسأله ی نگران کننده ای نیست. اما اگر روی میزتان تنقلات باشد ممکن است بدون آنکه متوجه باشید همه ی خوراکی ها را بخورید و در نتیجه، به مرور زمان وزن اضافه کنید.

این مسأله در مورد خوراکی هایی که گهگاه در محل کار سر و کله شان پیدا می شود هم صدق می کند. به جای آن، برای خوردن میان وعده هایتان برنامه ریزی کنید. مثلاً کمی میوه یا آجیل با خودتان به محل کار بیاورید یا نوشیدنی های طبیعی برای خودتان درست کنید. معمولاً مواد غذایی ای که قابلیت نگهداری طولانی مدت را ندارند، مواد سالم تری هستند. همین مسأله باعث می شود که نه بدون میان وعده بمانید و نه در خوردن زیاده روی کنید.

۳-  آب بدن تان را حفظ کنید

گاهی پیش می آید که احساس گرسنگی می کنیم، اما در حقیقت، این آب بدن مان است که کم شده. یک بطری آب با خودتان به محل کار ببرید که یک بار مصرف نباشد و همیشه آن را پر نگه دارید. مصرف منظم آب، نیازتان به خوردن تنقلات را تا حدودی برطرف می کند و زمان ناهار که برسد، کمتر احساس گرسنگی می کنید، در نتیجه، احتمال پرخوری کردن تان کمتر شود.

۴- میان وعده تان را از قبل آماده کنید

به جای آنکه هر وقت گرسنه شدید سریعاً سراغ نزدیک ترین سوپر مارکت به محل کارتان بروید، از قبل فکرش را بکنید. همان طور که قبلا ذکر شد، باید برای خوردن میان وعده برنامه ریزی کنید و از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید. سوپرمارکت ها و دستگاه های فروش خودکار پر از خوراکی های ناسالم و به اصطلاح هله هوله هستند که کالری بی ارزش یا پوچ دارند. مواد غذایی حاوی کالری بی ارزش یا پوچ، مواد غذایی ای هستند که فقط دارای انرژی و از طرفی فاقد مواد مغذی هستند، در نتیجه، خاصیتی برای بدن ندارند.

۵- حداقل سی دقیقه از هر یک ساعت را بایستید

حتماً در مورد مضرات فراوان نشستن طولانی مدت شنیده اید. فرقی نمی کند این مدت پشت میز کار سپری شود یا پشت فرمان؛ متأسفانه بسیاری از ما بیشتر روز را نشسته سپری می کنیم.

تحقیقات نشان می دهد بین نشستن طولانی مدت و بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری ها، چاقی، افزایش فشار خون و مرگ و میر، ارتباط قوی ای وجود دارد. ما اگر بتوانیم ایستادن را وارد برنامه ی روزانه ی خود کنیم، از فواید این کار برای سلامتی، هر چند اندک برخوردار خواهیم شد و بهتر وزن کم خواهیم کرد.

به گفته ی کارشناسان، نسبت ایده آل نشستن به ایستادن چیزی بین یک به یک و یک به سه است و برای آنکه از فواید ایستادن برای سلامتی تان بهره مند شوید، باید در هر ساعت، حداقل سی دقیقه را ایستاده سپری کنید.

۶- وعده ها و میان وعده هایتان را سرشار از پروتئین کنید

مصرف پروتئین باعث می شود مدت طولانی تری سیر بمانیم. با این کار در طول روز کمتر غذا می خوریم و درنتیجه، راحت تر وزن کم می کنیم، چون برای سیر کردن خود، سراغ مواد غذایی ای که کالری بی ارزش دارند نمی رویم یا حجم میان وعده هایمان را بیشتر نمی کنیم.

پروتئین برای هضم شدن، در مقایسه با کربوهیدرات ها و چربی ها، به کالری بیشتری نیاز دارد و به شکل گیری توده ی عضلانی و حفظ آن کمک می کند. هر چه توده ی عضلانی بدن بیشتر باشد، بدن در حالت استراحت، کالری بیشتری می سوزاند.

۷- از پله استفاده کنید

اگر یکی از گزینه های مسیر رفت و آمدتان پله است، حتما از آن استفاده کنید. درست است که آسانسور و پله برقی سریع تر و راحت تر هستند، اما اگر هر زمان که امکانش باشد، با استفاده از پله، فعالیت بدنی را به سرعت و راحتی ترجیح دهید، این کار کمک می کند در طول روز کالری بیشتری بسوزانید.

منبع: thisisinsider
بدون نظر

ورود