۱۷ حقیقت باورنکردنی درباره دنیا که بعید است چیزی از آن ها بدانید

۱۷ حقیقت باورنکردنی درباره دنیا که بعید است چیزی از آن ها بدانید

گرچه علم توانسته برای بسیاری از پدیده ها و مسائلی که قرن ها برای بشر مبهم بودند توضیحی درخور پیدا کند اما اگر فکر می کنید که دیگر نکته ی جدیدی باقی نمانده که شما را حیرت زده کند، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. مثلاً آیا می دانستید که می توانید بفهمید که کسی چقدر عمر می کند یا از روی رنگ موی دیگران می توانید میزان حساسیت شان به درد را متوجه شوید؟ در ادامه به حقایقی جالب و عجیب درباره ی دنیا می پردازیم که بعید است چیزی درباره ی آن ها شنیده باشید.

۱- افراد کوتاه قد پرخاشگرترند

حقایق عجیب و جالب درباره دنیا

البته این بدان معنی نیست که همه ی افراد کوتاه قد خشن و عصبانی هستند. اما تحقیقات نشان داده است این افراد بیشتر مستعد پرخاشگری غیر مستقیم (نوعی پرخاشگری پنهان که فرد با توسل به آن سعی در ایجاد اختلال در روابط بین افراد دارد) هستند، به ویژه زمانی که پای رقابت بر سر دارایی بین افراد کوتاه قد و بلند قد در میان باشد. در چنین موقعیت هایی، افراد کوتاه قد می توانند رفتار پرخاشگرانه تری بروز دهند.

۲- کسانی که جوان تر از سن واقعی شان به نظر می رسند، بیشتر عمر می کنند

کسانی که چهره ی جوانی دارند در مقایسه با کسانی که بیشتر از سن واقعی شان به نظر می رسند، احتمال طولانی شدن عمر آن ها بیشتر است. دانشمندان دانمارکی در تحقیقات خود به این موضوع پی برده اند و می گویند کسانی که زندگی سخت تری دارند، زودتر از دنیا می روند. به علاوه، این سختی ها روی صورت آن ها تأثیر می گذارد و آن ها را مسن تر نشان می دهد.

۳- بعضی افراد فقط به چهار ساعت خواب احتیاج دارند

یک انسان نرمال، روزانه باید هفت تا هشت ساعت بخوابد. اما این قاعده استثنائاتی هم دارد. جهش ژنتیکی در ژن hDEC2 که کار آن تنظیم مدت زمان خواب و بیداری است، باعث کاهش زمان مورد نیاز برای خواب به چهار ساعت در شبانه روز می شود.

۴- آب جوشیده، بعد از منجمد شدن شکل دیگری پیدا می کند

آب شیر بعد از یخ زدن ظاهری کدر پیدا می کند اما آب جوشیده بعد از یخ زدن شفاف است. علت این مسأله آن است که در جریان فرآیند جوشیدن، هوا و دیگر ناخالصی های آب از آن حذف می شود، در نتیجه، وقتی آب یخ می زند، رنگ شفاف تری پیدا می کند.

۵- جنین می تواند سلامت مادر خود را حفظ کند

فقط مادر نیست که از سلامت فرزند درون شکم خود محافظت می کند، بلکه جنین هم می تواند در این کار به مادر خود کمک کند. جنین درون رحم می تواند سلول های بنیادی خود را به منظور ترمیم به اندام های آسیب دیده ی بدن مادر خود بفرستد. به انتقال سلول های بنیادی و پیوستن آن ها به اندام های مادر، «میکروکایمریسم جنینی» گفته می شود.

۶- تسترهای آرایشی برای سلامت ما خطرناک هستند

اگر از آن دست خانم هایی هستند که لوازم آرایشی ای که برای تست درنظر گرفته شده اند را مستقیم روی پوست تان امتحان می کنید، باید بدانید که با این کار سلامت خود را به خطر می اندازید. تحقیقات نشان داده است تسترهای آرایشی مملوء از تخم قارچ و باکتری استافیلوکوکوس هستند.

۷- زنبورها می توانند چهره ی افراد را شناسایی کنند

زنبورها می توانند انسان ها را به خوبی ببینند. تحقیقات نشان داده است آن ها می توانند تشخیص چهره ی انسان ها را یاد بگیرند. گروهی از جانورشناسان پی برده اند که این حشرات مانند انسان ها، چهره ی افراد را به صورت کلی تشخیص می دهند، نه اینکه اجزاء آن را به صورت جداگانه تشخیص دهند.

۸- تمایل مادران به بوسیدن نوزاد خود بر اساس غریزه است

همه ی مادران میلی مقاومت ناپذیر به بوسیدن و در آغوش کشیدن نوزاد خود دارند. اما این مسأله از سر علاقه نیست. وقتی مادری نوزاد خود را می بوسد، با عوامل بیماری زای روی پوست نوزادش آشنایی پیدا می کند. این عوامل بیماری زا توسط سیستم ایمنی بدن مادر شناسایی می شوند و به لنفوسیت-بی های او سیگنال می فرستند. این مسأله منجر به تولید پادتن در شیر مادر می شود. این پادتن ها می توانند عوامل بیماری زا را خنثی و از نوزاد در برابر بیماری های مختلف محافظت کنند.

