چهارشنبه سوری ، تحت تاثیر گرانی عید ۹۸

چهارشنبه سوری ، تحت تاثیر گرانی عید ۹۸

جشن چهارشنبه سوری ایرانیان، سالهاست که شب چهارشنبه آخر سال بسیاری از خانواده های ایرانی را به عزا و ماتم و مصیبت کامل تبدیل می کند. ظرف یک دهه اخیر، ده‌ها تن از هموطنان، به دلیل ترقه بازی های تاسف آور که مثل ماهی قرمز و سمندر هفت سین، به زور، وارد آیین های سنتی نوروز شده است، کشته یا مجروح شده اند و این یعنی آسیب مادی و معنوی بسیار به اقتصاد ملی و تضعیف فرهنگ عامه.

خانواده های بسیاری در ۳۱ استان کشور در شب چهارشنبه سوری، عزادار می شوند و بیمارستان‌ها به خصوص مراکز سوختگی، مملو از کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی کهنسالانی می شود که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، تحت آسیب‌های جسمی و روحی ترقه بازی چهارشنبه سوری قرار گرفته اند.

انفجارهای شدید و وحشتناکی که معابر شهرها را به میدان جنگ تبدیل می کند و رسم و منش چهارشنبه سوری را به پایین ترین سطح ممکن تنزل می دهد، در جامعه شناسی خودمانی فرهنگ عامه، نشان از ناهنجاری ها در خرده فرهنگ ها دارد. روایتی دردناک از بیسوادی و بی فرهنگی عده‌ای که شادی خود را در ترس و وحشت و زخم هموطنان می‌بینند.

چهارشنبه سوری

آیین های سنتی نوروز، نسل به نسل و عصر به عصر، در حال تغییر ژرف و شگرف است. خوردن آجیل‌های گران، خرید ماهی قرمز، سبزه های لاکچری و سمندر و لاک پشت برکه ای و مار آبی و ریخت و پاش های عجیب و غریب در کنار تعطیلی ۲ هفته ای ایران، همه نشان از تنزل فرهنگ اهورایی از جایگاه عالی به جایگاه پست است.

شاید همین فرهنگ غلط باعث شده است که در عید ۹۸، هجوم مردم را برای خرید میوه غیر فصل و شیرینی جات و آجیل گران و خرید زورکی محصولات و پوشاک گران برای عبور از آیین های این مدت، شاهد باشیم. اقتصاد عید، اقتصاد ملی را تضعیف میکند و سلامت جامعه را به خطر می اندازد. چرا؟

 • تعطیلی هر روز در روزهای اول فروردین، میلیون ها دلار به اقتصاد شکننده ایران، آسیب می زند.
 • اصرار ایرانی ها به تولید متنوع و حجیم سبزه های ماش و عدس و گندم و ذرت و رها کردن آن در طبیعت، اقتصاد ملی و محیط زیست ایران را آسیب می زند.
 • اصرار ایرانی ها به سفر به مناطق شمالی و جنوبی کشور در مدت کوتاه تعطیلات نوروزی، شمار کشته های جاده های ایران را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.
 • خرید و خوردن میلیون ها تن شیرینی و آجیل پر نمک، بهداشت و سلامت ملتی که دیابت و فشار خون در آن ها در حال افزایش است را تهدید می کند.
 • هجوم مقطعی مردم برای خرید خوردنی و پوشیدنی و نوشیدنی و شوینده، عرضه کالاهای بی کیفیت و بدون استاندارد را افزایش می دهد.
 • اقتصاد عید، کاهش سطح نظارت و بازرسی روی عرضه کنندگان کالا و خدمات را منجر می شود.
 • اقتصاد چهارشنبه سوزی، میلیون‌ها دلار به اقتصاد کشور آسیب می زند.
 • عملا ۲ هفته، روابط اقتصادی و تجاری ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • تعطیلی ۲ هفته ای وزارت آموزش و پرورش، هزینه تمام شده آموزش و تحصیل را افزایش و باسوادی دانش اموزان را به تاخیر می اندازد.

چهارشنبه سوری تحت تاثیر گرانی

چه تحریم پسته، جواب داده باشد چه جواب نداده باشد، فروش پسته در آستانه نوروز ۹۸ به طرز چشمگیری کاهش یافته است و پسته های درجه ۱، ظرف مدت کوتاهی در انبارها به پسته های درجه ۳ تبدیل خواهد شد. پسته ای که روی کیلویی ۵۰ هزار تومان هم خریدار نداشت، اکنون هر کیلوی آن از مرز ۲۰۰ هزار تومان گذشته است و مثل پراید ۵۴ میلیون تومانی، به جوک شب عید ایرانیان در نوروز ۹۸ تبدیل شد.

به تراژدی پسته و گوشت قرمز، باید چهارشنبه سوزی را هم اضافه کرد که گرانی، بازارش را در عید نوروز ۹۸، خوشبختانه کساد کرد و آتش زدن پول به وقت خوشی الکی را کاهش داد. دو روز مانده به مراسم چهارشنبه‌سوری سر و صداهای سطح شهر از «دروازده دولاب تا نیاوران» کمتر است و کمتر صدای بمب‌های دست‌ساز و نارنجک به گوش می‌رسد.

صداهایی که بسیاری از مردم خواهان هرچه کمتر شدن آنها از سویی و از سوی دیگر برگزاری مراسم اصیل برای این جشن هستند. تا به رسم قدما با روشن کردن آتش در کوی و برزن و گذشتن از آن با دلی شاد و البته با سلامت‌ سال جدید را شروع کنند. امسال با وجود آن‌که دو روز بیشتر به برگزاری این مراسم نمانده، اما کم شدن تعداد فروشندگان مواد محترقه و سروصدا در شهر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

نکته‌ای که حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران تایید کرده و می‌گوید در جلسه هفته گذشته شورای تامین استان دراین‌باره صحبت شده و نیروی انتظامی از اقداماتش گفته است: «بر اساس گفته‌ نیروی انتظامی مواد محترقه غیراستاندارد بسیار سنگینی از سطح شهر کشف شده و همین عاملی بوده که تاکنون، هم شاهد حوادث کمتری باشیم و هم تلفات کمتر باشد.»

آن‌طور که گودرزی می‌گوید نیروی انتظامی در محدوده غرب، شرق و ری و شمیرانات امسال تدابیر گسترده‌ای داشته تا میزان تلفات و خسارات این روز کاهش پیدا کند. این درحالی است که از‌ سال گذشته تاکنون شاهد کاهش چشمگیری بوده‌ایم: «امسال به خاطر تلاش رسانه‌های مختلف و آموزش آنها و از سوی دیگر آشنایی مردم با تبعات این موضوع شاهد کاهش میزان خسارات بوده‌ایم و اوضاع به نسبت سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است.»

او می‌گوید تلاش سازمان‌های مختلف بر این است تا مردم روز خوبی را بگذرانند و مردم هم باید همسو با نیروی انتظامی و سازمان‌های مختلف برای کاهش تلفات و خسارات تلاش کنند.

دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • محمد اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

  جمهوری اسلامی را چه شد ؟؟!!

 • حسین اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

  اینکه در همه موارد بعضیا افراط می کنن و باعث مشکل میشن شکی نیست، اما باید بدونیم این موضوع در مورد همه آیین ها و سنت ها وجود داره و اگر بخواهیم اسمش رو “فرهنگ غلط” بزاریم باید در مورد همه آیین ها صحبت کنیم! اگر توی بازار باشید میدونید ۳ ماه از هر سال کسادی داریم در حالی که همین ۲ هفته عید اوج فروش خیلی از تولیدکنندگان پوشاک و پارچه و فرش و مبل و میز و هزاران صنف دیگه است و برکت زیادی برایشان دارد! حالا این وسط یه عده افراطی مواد منفجره آنچنانی استفاده می کنند نباید صورت مسئله رو پاک کرد.

  اینکه غیر ایمن بودن خودروهای ساخت داخل و غیر استاندارد بودن جاده ها رو گردن یه آیین بندازیم و تا جایی پیش بریم که این ۲ هفته سواد دانش آموزان ماشالله درس خونمون رو به خطر انداخته! و اگر این دو هفته نبود کلی دکتر مهندس داشتیم، آدم به این نتیجه می رسه که نوروز کلا کار آمریکا و صهیونیست هاست

  بهتره تاکید روی سالم و بی خطر برگزار شدن آیین ها و جلوگیری از افراط باشه تا این حرفای رافعی طور

  • اکبر اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

   احسند..واقعا جواب مناسبی بود برای متنی که علتهای ناصحیح رو به معلولهای مشخص ربط داده بود

   • علی زمانی اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

    اکبرآقا
    یک بار دیگه متن رودرست بخون. علت های نا صحیح را به علت های مشخص و شفاف و clear ربط دادیم. دوباره متن رو مطالعه فرمایید.

  • علی زمانی اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

   حسین آقا
   ما مسائل رو الکی به هم ربط ندادیم.
   ما نگفتیم علت درس نخوندن و بیسوادی ملت و جاده های خراب و مال رو در ایران، ۴ شنبه سوری و ترقه بازی پسر بچه هاست!! از کجای این مطلب چنین برداشتی شما کردی الله اعلم!! حرف ما این بود که زورکی، رسم و روالی که (ترقه بازی +ماهی قرمز +مار+ تمساح و .. . ) مال نوروز باستانی ایرانیان نیست، وارد این آیین زیبا نکنیم و با اقتصاد عید، اقتصاد ممکلت رو در این اوضاع به آتیش نکشیم. همین! صبحت های بنده را ۴۰ ساله کارشناس ها دارن میگن. من هم کشف نکردم. سری به آمار ها بزنید، میبینید حق با کی هست. حرفای رافعی طور!!! هم نفهمیدم.
   به هر حال ممنون

 • سهیل اسفند ۲۸, ۱۳۹۷

  خیلی مقاله زیبایی بود
  تازه بهمن ماه ی هفته به خاطر جشن بهمن تعطیل اند مدارس یک هفته هم قبل نوروز تعطیل هستن