تحصیل پزشکی در آلمان: شرایط، مدارک، هزینه‌ها و دانشگاه‌ها

قابل توجه متقاضیان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

تحصیل پزشکی در آلمان: شرایط، مدارک، هزینه‌ها و دانشگاه‌ها

تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در آلمان، به زبان آلمان و انگلیسی در دسترس متقاضیان تحصیل در حوزه طبابت بوده و تقریبا رایگان است. تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 الزامی خواهد بود. داشتن قبولی کنکور پزشکی در ایران، برگ برنده برای اخذ ادمیشن از دانشگاه های پزشکی این کشور است. طی کردن کالج یکساله و قبولی در آزمون، راه دیگری برای ورود به دوره های پزشکی عمومی محسوب می شود.

ده ها دانشگاه پزشکی آلمان مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است. یعنی پس از دانش آموختگی، امکان ارزشیابی و معادلسازی مدرک و اعطای حق طبابت و شماره نظام پزشکی وجود دارد. این گفتار، شما را با لینک ها و اطلاعات خوبی همراه می کند.

با ما همراه باشید.

چرا تحصیل پزشکی در آلمان؟

 تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در یکی از قطب ها اقتصاد و فناوری اروپا، فرصتی است که در اختیار علاقمندان به تحصیل این حوزه بوده و مشتاقان طبابت می توانند با ورود به دانشگاه های برتر  پزشکی این کشور، دوره های عمومی و تخصصی را طی کنند.

تقریبا بسیاری از دانشگاه های پزشکی معتبر این کشور،‌ در فهرست ارزشیابی مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران بوده و به نظر می رسد که تحصیل پزشکی در آلمان، یک گزینه عالی برای علاقمندان به تحصیل در این عرصه به خصوص عاشقان مهاجرت در سومین دهه قرن بیست و یکم میلادی است.

دریافت پذیرش پزشکی و اتمام تحصیل، شانس دریافت اقامت دائم و کسب شهروند آلمان را فراهم کرده و این فرصت خوب برای علاقمندان به زندگی در خارج از کشور است. سایت تحصیل پزشکی در آلمان در این نشانی در دسترس است و اطلاعات عالی را در اختیار متقاضیان تحصیل مدیکال در این کشور اروپایی قرار می دهد.

حتما ببینید: راهنمای تحصیل در ۳۰ دانشگاه پزشکی  آلمان

دانشجویانی که موفق به طی کردن دوره پزشکی در آلمان می شوند، بایستی توسط German State Examination system (Staatsexamen ) گواهی اتمام دوره دریافت کنند. ۳۴ دانشگاه پزشکی در آلمان، در کلیه مقاطع و رشته ها، مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

آیا ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان نیازمند آزمون ورودی است؟

بله. آزمون ورودی به زبان آلمانی برگزار می شود و شرط ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور محسوب خواهد شد. سطح زبان آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی این کشور در سطح B2 است. حداقل ۲ ماه پیش از ورود به دوره پزشکی، بایستی در این آزمون شرکت کرده و حد نصاب قبولی را اخذ کنید.

ترم پذیرش دانشجوی بین المللی پزشکی در آلمان، پاییز است یا بهار؟

اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های پزشکی آلمان، در ترم پاییز  نسبت به پذیرش دانشجوی پزشکی اقدام می کنند.

چگونه وارد دوره های پزشکی آلمان شوید؟

راه های مختلفی وجود دارد:

 • شما دوره پزشکی عمومی را در ایران طی کرده و برای دوره تخصصی و فوق تخصصی به دانشگاه های آلمان بروید.
 • قبولی کنکور تجربی در ایران را داشته باشید.
 • ۲ ترم کالج را گذرانده و دروس زیست شناسی و شیمی را به زبان المانی امتحان داده و ادمیشن ورود به دانشگاه پزشکی را اخذ کنید.

از شرایط تحصیل رشته ی پزشکی در آلمان این است که افراد متقاضی باید دارای دیپلم تجربی دوازده ساله باشند و نیز مهم ترین شرط پذیرش در دانشگاه های آلمانؤ قبول شدن در کنکور می باشد. یکی از راه های ورود به رشته  پزشکی در آلمان، گذراندن دوره ی کالج و شرکت کردن در آزمون ورودی دانشگاه ها است. یعنی دانشجو باید دوره ای به نام studienkolleg را در آلمان گذرانده و در امتحان Feststellungsprüfung که به انگلیسی: UNIVERSITY QUALIFCATION EXAM یا آزمون صلاحیت دانشگاهی نامیده می شود، شرکت کرده و حد نصاب لازم را اخذ کند.

جزییات بیش  تر را در سایت معروف UNI ASSIST در این لینک بدست آورید.

آیا تحصیل به انگلیسی در رشته های پزشکی آلمان وجود دارد؟

بله. اما محدود و بعضا با پرداخت شهریه همراه است.

آیا داشتن دیپلم علوم تجربی برای ورود به دوره های پزشکی آلمان الزامی است؟

بله.

محدودیت سنی جهت تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟

توجه داشته باشید که بر خلاف تصور عامه مخاطبان، تحصیل دوره های پزشکی در دانشگاه های آلمانی، هیچ محدودیت سنی ندارد. مثل دانشگاه های پزشکی سوئد و فنلاند و دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی.  سعی کنید تا سن زیر ۳۰ سال  برای ادمیشن دوره های پزشکی اقدام کنید. معمولا سفارت المان در تهران نسبت به گپ تحصیلی از دیپلم تا کارشناسی و کارشناسی به بالا، حساس است و احتمال رد درخواست ویزای تحصیلی وجود خواهد داشت.

مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

دوره عمومی تحصیلی پزشکی در آلمان، شش سال است. پزشک عمومی در آلمان، کارشناسی ارشد است و در ایران،‌ دکترای حرفه ای نامیده می شود. داشتن پروانه اشتغال به کار پزشکی و تاسیس مطب در آلمان با داشتن مدرک کارشناسی ارشد کفایت می کند.

پزشکی در آلمان

تصویر ایندکس سایت دانشگاه هایدلبرگ آلمان

چند دانشگاه آلمان دوره های پزشکی را ارائه می کنند؟

۳۴ دانشگاه آلمان دوره های پزشکی را ارائه می کنند که دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان به شرح زیر است:

University Heidelberg

دانشکده پزشکی این دانشگاه در این نشانی قرار دارد.

Humboldt University Zu Berlin

Ludwig Maximilians University Munchen

University Frankfurt am Main

Eberhard Krls University Tubingen

Hannover Medical School

University Bonn

University Munster

RWTH Aachen University

Albert Ludwigs University Freiburg

University of Humburg

Free University Berlin

University of Gottingen

Julius Maximilians University Wuerzburg

University Erlangen Nurnberg

University of Cologne

Johannes Gutenberg University Mainz

University Dusseldorf

University Ulm

Christian Albrechts University Zu Kiel

Philipps University Marburg

University of Duisburg Essen

University of Leipzig

University of Regensburg

University Giessen

Martin Luther University Halle Wittenberg

Ruhr University Bochum

University des Saarlandes

University Jena

Bielefeld University

University of Greifswa

University of Munich

Charite University Medicine Berlin

Univerity of rostock

اگر  قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی  دارید، تلاش کنید که صرفا از دانشگاه های فوق الذکر،پذیرش  تحصیلی گرفته  و با تسلط به زبان آلمانی  و فراهم کردن مدارک مربوطه، عازم  تحصیل در رشته طب شوید. این دانشگاه ها، بهترین آزمایشگاه ها، اساتید و ابزار های آموزشی پزشکی  را دارا بوده و از بیمارستان های خوبی برای آموزش وتربیت دانشجویان پزشکی برخوردار هستند.

دوره پزشکی عمومی در آلمان شامل چه دروسی است؟

دوره پزشکی عمومی در آلمان، ۴ مرحله دارد:

 • فاز اول: پیش بالینی
 • فاز دوم: بالینی
 • فاز سوم: عملی
 • فاز چهارم: شرکت در آزمون استاندارد کشوری به منظور دریافت APPROBATION و پروانه طبابت. در این مرحله که یک دوره تحصیلات تکمیلی برای اخذ مدرک پزشکی می باشد نیازمند تصویب امتحانات دولتی و استاندارد ملی می باشد.

