۱۰ تغییر بدنی عجیب که با بالا رفتن سن به وجود می آیند

۱۰ تغییر بدنی عجیب که با بالا رفتن سن به وجود می آیند

ترس از پیری یکی از ترس های شایع در میان انسان ها است. بدن ما دائماً در حال تغییر است و در جریان این تغییرات، ویژگی های جدیدی در بدن به وجود می آید که تا قبل از آن، وجود نداشتند. به عقیده ی پزشکان، همه ی ما باید بدانیم که کدام یک از این تغییرات مثبت و کدام منفی هستند تا بتوانیم سلامت خود را حفظ کنیم. در ادامه به تغییرات بدنی ای می پردازیم که با با بالا رفتن سن در بدن به وجود می آیند و می خواهیم ببینیم بعد از وقوع این تغییرات، چطور باید سلامت خود را حفظ کنیم.

۱- از حساسیت دندان ها کم می شود

نشانه های بالا رفتن سن

به مرور زمان، حساسیت دندان ها به مواد غذایی گرم و سرد کاهش پیدا می کند. شاید آن را تغییر خوبی بدانید، اما حقیقت آن است که این مسأله ممکن است شما را درگیر مشکلات دیگری کند. با بالا رفتن سن، عصب های درون دندان ها کوچک و کوچک تر می شوند و به همین دلیل دندان ها حساسیت خود را از دست می دهند. همین مسأله باعث می شود فرد متوجه نشانه های پوسیدگی و دیگر مشکلات دندانی خود نشود.

۲- بینی بزرگ و بزرگ تر می شود

روند رشد بدن، به طور متوسط، در حدود ۱۸ سالگی متوقف می شود. اما رشد بعضی از اعضای آن مثل بینی، تا آخر عمر ادامه می یابد. علت این مسأله تغییراتی است که در بافت های نرم، عضلات و غضروف تشکیل دهنده ی بینی رخ می دهد. رشد غضروف، برخلاف استخوان، هرگز متوقف نمی شود. این فرآیند در سن ۵۰ سالگی سرعت بیشتری می گیرد و تا سن ۶۰ سالگی با سرعت یکسانی ادامه می یابد. علاوه بر این، در اغلب موارد، با افزایش سن، نوک بینی هم پایین می آید.

۳- سایز کفل کوچک تر می شود

با بالا رفتن سن، از مقدار مایع درون سلول های بدن کم شده و این مسأله باعث بروز تغییراتی در ظاهر بدن می شود. در بدن زنان، به پهنای کمر اضافه و از پهنای باسن کم می شود. در مردان هم با افزایش سن، سطح هورمون جنسی مردانه ی تستوسترون کاهش پیدا می کند و این مسأله روی توزیع چربی در بدن و پهنای باسن تأثیر کاهشی می گذارد.

۴- مژه ها کوتاه تر می شوند

مراقبت نکردن از مژه ها، مشکلات تیروئیدی و ابتلا به آلرژی، رایج ترین عوامل مؤثر در طول و مقدار مژه ها هستند. با بالا رفتن سن هم مژه ها دچار تغییرات اجتناب ناپذیری شده و به مرور کوتاه تر و کم پشت می شوند.

۵- میل جنسی بیشتر می شود

با شروع یائسگی، وضعیت هورمونی بدن زنان، بیشتر از قبل دچار بی ثباتی می شود. به ادعای دانشمندان، این تغییرات در حقیقت ترفند طبیعت برای بالا بردن شانس باردار شدن زنان است چون توانایی تولید مثل کاهش و میل جنسی آن ها افزایش می یابد. به عقیده ی روانشناسان، زنان از سن ۴۰ سالگی از نظر جنسی وارد دوره ی جدیدی می شوند.

۶- پاها بزرگ تر می شوند

به ادعای متخصصان ارتوپد، با افزایش سن، پاها صاف تر شده و در نتیجه، طول و عرض آن ها بیشتر می شود. علت این مسأله آن است که با بالا رفتن سن، رباط ها و تاندون ها تضعیف می شوند. به همین دلیل مجبور می شویم کفش های بزرگ تری بخریم.

۷- کک و مک ها از بین می روند

معمولاً کسانی که پوست روشن و موهای بور یا قرمز دارند، روی صورت و حتی بدن خود کک و مک دارند. این کک و مک ها در دوران کودکی و جوانی روی پوست ظاهر می شوند. به گفته ی کارشناسان، به مرور زمان، بخشی از کک و مک ها یا همه ی آن ها از بین می روند.

۸- اثر انگشت تغییر می کند

جرم شناسان سراسر دنیا تا سال ها معتقد بودند که اثر انگشت آدم ها هرگز تغییر نمی کند. اما در سال ۲۰۱۵، دانشمندان با انجام آزمایش و بررسی اثر انگشت بیش از ۱۵ هزار نفر پی بردند که نه فقط صدمات جسمی، بلکه افزایش سن هم می تواند خطوط برآمده ی اثر انگشت را تغییر دهد.

۹- توانایی تشخیص رنگ ها دستخوش تغییر می شود

به مرور زمان، بسیاری از افراد در تشخیص رنگ ها دچار مشکل می شوند. دانشمندان آمریکایی دست به تحقیقی در اینباره زدند و ۹۰۰ فرد ۵۸ تا ۱۰۲ ساله را مورد مطالعه قرار دادند. این تحقیق نشان داد در اثر افزایش سن تغییراتی در چشم ها ایجاد می شود که چیزی شبیه به یک فیلتر زرد رنگ به چشم ها اضافه می کند. این مسأله باعث می شود نتوانیم رنگ هایی مثل آبی و بنفش یا زرد و سبز را به خوبی از هم تشخیص دهیم.

۱۰- مزه ی غذاها برایمان عوض می شود

با بالا رفتن سن، پرزهای چشایی زبان با سرعت کمتری تجدید می شوند. به گفته ی کارشناسان، این مسأله روی درک ما از مزه ی مواد غذایی تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که بعضی مواد غذایی در جوانی مزه ی بدی برایمان دارند اما در سنین بالاتر خوشمزه به نظر می رسند. این تغییرات در زنان معمولاً بعد از ۵۰ سالگی و در مردان بعد از ۶۰ سالگی به وجود می آید.

آیا بالا رفتن سن ما را به انسان غمگین تری تبدیل می کند؟

علیرغم همه ی حقایقی که در بالا به آن ها اشاره شد، افراد مسن شادی بیشتری در زندگی خود احساس می کنند. دانشمندان آمریکایی با تحقیق بر روی بیش از هزار زن و مرد ۵۰ تا ۹۹ ساله پی بردند افراد مسن در مواجهه با مشکلات، در مقایسه با جوان ها، برخورد مثبت تری دارند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود