نگاهی به سبک زندگی عجیب و غریب پادشاه تایلند که شیفته دوچرخه سواری و زنان است

نگاهی به سبک زندگی عجیب و غریب پادشاه تایلند که شیفته دوچرخه سواری و زنان است

در مقایسه با دربار بریتانیا که همواره که در کانون توجه قرار داشته، خاندان سلطنتی تایلند بسیار مرموز و راز آلود محسوب می شود. این کشور قوانین سختگیرانه ای دارد که شهروندان و رسانه های تایلند را از اهانت به خاندان سلطنتی تایلند و انتشار جزئیات شرم آور درباره ی آن منع می کند.

شاه ماها واجیرالونگکورن که عنوان رسمی او شاه رامای دهم است، مراسم تاجگذاری او در ماه مه ۲۰۱۹ برگزار شد، یعنی تقریباً ۳ سال بعد از مرگ پادشاه قبلی تایلند که پدر او، بومیبول آدولیادج بود.

محدودیت های رسانه ای در تایلند باعث شده اطلاعات زیادی درباره ماها واجیرالونگکورن در دست نباشد.

با این حال، تمام آنچه که از او می دانیم این است که او در بریتانیا و استرالیا تحصیل کرده، علاقه ی زیادی به ورزش دوچرخه سواری دارد، تا به حال چهار بار ازدواج کرده و یک خلبان حرفه ای است.

در ادامه با شاه واجیرالونگکورن و سبک زندگی منحصر به فردش آشنا خواهیم شد.

ماها واجیرالونگکورن پادشاه تایلند

ماها واجیرالونگکورن بودیندرادبایاوارانگون در سال ۱۹۵۲ متولد شد. او دومین فرزند و تنها پسر شاه بومیبول و همسرش، ملکه سیریکیت است.
گرچه او از همان ابتدا ولیعهد تایلند نام نگرفت، اما عده ی زیادی پیش بینی می کردند که او وارث تاج و تخت پدرش شود. تولد او در آن زمان آسایش خاطری برای خاندان سلطنتی تایلند فراهم کرد، چون آن ها به شدت منتظر یک پسر بودند و نگرانی زیادی از این بابت داشتند.
«واجیرالونگکورن» در زبان تایلندی به معنای «مزین به جواهرات یا آذرخش» است.

گرچه او در سال ۱۹۷۲ یعنی در ۱۵ سالگی، به طور رسمی ولیعهد تایلند معرفی شد، اما بیشتر دوران کودکی او در واقع در خارج از تایلند سپری شد. واجیرالونگکورن از ۱۳ تا ۱۷ سالگی به مدرسه ای در انگلستان فرستاده شد و بعد از آن به دانشگاهی نظامی در استرالیا رفت.
او ابتدا در ۱۳ سالگی وارد مدرسه ی آمادگی شد و بعد از آن در ۱۷ سالگی به مدرسه ی شبانه روزی مشهور و معتبر میلفیلد ِ انگلیس رفت.
سپس به استرالیا رفت و وارد دانشگاه نظامی سلطنتی شد. او در سال ۱۹۷۶ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
به گفته ی وبسایت BBC، واجیرالونگکورن که به خاطر نحوه ی ترتبیتش در دربار تایلند نازپرورده بار آمده بود، به سختی توانسته بود از عهده ی تحصیل در بریتانیا و استرالیا برآید.

بعد از فارغ التحصیلی، واجیرالونگکورن به ارتش تایلند پیوست و بیشتر سال های عمرش را در آنجا به عنوان افسر ارتش خدمت کرد. واجیرالونگکورن یک خلبان ماهر و حرفه ای است که هم بر هواپیماهای شهری و هم بر هواپیماهای نظامی تسلط دارد و در سفرهای خارجی اش، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شخصی اش را شخصاً هدایت می کند.
واجیرالونگکورن آموزش های نظامی اش را در تایلند، بریتانیا، آمریکا و استرالیا گذرانده.

بعد از مرگ پدرش، شاه بومیبول در اکتبر ۲۰۱۶، ماها واجیرالونگکورن با عنوان رسمی «اعلی حضرت شاه رامای دهم» به پادشاهی رسید، به این معنی که او دهمین پادشاه خاندان سلطنتی چاکری است.

با این حال، مراسم تاجگذاری واجیرالونگکورن ۳ سال بعد برگزار شد، چون او می خواست ابتدا کشورش برای پدرش سوگواری کند.
طبق اعلام مجلس ملی قانون گذاری تایلند در اکتبر ۲۰۱۶، ماها واجیرالونگکورن «شایسته دانست که اجازه دهد مردم مدتی را به ادای احترام برای پادشاه فقید اختصاص دهند.»

تاج گذاری واجیرالونگکورن که مدت زیادی انتظارش کشیده می شد، بالاخره در ماه مه سال ۲۰۱۹، در مراسمی تماشایی برگزار شد. حدود ۱،۳۰۰ نفر و فیل در نزدیکی کاخ بزرگ تایلند، به مدت ۶ ساعت و نیم رژه رفتند.

طبق شنیده ها، این مراسم در مجموع برای حکومت تایلند ۳۱ میلیون دلار خرج برداشت.گفته می شود ماها واجیرالونگکورن در روز تاجگذاری اش یک تاج ۷/۳ کیلوگرمی هم بر سر داشت که به یک الماس هندی مزین بود.

سه روز قبل از مراسم تاجگذاری، ماها واجیرالونگکورن در مراسمی غافلگیر کننده با زنی ازدواج کرد که مدت ها با او در رابطه بود. این زن درواقع بادیگارد شخصی واجیرالونگکورن بود.
ازدواج این زوج اتفاق غافلگیر کننده ای بود چون دربار تایلند پیش از آن هرگز از وجود رابطه ای عاشقانه میان پادشاه این کشور و ژنرال سوتیدا واجیرالونگکورن خبر نداده بود.
تصاویر منتشر شده از مراسم ازدواج این زوج نشان می دهد سوتیدا ابتدا در برابر پادشاه زانو زده و به او تعظیم می کند و سپس در کنار او می نشیند تا اسناد ازدواج را امضا کند. این مراسم در تالار تخت آمپورنساتان بانکوک برگزار شده بود.
این چهارمین ازدواج پادشاه تایلند به شمار می رود.

با ازدواج سوتیدا با پادشاه تایلند، او حالا ملکه ی تایلند محسوب می شود. در جریان برگزاری مراسم تاجگذاری واجیرالونگکورن، سوتیدا در بالکن کاخ در کنار همسرش حضور داشت.

ماه ژوئیه ی سال میلادی جاری، پادشاه به سینینات وونگواجیراپاکدی، پرستار سابق ارتش تایلند هم عنوان صیغه ی سلطنتی (یا همان معشوقه ی پادشاه) اعطا کرد. سینینات را یکی دیگر از زنانی می دانند که واجیرالونگکورن مدت ها با او در رابطه بوده است.
تصاویر منتشر شده از این مراسم هم پادشاه را در حال پاشیدن آب بر روی صورت سینینات نشان می دهد.
از بعد از سال ۱۹۲۱، سینینات اولین نفری است که این عنوان را به طور رسمی دریافت کرده.
در این مراسم ملکه سوتیدا در کنار همسرش نشسته بود.

در ماه اوت سال میلادی جاری، خاندان سلطنتی تایلند با انتشار عکس هایی نادر از سینینات که او را در حال هدایت یک هواپیما نشان می داد، گوشه ای از آنچه در دربار این کشور می گذرد را نشان داد.
وبسایت رسمی دربار تایلند، بعد از انتشار این عکس ها، به دلیل ترافیک بالا از دسترس خارج شد.

پادشاه تایلند به زنبارگی شهرت دارد. او از ۳ زن ۷ فرزند دارد. او در گذشته چندین طلاق تلخ داشته.
آنطور که گفته می شود، مادر واجیرالونگکورن، ملکه سیریکیت، یک بار در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ پسرش را کمی شبیه به دون خوان توصیف کرده بود.
علاوه بر این، او گفته بود پسرش ترجیح می دهد آخر هفته هایش را در کنار زنان زیبا بگذراند تا به وظایف رسمی مقام سلطنتی اش رسیدگی کند.

شایعات تأیید نشده ای هم وجود داشته مبنی بر اینکه او قبلاً در کار قاچاق دست داشته، گرچه هیچ جزئیات یا خبر مشخصی در این مورد منتشر نشده.
به گفته ی وبسایت Guardian، ماها واجیرالونگکورن یک بار در سال ۱۹۹۲ در ملاقاتی با روزنامه نگاران، به طور مستقیم به این شایعات اشاره کرده و گفته بود: «من شبیه رئیس های مافیا هستم؟ اگه بودم حالا میلیونر شده بودم.»

ماها واجیرالونگکورن احتمالاً در کشورش، تایلند از چنین شایعاتی مصون است، چون تایلند قوانین سختگیرانه ای در مورد خاندان سلطنتی اش دارد. این قوانین، اهانت، بی آبرو کردن یا تهدید کردن هر یک از اعضای خاندان سلطنتی را برای مردم تایلند ممنوع کرده.
پادشاه تایلند حتی والدین همسر سومش که ندیمه ای به نام سریراسمی بود را بر اساس همین قوانین و با متهم کردن آن ها به سوء استفاده از نسبت شان با او به زندان انداخت.

واجیرالونگکورن علیرغم مقام مهمی که در تایلند دارند، از قرار معلوم مدت زمان زیادی را در کشورش نمی گذراند. طبق شنیده ها، او بیشتر اوقاتش را در آلمان سپری می کند و به گفته ی روزنامه ی آلمانی Bild، در شهر باواریای آلمان یک خانه دارد.

او یکی از علاقمندان جدی ورزش دوچرخه سواری است و در گذشته به طور مرتب مسابقات دوچرخه سواری گسترده ای در بانکوک برگزار می کرد. تصویر بالا واجیرالونگکورن را در رویداد «عشق و گرمای دوچرخه» در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد.

دختر او، پرنسس سیریواناواری ناریراتانا هم در این رویدادها شرکت داشته.

واجیرالونگکورن حتی یک بار در سوئیس در حال دوچرخه سواری و بدون پیراهن دیده شده بود. این تصویر در ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شد.

تصویر دیگری که در روزنامه ی آلمانی Bild منتشر شد، پادشاه تایلند را با حداقل لباس در حال دوچرخه سواری در آلمان نشان می داد. در این تصویر، زنی که پشت سر او رکاب می زند، ملکه فعلی تایلند است.

پادشاه عجیب و غریب تایلند به علاقه ی زیادش به سگ ها هم مشهور است. بعد از مرگ سگ خانگی او در سال ۲۰۱۶ که از نژاد پودل بود و «فوفو» نام داشت، واجیرالونگکورن به مدت ۴ روز یک مراسم سوگواری بودایی برای آن برگزار کرد.
واجیرالونگکورن لباس افسران نیروهای هوایی را به تن سگش می کرد و در مراسم های رسمی او را به همراه خود می برد.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ari شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

    ممنون

  • Hamed شهریور ۲۵, ۱۳۹۸

    و باز داستان آشنای دیکتاتوری و خودشیفتگی که پیوند عمیقی هم با خرافات و توهمات داره. انسان چقدر موجود خطرناکیه.