قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ سه کشور رقابت بسیار شدیدی برای بدست آوردن عنوان قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان را داشتند که هر سه جزو کشورهای آسیایی بوده اند. اکنون در حالی که به نیمه دوم سال ۲۰۱۹ وارد شده ایم، ژاپن و سنگاپور توانسته اند جایگاه خود را در صدر دارنده های قدرتمندترین پاسپورت های جهان حفظ کنند در حالی که کره جنوبی به جایگاه دوم سقوط کرده است.  بر اساس نمایه پاسپورت موسسه هنلی (Henley Passport Index)، دارندگان پاسپورت سنگاپور و ژاپن برای سفر به ۱۸۹ کشور جهان نیازی به اخذ ویزا ندارند و به همین دلیل در صدر معتبرترین پاسپورت های جهان قرار گرفته اند.

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2019

کره جنوبی نیز در حال رقابتی تنگاتنگ با آلمان و فنلاند برای رتبه دوم بوده و شهروندان هر سه کشور امکان سفر به ۱۸۷ کشور در سراسر جهان بدون نیاز به اخذ ویزا را دارند. فنلاند اخیراً با ایجاد تغییر در سیاست های ویزایی بسیار سختگیرانه سابق پاکستان توانسته به رتبه ای بالاتر صعود کند. پاکستان اکنون برای شهروندان ۵۰ کشور، از جمله فنلاند، ژاپن، مالت، اسپانیا، سوییس و امارات متحده عربی خدمات ویزای ETA (تایید سفر الکترونیکی) در نظر گرفته در حالی که اسم کشورهای ایالات متحده و بریتانیا در میان این ۵۰ کشور دیده نمی شود.

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2019

کشورهای اروپایی دانمارک، ایتالیا و لوگزامبورگ نیز با قابلیت سفر بدون ویزا یا اخذ ویزا هنگام ورود برای ۱۸۶ کشور، در جایگاه سوم مشترک این رده بندی قرار دارند در حالی که فرانسه، اسپانیا و سوئد نیز در رتبه چهارم قرار داشته و شهروندانشان می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۸۵ کشور جهان سفر نمایند. ۵ سال پیش و در سال ۲۰۱۴ کشورهای ایالات متحده و بریتانیا در صدر این فهرست قرار داشتند اما اکنون به رتبه ششم سقوط کرده که پایین ترین رتبه این کشورها از سال ۲۰۱۰ به شمار می آید.

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2019

امارات متحده عربی نیز همچنان به صعود سالانه خیره کننده خود ادامه داده و برای اولین بار در تاریخ ۱۴ ساله انتشار این نمایه توانسته به ۲۰ کشور ابتدایی این فهرست بپیوندد. در عرض تنها ۵ سال، امارات تعداد کشورهایی که شهروندانش می توانند بدون ویزا به آن ها سفر کنند را دو برابر کرده است. در انتهای دیگر فهرست افغانستان بار دیگر در قعر فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان قرار گرفته و شهروندان این کشور برای سفر به تنها ۲۵ کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند. بعد از افغانستان نیز کشورهای عراق، سوریه، پاکستان، سومالی، یمن، سودان، فلسطین و لیبی قرار دارند. ایران نیز در کنار بنگلادش، لبنان، کره شمالی و اریتره در رتبه ۱۰۱ مشترک قرار گرفته و شهروندان ایرانی برای سفر به تنها ۳۹ کشور نیازی به اخذ ویزا از قبل ندارند.

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2019

معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت های سال ۲۰۱۹ تاکنون

  1. ژاپن، سنگاپور (۱۸۹ کشور)
  2. فنلاند، آلمان، کره جنوبی (۱۸۷ کشور)
  3. دانمارک، ایتالیا، لوگزامبورگ (۱۸۶ کشور)
  4. فرانسه، اسپانیا، سوئد (۱۸۵ کشور)
  5. اتریش، هلند، پرتغال، سوییس (۱۸۴ کشور)
  6. بلژیک، کانادا، یونان، ایرلند، نروژ، بریتانیا، ایالات متحده (۱۸۳ کشور)
  7. مالت (۱۸۲ کشور)
  8. جمهوری چک (۱۸۱ کشور)
  9. استرالیا، ایسلند، لیتوانی، نیوزیلند (۱۸۰ کشور)
  10. لتونی، اسلواکی، اسلوونی (۱۷۹) کشور

قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2019

ضعیف ترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ تاکنون

۱۰۱- بنگلادش، اریتره، ایران، لبنان، کره شمالی (۳۹ کشور)

۱۰۲- نپال (۳۸ کشور)

۱۰۳- لیبی، فلسطین، سودان (۳۷ کشور)

۱۰۴- یمن (۳۳ کشور)

۱۰۵- سومالی (۳۱ کشور)

۱۰۶- پاکستان (۳۰ کشور)

۱۰۷- سوریه (۲۹ کشور)

۱۱۸- عراق (۲۷ کشور)

۱۰۹- افغانستان (۲۵ کشور)

بیشتر بخوانید: چرا پاسپورت در سراسر جهان فقط در چهار رنگ عرضه می شود؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود