با نشانه های «حساسیت غذایی» آشنا شوید

با نشانه های «حساسیت غذایی» آشنا شوید

تشخیص حساسیت های غذایی می تواند سخت باشد. در بسیاری از موارد، این حساسیت ها آنقدر شدید هستند که حتماً از مشکل خود باخبر می شوید اما بعضی آلرژی ها ممکن است چندان واضح نباشند. گرچه همه ی آلرژی ها شدید نیستند، اما خوب است از نشانه های آن ها آگاه باشیم و به این ترتیب حواس جمع باشیم تا حساسیت غذایی خود را، از هر نوعی که باشد، کنترل کنیم. در ادامه به نشانه های حساسیت غذایی می پردازیم.

۱- کهیر زدن

نشانه های حساسیت غذایی

ضایعات پوستی خارش دار و کهیر، از بارزترین نشانه های حساسیت غذایی هستند.

اگر کهیر می زنید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به شما کمک کند متوجه شوید کدام مواد غذایی پوست شما را تحریک می کنند.

فرض کنید همه ی غذاهایی که باعث کهیر زدن تان می شدند را کنار گذاشتید و تا مدتی خبری از کهیر نبوده تا اینکه یک روز غذایی می خورید و دوباره کهیر می زنید؛ بدیهی است که باید این ماده ی غذایی جدید را هم از رژیم غذایی تان حذف کنید.

۲- خارش و ورم دهان و گلو

خارش و ورم دهان و گلو مسأله ی نگران کننده ای به شمار می رود که حتماً باید جدی گرفته شود. علت این مسأله واکنش سیستم ایمنی بدن به پروتئین هایی مشابه آن هایی است که درمواد آلرژی زایی مثل میوه ها و آجیل یافت می شوند.

این نوع آلرژی به طور خاص در دسته بندی حساسیت غذایی دهانی قرار می گیرد و از نوع خفیف محسوب می شود. البته اگر واکنش بدن شدید باشد یا با نشانه های دیگری همراه باشد، باید فوراً اقدام پزشکی صورت بگیرد.

۳- خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس

تنگی نفس جزئی در هنگام خوردن غذا می تواند دلایل مختلف زیادی داشته باشد که حساسیت غذایی یکی از آن ها است. اما این مشکل می تواند یکی از نشانه های اولیه ی آنافیلاکسی باشد، یعنی واکنش آلرژیک شدیدی که می تواند کشنده باشد. اگر دچار تنگی نفس می شوید، به ویژه مواقعی که ماده ی غذایی خاصی را می خورید، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه و در اینباره از او سؤال کنید.

۴- واکنش غیرمعمول بدن بعد از خوردن ذره ای از یک ماده ی غذایی

خوردن مقدار اندکی از ماده ی غذایی ای که به آن حساسیت دارید هم می تواند حساسیت غذایی شما را بروز دهد. اگر بعد از خوردن تنها یک گاز یا جرعه از ماده ی غذایی ای، دچار علائم خاصی می شوید، این مسأله نشان می دهد شما به حساسیت غذایی دچار هستید نه مشکل عدم تحمل مواد غذایی.

۵- احساس درد هنگام بلع

یکی از نشانه های کمتر واضح حساسیت غذایی، سخت شدن بلع غذا، دردناک بودن بلع یا احساس چسبیدن مواد غذایی به قفسه ی سینه است.

علت این مسأله واکنش آلرژیکی است که درون مری یا لوله ی بلع رخ می دهد. به این نوع حساسیت غذایی، ازوفاژیت ائوزینوفیلیک گفته می شود که معمولاً در دوران کودکی به وجود می آید، گرچه در سنین بالاتر هم می تواند بروز پیدا کند.

۶- مشکلات معده ای روده ای

مانند مشکل عدم تحمل مواد غذایی، حساسیت های غذایی هم می توانند باعث مشکلات معده ای روده ای مثل حالت تهوع و استفراغ شوند. گرچه، برخلاف مشکل عدم تحمل مواد غذایی، این نشانه ها ممکن است شدیدتر باشند و با علائم دیگر این فهرست هم همراه باشند.

۷- بروز ناگهانی علائم در دوران بزرگسالی

گرچه بیشتر حساسیت های غذایی در دوران کودکی به وجود می آیند، اما در بزرگسالی هم ممکن است دچار حساسیت غذایی شوید، بنابراین اگر یکباره دچار این نشانه ها شده اید، این مسأله می تواند نشانه ی آلرژی باشد.

اگر در دوران بزرگسالی دچار حساسیت غذایی شده باشید، به این معنی است که احتمالاً در گذشته به آن ماده ی غذایی حساسیت نداشتید، اما این اتفاق در سنین بالاتر هم می تواند بیفتد و علت دقیق آن هنوز معلوم نیست.

ممکن است مشکل عدم تحمل مواد غذایی را با حساسیت غذایی اشتباه بگیرید

در حقیقت افراد زیادی هستند که مشکل اصلی آن ها عدم تحمل مواد غذایی است اما اشتباهاً تصور می کنند به حساسیت غذایی دچار هستند.

حساسیت های غذایی بر اساس نوع واکنش سیستم ایمنی بدن دسته بندی می شوند و آلرژی ها معمولاً خطرناک هستند.

عدم تحمل مواد غذایی که اغلب آن را با آلرژی اشتباه می گیرند و مشکل رایج تری هم هست، ممکن است باعث مشکلات معده ای روده ای شود.

منبع: insider
بدون نظر

ورود