بدون نظر

اعزام نیروی کار به قطر با توجه به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در این کشور، در صدر توجه مشتاقان اشتغال در حوزه های فنی و مهندسی و خدماتی قرار گرفته و به نظر می رسد که در دهه سوم قرن بیست و یکم، اقتصاد قطر با اقتصاد قرن بیستمش، تفاوت های معناداری داشته باشد. کار در قطر بیش تر در زمینه های مهندسی، خدماتی و پزشکی، محبوبیت داشته و برای برخی از حوزه ها مثل نانوفناوری، ورزش، کشاورزی و آموزش، گزینه خوبی برای متقاضیان کار در قطر نیست.

متخصصان و کارشناسان این رشته ها به دنبال کار در استرالیا، نروژ و نیوزلند باشند. اعزام نیروی کار به قطر توسط موسسات کاریابی مجاز زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود و متخصصان مهندسی تا پزشکی کشورمان می توانند از طریق سایت های کاریابی که در این گفتار معرفی می کنیم، با کارفرماهای قطری یا کارفرمایان بین المللی مستقر در دوحه، برای دریافت نامه پذیرش استخدامی، رایزنی کنند.

کار در قطر ۲۰۲۰ با توجه به افت ۳۰۰ درصدی ارزش پول ملی، می تواند گزینه هوشمندی برای درآمد بالا به نسبت ریال و اخذ گذرنامه در آینده باشد. کار در قطر از کار در کویت و عربستان برای ایرانیان آسان تر است.

ناگفته پیداست که برگزاری نخستین جام جهانی فوتبال در منطقه خاورمیانه و در قطر ۲۰۲۲ میلادی، زمینه توسعه ظرفیت های ارتباطاتی، زیرساختی، حمل و نقل و گردشگری این کشور شده و تا ۳ سال آینده، قطر هم چنان با نیروی کار متخصص در رشته های مختلف از صنایع و مکانیک و برق گرفته تا حرف و مشاغل مربوط به صنعت سلامت و خدمات (مثل حسابداری و مدیریت پروژه) نیاز دارد.

چرا کار در قطر؟

اخذ ویزای  قطر، بر خلاف ویزای شنگن و مولتی پل ۵ ساله کانادا یا ویزای کار استرالیا و کانادا، سخت نیست و دردسر کمی دارد. اگر متخصص در حوزه‌ای هستید که در قطر، خواهان دارد، می‌توانید برای ان اپلای کرده و پس از اخذ ویزای کار قطر در تهران، رهسپار میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ شوید که حقوق دلاری و شرایط کاری خوبی تا چند سال آینده دارد.

این کشور از وضعیت سنتی به مدرن مثل دوبی، تغیر رویه داده و میلیاردها دلار سرمایه گذاری در این کشور در حال رخ دادن است. شرکای بین المللی و کارفرمایان معروف ساختمانی و نفتی و گازی و پتروشیمی سبب شده تا این کشور، جشنواره پروژه‌های صنعتی و ساخت و ساز به خصوص در حوزه توریسم شود. آینده خاورمیانه را در قطر تماشا کنید و از توصیه‌های TRIPADVISOR.com استفاده کنید.

برای آشنایی با شرایط دریافت ویزا و حقوق خارجیان در قطر، حتما به سایت وزارت کشور یا امور مهاجرت این کشور در این لینک رجوع کنید.

کار در قطر

تصویر ایندکی سایت وزارت امور داخله قطر برای آشنایی با روش های دریافت ویزای کار قطر و اقامت دائم

در این درگاه که عکس  ایندکس آن  را در بالا مشاهده می‌کنید، شما می‌توانید شرایط  کار و شیوه  اقدام برای دریافت روادید کاری و حق اقامت دائم (permanent residence) را مشاهده کنید. خدمات  الکترونیکی که سایت وزارت کشور قطر ارائه  کرده را در بخش e-services دنبال  کنید.

فرآیند زمانی دریافت اجازه کاردر قطر

اجازه کار در قطر معمولا ۱ تا ۲ ماه به طور می‌انجامد و پس از  دریافت این اجازه، شما حق کار  کردن برای  یک کارفرما دارید. مگر این‌که گواهی  عدم  اعتراض داشته باشید.  خانواده  درجه ۱  را نیز  می‌توان پس از دریافت اجازه کار در قطر، با خود همراه کنید.

چه ویزایی برای کار در  قطر باید بگیریم؟

شما بایستی ویزای بیزینس یا BUSINESS  VISA  بگیرید که ۱ ماه از زمان ورود به قطر، اعتبار داشته و قابلیت تمدید تا ۳ ماه دارد. پس از آن امکان دریافت ویزای بلند مدت پس از  انجام فرآیند های چک پزشکی، وجود دارد.  هزینه دریافت  نیز ۲۰۰ ریال است.  به اطلاعات  رسمی زیر توجه کنید:

Terms and requirements 

Businessmen should provide the mission with evidence proving that they are businessmen, unless they were known commercial figures

Submit visa application attaching all required documents.Submit –along with the application- applicant passport valid for not less than six months.Two photos of the applicant

The visa is issued for all nationalities within (24) hours of data entry in the automated system.The visa is valid for three months from the date of issuance, the visa holder should enter the country before the end of the validity period

The visa holder can stay in the country for a period of one month from the date of entry.This visa can be extended for a similar period ( for maximum three months)

شرایط کار در قطر

مثل ایران از شنبه  تا پنج‌شنبه بوده و جمعه تعطیل است. قوانین سختی در ماه مبارک رمضان صادق است. ساعت کاری معمولا در طول هفته  از  ۴۰  تا ۴۸ ساعت متغیر است. معمولا تایم  ادارات از ۸:۳۰ و یا ۹ صبح آغاز و تا ۶  عصر  ادامه می یابد.

قطر در مقایسه با بحرین و دوبی و عربستان سعودی، شرایط پرداخت دستمزد بهتری دارد.  کم بودن سطح مالیات و جمعیت کم، سبب شده تا قطر، درآمد  بالا داشته  و کارگران خارجی در این کشور، حقوق خوب  و زندگی معقولی را تجربه کنند.

حقوق ماهانه در قطر به تخصص شما بستگی دارد. هر چقدر تخصص بیش‌تر و مدارک صلاحیت حرفه‌ای بیش‌تر و تسلط به زبان عربی و انگلیسی مطلوب تر باشد، حقوق شما افزایش چشمگیری خواهد یافت. شما پس از ورود به قطر  باید آزمایش‌های پزشکی  از جمله  HIV و اسکن قفسه سینه انجام دهید که شش  هفته طول کشیده و مجاز به ترک کشور نخواهید بود.

انجمن صنفی کاریابی‌های بین‌المللی ایران، اطلاعات مربوط به سایت‌های کلاهبرداری در حوزه اعزام نیروی کار به قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ را در اختیار شما قرار میدهد.

مشاغل مورد نیاز در قطر ۲۰۱۹

موارد زیر، بخشی از شغل‌های مورد نیاز کارفرمایان قطری  است که در ۱ سال اخیر در سایت‌های کاریابی که در این گفتار شماری از آن‌ها معرفی شده است، اعلام گردید. بنابراین، اگر تخصصی غیر از موارد زیر دارید هم توصیه می‌شود در لینک‌های کاریابی‌های قطری در این گفتار، بررسی کنید. اگر برای اثبات تخصص خود درحوزه‌های زیر، مدرک  دانشگاهی، گواهی صلاحیت بین‌المللی حرفه‌ای (مثل مدرک PMP, MCSE, CELTA,IELTS,NEBOSH و غیره ) دارید، حتما در رزومه قید کنید. مدارک دانشگاهی شما باید به تایید وزارت خارجه ایران برسد.

 • سرآشپز برای کار در رستوران ایرانی و فرنگی با سلامت جسمی و مسلط به انگلیسی یا عری
 • کمک سرآشپز
 • مدیر هتل
 • مسئول پذیرش در رستوران مسلط به چند زبان
 • میزبان در رستوران بین‌المللی
 • متخصص در صنعت بانکداری
 • مشاور حوره تبلیغات و اطلاع رسانی
 • مشاور در حوزه خرید و فروش املاک و مستغلات
 • حسابدار عمومی و تخصصی
 • کلیه گرایش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • مدیر پروژه‌های ساختمانی
 • مشاور امور صنعتی، خدماتی و گردشگری (کلیه گرایش‌ها)
 • مهندسی در حوزه‌های عمران، مکانیک سیلات، صنایع، برق و الکترونیک و نفت و گاز و پتروشیمی
 • متخصص مدیریت زنجیره تامین (SCM)
 • متخصص بهداشت ایمنی و حرفه ای (HSE)
 • متخصص مدیریت پروژه (PM)
 • متخصص تدریس زبان خارجی دارنده مدارک بین المللی مثل CELTA
 • کادر پزشکی، درمان و پیراپزشکی که مدارک او مورد تایید وزارت بهداشت قطر باشد.

(تصویر ایندکس سایت وزارت بهداشت قطر که آشنایی با قوانین و مقررات کادر درمانی در این کشور اطلاع رسانی شده  است)

گوگل در شهریور ۹۸، فهرست زیر را به عنوان بهترین مشاغل در قطر اعلام  کرد:

 • DCS Operator (Utilities) SPIE OIL & GAS SERVICES
 • Concierge Personnel …
 • Senior Instrument and Control Engineer. MPH Global Services. …
 • Contracts Engineer.
 • Senior Business Development Manager.
 • ENGLISH TEACHER.

آدرس و تلفن و پست الکترونیک سفارت قطر در تهران برای کارجویان

اگر قصد کار در این کشور دارید، سفارت قطر در تهران نیز اطلاعات خوبی در اختیار  شما قرار خواهد داد. برای کسب اطلاعات تکمیلی به این لینک بروید.

 • آدرس سفارت قطر در تهران: بلوار آفریقا، خیابان گل آذین شماره ۴
 • تلفن سفارت قطر در تهران: ۲۲۰۲۹۳۳۶ – ۲۲۰۲۹۳۳۷
 • پست الکترونیک سفارت قطر: TEHRAN@MOFA.GOV.QA

آدرس و تلفن سفارت ایران در دوحه برای کارجویان ایرانی

منطقه DIPLOMATIC و WEST BAY با صندوق پستی ۱۶۳۳. تلفن سفارت ایران در قطر: ۰۰۹۷۴۴۴۸۳۵۳۰۰ است. پست الکترونیک سفارت ایران در  قطر نیز: IRANEMB.DOH@MFA.GOV.IR قرار دارد. توییتر سفارت قطر در تهران نیز شما را با اخبار و اطلاعیه‌های این سفارت‌خانه آشنا می‌کند.

سایت‌های کاریابی  معروف در  قطر

همان‌طور  که می‌دانید، جام جهانی  ۲۰۲۲ در قطر  برگزار می‌شود و این کشور از چند سال پیش تا کنون، مشغول توسعه  زیر ساخت‌های گردشگری، تفریحی، خدماتی، حمل‌و‌نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

در این حوزه‌ها، صدها فرصت شغلی در قطر وجود دارد که برای دانش‌اموختگان دانشگاه‌های ایران و هم‌چنین افرادی  که درحوزه های مختلف صنعتی و پزشکی، دارای مدرک دانشگاهی اعتباردهی شده و تجربه خوب هستند، یک بستر عالی برای کسب و کار و دریافت اقامت بلند مدت است.

اگر به دنبال گذرنامه قطری و هم‌چنین کسب  اقامت دائم هستید،  در  روزگار افزایش  نرخ ارز، کار در قطر گزینه خوبی برای کسب درآمد دلاری است. ۱۰ سایت کاریابی که در زیر معرفی می شود، هزاران فرصت‌ شغلی عمومی تا تخصصی از مهندسی تا پزشکی و خدماتی را در سطح نیروی خدماتی ساده تا مدیران ارشد، معرفی کرده است.

اگر شما علاوه بر زبان انگلیسی، به زبان عربی هم مسلط باشید، هم حقوق خوب می‌گیرید و هم سریع‌تر با فرصت‌های شغلی مربوط به رشته خود آشنا خواهید شد و کارفرمایان خوبی را پیدا خواهید کرد.

سایت زندگی در قطر یا qatarliving.com را باید یکی از  سایت‌های خوبی برای  یافتن  فرصت‌های شغلی و آشنایی با هزینه‌های زندگی و کار و روابط کارگری و حقوق کارگر و بیمه و مسائل تامین اجتماعی و انواع کارفرماها در  قطر دانست. از انجمن‌های   این سایت که در بخش FORUMS قرار دارد استفاده کنید.

در بخش JOB CATEGORY شما با فرصت‌های شغلی از  حسابداری (ACCOUNTING) تا مهندسی (ENGINEERING) و بازاریابی  (MARKETING) و عکاسی آشنا می‌شوید.

