عواقب شکست در هانوی؛ جوخه اعدام «کیم جونگ اون» به دیپلمات های کره شمالی رسید

اگر می خواهی میمون ها را بترسانی، گردن مرغ ها را بزن!

عواقب شکست در هانوی؛ جوخه اعدام «کیم جونگ اون» به دیپلمات های کره شمالی رسید

جنگ ها زمانی رخ می دهند که دیپلماسی با شکست مواجه می شود. اما تنها در کره شمالی است که یک دیپلمات ناموفق خود را در مقابل جوخه آتش می بیند. این سرگذشت دستکم چیزی است که در گزارش سرویس های اطلاعاتی کره جنوبی در مورد کیم هیوک چول، فرستاده ویژه کره شمالی در ملاقات های یک سال اخیر با مقامات ایالات متحده و دیگر اعضای ارشد وزارت خارجه این کشور منزوی گفته شده است. تمامی این افراد در آماده سازی مقدمات نشست هسته ای ماه فوریه گذشته در هانوی، ویتنام در بالاترین سطح مشارکت داشتند، جایی که رییس آن ها، دیکتاتور تپل مپل، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در تلاش برای حل بحران هسته ای شبه جزیره کره با یکدیگر ملاقات کردند. محور اصلی مذاکرات تحریم های فلج کننده بین المللی بر علیه رژیم پیونگ یانگ بود که در صورت موفقیت آمیز بودن نشست، کاهش یافته یا حتی به طور کلی برداشته می شدند.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

اما مذاکرات خیلی زود به بن بست رسیده و متوقف شد. مراسم امضای توافقنامه لغو شده و ناهار رسمی خورده نشده باقی ماند. اتفاقی ناخوشایند برای همه و در ادامه مهر مرگ بر سرنوشت کیم هیوک چول و همکارانش در کره شمالی. به نظر می رسد که اعدام این افراد به محض نشستن هواپیمایشان در پیونگ یانگ رخ داده است. یک روزنامه کره ای (جنوبی) روز گذشته از زبان یک منبع اهل کره شمالی نقل کرد: «کیم هیوک چول همراه با چهار نفر از مقامات رسمی وزارت امور خارجه در ماه مارس در فرودگاه میریم دستگیر و اعدام شدند». جرم این افراد، بر اساس گزارش روزنامه کره ای، جاسوسی برای ایالات متحده بوده است. اگر اعدام این افراد به شیوه معمول و با جوخه آتش صورت گرفته، می توان چول و همکارانش را دستکم در نحوه مرگ خوش شانس دانست زیرا همه با دنیای خشونت بار و خونین کیم جونگ اون و سبک خاص او در اعدام افرادش آشنایی داریم.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی
کیم هیوک چول، فرستاده ارشد کیم جونگ اون برای مذاکره با مقامات ایالات متحده که خبر می رسد پس از شکست مذاکرات هانوی، اعدام شده است

قبلاً شنیده شده که کسان دیگری که خاطر رهبر گرانقدر و عزیز کره شمالی را مکدر کرده اند با استفاده از تفنگ آتشین، گلوله خمپاره، آتش ضد هوایی (مورد محبوب جناب کیم)، مسموم کردن یا همجواری با سگ های گرسنه و درنده مرگی دردناک را تجربه کرده اند. جرم برخی از این افراد به سادگی و مضحکی خم شدن (خمیدگی)، چرت زدن، نوشیدن الکل و خوشگذرانی تا جرم های بزرگ تری مانند خیانت و فساد بوده است. داشتن روابط خانوادگی با جناب کیم نیز تضمینی برای زنده ماندن نیست زیرا یک دایی و یک برادر ناتنی در سال های اخیر به بدترین شکل ممکن حذف شده اند. اکنون حتی گفته می شود که که خواهر کیم جونگ اون، کیم یو جونگ، که در نشست ناموفق هانوی نقش زیرسیگاری و خودکاردار برادر دیکتاتورش را بازی می کرد و از او به عنوان نزدیک ترین و مورد اعتمادترین شخص در نظر رهبر کره شمالی یاد می شد نیز مورد غضب قرار گرفته و جایگاه گذشته اش را از دست داده است.

بیشتر بخوانید: دختران شیفته شهرتی که ترور برادر رهبر کره شمالی را با شوخی دوربین مخفی اشتباه گرفتند

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر کوچکتر رهبر کره شمالی، که گفته می شود اخیراً از چشم برادرش افتاده و جایگاهش را از دست داده است

در این میان، مترجم کیم جونگ اون در نشست هانوی نیز به اردوگاه کار اجباری فرستاده شده است. از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۲ و به دنبال مرگ پدر، جایگاه کیم جونگ اون در چشم جهانیان و دیدگاه بین المللی نسبت به او با نوساناتی همراه بوده است. در روزهای اول رسیدن به قدرت، رسانه ها و مقامات ارشد کره شمالی از او ستایشی در حد یک خداوندگار داشتند هر چند جهانیان او را یک جوان نازپرورده می دیدند که خویشاوندان خود را در رأس امور قرار داده بود؛ جوان عیاش و بیست و چند ساله دارای اضافه وزن که فکر می شد ه جنگ سرد چند دهه ای بین کره شمالی و مابقی جهان پایان خواهد داد. او دوران کودکی و نوجوانی اش را با هویت جعلی در مدرسه ای شبانه روزی در سوییس گذرانده و به شدت عاشق بسکتبال، سیگارهای فرانسوی، ویسکی جانی واکر و گروه بیتلز بود. او در طی دوران کوتاه زمامداری اش گام های مهمی به جلو و چندین گام نیز به عقب برداشته است.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی
کیم یونگ چول، ارشد ترین نظامی کره شمالی که نقش مهمی در مذاکرات کیم و ترامپ داشته و گفته می شود که در پی شکست مذاکرات هانوی به اردوگاه کار اجباری فرستاده شده است

در جریان آشتی با همسایه جنوبی، کیم ۳۷ ساله به اولین رهبر کره شمالی تبدیل شد که از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ در خاک این کشور قدم می گذاشت. اما توسعه مداوم سلاح های هسته ای کره شمالی در دوران او و انجام آزمایشات متعدد موشک های بالستیک دوربرد باعث درگیری بین او و دونالد ترامپ شد که در جریان یک دیپلماسی مخاطره آمیز او را «مرد راکتی کوچولو» نامید. اولین ملاقات این دو در سنگاپور ملاقاتی مثبت ارزیابی شده و بسیاری سعی کردند چهره ای مهربان و خوشرو و حتی دوست داشتنی و جذاب از او ترسیم کنند. اکنون پس از شکست مذاکرات هانوی، او بار دیگر به همان قالب گذشته خود و پدرانش بازگشته است: دیکتاتوری انتقام جو با رفتارهای سادیستیک پیشرفته.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

یکی از اولین و مهم ترین قربانیان خشم کیم جونگ اون، یکی از افراد ارشد ارتش کشور و فرمانده ارتش، کیم چول بود که گناه وی مستی در مراسم تدفین و خاکسپاری پدر «محبوب» کره شمالی عنوان شد. اگر ادعاها واقعیت داشته باشد مرگ او ارتباط دردناکی با سابقه اش داشت. این سرباز قدیمی در نقطه ای ایستاد که تیمی از خمپاره اندازهای ارتش بتوانند گلوله های خود را روی او صفر کنند و بووووم! او یکی از اولین مقامات ارشد کره شمالی بود که در اولین ماه های به قدرت رسیدن کیم جونگ اون پاکسازی شد. سال بعد شاهد شوکه کننده ترین پاکسازی دوران کیم جونگ اون بود که در آن دایی کیم، به شکل ناگهانی دستگیر شده و بعد از تحقیرهای فراوان و ترور شخصیت مرگی دردناک را تجربه کرد. جانگ سونگ تائگ، ۶۷ ساله، شوهر عمه کیم از مقامات ارشد کشور به شمار رفته و معاونت کمیته دفاع ملی کشور را در اختیار داشت و بسیاری از او به عنوان قدرت اصلی در سایه در کره شمالی یاد می کردند که نقش دست راست کیم بی تجربه را داشت.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

در دسامبر ۲۰۱۳، این پیرمرد بی خبر از همه چیز در جریان نشست کمیته اجرایی حزب کمونیست دستگیر شده و لحظه دستگیری نیز در تلویزیون ملی کشور به طور مستقیم پخش گردید. بلافاصله پس از این دستگیری بیانیه ای بلند بالا از تلویزیون ملی کشور پخش شد که در آن از جانگ با عنوان «یک انسان کثیف نفرت  انگیز… که بدتر از سگ است که علیرغم اعتماد عمیق و عشق همکاری گرم حزب و رهبرش مرتکب جنایت نفرت انگیز خیانت شده است». اتفاقاتی که بعد از این دستگیری افتاده را تنها می توان از طریق ادعاهای رسانه ها و سرویس های اطلاعاتی کره جنوبی یافت. در ابتدا تصور می شد که او را با استفاده از توپ ضد هوایی اعدام کرده اند. سپس در سال ۲۰۱۴، یک روزنامه چینی از یک سرنوشت بسیار هولناک تر خبر داد مبنی بر اینکه جانگ پیر لخت شده و به گروهی از ۱۰۰ سگ گرسنه خورانده شده است. اوایل امسال یک شهروند اهل کره شمالی که از کشورش گریخته بود کشته شدن جانگ با استفاده از توپ ضد هوایی را تایید کرد اما این بار با جزییاتی بسیار هولناک تر.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

کانگ چئول هوان ادعا کرد که چانگ قبل از مرگ مجبور شده که منفجر شدن دو همکارش با استفاده از ۸ توپ ضد هوایی را شاهد باشد. سپس او در حالی که سر و رویش را آغشته به خون همکارانش می بیند از حال می رود. پس از آن او نیز به روشی مشابه اعدام می شود تا مایه ترس و وحشت دیگران بوده و چیزی برای دفن کردن توسط خانواده اش باقی نماند. او همچنین چگونگی اعدام شدن یکی از افسران بلند مرتبه پلیس کشور که به جانگ نزدیک بود را تشریح می کند. کانگ ادعا کرده که این افسر نگون بخت با استفاده از یک تفنگ آتشین زنده زنده سوزانده شده و تانک ها جنازه او را زیر کردند. در اعدامی دیگر، یک سیاستمدار و معشوقه اش برهنه شده و توسط یک گروه سگ گرسنه و وحشی تکه پاره شدند.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

و خون همچنان می ریخت. در سال ۲۰۱۵، یک فراری بلند مرتبه ادعا کرد که وزیر دفاع دولت کیم جونگ اون، هیون یونگ چول، با استفاده از توپ ضد هوایی اعدام شده است. همچنین ادعا شد که بیوه دایی جانگ نیز بعد از شکایت کردن از اعدام شوهرش مسموم و به قتل رسیده است. دیگر قربانیان مرگ هایی کمتر جنجالی را تجربه کردند. البته هزاران نفری که به زندان یا کمپ های کار اجباری (همان کمپ های بازپروری) فرستاده شده و به طور مرتب مورد شکنجه جنسی، روحی و جسمی قرار می گیرند را نباید فراموش کرد. اما ظاهراً بزرگ ترین جنایت از دید رهبر کره شمالی خم شدن و شل ایستادن در هنگام سخنرانی رهبر عزیز است.

اعدام مقامات سیاسی در کره شمالی

در سال ۲۰۱۶، دو مقام ارشد کشور به همین بهانه به توپ ضد هوایی سپرده شدند. سال بعد و در بحبوحه اوج تنش لفظی با ایالات متحده، دو مقام ارشد دیگر کشور به خاطر دیر کردن در مراسم ناهار در یک مرکز موشکی کره شمالی اعدام شده اند. کیم حتی مرگ هایش را به خارج از مرزهای قلمروش نیز گسترش داده است. در فوریه ۲۰۱۷، خبری دنیا را تکان داد. برادر ناتنی تبعید شده رهبر کره شمالی با نام کیم جونگ نام توسط دو زن در فرودگاه کوالالامپور و با استفاده از عامل اعصاب ترور شده و در دقایقی بعد جان باخت. اکنون به نظر می رسد که خشم کیم متوجه شاخه دیپلماتیک کشور شده است. همانطور که کره ای ها می گویند: «اگر می خواهی میمون ها را بترسانی، سر مرغ ها را از تنشان جدا کن»!

بیشتر بخوانید: ربوده شدن هزاران شهروند خارجی توسط مقامات امنیتی کره شمالی برای آموزش جاسوسی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود