از کوسه تا عقرب؛ حیوانات خطرناکی که خطرناک نیستند!

از کوسه تا عقرب؛ حیوانات خطرناکی که خطرناک نیستند!

کوسه ها، مارها و عنکبوت ها و حیواناتی از این دست، به لطف فیلم های هالیوودی و پرداختن رسانه ها به معدود مواجهه های مرگباری که با این حیوانات رخ داده، به شکارچیانی خطرناک و کشنده شهرت یافته اند. گرچه بعضی حیوانات وحشی در صورت احساس خطر، حمله خواهند کرد، اما در مورد بیشتر آن ها احتمال اینکه هنگام رویارویی با شما پا به فرار بگذارند بیشتر است. و اگر هم نیش بزنند یا گاز بگیرند، حمله ی آن ها به ندرت کشنده است. در ادامه به ۱۰ حیوانی می پردازیم که برخلاف تصور ما، آنقدرها خطرناک نیستند.

۱- سفره ماهی ها

تصور غلط درمورد حیوانات خطرناک

در سال ۲۰۰۶ مردی به نام استیو آیروین بر اثر نفوذ نیش یک سفره ماهی به قلبش جان خود را از دست داد. اما مرگ بر اثر حمله ی سفره ماهی ها اتفاق بسیار نادری است. سفره ماهی ها اصلاً حیوانات مهاجمی نیستند؛ در صورتی هم که احساس خطر کنند، معمولاً فرار را به قرار ترجیح می دهند.

بیشتر موارد حمله ی سفره ماهی ها، به دلیل پا گذاشتن تصادفی بر روی آن ها در آب های کم عمق رخ می دهد که منجر به بروز صدماتی دردناک اما نه کشنده در ناحیه ی پا می شود. هر ساله تنها یک یا دو مورد مرگ بر اثر حمله ی سفره ماهی ها رخ می دهد.

۲- عنکبوت های بیوه سیاه

عنکبوت های بیوه سیاه به سمی و کشنده بودن مشهورند اما حقیقت آن است که آن ها به ندرت نیش می زنند. تحقیقی در سال ۲۰۱۴ نشان داد ضربه زدن چند باره به این عنکبوت ها معمولاً برای تحریک آن ها به حمله کافی نیست. دست آخر، بعد از فشار دادن بدن شان بود که عنکبوت ها حمله بردند.

عنکبوت های بیوه سیاه همچنین رام شدنی هستند و به ندرت کشنده هستند. از ۱،۸۶۶ مورد ثبت شده از نیش عنکبوت های سیاه در سال ۲۰۱۳، هیچ کدام آن ها منجر به مرگ نشده بود.

۳- تمساح ها

از سال ۱۹۲۸ تا ۲۰۰۹، از میان ۵۶۷ مورد گزارش شده از حمله ی تمساح ها، تنها ۲۴ مورد منجر به مرگ شده بود.

تمساح ها کم خطر تر از کروکودیل ها هستند چون در انتخاب غذا مشکل پسندتر هستند و به شکارهای کوچک حمله می برند، در حالی که کروکودیل ها هر جنبنده ای را می خورند.

۴- خرس ها

طبق اعلام سازمان پارک های ملی ایالات متحده آمریکا، در پارک ملی یلواستون از هر ۲/۷ میلیون بازدید فقط یکی با صدمه دیدن از حمله ی خرس های گریزلی همراه است. احتمال کشنده بودن این صدمات حتی کمتر هم هست.

مواجهه با خرس ها در واقع بیشتر برای خود خرس ها خطرناک است. تحقیقی بر روی ۶۰۰ مورد رویایی خرس ها با انسان ها نشان داد در ۳۴ درصد مواقع این خرس ها هستند که در چنین موقعیتی کشته می شوند.

۵- کوسه ها

از میان حدوداً ۵۰۰ گونه کوسه ای که در دنیا زندگی می کنند، فقط حدود ۱۲ تای آن ها تهدیدی برای انسان محسوب می شوند. علیرغم آنکه در فیلم هایی مثل «آرواره ها» (Jaws)، کوسه ها شکارچیانی خون ریز و شیفته ی گوشت انسان به تصویر کشیده شده اند، رژیم غذایی اغلب کوسه ها چیزی جز ماهی، گیاه، پستانداران دریایی و دیگر کوسه ها نیست.

هر ساله به طور متوسط ۶ نفر بر اثر حمله ی کوسه ها جان خود را از دست می دهند. این بدان معنی است که احتمال اینکه بر اثر حمله ی یک سگ یا سقوط یک ماشین فروش خودکار از دنیا بروید بیشتر است.

۶- شیرهای کوهی

شیرهای کوهی به ندرت به انسان ها حمله می کنند و حتی اگر هم این کار را انجام دهند، در اغلب موارد آدم ها می توانند به با موفقیت آن ها را از خود دور کنند. از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۴، فقط ۳ مورد حمله ی منجر به مرگ از سمت شیرهای کوهی در ایالت کالیفرنیای آمریکا رخ داده بود.

۷- کرکس ها

کرکس ها شاید با آن چنگال ها و منقار نوک تیزشان، ظاهر خطرناکی داشته باشند، اما حقیقت آن است که تهدید جدی ای برای انسان ها محسوب نمی شوند. آن ها به ندرت شکار زنده می خورند و بیشتر از خوردن حیوانات مرده لذت می برند. این رژیم غذایی کرکس ها جلوی انتشار بیماری از لاشه ی حیوانات را می گیرد و به همین دلیل نقش مهمی در حفظ اکوسیستم ها ایفا می کند.

۸- مارهای مرجانی

مارهای مرجانی جایگاه دوم در فهرست سمی ترین مارهای دنیا را به خود اختصاص داده اند، اما آن ها را کم خطر تر از مارهای زنگی می دانند و از دهه ی ۱۹۶۰، هیچ موردی از مرگ بر اثر مارهای مرجانی گزارش نشده است. ساعت ها طول می کشد تا زهر نیش آن ها نشانه ای در بدن انسان بروز دهد.

۹- عقرب های شلاقی

عقرب های شلاقی شاید ظاهری شبیه به عقرب های معمولی داشته باشند اما نه می توانند گاز بگیرند و نه نیش بزنند و بیشتر یک حشره ی خانگی مزاحم هستند تا یک شکارچی سمی و کشنده.

۱۰- خفاش ها

خفاش را اغلب جانوران خطرناکی می دانند چون گاز آن ها می تواند باعث ابتلا به هاری شود. اما تحقیقات نشان داده کمتر از یک درصد خفاش ها مبتلا به هاری هستند، که این میزان کمتر از نرخ ابتلا به هاری در بسیاری از دیگر پستانداران محسوب می شود.

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود