بدون نظر

یکی از مسائلی که همیشه ذهن انسان را به خود مشغول کرده بحث به پایان رسیدن دنیا است که از کتب مذهبی گرفته تا تقویم های اقوام باستانی به آن پرداخته شده. اما حقیقت آن است که هر نوع فاجعه ی طبیعی یا غیر طبیعی ای می تواند ما را به کلی ریشه کن کند، از جنگ های هسته ای گرفته تا برخورد شهاب سنگ با کره زمین. با وقوع یکی از این فجایع، ما انسان ها احتمالاً جان سالم به در نخواهیم برد، اما این لزوماً به معنی پایان حیات بر روی سیاره زمین نیست. در ادامه به ۵ موجودی خواهیم پرداخت که بیشترین شانس را برای در امان ماندن از فجایع آخرالزمانی دارند.

۱- تاردیگرید یا همان خرس آبی به فناناپذیر ترین موجود روی زمین شهرت یافته. طول بدن این موجود به سختی از یک میلیمتر تجاوز می کند

جانوران زنده در فجایع آخرالزمانی

دانشمندان تخمین می زنند تارگریدها تا شش میلیارد سال دیگر از بین نروند، یعنی تا زمانی که خورشید منفجر شود.

این جانور از خطر برخورد شهاب سنگ هم در امان خواهد بود، چون می تواند در شکاف های آتشفشانی کف اقیانوس ها هم زندگی کند. به علاوه، تارگریدها قادرند بدون آب و غذا تا ۳۰ سال دوام بیاورند، سرما یا گرمای شدید هوا یا قرار گرفتن در معرض اشعه ی ایکس تأثیری روی آن ها ندارد و حتی می توانند در فضا هم زندگی کنند.

۲- اگر آخرالزمان با حمله ی زامبی ها رقم بخورد، مورچه ها بیش از هر موجود دیگری آمادگی کنترل شرایط را دارند

دانشمندان ثابت کرده اند مورچه ها در مقایسه با انسان ها، بهتر متوجه شوند که همنوع شان گرفتار یک عامل بیماری زا یا ویروس شده یا نه. در نتیجه، قبل از آنکه بیماری حتی فرصت انتشار پیدا کند، مورچه ها مورچه ی مبتلا را از بین می برند.

به علاوه، مورچه ها قادرند تقریباً در هر شرایط آب و هوایی ای از جمله شرایط بیابانی، زنده بمانند. یک نوع مورچه ی آبزی هم وجود دارد که در اقیانوس ها زندگی می کند. این مورچه ها هم در خشکی جفتگیری می کنند، هم در آب.

۳- ماهی های مامیچاگ طوری تکامل پیدا کرده اند که در آب های بسیار سمی هم می توانند زنده بمانند

مامیچاگ (Mummichog) اسم های مختلف دیگری مثل Killifish یا Mud Minnow هم دارد. دانشمندان به تازگی پی بردند که بعضی از این ماهی ها آنقدر سازگاری پیدا کرده بودند که قادر بودند در رودخانه هایی که ۸ هزار بار سمی تر از دوز اولیه ی کشندگی بودند، زنده بمانند. اما این که این حیوانات از آلودگی هسته ای هم جان سالم به در خواهند برد یا نه، مسأله ای است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

در کل، این ماهی ها، به شدت سازگار هستند. آن ها می توانند هم در آب های شیرین زندگی کنند هم در آب های شور، و در مجموع توانایی کنترل ژنوم خود را دارند. این ماهی ها قادرند ژن های خود را، بسته به شرایط محیطی خود، فعال و غیر فعال کنند.

۴- عقرب ها هزاران میلیون سال است که روی کره ی زمین زندگی می کنند و هیچ نشانه ای حاکی از کاهش جمعیت آن ها وجود ندارد

عقرب ها به طرز شگفت انگیزی سازگار هستند. آن ها می توانند در بیابان، جنگل و حتی کوهستان به زندگی ادامه دهند. در آزمایشی وقتی دانشمندان عقرب ها را در طول شب منجمد کردند، صبح روز بعد وقتی به تدریج یخ آن ها باز شد، عقرب ها بدون هیچ مشکلی شروع به حرکت کردند.

علاوه بر این، عقرب ها می توانند سرعت سوخت و ساز خود را آنقدر پایین بیاورند که با شکار سالی یک حشره هم دوام بیاورند.

۵- سوسک های حمام از گذشته به توانایی زنده ماندن شان در شرایط آخرالزمانی مشهور بوده اند

دانشمندان پی برده اند سوسک های حمام آلمانی هر چه می گذرد بیشتر شکست ناپذیر می شوند.

اگر روزی سوسک های حمام در برابر انواع حشره کش ها مقاوم شوند، کنترل این حشرات تنها با تکیه بر مواد شیمیایی، دیگر تقریباً غیر ممکن خواهد بود. در واقع، دیگر نمی توانیم آن ها را تنها با یک نوع حشره کش از بین ببریم.

علاوه بر این، سوسک های حمام می توانند از هر چیزی، حتی مواد غذایی فاسد، تغذیه کنند، ژن خانوادگی دفاعی آن ها توسعه یافته و می توانند تا ۵ سانتیمتر رشد کنند.

در گذشته گفته می شد بعد از انفجار بمب های هسته ای در شهرهای هیروشیما و ناکازاکیِ ژاپن، سوسک های حمام در خرابه های به جا مانده از این فجایع در حال پرسه زدن دیده شده بودند. حتی ثابت شد که سوسک های حمام قادرند در آن میزان اشعه زنده بمانند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: insider
دیجیاتو
بدون نظر

ورود