محسن چاوشی ؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانش

محسن چاوشی ؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانش

محسن چاوشی، خواننده پاپ تا کنون ۳۲ محکوم به اعدام را با کمک هوادرانش نجات داده است.

روزنامه شهروند در این باره نوشت:

چاوشی با راه اندازی «کمپین‌های نجات» این اعدامی ها را از چوبه‌ی دار رها کرده است. وی این کار را در سکوت محض خبری و بدون پوشش هیچ رسانه‌ایی انجام داده است. در آخرین مورد یک پسر افغان را با کمک مردم نجات داد.

محسن چاوشی

محسن چاوشی که هوادارانش لقب «آقای خاص» به او داده‌اند از جمله هنرمندانی است که به دور از حاشیه و خبرسازی به هنر اصیل خود می‌پردازد و همیشه محبوب بسیاری از قلب‌ها بوده و هست. آهنگ‌های محسن چاوشی با گذشت زمان غنی‌تر شده و شعر و ترانه‌های انتخابی این خواننده اثرگذاری بیشتری یافته‌اند. با اینکه چاوشی اولین آلبوم خود (نفرین) را در سال ۱۳۸۳ خورشیدی منتشر کرد اما آلبوم استودیویی «سنتوری» او و به طور خاص، آهنگ‌های «سنگ صبور» (سبک: پاپ – ارکسترال) و «زخم زبون» (سبک: پاپ – تلفیقی) توانستند نام او را سر زبان‌ها بیندازند.

آلبوم موسیقی سنتوری اتفاقی مهم در فعالیت‌های موسیقی محسن چاوشی در عرصه خوانندگی به حساب می‌آید. البته این محبوبیت بدون حاشیه نبود. «سنتوری» نام فیلم سینمایی به کارگردانی «داریوش مهرجویی» است و «بهرام رادان» و «گلشیفته فراهانی» بازیگران اصلی این فیلم هستند. داریوش مهرجویی اما در آن زمان درمورد علت عدم همکاری با محسن چاوشی در «سنتوری ۲» گفته بود:

«خیلی از چاوشی رنجیدم چون او را من آوردم و برایش مجوز گرفتم. ما تولید سنتوری را ۵ ماه عقب انداختیم تا برایش مجوز بگیریم اما به جای قدردانی گفت: برای قسمت دوم ۵۰۰ میلیون بدهید! حالا یک خواننده جدید رو می‌کنم که روی چاوشی کم شود؛ یک موزیسین توانا.»

محسن چاوشی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های محسن چاوشی که نقش چشمگیری در موفقیت‌های او داشته این است که چاوشی هر روز در حال پیشرفت است و سعی می‌کند هر بار نسبت به قبل چیز تازه‌ای را ارائه کند و همین عامل تمایز باعث شده که برای سال‌های طولانی بتواند در سطح اول محبوب‌ترین خوانندگان کشور باقی بماند.

از دیگر حواشی سینمایی آقای خاص می‌توان به فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا اشاره کرد. محسن چاوشی قرار بود خواننده تیتراژ این فیلم باشد. اما به دلیل اظهارات حاتمی‌کیا در نشست خبری فیلم چ که در این رابطه گفته‌بود «فیلم بسته شده بود و پس از آن، آقای چاوشی فیلم را دیدند. ایشان خیلی با چ ارتباط برقرار کرد و آن را دوست داشت و در نهایت هم قرار شد یک کار آزاد در این‌باره انجام دهد نه برای تیتراژ.»، محسن چاوشی در صفحه شخصی خودش نوشت «به دلیل طرح ادعاهایی سراسر وارونه و کذب دربارهٔ نحوه همکاری بنده با پروژه چ در نشست مطبوعاتی این فیلم در جشنواره، بهتر است کماکان سنتوری اولین و آخرین تجربه سینمایی‌ام باشد.»

از آنجا که چاوشی سعی دارد از حاشیه و خبر و رسانه‌ها دور باشد، وقتی برای اولین بار در طول سال‌های فعالیت خود، در میان مردم و در کنسرت مهدی یراحی در سال ۹۲ به عنوان مهمان حضور پیدا کرد، جنجال بزرگی بین هوادارانش به پا شد و  ویدئویی نیز از حضور وی انتشار یافت.

عده‌‎ای مدعی بودند محسن چاوشی صدایش را در دستگاه بازسازی می‌کند و این صدای خودش نیست، از جمله می‌توان به شهرام آذر (سندی) اشاره کرد که در جریان فصل دوم برنامه استیج شبکه‌ی من و تو چنین حرفی را مطرح کرده بود. پس از این ادعا، محسن چاوشی پستی در اینستاگرامش منتشر کرد و در آن نوشت: «من غریبم و غریب را کاروانسرا لایق است.» و در ادامه، دو ویدئو از آواز خواندنش منتشر کرد.

البته این شایعات برای عده‌ای باورپذیر بود. تقریبا هیچ خواننده مطرحی را نمی‌توان پیدا کرد که با گذشت ۱۰ سال از مطرح شدن نام و فعالیتش، کنسرتی برگزار نکرده باشد. همین امر باعث شده عده‌ای بگویند چاوشی توان اجرای زنده را ندارد، اما خود او گفته بهتر از هر کسی در اجرای زنده مهارت دارد.

در اردیبهشت ۱۳۹۴، چاوشی در مصاحبه‌ای دربارهٔ عدم برگزاری کنسرت گفت:

«در ایران کنسرت بیشتر شبیه جنگ شادی است تا کنسرت موسیقی، برف شادی می‌زنند و یکباره از توی جعبه در می‌آیند و روی سن ظاهر می‌شوند. صدابردار خوب هم که نداریم. برای همین در اغلب کنسرت‌ها نه هارمونی وجود دارد، نه آن صداهایی که لازم است مخاطب موسیقی از سازها بشنود و صدابرداری شود. فقط یک کار باری به هر جهت ارائه می‌دهند که من اهلش نیستم.»