همان طور که گفته شد، دوره پزشکی عمومی در آلمان که منتهی به اخذ مدرک کارشناسی ارشد می شود، حداقل ۶ سال به طول می انجامد. دوره پزشکی بالینی شامل دروسی چون: فیزیک، شیمی، روانشناسی، زیست شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی و آناتومی است. آزمون جامع، پایان بخش فعالیت ۴ ترم اول دوره پزشکی در این کشور است.

مقطع کارشناسی ارشد پزشکی عمومی در آلمان شامل ۱۲ ترم اجباری شامل مرحله پیش بالینی، مرحل اول (بالینی به مدت ۲ سال)، فاز دوم بالینی (۳ سال) و یک سال کار عملی به  مدت ۴۸ هفته است.

دوره اصلی، شامل ۶ ترم (۳ سال) است که از آزمایشگاه ها، سخنرانی ها، سمینارها، کارگاه ها و فعالیت  های بالینی و درمانی در مراکز بهداشتی تشکیل شده است.

سال  اول مطالعه بالینی است و بر پایه دانش کسب شده از ترم های قبلی می باشد. پس از آن ارتباط مستقیم با بیمار در دستور کار  قرار می گیرد. دوره بالینی شامل ویزیت بیمار و تمرین عملی در بخش را شامل می شود.  آزمون جامع کشوری نیز باید با موفقیت طی شود.

دانشجویان دوره پزشکی عمومی در این کشور،‌ باید چهل و هشت هفته کارآموزی را در یک کلینیک که دانشگاه معرفی می کند، بگذرانند.  موضوع اصلی کارآموزی دانشجوی پزشکی، جراحی و درمان داخلی است.

پس از اخذ مدرک کارشناسی  ارشد پزشکی و جواز فعالیت در حوزه طباطب، امکان ۴ تا ۶ سال تحصیل جهت اخذ تخصص از چشم تا مغز  و اعصاب فراهم است.

دلیل این که حرفه ی پزشکی مستلزم داشتن حس مسئولیت پذیری زیادی بوده، موانع و مقررات سختی برای دانشجویانی که قصد تحصیل طب را دارند در المان وضع شده اند که برای آگاهی از آن، میتوان به درگاه وزارت بهداشت فدرال Bundesministerium für Gesundheit مراجعه کرد.

یکی دیگر از درگاه های اطلاع رسانی آلمانی زبان درباره آزمون Medizinertest این سایت است که از مشاورانش میتوان اطلاعات خوبی درباره جزییات آزمون در دانشگاه های آلمان و آمادگی برای شرکت در آن دریافت کرد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در آلمان

 • Heidelberg University
 • Rwth Aachen University
 • Lübeck University
 • Witten/Herdecke University
 • Magdeburg University
 • Mϋnster University
 • Würzburg University
 • Tϋbingen University
 • Freiburg University

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان 

 • ترجمه پاسپورت فرد متقاضی
 • ترجمه رسمی شناسنامه فرد متقاضی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • ترجمه رسمی و ارائه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 • ارائه نامه تمکن مالی (BANK STATEMENT)
 • ارائه بیمه نامه برای شخص دانشجو
 • رزومه تحصیلی
 • ترجمه رسمی گواهی قبولی در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی برای افرادی که خواهان تحصیل دوره یک ساله کالج نیستند.
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی آلمان

هزینه زندگی در آلمان 

در مورد هزینه زندگی در آلمان باید گفت که دانشجویان بسیاری کشور آلمان را برای تحصیل پزشکی و یا تحصیل در رشته های دیگر انتخاب می نمایند چرا که در این صورت هزینه های بسیار پایینی برای تحصیل و زندگی خواهند داشت . در موردهزینه زندگی در آلمان باید گفت که یک دانشجو در ماه هزینه ای در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو برای زندگی باید بپردازد که این مبلغ شامل هزینه های خوراک ، پوشاک ، رفت و آمد و دیگر هزینه ها خواهد بود.