بیش از  ۹۶۰۰ فرصت شغلی در سایت  قطر لیوینگ دات کام  معرفی شده  است و هر هفته، صدها فرصت معرفی می‌شود. از  رانندگی  لیموزین گرفته  تا دستیار جوشکار و مدیر ارشد پروژه تا پرستاری.

در سایت NAUKRIGULF.COM، هزاران فرصت شغلی عمومی و تخصصی در قطر  در  دسترس  است.  خوبی  این سایت آن است که برای  دانش‌اموختگان رشته‌های مهندسی و علوم انسانی، فرصت شغلی دسته بندی شده را معرفی می‌کند.

مثلا در  بخش  مهندسی عمران و نفت و گاز قطر که ۲ بخش صنعتی  مهم و در حال توسعه  این کشور منطقه خلیج فارس است، بیش  از  ۱۲۰۰ فرصت شغلی معرفی شده  است. اگر شما مدرک زبان CELTA دارید می‌توانید به عنوان مدرس زبان انگلیسی در این کشور  مشغول به کار شوید.  به  بخش  EDUCATION این سایت مراجعه کنید. با مراجعه به بخش REGISTER، ثبت‌نام  کنید.

شما می‌توانید فرصت‌های شغلی معرفی شده را از طریق JOB TTILE یعنی  عناوین شغلی نیز سرچ  کنید.  انواع و اقسام کارفرمایان خصوصی و دولتی این کشور  در این سایت، فرصت‌های شغلی  را معرفی کردند.

در سایت INDEED.COM  که یک سایت کاریابی معروف اینترنت است، هزاران فرصت‌شغلی در قطر منتشر شده  که حوزه‌های مختلفی از خدمات عمومی  تا صنایع و پزشکی  و پیراپزشکی  را شامل  می‌شود. با مراجعه به قسمت  ایجاد رزومه یا CREATE YOUR CV و ثبت‌نام  رایگان در سایت، امکان جست‌و‌جوی بیش  از  ۶۶۰۰ آگهی  شغلی در قطر ۲۰۱۹ را داشته باشید.

همان‌طور  که در عکس بالا مشاهده می‌فرمایید، حتی ورود اطلاعات (DATA ENTRY)‌ موضوعی است که مثل انتخاب حسابدار عمومی (GENERAL  ACCOUNTANT)، متقاضی  زیادی  برای آن در شرکت‌های دانش بنیان قطری وجود دارد. بسیاری از فرصت‌های شغلی در شهر  دوحه، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قرار دارد.

وقتی شما روی هر آگهی در بخش قطر سایت کلیک کنید، جزییات آگهی استخدامی در  سمت راست همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، به نمایش درآمده و شما درباره شرایط استخدامی، اطلاعات کلی دریافت خواهید کرد.

سایت دیگری که در این گفتار روزیاتو برای آشنایی با ظرفیت‌های شغلی و استخدامی در قطر  ۲۰۱۹ به  بعد معرفی می شود، سایت گلف تلنت است که بخش قطر آن در این لینک  قرار دارد. هزاران فرصت شغلی به صورت دسته بندی شده در این سایت در اختیار کارجویان قرار گرفته و شما می‌توانید علاوه بر پیدا کردن کار در قطر، به جست‌و‌جوی کارفرما در کویت، عربستان سعودی، امارات متحده عربی هم بپردازید.

حتما با مراجعه به بخش  LOGIN  ثبت نام کرده و رزومه خود را ثبت کنید.

همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، موقعیت شغلی (POSITION)، محل کار (LOCATION)، و تاریخ و شرکت کارفرما در دسترس  است.  با کلیک  بر  روی هر اعلان شغلی (JOB VACANCY)‌ اطلاعات مربوطه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سایت دیگری  که باید توجه داشته باشید، این سایت است  که برای یافتن شغل در میان کارفرمایان فعال در کشورهای حوزه خلیج فارس، گزینه خوبی به نظر می‌رسد.  به بخش قطر سایت در  این لینک رفته و در جریان  فرصت‌های کاری متنوع عمومی تا تخصصی قرار بگیرید.

همان‌طور  که در عکس بالا مشاهده  می‌کنید،  ۱۸۹۹ فرصت شغلی  جدید در این سایت در دسترس کارجویان در کشور قطر  است. حقوق ماهانه و شرایط پرداخت دستمزد و کار نیز به تفکیک هر اعلام شغلی معرفی شده است.