یک بار هم در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ خورشیدی بود که خبر ممنوع‌الفعالیت شدن چاوشی بخاطر انتشار قطعه خوزستان با ترانه‌ای از حسین صفا در سالروز آزادی خرمشهر مطرح شد که  او این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که این خبر صحت ندارد.

چکیده‌ای از زندگی محسن چاوشی 

محسن چاوشی

«چاوشی درد را شیرین می‌خواند و روایت می‌کند. خیلی سخت است که یک هنرمند بتواند درد را برای مخاطبش قابل پذیرش کند و محسن چاوشی این کار را به بهترین شکلش انجام می‌دهد.»

آقای خاص با اسم کامل محسن چاوشی حسینی متولد هشتم مرداد ۱۳۵۸ در شهر خرمشهر است و علاوه بر خوانندگی، تهیه‌کننده موسیقی، آهنگساز، ترانه‌سرا و تنظیم‌کننده سبک‌های پاپ و راک نیز هست.

محسن چاوشی پس از دریافت فوق دیپلم حسابداری و اتمام دوره سربازی، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه موسیقی در سال ۱۳۸۳ با آلبوم نفرین آغاز کرد.

تاکنون بیش از ۱۸۰ قطعه موسیقی از این هنرمند منتشر شده که شامل ۱۱ آلبوم و چندین تک‌آهنگ است.

فیلم سنتوری جوایزی هم برای چاوشی به همراه داشت از جمله می‌توان به جایزه بهترین موسیقی متن فیلم در هفتمین دورهٔ جشنوارهٔ بین‌المللی «کرافیلم» در کراچی، پاکستان اشاره کرد که برای فیلم سنتوری به طور مشترک به محسن چاوشی و اردوان کامکار رسید.

جایزهٔ بهترین موسیقی متن فیلم در جشنوارهٔ «حافظ» نیز ه محسن چاوشی برای فیلم سنتوری رسید.

محسن چاوشی

غمی که در صدای چاوشی هست، از جنس یأس و ناامیدی نیست؛ غمی نیست که مخاطب را به پوچ‌گرایی برساند و او را از همه چیز بیزار و ناامید کند؛ بلکه صرفا با مخاطب همدلی می‌کند و او را تسکین می‌دهد؛ به اندازه‌ای که برخی هواداران چاوشی در فضای مجازی گفته‌اند: «ما فقط آهنگ‌های چاوشی را نمی‌شنویم؛ بلکه با آنها زندگی می‌کنیم!»

آلبوم «امیر بی‌گزند» این هنرمند نیز از «جشنواره موسیقی ما» جایزه بهترین آلبوم پاپ را برایش به ارمغان آورد.

این هنرمند در سال ۱۳۸۸ با «اسپاکو یوسفی» ازدواج کرد و صاحب یک فرزند پسر بنام «زانکو» است. نام خاص همسر محسن چاوشی، سوالاتی در مورد اصالت و اینکه او اهل کجاست را در ذهن هوادارن ایجاد کرده بود تا اینکه همسر خواننده سریال شهرزاد، با گذاشتن پستی در صفحه اینستاگرام خود در مورد اصالتش توضیح داد. او با انتشار عکس خودش و پسرش نوشت:

برای تمامی قوم‌های ایرانی احترام بسیار قائل هستم، ولی محض اطلاع من ایرانی و از قوم با اصالت بختیاری و آریایی هستم و به جرأت میگم که یکی از افتخاراتم هست، درود بر تمامی قوم‌های خوب و فهیم وطنم قوم‌هایی که شعور احترام گذاشتن به دیگر اقوام را داشته باشند. برای کسانی که بارها پرسیده بودن من کجایی هستم….

«اسپاکو یوسفی» همسر محسن چاوشی

«اسپاکو یوسفی»، همسر محسن چاوشی و پسرش «زانکو»

از قدیم گفته‌اند: «آنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند» خود محسن چاوشی هم مهم‌ترین راز موفقیتش را در این می‌داند که آنچه را که به دل خودش می‌نشنید، برای مخاطبانش هم می‌خواند. او در این زمینه گفته است:

«من به نظریه حال‌های خوب معتقد هستم؛ یعنی وقتی شعری به دستم می‌رسد و آن را می‌خوانم و حال خودم خوب می‌شود، مطمئن هستم که برای مخاطب هم همین اتفاق می‌افتد. اساسا تمام ترانه‌هایی که تا امروز اجرا کرده‌ام، از دلم بوده است و فکر می‌کنم که اگر ترانه‌ای این گونه نباشد، اصلا نمی‌تواند به دل مخاطب بنشیند.»

یکی از دوستان نزدیک چاوشی هم گفته است: «محسن تا حد خیلی زیادی شبیه آثارش است و دلیل موفقیتش هم دقیقا همین است.»

یکی از مهم‌ترین رازهای جذابیت آثار چاوشی این است که او نسبت به انتخاب شعر حساسیت ویژه‌ای دارد.

محسن چاوشی روحیات خاصی دارد که شبیه هیچ کس نیست. او بسیار کم مصاحبه می‌کند و در مکان‌های عمومی ظاهر نمی‌شود؛ با این وجود برخلاف تصوری که ممکن است برخی در موردش داشته باشند، از غرور بسیار دور است؛ آن قدر دور که به گفته برخی از نزدیکانش دوست دارد به جای کلمه هواداران از واژه «مخاطبین» استفاده کند و بین شنوندگانش تفاوتی قائل نشود.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود