۹ آداب معاشرتی که لازمه زندگی هستند؛ درباره مذهب و سیاست بحث نکنید و الگوی دیگران باشید

۹ آداب معاشرتی که لازمه زندگی هستند؛ درباره مذهب و سیاست بحث نکنید و الگوی دیگران باشید

هر مکانی در دنیا مقررات خاص خود را دارد که تعیین می کند چه چیزی مناسب و چه چیزی نامناسب است. با این حال، آدابی هستند که همیشه و همه جا می توانند به کمک ما بیایند تا از موقعیت های ناخوشایند خلاص شویم، دوست پیدا کنیم و ذهنیت خوبی از خودمان بسازیم. این آداب همان قوانین پایه ای آداب معاشرت هستند. در ادامه با آدابی آشنا می شویم که در هر موقعیتی به کار می آیند و یادگیری آن ها ضروری است.

۱- به آدم ها فرصت دفاع از خودشان را بدهید

آداب معاشرت لازمه زندگی

یکی از اصول نزاکت این است که نباید وقتی که آدم ها امکان دفاع از خودشان را ندارند، درباره ی آن ها بدگویی کرد. علاوه بر این، اگر شما به آن شخص فرصت این کار را ندهید، اینطور به نظر می رسد که چیزی هست که سعی دارید آن را پنهان کنید. اما، اذعان به نقاط قوت چیزی (یا کسی) که از آن خوشتان نمی آید، نشان می دهد که قبلا به چیزی که در موردش حرف می زنید خوب فکر کرده اید و همه ی ابعاد آن را در نظر گرفته اید.

۲- در مکالمه هایتان هرگز درباره ی این پنج موضوع حرف نزنید

از این پنج موضوع در گفتگوهایتان با دیگران پرهیز کنید: مذهب، سیاست، سلامت، سن و پول. برای مثال، کسی را مجبور نکنید که درباره ی رژیم غذایی یا کارش صحبت کند. درست است که شما همیشه این حق را دارید که نظر خودتان را داشته باشید، اما چنین صحبت هایی باید در زمان و مکان مناسب خودشان و به طور خصوصی انجام شوند.

۳- از دیگران انتظار نداشته باشید که صورتحساب شما را پرداخت کنند

اگر کسی را به صرف غذا در رستوران دعوت می کنید، شما باید او را مهمان کنید. هرگز روی اینکه طرف مقابل، پول غذای شما را بدهد حساب باز نکنید. بعد از آن، اگر او پیشنهاد کند که صورتحساب خودش یا حتی شما رو پرداخت کند، دیگر اختیار با خودتان است و نیازی نیست حتماً طبق اصول نزاکت رفتار کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر کسی را دعوت می کنید اما قصد مهمان کردنش را ندارید، باید از قبل روراست باشید و به طرف مقابل بگویید که قصد این کار را ندارید.

در مقابل اگر کسی شما را به رستوران دعوت کرد، حتماً به اندازه ی کافی پول برای مواقع ضروری به همراه داشته باشید، اما اگر طرف مقابل تان می خواهد که شما را مهمان کند، ادب و احترام را رعایت کنید و دست رد نزنید.

۴- قبل از رفتن پیش کسی با او تماس بگیرید

اگر می خواهید پیش کسی بروید، سعی کنید اول با او تماس بگیرید و او را باخبر کنید. رفتن به دیدن کسی که آمادگی آن را ندارد، در بیشتر مواقع فکر خوبی نیست. به علاوه، دیگران اگر بدانند که قرار است به دیدن شان بیایید، حتماً برایتان تدارک خواهند دید!

۵- دیر کردن اصلاً باکلاس نیست

هیچ کسی دوست ندارد منتظر کسی باشد که دیر کردن کار همیشگی اش است. فکر نکنید که میزبان ها هنوز آماده نشده اند و بهتر است دیرتر بروید. اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن ها به شما خبر می دهند. علاوه بر این، باید زمان ترک محل را هم باید بدانید. حتی اوقات خوش هم در نهایت باید یک جایی تمام شوند.

۶- مهمان خوبی برای میزبان تان باشید

اگر کسی شما را به خانه اش دعوت می کند، خوب است که هدیه ای برای او ببرید. لازم نیست هدیه ی گران قیمتی باشد؛ چند شاخه گل، یک جعبه شکلات یا حتی یک کیک خانگی هم هدیه ی مناسبی است. هدیه ی شما باید نه خیلی پر زرق و برق باشد و نه مشکل ساز یا دور از شأن. پول نقد فقط برای تولد آشنایان هدیه ی مناسبی محسوب می شود. بدیهی است که در مواردی میزبان انتظار هدیه ندارد اما کماکان ایده ی خوبی است که دست خالی خانه ی او نروید.

اگر میزبان شما را به یک بازی یا گفتگو دعوت کند، ادب را رعایت کنید و درخواست او را قبول کنید. می توانید به میزبان پیشنهاد دهید که به او کمکی بکنید، اما سعی نکنید پا را از حد فراتر بگذارید.

۷- با دنیای واقعی معاشرت کنید

زمانی که در یک جمع حضور دارید، دائماً با تلفن همراهتان کار نکنید. حتی اگر فقط در حال پیغام دادن باشید، وقتی تمام تمرکزتان معطوف به آن باشد، این رفتار برای دیگران توهین آمیز محسوب می شود. هر کاری که با تلفن همراه تان داشته باشید را در خانه یا بعد از ترک جمع هم می توانید انجام دهید. ضمن اینکه، شما در وهله ی اول برای برقراری ارتباط با دیگران است که در یک جمع قرار می گیرید.

۸- همیشه اسم دیگران را یاد بگیرید

همه ی ما کسانی را می شناسیم که همیشه اسم دیگران را فراموش می کنند. اینکه بعضی ها زحمت به خاطر سپردن اسم دیگران را به خودشان نمی دهند، باعث می شود اینطور به نظر بیاید که این مسأله اصلاً اهمیتی برای آن ها ندارد. حتی تلفظ اشتباه اسم دیگران هم توهین آمیز است. به همین ترتیب، اصلاً خوشایند نیست که به خاطر فراموش کردن اسم کوچک دیگران، از نام فامیلی شان استفاده کنید.

۹- برای دیگران الگو باشید

فرقی نمی کند در چه موردی باشد؛ شما همیشه باید برای دیگران الگوی همان رفتاری باشید که انتظارش را از آن ها دارید. این مسأله در بسیاری از موقعیت ها اهمیت زیادی دارد: در مورد دوستان تان، بچه ای که از آن مراقبت می کنید، یا حتی همکاران تان. و همینطور در مواقعی که دیگران رفتار مؤدبانه ای با شما ندارند، شما باید همیشه آن شخصی باشید که بزرگواری می کند و احترام و ادب را رعایت می کند.

اگر می خواهید با کسی ملاقات کنید که از کشور دیگری است، همیشه بهتر است اول درباره ی فرهنگ کشور او و اینکه چه چیزی را مؤدبانه و چه چیزی را به دور از ادب می دانند، تحقیق کنید. حتی ممکن است آدم هایی که از یک کشور هستند، آداب معاشرت یکسانی نداشته باشند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود