بدن ما غم و ناراحتی ما را با این نشانه ها ابراز می کند

بدن ما غم و ناراحتی ما را با این نشانه ها ابراز می کند

شادی تنها یک وضعیت روحی یا رویکرد مثبتی نسبت به زندگی نیست. احساس شادی با بعضی از فعالیت های شیمیایی درون بدن ما هم مرتبط است، به ویژه هورمون هایی که به ما کمک می کنند احساس شادی کنیم و نقش مهمی در وضعیت روحی ما و توانایی ما در احساس خوشی دارند. کمبود این هورمون ها می تواند منجر به احساس ناراحتی و نارضایتی و حتی افسردگی شود. در ادامه به نشانه هایی می پردازیم که علائم کمبود این هورمون ها در بدن ما هستند.

۱- میل به خوردن شیرینی جات و چیپس

نشانه های احساس ناراحتی در بدن

اگر احساس می کنید بدن تان به قند و نشاسته احتیاج دارد، ممکن است سطح هورمون سروتونین در بدن تان پایین باشد. مصرف مواد غذایی قندی و نشاسته دار باعث افزایش تولید این هورمون در بدن می شود. بنابراین با خوردن چنین مواد غذایی ای روحیه و حال بهتری پیدا می کنید. اما این تأثیر بلند مدت نیست و طولی نمی کشد که سطح این هورمون ها حتی بیشتر از قبل افت می کند و بنابراین دوباره احساس می کنید که به چنین خوراکی هایی نیاز دارید.

۲- افزایش وزن

کمبود هورمون دوپامین در بدن می تواند منجر به بالا رفتن وزن شود. علاوه بر آنکه به خوردن شیرینی جات و مواد غذایی ناسالم تمایل پیدا می کنید، ممکن به پرخوری هم روی بیاورید. علت این مسأله آن است که سعی می کنید کمبود این هورمون در بدن تان را با خوردن غذا جبران کنید. این موضوع ممکن است منجر به اعتیاد به خوردن هم شود.

۳- درد پستان

استروژن هورمون دیگری است کمبود که آن هم در روحیه ی ما تأثیر گذار است و هم در سلامت ما. اگر زنی دچار کمبود استروژن باشد، ممکن است در پستان های خود احساس درد کند. این حالت می تواند در دوران پریود و در مواقعی غیر از آن، به دلایل دیگری هم رخ دهد.

۴- کم شدن حس همدلی

تحقیقات نشان داده میان احساس همدلی و هورمون اکسی توسین ارتباط وجود دارد. اکسی توسین که به هورمون عشق معروف است، مانند دیگر هورمون های ذکر شده، روی روحیه ی ما تأثیر می گذارد. اگر متوجه شده اید که نسبت به دیگران احساس همدلی نمی کنید یا در تشخیص حالت صورت دیگران دچار مشکل شده اید (از حالت صورت دیگران نمی توانید احساس آن ها را تشخیص دهید)، ممکن است دچار کمبود اکسی توسین باشید.

۵- سردرد

یکی از علت های سردرد می تواند کمبود پروژسترون باشد، هورمون دیگری که می تواند روحیه ی ما را بهبود ببخشد. این سردرد می تواند به شکل میگرن بروز کند. در دوران بارداری هم سطح هورمون پروژسترون در بدن اهمیت زیادی دارد، به همین دلیل نشانه های کمبود این هورمون در زنان باردار ممکن است شکل دیگری داشته باشد و باید کنترل شود.

۶- بی خوابی

بی خوابی یکی از نشانه های پایین بودن سطح هورمون سروتونین است که در مورد اول به آن اشاره شد. کمبود این هورمون به صورت اختلال در خواب بروز می کند و باعث تغییراتی در روحیه ی فرد می شود. کسانی که دائماً اضطراب دارند، افراد افسرده و همینطور اشخاصی که سبک زندگی بدون تحرکی دارند، در برابر این مشکل آسیب پذیر هستند.

۷- رعشه

لرزش بدن می تواند به دلیل کمبود هورمون دوپامین رخ دهد. این لرزش ها حرکات غیر ارادی بدن هستند که در اثر انقباض ماهیچه ها به وجود می آیند. این مسأله بیشتر در دست ها رخ می دهد. رعشه ی بدن همچنین می تواند نشانه ی یک بیماری عصبی باشد.

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود