تنها سفر کردن زنان چه خطرات و چه مزایایی به همراه دارد؟

تنها سفر کردن زنان چه خطرات و چه مزایایی به همراه دارد؟

چند سالی است که تنها سفر کردن خانم‌ها در ایران هم رواج یافته و زنان زیادی کوله‌به‌دوش دور تا در ایران یا دیگر کشورهای جهان را می‌گردند و از تجربه‌های بی‌شمار خود برای دیگران می‌گویند.

بر اساس آمار یک سازمان آمریکایی به نام «انجمن سفرهای تکی» ۲۳۰ هزار نفر عضو صفحه فیس‌بوک آنها هستند که ۶۳ درصد از این افراد را زنان تشکیل داده‌اند.

کمپانی Booking.com نیز در بررسی‌های خود اعلام کرده ۶۵ درصد از زنان آمریکایی هنگام تعطیلات تنهایی سفر می‌کنند و همراهی ندارند. این آمار ثابت می‌کند که زنان بیشتر از مردان برای سفرهای تکی اقدام می‌کنند.

بنا بر یک تحقیق محدود از اعضای انجمن سفرهای تکی دلیل تنها سفر رفتن زنان به سه دسته زیر تقسیم شده است:

  • ۴۶ درصد از زنان گفته‌اند برای تجربه استقلال، آزادی و داشتن شانس و فرصت کافی برای تجربه کردن هر آنچه دوست دارند به تنهایی سفر می‌کنند.
  • ۲۲ درصد از زنان گفته‌‎اند برای این تنها سفر می‌کنند که حوصله و وقت این را ندارند که همیشه منتظر فرد دیگری بمانند..
  • ۱۵ درصد از زنان نیز گفته‌اند برای به چالش کشیدن خود در زندگی و افزایش میزان اعتمادبه‌نفسشان تنهایی سفر می‌کنند.

تنها سفر کردن زنان

در زیر اظهارات برخی از زنانی را برایتان نوشته‌ایم تجربه تنها سفر کردن دارند:

دبورا: اولین سفر من در سن ۳۴ سالگی بود. مقصدم باهاماس بود و در ابتدای سفر بسیار عصبی و پریشان بودم. اما پس از ورود به مقصد توانستم دوستان زیادی پیدا کنم و اوقات بسیار شاد و مفرحی برای خودم رقم زدم. پس از آن تجربه لذت‌بخش دیگر هرگز از سفر کردن دست نکشیدم و تا الان که ۶۴ سال دارم همیشه از شهری به شهر دیگر مسافرت کرده‌ام. در حال حاضر که یک بازنشسته به حساب می‌آیم و وقت زیادی دارم تصمیم گرفته‌ام به دور دنیا سفر کنم.

داین: آدم‌ها این‌طوری هستند که یا فکر می‌کنند نمی‌توانند یا فکر می‌کنند که می‌توانند! من در حال حاضر ۵۵ ساله هستم و چندی پیش تنها سفر کردن را از کشور خودم آغاز کردم. سپس به بالی،  انگلستان، ایرلند، اروپا، تایلند و هاوایی سفر کردم. در تمام این سفرها تنها و بدون همراه بودم. من به اندازه کافی به خودم و توانایی‌هایم اعتماد دارم و به همین خاطرم مطمئن بودم که می‌توانم تنهایی سفر کنم. اکنون هم این روش را دوست دارم و توصیه می‌کنم همه زنان یک بار تنها سفر کردن را امتحان کنند.

تنها سفر کردن زنان

تنها سفر کردن به زنان «اعتمادبه‌نفس» می‌بخشد

بسیاری از زنانی که تنها سفر کردن را تجربه‌ کرده‌اند بر این باور هستند که این کار به آنها اعتماد‌به‌نفس بیشتری در زندگی بخشیده و تاثیرات مثبتی بر سبک زندگی‌شان داشته است. برای درک بهتر این مساله در زیر تجربه برخی از این زنان را می‌خوانیم:

نانسی: اولین باری که تصمیم گرفتم تنهایی سفر رفتن را تجربه کنم، ۵۸ سال داشتم. هرگز تصورش را هم نمی‌کردم در این سن بتوانم از تنهایی مسافرت کردن لذت ببرم اما در انتهای سفر کاملا راضی و خوشحال بودم. آنجا بود که اعتماد به نفسی که از دست داده بودم را دوباره به دست آوردم و تازه متوجه شدم که زنان زیادی در دنیا تنهایی مسافرت می‌کنند. توصیه من به همه زنان این است که این لذت را از خود دریغ نکنید.

ترسی: من اولین سفر تکی خود را در سن ۲۰ سالگی شروع کردم. حدود دو هفته را در اروپا سپری کردم و لذت دنیا را در این مدت بردم. اما برای اینکه مشکلی نداشته باشم و بتوانم از وقت خودم بهترین استفاده را داشته باشم، از تجربه بقیه کسانی که تجربه این کار را داشتند استفاده کردم. نمی‌گویم که هیچ مشکلی در سفر نداشتم اما مشکلاتم در رابطه با اینکه یک زن تنها بودم بسیار اندک بود. به همین خاطر ۱۰ ترفند تنها سفر کردن که بسیار یاری‌رسان و مفید هستند را در زیر نوشته‌ام تا با آگاهی از آنها بتوانید این سبک از سفر کردن را تجربه کنید.