در صورتی که دانشجویان بخواهند وارد دانشگاههای خصوصی شوند باید بتوانند هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و در دانشگاه های خصوصی را نیز بپردازند که این هزینه دانشگاه نیز به هزینه زندگی اضافه خواهد شد.  هم چنین در صورتی که قصد اجاره خوابگاه و یا خونه را داشته باشند هزینه در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰  یورو نیز باید به عنوان اجاره خوابگاه نیز بپردازند.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای ارزشیابی مدارک خود چگونه اقدام کنند؟

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مانند دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های آلمان، در صورتی که دیپلم دارند، برای ارزشیابی می بایست با  Hochschulzugangsberechtigung تماس بگیرند. توجه داشته باشید که با تماس با دفتر دانشجویان بین المللی در دانشگاه های پزشکی آلمان که اصطلاحا Akademisches Auslandsamt نامیده می شود نیز میتوان اطلاعات مورد نیاز را دریافت کرد.

ارزیابی دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی آلمان بر مبنای استاندارد anabin انجام می شود. اطلاعات بیش تر را میتوان از طریق Uni-Assist. دریافت کرد.

اگر مدرک تحصیلی متقاضیان مورد تایید دانشگاه های آلمان قرار نگرفت چه باید کرد؟

اگر گواهی تحصیل در دبیرستان شما مورد ارزشیابی دانشگاه های آلمان قرار نگرفت، گزینه دیگری فرا روی شما خواهد بود. شما قادر خواهید بود در کورس های پایه در کالج ها یا دانشگاه های آلمان ثبت نام کنید که اصطلاحا Studienkolleg نامیده می شود.

طول این دوره ۱ سال بوده و منتهی به کسب مدرک Feststellungsprüfung می شود. این مدرک، با شرکت در آزمون ارزشیابی صلاحیت تحصیل در دانشگاه های آلمان بدست می آید.

البته توجه کنید که علاوه بر این مدرک مقدمانی، همان طور که در بالا گفته شد، می بایست در آزمون ورودی که به زبان آلمانی: Test für Medizinische Studiengänge (TMS) or Medizinertest شرکت کنید. دانشگاه Heidelberg که هاروارد پزشکی آلمان شناخته میشود،‌ راهبری آزمون را بر عهده دارد.

رتبه بندی دانشگاه های آلمان به خصوص در عرصه پزشکی را چگونه بدست آوریم؟

یکی از درگاه های خوب و معتبر برای آگاهی از ظرفیت های تحصیل در این کشور، از درگاه ZEIT ONLINEاستفاده کنید.

بهترین دانشگاه پزشکی آلمان کدام است؟

دانشگاه Heidelberg که هاروارد پزشکی آلمان به شمار می رود، یکی از برترین فرصت های تحصیل پزشکی در این کشور است. این دانشگاه، یکی از پر طرفدار ترین مقصدهای تحصیلی در این کشور بوده و به دلیل آنکه در سال ۱۳۸۶ میلادی (۷ قرن پیش) تاسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه آلمان و از جمله کهن ترین دانشگاه های قاره سبز به شمار می رود.

بالاترین سطح استانداردهای بین المللی در آموزش پزشکی قاره سبز در این دانشگاه ارائه میشود که همچون Karolinska سوئد، مقصد تحصیلی شماره ۱ پزشکی محسوب می شود.

آیا برای تحصیل پزشکی در آلمان می توان بورس دریافت کرد؟

بله. برای آگاهی از فرصت های بورسیه و کمک هزینه تحصیلی و همچنین شرایط اپلای و deadline های مربوطه می توانید به این درگاه رفته و در جریان برنامه ارائه کمک هزینه های تحصیلی فدرال به دانشجویان آلمان  Federal Student Financial Aid Program or BAföG  قرار بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین با کارشناسان مرکز برای اگاهی از دیگر فرصت های بورسیه، رایزنی کنید.

حتما ببینید: راهنمای جامع عزام نیروی کار متخصص به آلمان ۲۰۱۹

بدون نظر

ورود