۹- موبایل حلال هم وجود دارد

رقابت شدید در بازار وسایل الترونیک، تولید کنندگان را نسبت به نیازهای مردم بسیار حساس کرده که این مسأله شامل افراد مذهبی هم می شود. به همین دلیل بعضی از تولیدکنندگان، تلفن های همراهی تولید کرده اند که هیچ امکانات اضافه ای ندارد. شما با این گوشی ها نمی توانید پیغام دهید، در اینترنت گشت بزنید یا عکس/ ویدئو با آن ها بسازید. تنها قابلیت آن ها تماس گرفتن است.

۱۰- زن ها و مردها مثل هم  گوش نمی دهند

بین زنان و مردان در نحوه ی تفکر، تصمیم گیری و نگاه به مسائل، تفاوت های اساسی ای وجود دارد. اما جالب آنکه دانشمندان آمریکایی پی برده اند نحوه ی گوش دادن زن ها و مردها هم با یکدیگر متفاوت است. مردان صداها را با یک سمت لوب گیجگاهی مغز می شنوند، درحالی که زنان برای این کار از هر دو سمت آن استفاده می کنند.

۱۱- با بالا رفتن سن، توانایی تشخیص کم آب شدن بدن مان را از دست می دهیم

هر چه سن مان بالاتر برود، کمتر متوجه کم آب شدن بدن خود خواهیم شد. با افزایش سن، تمامی دستگاه های بدن دیگر به خوبی دوران جوانی مان کار نمی کنند. به همین دلیل است که افراد مسن تر کمتر میل به آب خوردن پیدا می کنند. با این حال، نوشیدن آب همیشه و در هر سن و سالی برای بدن و سلامتی آن ضروری است. کمبود آب می تواند منجر به بروز اختلال در عروقی نباتی و فشار خون بالا شود. به همین دلیل است که در سنین بالاتر باید به میزان آب دریافتی بدن توجه زیادی داشت.

۱۲- در گذشته در فروشگاه های کفش، از اشعه ی ایکس برای انتخاب کفش مناسب استفاده می شد

در اوایل قرن بیستم بود که سر و کله ی دستگاه های فلورسکوپ پیدا شد که مخصوص تشخیص کفش مناسب بودند. این دستگاه از پاها عکس های ایکس ری تهیه می کرد و خریداران کفش های خود را با توجه به این تصاویر انتخاب می کردند. با این حال، به دلیل آنکه در این روش افراد در معرض اشعه قرار می گرفتند و صدمات زیادی به سلامت آن ها وارد می شد، همه ی این دستگاه ها جمع آوری و تخریب شدند.

۱۳- در دهه ی ۱۹۸۰ دانشمندان برای مرغ ها لنز چشمی ساختند

در دهه ی ۸۰ میلادی یک کمپانی آمریکایی به نام AnimaLens به کشاورزان لنزهای چشمی قرمز رنگی برای مرغ ها ارائه کرد که از پرخاشگری آن ها کم و تخم گذاری آن ها را بیشتر می کرد. علت کاهش پرخاشگری مرغ ها این بود که مرغ ها از پشت این لنزهای قرمز نمی توانستند به خوبی ببینند و بنابراین به یکدیگر حمله نمی کردند. با این حال، این اختراع محبوبیتی پیدا نکرد چون دید مرغ ها به دلیل وجود لنز به میزان چشمگیری افت می کرد.

۱۴- زنان مو قرمز برای بیهوش/ بی حس شدن به دوز بیشتری دارو نیاز دارند

تحقیقات نشان می دهد زنان مو قرمز در مقایسه با افرادی که رنگ موی دیگری دارند، به داروی بیهوشی / بی حسی بیشتری نیاز دارند. طبق این تئوری، جهش پروتئینی ای که عامل قرمزی موها و روشنی پوست در این افراد است، آن ها را نسبت به درد حساس تر می کند.

۱۵- بعضی بانک ها در ایتالیا با گرو گرفتن پنیر، وام می دهند

بانک ها معمولا با گرو گرفتن خانه یا ماشین، وام می دهند. با این حال، از دهه ی ۵۰ قرن بیستم، بعضی بانک ها در ایتالیا با گرو گرفتن پنیرهای پارمسان، به تولیدکنندگان پنیر وام می دهند. معمولاً دو تا سه سال زمان می برد تا این پنیرها کاملاً جا بیفتند، بنابراین بانک ها پنیرها را در این مدت در انبار مخصوص نگهداری می کنند و اگر وام تا زمان مقرر بازگردانده نشود، بانک ها این پنیرها را می فروشند.

۱۶- ترتیب تولد روی وزن ما تأثیر می گذارد

ترتیب تولد روی وزن ما و ریسک چاق شدن ما تأثیر دارد. برای مثال، بچه های اول خانواده بیشتر از بچه های بعدی، مستعد اضافه وزن هستند. با این حال، دانشمندان هنوز به طور کامل به علت این مسأله پی نبرده اند اما طبق گمانه زنی آن ها، این مسأله به تفاوتی مربوط می شود که در تأمین خون جفت جنین وجود دارد.

۱۷- ضرر پاکت ها و ساک های کاغذی کمتر از کیسه های پلاستیکی نیست

برای تولید پاکت ها و ساک های کاغذی درخت های زیادی قطع می شود. فرآیند تولید آن ها خود صدمات زیادی به اتمسفر کره ی زمین می زند، چون در نتیجه ی این فرآیند، گازهایی منتشر می شود که برای همه ی موجودات زنده مضر هستند. بنابراین، قبل از تصمیم به استفاده از این پاکت ها و ساک ها باید فواید و مضرات آن ها را سبک سنگین کنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود