دستگیری سلبریتی هفت‌تیر کش؛ «محسن افشانی» روانه زندان شد

نگاهی به مجازات حمل سلاح

دستگیری سلبریتی هفت‌تیر کش؛ «محسن افشانی» روانه زندان شد

محسن افشانی، هنرپیشه سینما و تلویزیون به دلیل انتشار کلیپی در فضای مجازی که او را به همراه همسرش، در حال نمایش سلاح گرم و سرد نشان می داد، به دستور مقام قضایی، دستگیر و روانه زندان شد. اینکه سلاح محسن افشانی، اسباب بازی است یا واقعی را بزودی دستگاه قضایی اعلام خواهد کرد و باید از گمانه زنی پرهیز کرد. اما چاقویی که در کلیپ دیدیم، احتمالا واقعی است! به هر حال از جنبه ای، اقدام محسن افشانی، ترویج خشونت در فضای مجازی است که قبلا در صفحه لات ها و گولاخ های اینستاگرام ایرانیان شاهد بودیم.

پسر ۳۰ ساله متولد روستای وانشان گلپایگان، با «سویل تیانی خیابانی» دختر تبریزی، اخیرا ازدواج کرده بود و با مجری گری در برنامه آستانه شبکه یک در سال ۱۳۸۶ وارد سیما شد. او در سالهای اخیر به عنوان بازیگر در فیلم هایی چونی من کارگرم، ماهورا و عشقولانس، ایفای نقش کرده بود و تهیه کنندگی تله فیلم هایی را در کارنامه داشت.

همسر محسن افشانی ببش از ۶۷۰ هزار دنبال کننده در اینستاگرام دارد و کلیپ‌های خوانندگی او و همسرش در خودرو شخصی، تا کنون بیش از نیم میلیون بار در صفحه وی دیده شده است. این در حالی است که محسن افشانی، بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار فالور دارد و آخرین کلیپ اش، تا کنون بیش از ۱.۵ میلیون بار دیده شده است. امکان کامنت گذاری روی کلیه پست های اینستاگرامی همسر محسن افشانی مسدود است و این قضیه برای آخرین پست جنجالی محسن افشانی  نیز صادق است.

با این حال، برخی از کاربران ایرانی بیش از ۴ هزار کامنت روی دیگر پست های محسن افشانی در حمایت یا انتقاد از کلیپ او به اشتراک گذاشته اند که به نظر می رسد، پاتوق جدید برخی از کاربران ایراانی برای کامنت بازی های شبانه پس از رهایی از اینستاگرام ستاره اسکندری و مهناز افشار باشد!

محسن افشانی
تصویر موزیک ویدیویی که آخرین پست اینستاگرامی محسن افشانی پیش از دستگیری است و ۱.۵ میلیون بار دیده شده است

محسن افشانی، ۶۵۰ پست در اینستاگرامش به اشتراک گذاشته که جدید ترین موارد، به ایرانگردی و جهانگردی با همسرش مرتبط است. او خود را با نام «سلطان» در اینستاگرامش معرفی کرده است و در bio از عنوان: SULTAN IS MARRIED‌ استفاده می کند. برخی از هوادارانش نیز زیر برخی از اینستانوشته هایش، از این کلمه در ستایش او استفاده می کنند. به هر حال، سلطان اینستاگرامی بعضی ها، امروز در زندان است تا به جرم او رسیدگی شود. جرمی که اگر سلاح واقعی باشد، سنگین است و مشخص نیست کلت کمری با چه مجوزی  در دستان محسن افشانی است. آخرین پست اینستاگرامی محسن افشانی، مربوط به اواخر خرداد ماه ۹۸ است.

تصویر آخرین سلفی سویل تیانی خیابانی در اینستاگرامش با محسن افشانی

مجازات حمل سلاح در ایران

هر کس به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آن‌ها را خریداری، نگهداری یا حمل کند به حبس تعزیری محکوم می‌شود. با توجه به ماده ۶ قانون مجازات اسلحه و مهمات، هر کس به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آن‌ها را خریداری، نگهداری یا حمل کند یا با آن‌ها معامله دیگری انجام دهد به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود:

الف -سلاح سرد جنگی ،سلاح شکاری یا مهمات آن به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون‌تا بیست میلیون ریال.

ب- سلاح گرم سبک خودکار،  قطعات موثر یا مهمات آن به حبس از دو تا پنج سال.

ت- سلاح گرم نیمه سنگین و سنگین، قطعات موثر یا مهمات آن‌ها به حبس از پنج‌تا ده سال.

تبصره : هرگاه موضوع جرم این ماده بیش از یک قبضه یا قطعات موثر از چند قبضه باشد مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.

احتمالا پس از قتل میترا استاد توسط محمد علی نجفی، شهردار تهران و قتل فجیع علیرضا شیر محمد علی در زندان فشافویه که در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت، تیر ماه ۹۸، جزییات بازداشت و دستگیری و محاکمه محسن افشانی در دادگاه تهران، به فهرست سوالات خبرنگاران از سخنگوی جدید قوه قضاییه اضافه شود.

مشخص نیست که با این بازداشت و حکمی که برای او صادر می شود، آینده فعالیت هنری محسن افشانی درهاله ای از ابهام قرار می گیرد یا خیر. آن چه مسلم است، جولان سلبریتی های الکی در اینستاگرام، گیلتی پلیژر خیلی ها را فعال کرده است. خواه بهادر وحشی پر رو باشد، خواه ساشا سبحانی یا لات های قاتل اینستاگرام. از ظهور تا افول سلبریتی های اینستاگرامی موضوع جذابی برای کتاب ها و روایت های مستند معاصر خواهد بود که به محققان جامعه اطلاعاتی و فیلمسازان جوان پیشنهاد می کنیم.

حتما ببینید: اسامی، آیدی و پیج شاخ های اینستاگرام ایرانیان

۲ نظر

ورود

  • Rasool تیر ۶, ۱۳۹۸

    چرا بعضی‌ها این‌قدر بی‌ظرفیتن؟
    البته ممکنه این عمل هم عمدی و برای منحرف کردن ذهن مردم از وقایع اخیر باشه. ما ایرانی‌ها رو عادت دادن به حواس‌پرتی! با این ادا و اطفارها، حواس ما از دشمن خارجی و نفوذی‌های داخلی نباید پرت بشه.

  • سهیل تیر ۶, ۱۳۹۸

    ما که ندیدیم م د ا ح هفت تیرکش رو بندازن زندان