۹ نشانه ای که می گویند از نظر روحی انسان قوی هستید

۹ نشانه ای که می گویند از نظر روحی انسان قوی هستید

دانشمندان معتقدند قدرت روحی، در مقایسه با هوش، عامل تعیین کننده تری در دستیابی به موفقیت به شمار می رود. کنترل احساسات و نیروی اراده ی خود، توانایی بسیار بزرگی است که ما را تقریباً به هر چه که بخواهیم می رساند. اما از کجا بفهمیم از نظر روحی انسان قدرتمندی هستیم یا نه؟ ۹ نشانه ای که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، گویای قدرت روحی شما هستند.

۱- نگران مسائلی که خارج از کنترل تان هستند نیستید

ویژگی های انسان های قوی

شعار شما این است: «اگر می توانم درستش کنم که جای نگرانی نیست؛ اگر هم نمی توانم درستش کنم که باز هم جای نگرانی نیست.» روانشناسان می گویند اگر از نظر روحی انسان قدرتمندی باشید معمولاً در مورد مسائلی که خارج از کنترل تان هستند احساس نگرانی نمی کنید. بعضی افراد ممکن است فقط وقتی همه چیز رو به راه باشد احساس امنیت روانی کنند، در حالی که بعضی مسائل واقعاً خارج از کنترل ما هستند. تلاش برای کنترل چنین مسائلی نتیجه ای جز اضطراب و از دست رفتن انرژی نخواهد داشت. به همین دلیل شما می دانید که بهتر است انرژی خود را برای چیزهایی نگه دارید که واقعاً توانایی به دست آوردن، بهبود بخشیدن یا تغییر آن ها را دارید.

۲- پذیرای مشکلات پیش روی خود هستید و با آن ها مواجه می شوید

زندگی سختی های خودش را دارد و شما هم این را خوب می دانید. اما علاوه بر این، شکست ها، بیماری ها و غم هایی که در مسیر زندگی بر سر راه شما قرار می گیرند را هم می پذیرید. شما هر زمان که اتفاق ناخوشایندی رخ دهد پا پس نمی کشید و اهداف تان را رها نمی کنید، بلکه طبق تحقیقات، به جای آن، با درس گرفتن از تک تک این لحظات، از آن ها به نفع خود استفاده می کنید. این توانایی در حقیقت ارمغان هوش هیجانی بالای شما است، ویژگی ای که افرادی که از نظر روحی قدرتمند هستند، از آن برخوردارند و آن را در خود پرورش می دهند. همین ویژگی است که آن ها را قادر می سازد با احساسات منفی خود مواجه شوند.

۳- این توانایی را دارید که بدون احساس پشیمانی به دیگران «نه» بگویید

اگر رئیس تان از شما بخواهد آخر هفته را هم کار کنید، برایتان سخت نیست که به او نه بگویید. شما ترجیح می دهید به کارهای شخصی خودتان برسید. شما به اهداف، مسئولیت ها و ارزش های خود پایبند هستید و اجازه نمی دهید چیز دیگری شما را از آن ها دور کند. به همین دلیل است که هر زمان که لازم باشد به راحتی «نه» می گویید. این روشی برای تمرین خود کنترلی و ایجاد احترام است که شما را قادر می سازد به اهداف، مسئولیت ها و ارزش های خود افتخار کنید و احترام بگذارید. این به معنای خودخواهی نیست، بلکه نشان می دهد شما خودتان را مجبور به تحمل زورگوها، افراد یا چیزهایی که وقت شما را هدر می دهند یا شما و عزیزان تان را به خطر می اندازند، نمی کنید.

۴- صبور هستید و می دانید رویاها یک شبه محقق نمی شوند

تحقیقات نشان می دهد کسانی که از قدرت روحی برخوردارند، در مورد مسائل خوب فکر می کنند و بدون فکر به آن ها واکنش نشان نمی دهند، ویژگی ای که آن ها را قادر می سازد تمام شرایط را بسنجند و تجزیه و تحلیل کنند تا نکات مثبت هر موقعیتی را پیدا کنند و نهایت استفاده را از آن ببرند. به همین دلیل است که اغلب در مورد دیگران، خودتان و به ویژه، هدف هایتان صبور هستید. شما درک می کنید که محقق شدن رویاها نیاز به صرف زمان و تلاش دارد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد افراد مانند شما اغلب موفق تر از سایرین هستند.

۵- مرزبندی هایی برای خودتان دارید که هرگز آن ها را زیر پا نمی گذارید

تعیین حد و مرز، روشی است برای آنکه قدرت خود را به شکلی درست و سالم به کار بگیرید و به موفقیت دست پیدا کنید. به همین دلیل است که شما برای خودتان حد و مرزهایی تعیین می کنید. تحقیقات ثابت کرده شما مایلید کنترل بدن و ذهن خود را در دست داشته باشید چون این کار باعث می شود نه بنده ی خواسته های خودتان یا دیگران، بلکه به آن ها مسلط باشید. برای مثال، شما عادت های بدتان را کنترل می کنید، احتمالاً افراد منفی را پس می زنید و حتی اگر خسته باشید هم به باشگاه می روید. شما نظم و انضباط را کلید دستیابی به یک سبک زندگی سالم می دانید.

۶- به جای شکوه و شکایت، دست به کار می شوید

شما فکر نمی کنید دنیا همیشه به شما چیزی بدهکار است. شما به این درک رسیده اید که چیزهای خوب ارزش تلاش کردن را دارند. بنابراین، به جای آنکه حق به جانب باشید یا در مورد بی عدالتی های روزگار شکوه و شکایت کنید، سعی می کنید تمام تمرکزتان را به کاری معطوف کنید که از دست تان برمی آید تا زندگی خودتان و کسانی که برای شما ارزشمند هستند را بهبود ببخشید. تحقیقات نشان می دهد این توانایی در نتیجه ی تفکری درست و مفید درباره ی نقش و اراده ی خودتان به دست آمده که شما را به دنبال کردن عقایدتان سوق می دهد.

۷- به ندرت کاری را فی البداهه انجام می دهید و ترجیح می دهید از قبل برنامه ریزی کنید

شما همیشه برای کارهایتان برنامه ریزی می کنید و آنی و بدون فکر عمل نمی کنید. معمولاً کسانی آنی و فکر نشده دست به عمل می زنند که تا به حال در مورد هدف هایشان فکر نکرده اند و به عواقب رفتار خود اهمیتی نمی دهند یا قادر به دیدن این عواقب نیستند. در مقابل، روانشناسان معتقدند کسانی که از نظر روحی افراد قدرتمندی هستند، هدف هایشان را از قبل به طور دقیق مشخص کرده اند و آن ها را در ذهن دارند، به همین دلیل است که برنامه ریزی می کنند، ریسک مسائل را می سنجند و مؤثرترین راه برای دستیابی به چیزی که خواستارش هستند را دنبال می کنند. خلاصه ی کلام آنکه: شما برای دستیابی به زندگی ای که از نظر خودتان رضایت بخش است با یک استراتژی مشخص عمل می کنید.

۸- اعتماد به نفس دارید، اما نه اعتماد به نفس بیش از اندازه

اعتماد به نفس بیش از اندازه باعث می شود به اشتباه تصور کنید دیگر تجربه ی کافی را پیدا کرده اید. این مسأله باعث می شود آمادگی رویارویی با مسائل را پیدا نکنید و به راحتی در هر مخمصه ای گیر بیفتید. اما طبق تحقیقات، کسانی که از نظر روحی قدرتمند هستند، خودآگاهی عمیقی دارند که آن ها را قادر می سازد نقاط ضعف و قوت خود را به وضوح ببینند. آگاهی ای که شما از ویژگی های مثبت خود دارید و تلاشی که برای غلبه به نقص های خود یا به حداقل رساندن آن ها می کنید، باعث می شود در بیشتر موقعیت ها اعتماد به نفس داشته باشید.

۹- از خواب خود نمی زنید

ذهن ما زمانی می تواند با قدرت عمل کند که استراحت کافی داشته باشد. شما توانایی خود برای داشتن یک عملکرد موفق روزانه را به خطر نمی اندازید و به همین دلیل است که می توانید به چیزهایی که می خواهید دست پیدا کنید. تحقیقات نشان می دهد افراد مانند شما معمولاً عادت های خواب مناسبی دارند، از زمان خواب برای تجدید نیروی خود استفاده می کنند و هر چقدر که لازم باشد تا پرانرژی و آماده از خواب بیدار شوند، استراحت می کنند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • بابک خرداد ۲۲, ۱۳۹۸

  متشکر از مطالب عالی سایتتون مختصر و مفید بود

 • محمدرضا خرداد ۲۵, ۱۳۹۸

  تشکر از سایت خوبتون
  ای کاش قوانین کشور رو موقع قرار دادن تصاویر رعایت می کردین
  ممنونم از شما

 • حسام الدین خرداد ۱, ۱۴۰۰

  خدارو شکر الان فکر میکنم که یک انسان قوی شدم … خیلی زجر کشیدم تا به این شخصیت رسیدم، اما واقعا الان خوشحالم