سایت دیگری که حتما باید مد نظر کارجویان ایرانی در قطر قرار  بگیرد، سایت جابز این قطر است. دسته بندی ‌های متنوعی همان‌طور که در  بالا مشاهده می‌کنید داشته و شامل معماری و بانکداری تا خرده فروشی  و فناوری اطلاعات و تدریس و صنعت نفت و گاز است.

یکی از سایت‌های خوبی که همواره به کارجویان ایرانی پیشنهاد می‌کنیم، سایت لینکدین است که بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی متخصصان محسوب می‌شود و آنجا، میلیون‌ها کارفرما و کارجو  و متخصص در  کشورهای و رشته‌های مختلف، حضور دارند و بستر تبادل اطلاعات عالی به  شمار می‌رود.

اگر به این آدرس بروید، هزاران فرصت شغلی که در این سایت درباره کارفرمایان قطری ارائه  شده، دسترسی  خواهید داشت. انواع کارفرمایان قطری در زمینه های کاری به خصوص مهندسی و پزشکی  و خدمات، اعلان شغلی به صورت هفتگی منتشر  می‌کنند که مشاهده آن  ها را توصیه می‌کنیم. اگر پروفایل در LINKEDIN دارید، با  مراجعه به صفحه QATAR  JOB CV نیز قادر خواهید بود تا با فرصت‌های شغلی  این کشور آشنا شوید.

یکی دیگر  از سایت‌هایی که  برای  آشنایی با فرصت‌های  شغلی  در قطر  مناسب است،  سایت TANQEEB.COM  است. همان‌طور  که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، ۱۶۵ هزار اعلام  شغلی منتشر کرده که درصدی در آن  مربوط به  کارفرمایان قطری  است.

سایت گلف جاب کریر که در نشانی:  GULFJOBCAREERS.com قرار دارد، دیگر  سایت  خوب برای یافتن کارفرما در کشورهای حوزه خلیج  فارس  است. بخش  قطر  آن، شما را با صدها کارفرمای قطری  از صنعت  نفت و گاز تا هنر  و خدمات عمومی آشنا خواهد کرد که توصیه می‌کنیم با ایجاد پروفایل، در معرض واچینگ لیست  کارفرمایان قطری قرار  بگیرید.

اخرین سایت کاریابی در قطر که در این گفتار ستاره دات کام معرفی می‌شود، سایت  گلف مونتسر است که در نشانی MONSTERGULF.com قرار دارد. در این سایت، شما می‌توانید پروفایل  ایجاد کرده )از  طریق  بخش LOGIN) و با کارفرمایان و زمینه‌هایی که آن‌ها در این سایت منتشر  کردند، آشنا شوید. البته  سایت EDARABIA  هم  شما را با فرصت‌های شغلی آموزش در  قطر آشنا می‌کند که بد نیست بررسی کنید.

حتما ببینید:  شرایط اعزام نیروی کار به عمان ۲۰۲۰

نکته‌های مهم برای کارجویان قطر

 • از ادارات کاریابی مجاز زیر نظر معاونت توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اعزام نیروی کار ماهر و متخصص به قطر استفاده کنید.
 • ویزای تضمینی کار قطر مثل ویزای تضمینی شنگن و ویزای تضمینی مولتی پل ۵ ساله کانادا، وجود خارجی ندارد.
 • صلاحیت موسساتی که مدعی اعزام نیروی کار به قطر هستند را از طریق وزارت تعاون استعلام کنید.
 • بر خلاف روند اعزام نیروی کار به آلمان که نیاز به تاییدیه مدرک تحصیلی توسط ZAB آلمان است، اخذ ویزای کار و اقامت دائم قطر، نیازی به تاییدیه مدرک تحصیلی ندارد.
 • سفارت قطر در تهران،  اطلاعات مناسبی درباره فرصت‌های کاری و سرمایه گذاری در قطر می‌دهد.
 • فرصت‌های سرمایه گذاری در قطر برای کارآفرینان ایرانی را از طریق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استعلام کنید.
 • هیچ دانشگاهی در قطر برای تحصیل پزشکی و مهندسی و علوم انسانی، مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیست.

همراه گرامی

اگر متقاضی استخدام در قطر هستید و در زمینه‌‌های پزشکی و مهندسی، مدرک آکادمیک و تجربه حداقل ۳ ساله دارید، از طریق لینک‌های معرفی شده این گفتار روزیاتو اقدام  کنید.

حتما ببینید: شرایط اعزام نیروی کار به آلمان ۲۰۲۰

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود