چرا بعضی زن‌ها با هم‌نوعان خود دشمنی می‌کنند؟

چرا بعضی زن‌ها با هم‌نوعان خود دشمنی می‌کنند؟

در محل کار و دوستی‌ها اصولا آدم‌ها انتظار دارند از طرف همکاران و دوستان مورد حمایت قرار بگیرند. اما برخی از زنان به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که نمی‌توان دلیل آن را درک کرد.

بعضی زنان به جای همکاری، پشتیبانی و کمک به دوستان یا همکاران خود بدون هیچ دلیل خاصی با افراد موفق رقابت می‌کنند. حتی گاهی این حس رقابت به لجبازی و کارشکنی می‌رسد. برای اینکه بدانیم چرا بعضی زن‌ها با هم‌نوعان خود رقابت می‌کنند از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با روزیاتو همراه باشید.

۱- احساس «عدم امنیت» دارند

وقتی یک زن با زن دیگری که قدرت، زیبایی، توانایی یا موقعیت بهتر و بالاتری دارد مواجه می‌شود، به روش‌های مختلفی واکنش نشان می‌دهد:

 • او را تحسین می‌کند.
 • کارها و تیپش را تقلید می‌کند.
 • به او حسادت می‌کند.

انتخاب هر کدام از موارد بالا ممکن است به صورت ناخودآگاه یا خودآگاه صورت بگیرد.

خانم‌هایی که موفقیت دیگر زنان را تحسین می‌کنند کسانی هستند که می‌دانند چگونه می‌توان به چنین جایگاهی دست پیدا کرد. آنها می‌دانند برای داشتن زندگی موفق و شاد لازم است هدف داشته باشند و برای تحقق آن تلاش کنند. این افراد وقت خود را برای حسادت هدر نمی‌دهند. زیرا به این درک رسیده‌اند که برای پیشرفت باید توانایی‌های خود را به چالش بکشند.

دسته دوم کسانی هستند که کارها و تیپ زن موفق را تقلید می‌کنند. اینها افرادی هستند که زنان موفق را الگوی خود قرار می‌دهند و سعی می‌کنند با تلاش به جایگاه آنها برسند. اما هنوز به این درک نرسیده‌اند که تقلید کردن سبک زندگی بقیه مردم نمی‌تواند آنها را به موفقیتی که می‌خواهند برساند. این زنان هنوز استعدادها و نقاط قوت خود را کشف نکرده‌اند و همیشه تصورشان این است که نمی‌توانند مثل بقیه کوشا و پیروز باشند. اما این حقیقت ندارد. فقط کافیست خودشان را باور داشته باشند، برنامه‌ریزی کنند و برای رسیدن به اهداف تلاش کنند.

دسته سوم زنان حسود هستند. زنانی که به موفقیت هم‌نوعان خود رشک می‌برند در نهایت از خودشان هم متنفر می‌شوند. حسادت کردن همچون یک چاه عمیق سیاه و تاریک است که فقط سبب خودخوری فرد می‌شود و هیچ پیامدی مثبتی در زندگی او ندارد. این زنان با حسادت کردن هر روز بیشتر از قبل خود را در زندگی عقب نگه می‌دارند. آنها به جای اینکه انرژی خود را صرف پیشرفت خودشان کنند، همه حواسشان را متوجه افراد موفق کرده‌اند و فقط حرص می‌خورند و استرس می‌گیرند.

چرا بعضی زن‌ها با هم‌نوعان خود دشمنی می‌کنند؟

۲- فکر می‌کنند نعمت‌های دنیا محدود است

موقعیت‌ها و فرصت‌های زیادی هر روز برای همه پیش می‌آید که می‌توان با هوشیاری از آنها استفاده کرد. اما وقتی کسی شروع می‌کند به رقابت کردن با بقیه، یعنی فکر می‌کند این فرصت‌ها فقط برای اوست. ذهن‌های بزرگ‌اندیش همیشه دشت را می‌بینند و افراد کوته‌فکر چمن را.

به جای اینکه چشم به داشته‌های بقیه بدوزید، برای دارایی‌های خود شکرگزار باشید. اگر تصور کنید که وقتی کسی موفق یا پولدار می‌شود، یعنی از حق و حقوق شما می‌خورد، در واقع فقط خودتان را اذیت می‌کنید. این طرزفکر باعث می‌شود به جای پیشرفت کردن با هم‌نوعان خود به رقابت بپردازید و زندگی را برای آنها هم سخت و تلخ کنید.