تنها سفر کردن زنان

۱۰ ترفند برای زنانی که قصد دارند تنهایی سفر کنند

۱- مقصد خود را با برنامه‌ریزی صحیح و هدف مشخص انتخاب کنید

وقتی بدانید که چرا و به چه دلیلی می‌خواهید به شهر موردنظرتان سفر کنید، شک نداشته باشید که سفر بهتری در پیش خواهید داشت. ممکن است هنگام خواندن یک مقاله، مطالعه یک کتاب یا حتی حین تماشای یک فیلم، یک مکان خاص نظرتان را جلب کند و تصمیم بگیرید که به آنجا سفر کنید. اما دلیل سفر شما باید چیزی بیشتر از یک هیجان آنی باشد. در مورد آن مکان در اینترنت تحقیق کنید، در مورد ظرفیت‌های گردشگری آن بخوانید، ببینید آیا فرهنگ مردم و دیدنی‌های آنجا با علاقه‌مندی‌های شما جور است یا خیر.

۲- برای شب اول ورود خود برنامه‌ریزی کنید

برای اینکه ورود شما به مقصد بدون مشکل باشد از قبل هتل، هاستل یا خانه‌ای را رزرو کنید تا پس از ورود دغدغه پیدا کردن جا نداشته باشید. پس از رسیدن به مقصد می‌توانید سر فرصت مکان‌های دیگر را بررسی کنید و در صورت نیاز از محل اقامت اولیه خود جابه‌جا شوید.

۳- ملزومات سفر را بررسی و پیش‌بینی کنید

تنها سفر کردن مستلزم توجه زیاد به جزئیات است. همه جوانب سفر خود را در ذهن مجسم کنید و ببینید آیا همه چیز سر جای خودش هست یا خیر؛ از لحظه خروج از خانه گرفته تا محل اقامت. این کار باعث می‌شود تا استرس کمتری داشته باشید. پس از رسیدن به مقصد و حصول اطمینان از در دسترس قرار داشتن همه ملزومات، از فکر کردن دست بکشید و فقط از فرصت‌های گردشگری موجود در مقصد لذت ببرید. بدون شک قبل از رسیدن به منطقه‌ای که بلیط آن را گرفته‌اید، برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌اید، بر اساس اولویت از ظرفیت‌های گردشگری دیدن کنید، با مردم معاشرت کنید و از غذاهای محلی لذت ببرید.

۴- چمدان کوچک و جمع‌جور داشته باشید

اگر بتوانید یک کوله سبک یا چمدان کوچک داشته باشید، می‌توانید سبک‌تر و ارزان‌تر سفر کنید. برای اینکه مثلا کفش‌هایتان با همه لباس‌ها تناسب داشته باشد سراغ رنگ‌های پایه بروید، رنگ‌هایی مثل مشکی، قهوه‌ای، بژ یا سورمه‌ای. یک جفت کفش کوهنوردی و پیاده‌روی و یک جفت کفش راحتی و رسمی. سعی کنید از همه وسایل موردنیازتان یک عدد داشته باشید اما سبک و محدود.

۵- در مورد محل اقامت خود به دیگران اطلاعات ندهید

یادتان باشد وقتی به عنوان یک زن تنها سفر می‌کنید محل اقامت خود را به هیچ کسی نگویید. این کار برای حفظ امنیت شما بهتر است.

۶- مجبور نیستید تنها غذا میل کنید

از شرکت در کارگاه‌های آشپزی محلی گرفته تا جشنواره‌ها و مناسبت‌ها … همیشه راهی برای این وجود دارد که تنها غذا نخورید  و اطرافتان پر باشد از دیگر آدم‌ها.

۷- مراقب اسناد، مدارک و پول نقد خود باشید

برای حفظ پاسپورت و پول‌های نقد خود حتما از کیف‌های کمری نامحسوس استفاده کنید. به هیچ عنوان این مدارک را در کیف دستی یا کوله پشتی نگذارید و اصلا از خودتان دور نکنید.

۸- با دیگر زنانی که تنها سفر می‌کنند دوست شوید

وقتی در جاهایی مثل هاستل اقامت می‌کنید حتما زنان دیگری را پیدا خواهید کرد که آنها هم تنهایی سفر می‌کنند. با آنها دوست و هم‌صحبت شوید و از تجربه‌هایشان استفاده کنید.

۹- از تکنولوژی فاصله بگیرید

خیلی خوب است که در طول سفر از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید و تا جای ممکن سراغ وقت‌گذرانی در اینترنت نروید. این کار کمک می‌کند بیشتر روی خودتان تمرکز داشته باشید، بیشتر با خود آشنا شوید و تغییرات مفیدی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

۱۰- با محلی‌ها دیدار داشته باشید

برای بودن در کنار محلی‌ها برنامه‌ریزی کنید، غذاهای محلی بخورید، صنایع دستی محلی بخرید یا نحوه ساخت آنها را تماشا کنید و تا حد امکان در اقامتگاه‌های بومگردی اقامت کنید تا در طول سفر با مسایل فرهنگی، مذهبی و باورهای مردم شهر مقصد بیشتر آشنا شوید و بر دانشتان افزوده شود.

منبع: solotravelerworld
بدون نظر

ورود