بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

بوستان گفتگو تهران این روزها میزبان هفدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه، تجهیزات پارکی و صنایع وابسته است. این نمایشگاه در خلال روزهای هشتم تا سیزدهم اردیبهشت ماه از ساعت  ۱۰ تا ۲۱ پذیرای بازدیدکننده‌هاست.

نمایشگاه گل و گیاه که هر سال در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود را بهانه‌ای قرار دادیم تا شما را با یکی از زیباترین پارک‌های تهران آشنا کنیم. بوستان گفتگو توسط سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه ۲ واقع در غرب تهران احداث و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شد.

این بوستان که از شمال به مجموعه پل‌های تقاطع بزرگراه‌های شهید چمران و حکیم ، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر ختم می شود نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم ایفا می کند.

مساحت این بوستان ۱۴۴۵۸۰ متر مربع است که ۷ هکتار آن به کاشت ۱۰۰ گونه گیاه فصلی و دائمی اختصاص یافته است.

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

رویش گل های لاله در بوستان گفتگو

در این بوستان سعی شده است با بهره گیری از فرهنگ و معماری ملل مختلف سبکهای طراحی منظر گوناگون به شهروندان شناسانده شود. طراحی کاشت بوستان نیز تا حد امکان درست متناسب با شرایط اقلیمی منطقه است.

در محدوده این پارک محورهای ارتباطی به دو بخش پیاده جهت پیاده روی و تردد مراجعین و سواره در محدوده کناری پارک تقسیم می شوند.

در ضمن مسیرها و معابر به نحوی طراحی شده اند که امکان تردد صندلی چرخ دار نیز در اغلب مسیر های بوستان وجود داشته باشد. ایجاد فضاهای گوناگون با کاربری‌های متفاوت این فضا را به یکی از بوستان‌های فرا منطقه ای زیبای تهران تبدیل کرده است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب می کند.

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

سبک‌های طراحی بوستان گفت‌وگوی تهران

یکی از ویژگی های بوستان گفتگو وجود سبک های متعدد طراحی در آن است که این امکان را به مراجعه کنندگان می دهد تا از نزدیک با روشهای پارکسازی کشورهای مختلف آشنا شوند. از این رو می توان این بوستان را بعنوان یکی از بوستانهای آموزشی معرفی کرد.

باغ ایرانی

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

کوشک واقع شده در باغ ایرانی بوستان گفتگو، یادآور معماری دوره قاجاریه برای بیننده است.

طراحی و احداث باغ از دیر باز در فرهنگ ایرانی مطرح بوده و معماران ایرانی به دلیل برخورداری از طبع ظریف همواره در ساخت باغهای زیبا شهره بوده اند.

بسیاری از باغهای ایرانی از اصول قرینه سازی ، رنگبندی گلها و گیاهان برخوردار بوده و از سبک و روش خاصی در زمینه معماری باغ بهره مند هستند. حوض و آبنماهای متعدد به شکل مستطیل و دایره در این باغها احداث شده که همواره با الهام از انواع چاههای آرتزین و چشمه های آب معدنی در آنها از فواره استفاده شده است.

کاشت درختان غیر مثمر در آنها به منظور ایجاد سایه معمول بوده و گاهی در این باغها پرندگان خانگی یا اهلی شده نگهداری می شوند.

در قسمت انتهایی این نوع باغ نیز ساختمان کوشک قرار دارد. کوشک واقع در باغ ایرانی بوستان گفتگو معماری دوره قاجاریه را برای بیننده تداعی می کند.

باغ انگلیسی

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

باغ انگلیسی

سبک باغسازی در انگلستان کم و بیش متاثر از سبک های ایتالیایی و فرانسوی بوده و از تأثیر ایده های خاور دور نیز بی بهره نیست. در واقع می توان گفت باغهایی که در انگلستان ساخته می شوند آمیخته ای از سبک انگلیسی و سبک باغهای خاور دور هستند.

در طراحی باغهای انگلیسی سعی بر این است که از ترکیب رنگها، کاشت درختان و درختچه ها با نظم ردیفی پشت سر هم استفاده شود.

فکر ایجاد پرچین در اطراف باغ ها بر مبنای فلسفه ” همه طبیعت یک باغ است ” از آن انگلیسی‌هاست. در همین راستا باغهای انگلیسی دارای پرچینهای زیبا از درختچه های شمشاد و مورد هستند و درختان زیبای راش نیز در آنها وجود دارد.

در این باغها طرحهایی وجود دارد که با تکیه بر عدم تقارن و ایجاد پرچینهای کوتاه ، حفظ درختان کهن و استفاده از وسایل مدرن و تأثر از تکنیکهای پیشرفته قرن حاضر به نوعی در طبیعت دخل و تصرف کرده‌اند.

باغ ایتالیایی

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

مجسمه ای از حضرت مریم به عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف در بوستان گفتگو قرار دارد.

از ویژگی های باغ های ایتالیایی می توان به وسعت بالا ، تراس بندی متاثر از سبکهای معماری ، همراه با مجسمه ها ، درختان ، درختچه های دایمی و گلکاری های حاشیه ای در فضای باز و بطور کلی طرحهای دوران رنسانس اشاره کرد.

لازم به ذکر است ایتالیایی ها از مساحتهای کوچک حداکثر استفاده را می کنند. در طراحی رعایت قرینه سازی مرسوم است و حاشیه های زیبای گلکاری همراه با پرچینها جلب توجه می کند.

گاهی باغها در دامنه یک تپه ساخته شده که این امر باعث پدید آمدن پله های زیبا می شود. در این باغها وجود آبشارهای بلند را نمی توان نادیده گرفت. در قسمت میانی باغ ایتالیایی بوستان گفتگو ، مجسمه ای از حضرت مریم (س) که هدیه فرانکو شیروکی هنرمند ایتالیایی است که بعنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف نصب شده است.

باغ فرانسوی

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

باغ فرانسوی

باغ فرانسوی عبارت است از فضای بزرگی که از چند باغچه به اندازه های مختلف، با استفاده از مجسمه ها و آب نماها تشکیل شده است. فرانسوی ها استفاده از مجسمه ها، گلدان های سنگی که بالاتر از سطح زمین قرار می گرفتند و درختان در اطراف باغ و خیابانها را جزئی از ترکیب یک باغچه می دانستند. ضمناً سعی داشتند که استیل منظم، همراه با تناسبهای هندسی و ترکیب رنگ گلها را رعایت کنند. اشکال هندسی در طراحی مانند گلکاری، چمن کاری، راهروهای شنی و استفاده از شمشادهای پاکوتاه، بطور چشم گیری بکار گرفته شده است.

بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

امکانات پارگ گفتگو

  • زمین بازی: زمینی به وسعت ۴۹۱ متر مربع واقع در شمال آبنمای مرکزی با وسایل بازی برای کودکان اختصاص داده شده است.
  • زمین های اسکیت: دو زمین اسکیت به مساحت کل ۳,۴۰۷ متر مربع در قسمت شمالی کوشک ایرانی جهت استفاده علاقمندان در نظر گرفته شده است.
  • رستوران: رستوران بوستان به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در مرکز بوستان ودر مجاورت دریاچه محیطی دلپذیر برای پذیرائی شهروندان محترم فراهم آورده است.
  • مسجد: مسجد حضرت امام حسین (ع ) به مساحت ۱۷۰ متر مربع در شمال شرقی ساختمان اداری واقع شده است.
  • آبنما: تعداد ۸ عدد آبنما در نقاط مختلف بوستان به مساحت کل ۴۳۵ متر مکعب واقع شده است. اغلب ابنماها دارای فواره و نورافکن هستند.
  • سرویسهای بهداشتی: ۳ سرویس بهداشتی به مساحت کل ۱۳۴ متر مربع در نقاط مختلف پارک قرار دارند.
  • کتابفروشی: غرفه ای در سمت شرق ساختمان کوشک جهت عرضه محصولات فرهنگی درنظر گرفته شده است.
بوستان گفتگو ؛ یک پارک‌آموزشی و بهشتی برای دوستداران گل و گیاه

مرکز نمایشگاهی بوستان گفتگو

نشانی بوستان گفت‌وگو

تهران، بزرگراه شهید حکیم، خروجی شهید چمران جنوب

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود