از نهنگ‌های جاسوس تا اسب‌های سرباز؛ با حیواناتی آشنا شوید که در ارتش‌های دنیا خدمت می‌کنند

از نهنگ‌های جاسوس تا اسب‌های سرباز؛ با حیواناتی آشنا شوید که در ارتش‌های دنیا خدمت می‌کنند

از اسب های ارتش چنگیز خان گرفته تا فیل های معروف ژنرال هانیبال و کبوترهای نامه بر جنگ جهانی اول، قرن ها است که حیوانات نقش اساسی ای در عملیات های نظامی ایفا می کنند. اما علیرغم پیشرفت های تکنولوژیک فراوانی که صورت گرفته، هنوز هم در ارتش های دنیا از حیوانات استفاده می شود، چه برای رژه رفتن، چه برای حمل بار و چه برای شناسایی تسلیحات. در ادامه با حیوانات نظامی ای آشنا خواهیم شد که در ارتش های دنیا خدمت می کنند.

در سال ۲۰۱۸ یک نهنگ سفید در آب های سواحل نروژ دیده شد که به نظر می آمد برای جاسوسی برای روسیه آموزش دیده بود

حیوانات نظامی

این نهنگ را در اصل یک ماهیگیر نروژی پیدا کرده بود. به نهنگ یک تسمه وصل بود که روی آن نوشته شده بود «تجهیزات سنت پترزبورگ». این نهنگ با انسان ها بسیار خوش رفتار و صمیمی بود که برای نهنگی که در طبیعت بزرگ شده باشد رفتار عجیب و غیر معمولی محسوب می شود. در آن زمان گمانه زنی هایی شد مبنی بر آنکه شاید تسمه ی نهنگ مجهز به یک دوربین یا نوعی اسلحه بوده باشد.

مدتی قبل هم نهنگ دیگری مجهز به یک دوربین GoPro که با یک تسمه به او وصل شده بود، راهی نروژ شده بود که محلی ها اسمش را «وِیلدیمیر» گذاشتند (کلمه ی Whale در انگلیسی به معنای نهنگ است و از شباهت آن به نام کوچک رئیس جمهور روسیه یعنی ولادیمیر استفاده شده).

نیروی دریایی آمریکا از شیرهای دریایی برای محافظت از تجهیزات در اعماقی از آب استفاده می کند که برای شناگران قابل دسترس نیست

شیرهای دریایی از دید قوی در نور کم و همینطور شنوایی جهت دار پر قدرتی در زیر آب برخوردارند و این ویژگی ها آن ها را قادر به تشخیص و ردیابی اهداف زیر آبی، حتی در آب های تاریک یا گل آلود می کند. به علاوه، این حیوانات در مقایسه با غواصان، قادرند در نقاط عمیق تری از آب شنا کنند، بدون آنکه دچار بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار که به بیماری غواصان معروف است، دچار شوند.

این شیرهای دریایی آموزش می بینند تا در اطراف زیردریایی های هسته ای نگهبانی دهند و ربات های دشمن، غواصان یا دیگر تهدیدات زیر آبی را شناسایی کنند.

نیروی دریایی آمریکا از دلفین ها هم برای شناسایی مین های دریایی استفاده می کند

نیروی دریایی آمریکا از سال ۱۹۵۹ دلفین ها و شیرهای دریایی ای را آموزش داده تا به عنوان هم‎تیمی به ملوانان و تفنگ داران نیروی دریایی آمریکا در شناسایی تهدیدات زیرآبی کمک کنند.

دلفین ها به طور طبیعی از پیچیده ترین ردیاب صوتی شناخته شده برای علم برخوردارند. شناسایی مین های دریایی و دیگر اجسام خطرناک موجود در کف اقیانوس، به ویژه در پایاب های ساحلی یا لنگرگاه های شلوغ، با ردیاب های صوتی الکترونیک دشوار است، اما دلفین ها به راحتی می توانند آن ها را پیدا کنند.

ارتش هند از شترها برای رژه رفتن استفاده می کند

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۷ هند دست به یک برنامه ی آزمایشی برای استفاده از شترها به عنوان حیوانات باربر در نواحی مرتفع زد، به ویژه در منطقه ی موسوم به خط کنترل واقعی که بخش تحت کنترل هند از ایالت جامو و کشمیر را از ناحیه ی تحت کنترل چین جدا می کند.

شترها قادرند ۱۸۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم بار حمل کنند که بسیار بیشتر از توانایی باربری اسب ها یا قاطرها است و علاوه بر این، سرعت بالاتری هم دارند.

نیروهای عملیاتی ویژه ی آمریکا اسب ها و قاطرها را آموزش می دهند و از آن ها به ویژه در مناطق ناهمواری استفاده می کنند که شاید حالا دیگر با خودرو بتوان از آن ها عبور کرد

کلاه سبزهای گروه عملیاتی آلفا ۵۹۵ ایالات متحده آمریکا بعد از حمله ی این کشور به افغانستان برای گذر از مناطق کوهستانی و صعب العبور افغانستان از اسب هایی استفاده می کردند که «اسب های سرباز» نام گرفته اند.

بدیهی است که بهترین دوست انسان یا همان سگ ها نقش های متعددی در امور نظامی دارند

مشهورترین سگ ارتش آمریکا «چستی» است، یک سگ بولداگ انگلیسی که حیوان شانس نیروی دریایی آمریکا است (چستی چهاردهم سال گذشته با رتبه ی سرجوخه بازنشست شد). اما سگ های نظامی وظایف بسیار جدی ای دارند. این سگ ها مواد منفجره و مخدر را بو می کشند و در پایگاه های نظامی نگهبانی و کشیک می دهند.

ارتش هند از قاطرها و اسب ها برای حمل بار در مناطق ناهموار و مرتفع استفاده می کند

از سال ۲۰۱۹، نیروهای مسلح هند از اسب ها و قاطرها برای حمل تجهیزات در مناطق صعب العبور استفاده می کنند، گرچه قرار است خودروهای همه جارو و پهبادها جایگزین این چهارپایان شوند.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود