مداح هتاک شبکه ۵، داماد خواهر «احمدی نژاد» بود

قوه‌قضائیه: «احد قدمی»، تحت تعقیب کیفری است

مداح هتاک شبکه ۵، داماد خواهر «احمدی نژاد» بود

احد قدمی، مداح معروف تهران به دلیل اهانت به مقدسات هموطنان اهل تسنن در انتن زنده شبکه ۵ سیما، به دادسرا احضار شد و با قرار وثیقه، فعلا آزاد است. اما مدیر جوان شبکه ۵ و مدیر پخش این شبکه به دستور رئیس رسانه ملی از کار برکنار شدند. سخنگوی قوه قضاییه نیز از محاکمه قریب الوقوع مداح هتاک خبر داد. او، سابقه فعالیت به عنوان رئیس ورزشگاه شهید کشوری تهران و حراست شهرداری را بر عهده داشته و داماد پروین احمدی نژاد، خواهر رئیس جمهوری سابق است.

چند روز قبل اما مداحی در پشت تریبون اظهاراتی داشت که سبب اعتراضات زیاد شد و آنچه او به عنوان مداحی از پشت تریبون مطرح کرد اهانت به اقلیت‌های مذهبی بود. نکته قابل تامل آنجا بود که این مداحی از شبکه۵ سیما هم پخش شد! البته این شبکه با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد: «در پی پخش مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع)، در بخش کوتاهی از برنامه که به صورت زنده روی آنتن بود، متأسفانه یک مداح بر خلاف سیاست‌های وحدت‌آفرین رسانه ملی عمل کرده که این رفتار به هیچ وجه مورد تأیید شبکه نبوده و ضمن محکوم کردن آن، شبکه۵ سیما از همه برادران و خواهران اهل سنت عذرخواهی می‌کند.»

این عذرخواهی پایان ماجرا نبود چرا که قبح آنچه از شبکه ۵ پخش شد آن اندازه زیاد بود که با یک عذرخواهی التیام نمی‌یافت. صبح یکشنبه مرتضی میرباقری، معاون سیما از توبیخ مدیر شبکه۵ سیما و مدیر پخش این شبکه و اخراج تهیه‌کننده، مدیر برنامه و ناظر پخش خبر داده و عنوان کرده بود: پخش زنده سخنان نامربوط مداح حاضر در هیأتی که مراسم آن از شبکه ۵ سیما پخش می‌شده خارج از اراده مدیران شبکه بوده و مهمتر از آن اخراج مدیر شبکه ۵ بود.

حتما ببینید: گزارش جالب روزیاتو از رشته «کاردانی مرثیه سرایی»

روز یکشنبه صداوسیما اعلام کرد: «در پی قصور صورت‌گرفته در پخش صحبت‌های مداح هتاک در یکی از ضیافت‌های مذهبی از شبکه ۵ سیما با دستور رئیس رسانه ملی، مدیر شبکه ۵ سیما و مدیر پخش این شبکه برکنار شدند.» عبدالعلی علی‌عسکری در دستوری به معاون سیما با تأکید بر این‌که حفظ و حرمت امت اسلامی همواره سیاست‌گذاری اصلی رسانه ملی بر مبنای منویات رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی بوده است، تصریح کرد: «با توجه به قصور صورت‌گرفته و پخش ناگهانی این سخنان که موجب رنجش خاطر برادران، خواهران و علمای بزرگوار اهل سنت شده است، باید در اسرع وقت مدیر شبکه و مدیر پخش برکنار شوند.» جواد رمضان‌نژاد، کمتر از یک سال پیش از مدیریت شبکه افق، به مدیریت شبکه۵ سیما رسیده بود که برکنار شد.

قدمی بازداشت شد

اما تکلیف احد قدمی مداح اهانت کننده هم باید روشن می‌شد که در همین راستا احد قدمی مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی(ع) به اهل سنت توهین کرد به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و بازداشت شد. مداح بازداشتی داماد پروین احمدی‌نژاد است. ۲داماد پروین احمدی‌نژاد مداح هستند و البته هر دو حاشیه‌ساز! احد قدمی که مداح ناشناخته‌ای بود، به عنوان همراه عبدالرضا هلالی شناخته می‌شد؛

او در سال ۸۶ به عنوان مدیر کل حراست ‏سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور منصوب شد ولی بعد از اعتراضات گسترده از این سازمان جدا شد. قدمی که پیش از این در حراست یک شرکت خودروسازی به‌کار گرفته شده ‏بود بعد از این انفصال اجباری بیکار نشد و در سال ۸۹ و زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد از سوی رئیس وقت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به سمت ریاست مجموعه ورزشی شهید کشوری منصوب شد.

سخنگوی قوه قضائیه: به لحاظ اینکه این موضوع از شبکه ۵ سیما جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده پخش شد، عمل انجام شده علاوه بر حرمت شرعی، مصداق تشویش اذهان عمومی و اذهان جامعه مسلمان اهل سنت ایران اسلامی و حتی دیگر کشورهای اسلامی بود که قابل تعقیب کیفری و مجازات برای شخص مرتکب است.

سال ۹۶ هم شایعه بازداشت بهمنی به همراه مداح دیگری منتشر شد که در آن برهه حجت‌الاسلام اژه‌ای در جایگاه سخنگوی وقت قوه قضائیه در پاسخ به خبرنگاری درباره پرونده دو مداح معروف گفت: «این پرونده در دادسرای ویژه روحانیت طرح شده است. مطلع شدم دو نفر بازداشت شدند و یک نفر با قرار آزاد شده بود. بقیه‌اش را خبر ندارم چون پرونده در دادسرای ویژه روحانیت است. شاید نفر بعدی هم آزاد شده است.»

آنچه که مسلم است، بازار مداحی، داغ داغ است و نظارت خاصی روی متون و رفتار مداحان به واسطه مسائل خاص، صورت نمی گیرد و به این خاطر، هر از گاهی ، برخی از مداحان، با اظهارات وحدت شکنانه خود، موجبات تشویش افکار عمومی را فراهم می کنند که جا دارد نظارت بیشتری روی فعالیت های فعالان این حرفه صورت بگیرد تا این تریبون، ترویج ناهنجاری نباشد.

بدون نظر

ورود