بازدید از موزه‌ها امروز ۲۸ اردیبهشت ماه رایگان است

معرفی موزه های تهران و راه های دسترسی به آنها

بازدید از موزه‌ها امروز ۲۸ اردیبهشت ماه رایگان است

بازدید از موزه‌های زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در روز جهانی موزه  یعنی امروز ۲۸ اردیبهشت ماه رایگان است.

موزه‌های زیرنظر این سازمان شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در روز جهانی موزه رایگان است. همچنین دو ساعت بیشتر از روزهای دیگر یعنی تا ساعت ۲۰ امکان حضورِ گردشگران و علاقه‌مندان در این موزه‌ها فراهم است.

قرار است از شنبه ۲۸ اردیبهشت تا چهارشنبه اول خرداد، مراسم‌ و برنامه‌های مختلفی هم‌زمان با این روز و آغاز هفته میراث‌ فرهنگی برگزار شود، ادامه داد:‌ شنبه ۲۸ اردیبهشت ایکوم ایران و اداره کل موزه‌ها برنامه‌ای با حضور رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی در فرهنگستان هنر برگزار می‌کنند.

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز اعلام کرده است بازدید از این موزه در روز ۲۸ اردیبهشت برای عموم رایگان است و علاقه‌مندان می‌توانند در ساعت‌های کاری از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۲۱ از این مجموعه بازدید کنند.

همچنین موزه ملی ملک با اعلام رایگان بودن بازدید از این موزه در روز جهانی موزه اعلام کرده است علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۹:۱۵ تا ۱۶:۴۵ از این موزه بازدید کنند.

موزه رایگان

کاخ نیاوران

لیست موزه‌های استان تهران که امروز رایگان هستند را در این لینک می‌توانید ببینید.

مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد

گفتنی است مجموعه سعدآباد با داشتن بیش از ۱۶ بنای تاریخی، کاخ موزه، موزه های تاریخی و هنری، اکوسیستم بی نظیر و همچنین برپایی جشنواره ها، نمایشگاه ها، نشست های تخصصی و برنامه های فرهنگی هنری مقصد مناسبی برای گردشگران با ذائقه های گوناگون و یکی از مهمترین سایت های گردشگری کشور می باشد و همه ساله خیل کثیری از گردشگران داخلی و خارجی، این مجموعه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب و عموما ساعاتی طولانی را در آن سپری میکنند.

موزه رایگان

کاخ سعدآباد

راه های دسترسی به مجموعه سعدآباد

سعدآباد دو درب ورودی اصلی دارد:

درب دربند:

وسیله نقلیه عمومی: هر جای تهران که هستید با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید. با استفاده از اتوبوس های خطوط مختلف نیز میتوانید به میدان تجریش بیایید. میدان تجریش (ابتدای خیابان جعفری) و میدان قدس (جنب ایستگاه مترو) تاکسی هایی برای رسیدن به میدان دربند دارند.

خودرو شخصی: از میدان تجریش خیابان دربند (ضلع شمالی میدان) را تا انتها بالا بیایید تا به میدان دربند برسید. مجموعه فاقد پارکینگ است و شما باید در میدان و یا اطراف آن خودرو خود را پارک نمایید.

درب زعفرانیه:

وسیله نقلیه عمومی: هر جای تهران که هستید با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید. با استفاده از اتوبوس های خطوط مختلف نیز میتوانید به میدان تجریش بیایید. میدان تجریش تا ورودی زعفرانیه سعدآباد فاقد خطوط تاکسی رانی مستقیم است. باید درضلع غربی میدان تجریش (خیابان شهید ملکی) تاکسی های آصف یا اسدآباد را سوار شوید و سر خیابان شهید طاهری پیاده شوید. سپس باید حدود ده دقیقه تا سعدآباد پیاده بیایید.

خودرو شخصی: از میدان تجریش به خیابان ولیعصر وارد شوید. خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه سابق) درسمت راست شماست. آنرا تا انتها بیایید. بعد از چراغ قرمز دست راست وارد خیابان شهید طاهری شده و آن را نیز تا انتها بیایید. مجموعه فاقد پارکینگ است و شما باید در خیابان های اطراف خودرو خود را پارک نمایید.

پیشنهاد ویژه: اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده میکنید و در ابتدای ورود نیاز به مراجعه به واحد روابط عمومی و یا حراست ندارید، ورودی دربند برای شما راحت تر خواهد بود.

اگر از خودرو شخصی استفاده میکنید در خیابان های اطراف درب زعفرانیه جای پارک راحت تر پیدا میکنید.

موزه رایگان

کاخ سعدآباد

ساعت کار موزه های مجموعه سعدآباد

 • نیمه اول سال همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت ۹ تا ۱۸:۴۵، فروش بلیت تا ساعت ۱۷
 • ماه مبارک رمضان: همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸، فروش بلیت تا ساعت ۱۶

مجموعه فرهنگی، تاریخی نیاوران

 • نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
 • تلفن مجموعه: ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲

ساعات کار مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در ۶ ماه اول سال برای موزه های زیر ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ است:

 • موزه جهان نما
 • کوشک احمد شاهی
 • موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران
 • موزه کتابخانه سلطنتی
 • کاخ اختصاصی نیاوران

ساعت کار گیشه فروش بلیط موزه ها:

 • ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰
موزه رایگان

کاخ نیاوران

میراث تاریخی و فرهنگی کشور ثروت ملی هر کشور و ملتی هستند و حفظ و صیانت از آنها یک وظیفه ملی و همگانیست که شایسته است علاوه بر شناخت و بهره گیری از محتوای هنری، تاریخی و فرهنگی آن ها، همگان در نگهداری و حفظ آن کوشا باشیم.بنابراین از شما تقاضا داریم  هنگام بازیدد موارد زیر را رعایت کنید:

 • باغ نیاوران با گونه های گیاهی منحصر به فرد و تاریخی آن دارای ارزش ویژه و ممتازی است. پس؛ به منظور حفظ این باغ تاریخی، از ورود به فضای سبز مجموعه خودداری فرمایید.
 • احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق است. پس؛ از ریختن زباله در فضای داخلی موزه ها و فضای سبز مجموعه خودداری فرمایید.
 • در تمام بخش های مجموعه مسیرهایی به منظور بهره گیری هرچه بهتر شما عزیزان از فضاهای قابل بازدید و حفاظت از آثار، طراحی شده است. پس؛ از نواحی بندکشی شده و حفاظ های شیشه ای عبور نکنید، مراقب کودکان خود باشید و به حقوق دیگران برای بازدید احترام بگذارید.
 • آثار تاریخی و فرهنگی این مجموعه به دلیل گذر زمان دچار فرسودگی شده اند از اینرو لمس کردن آثار باعث تخریب آن ها خواهد شد. در سطح دست ما موادی همچون چربی ها وجود دارد که با دست کشیدن بر روی سطح آثار، به آن ها منتقل شده و این آلودگی با انجام فعل و انفعالات شیمیایی، موجب تخریب آثار همچون مجسمه ها، نقاشی ها و امثال آن می شود. پس؛ از لمس نمودن آثار خودداری فرمایید.
 • نور فلاش دوربین های عکاسی به دلیل طول موج بالای نوری باعث ایجاد تنش در ساختار آثار تاریخی به ویژه نقاشی ها، بافته ها و آثار دارای رنگدانه می شود. پس؛ به هنگام عکاسی، فلاش دوربین را خاموش نمایید.
 • بردن وسایلی همچون مونوپاد، سه پایه عکاسی، نورپردازی و همچنین انواع خوراکی به داخل موزه ها به دلیل احتمال تخریب برای آثار تاریخی و فرهنگی جایز نیست. پس؛ اکیداً از همراه داشتن چنین وسایل و خوراکی هایی در داخل موزه ها پرهیز کنید. (عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای با تجهیزات جانبی بدون اخذ مجوزهای لازم ممنوع است.)
 • از توقف در مسیر بازدید به منظور عکس های یادگاری که موجب ازدحام می گردد به دلیل مسائل حفاظتی خودداری فرمایید.
 • از ورود کالسکه کودک به داخل موزه ها خودداری فرمایید.
 • لطفاً در صورت مشاهده هرگونه خسارت و آسیب به بناها و آثار موزه ای توسط بازدیدکنندگان نظیر یادگاری نویسی بر روی بناها، مجسمه های محوطه و درختان باغ، موارد را سریعاً به دفتر یگان حفاظت مجموعه اطلاع دهید.

مجموعه فرهنگی، تاریخی گلستان

روح ظریف هنرمند ایرانی با استعانت از هنرهای معماری، نقاشی، سنگتراشی، کاشی کاری، گچبری، آئینه کاری، خاتم سازی، منبت کاری و مشبک سازی، در وسط کاخهای سلطنتی قدیم ومجموعه دلپسند، ترکیبی بدیع و بنائی زیبا بوجود آورده که شاید کمتر بتوان نظیر آنرا در جای دیگر یافت.

بازدید از موزه‌ها امروز، 28 اردیبهشت ماه رایگان است

ایوان تخت مرمر قدیمی ترین بنا در کاخ گلستان می باشد که ساخت آن به دوران کریم خان زند(تابستان ۱۱۷۳هجری قمری برابر ۱۱۳۸هجری شمسی، ۱۷۵۹ میلادی) بازمی گردد. ایوان تخت مرمر جایگاهی است که پادشاهان قاجار در این مکان به مراسم سلام می نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص بار عام می دادند. سابقه این رسم چند هزار ساله را می توان در دوره های مختلف تاریخی ایران بازیافت.

بازدید از موزه‌ها امروز، 28 اردیبهشت ماه رایگان است

شمس العماره یا عمارت خورشید شاخص ترین و یکی از زیباترین بناهای کاخ گلستان است. که در پنج طبقه به دستور ناصرالدین شاه و با سرمایه و مباشرت دوستعلیخان معیرالممالک (نظام الدوله) و معماری جعفرکاشی ساخته شد.

راه های دسترسی به مجموعه فرهنگی، تاریخی گلستان

شما می توانید جهت دسترسی به کاخ گلستان از ایستگاه های متروی میدان ۱۵ خرداد (میدان ارگ) و میدان امام خمینی (میدان توپخانه) استفاده نمائید.

پایانه های اتوبوسرانی میدان امام خمینی و قورخانه نیز برای این منظور در دسترس می باشند.

خاطر نشان می گردد تردد وسایل نقلیه در خیابان ها و محدوده منتهی به کاخ گلستان ( باب همایون – صور اسرافیل- داور – سبزه میدان ) ممنوع می باشد.

تلفن مستقیم روابط عمومی:۳۳۹۵۶۶۶۲

تلفن داخلی:۸-۳۳۱۱۳۳۳۵ داخلی ۱۶۵

آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، کاخ گلستان

موزه رایگان

کاخ گلستان

فهرست موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیگر استان‌های کشور را در این لینک ببینید.

بیشتر بخوانید

چطور از موزه‌ها بهتر دیدن کنیم؟ ۲۵ توصیه موزه‌گردی

گشتی دیدنی در موزه نادعلیان: موزه هنرهای محیطی جنوب

معرفی «موزه ایران باستان» در تهران و گزارش خبرهای مربوط به آن

با موزه حیات وحش دارآباد تهران آشنا شوید

گزارشی دیدنی از خانه تاریخی زینت الملک که موزه مادام توسو ایران است

هر آنچه باید درباره موزه موسیقی تهران واقع در تجریش بدانید

بدون نظر

ورود