۳- تصور می‌کنند می‌توانند بقیه را تحت سلطه خود بگیرند

در دیکشنری آکسفورد معنی تسلط یافتن بر دیگران، تمرین و تلاش برای کنترل یا تحت‌تاثیر قرار دادن دیگران یا اتفاق‌ها ذکر شده است. زنان اغلب در کسب‌وکار چنین طرزفکر اشتباهی دارند. آنها تصور می‌کنند برای پیشرفت کردن باید بقیه را تحت تاثیر قرار دهند یا آنها را شکست دهند. اما واقعیت این است که اصلا نیازی به این کارها نیست و این زنان فقط با خودشان می‌جنگند.

به این خاطر که تنها کسی که شما می‌توانید به طور کامل کنترلش کنید، خودتان هستید. پس لازم نیست برای رسیدن به موفقیت، بقیه زنان و هم‌نوعان خود را خراب کنید، زیرآب آنها را بزنید یا کارشکنی کنید.

۴- نیاز دارند به خودشان ثابت کنند که آدم موفقی هستند

زنانی که احساس خوبی نسبت به خود ندارند و خود را به اندازه کافی خوب نمی‌بینند، سعی می‌کنند با ضربه زدن به زنان موفق‌ این حس را از بین ببرند. در صورتی که این کار نه تنها موفقیتی برایشان ندارد بلکه در نهایت آنها را خسته‌تر و ضعیف‌تر از قبل می‌کند.

۵- آنها به طور بیمارگونه‌ای نیاز دارند مورد توجه بقیه باشند

اینکه بقیه چقدر انسان را تحسین کنند اهمیت چندانی ندارد، مهم این است وقتی در مقابل آینه می‌ایستید آیا می‌توانید خود را دوست داشته باشید یا خیر. برای سلامتی و خوشحالی خود در زندگی تلاش کنید نه جلب توجه دیگران!

وقتی زندگی شما مملو از موفقیت و شادی باشد، توجه دیگران هم بدنبال آن می‌آید و لازم نیست با تخریب شخصیت بقیه خودتان را در چشم بقیه مهم جلوه دهید.

منبع: huffpost
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • ایمان مرداد ۱۸, ۱۳۹۸

  به همون دلیلی که مردا باهمدیگه دشمنی میکنن. به همون دلیلی که مردها بهمدیگه حسودی میکنن
  نمیدونم چرا این چند ماهه تو سایتای فارسی هی دارن درباره زنها مقاله هایی با هدف تخریب مینویسن.
  فقط همین مونده یکی یه مقاله بنویسه زنها نفس میکشن پس جنسشون بده.
  خوشبحال عربستان. خیلی مونده بهشون برسیم.
  تو عربستان تو هر قضیه ایی از زنهاشون حمایت میکنن. از ماشین سواری تا شتر سواری و موتور سواری تا ورزش و ورزشگاه رفتن و هر روز بهش میرسن. اینجا برعکسه. همین مردمی که صبح تا شب از دموکراسی غرب میگن سر موتورسواری زنها جنجالی به پا کردن یه ادم احمق دیگه کلا منکر شد و الان میگن کلا موتورسواری زن چه به عنوان راکب چه رو زین مکروهه. بعدم که قانونشو تصویب کردن میگن مردم میخوان. دروغ که نمیگن. راست میگن. مردم همینو میخواستن. اگه مردم همین جهالت و عقب موندیگ رو نمیخواستن پس چرا مثل یه عربستانی از زنها حمایت نکردن؟
  اینه فرق ما و اونا.

  • amoo مرداد ۱۹, ۱۳۹۸

   مسلما متن رو نخوندی و همینطور با توجه به عنوان مقاله یه چیزی میگی..
   در ضمن این مقاله نوشته نشده بلکه ترجمه شده

   • neda دی ۱۱, ۱۴۰۰

    منظورت از نوشته نشده ترجمه شده، چیه!؟
    یعنی این مقاله اس یا تو سایت های علمی خارجی هستش که ما اکثرا قبول نداریم !