دانشمندان می‌گویند گذاشتن سلفی در اینستاگرام وجهه بدی از ما می‌سازد

دانشمندان می‌گویند گذاشتن سلفی در اینستاگرام وجهه بدی از ما می‌سازد

اگر فکر می کنید سلفی های اینستاگرامی تان چیزی جز روشی برای به رخ کشیدن زیبایی ظاهری یا خوشی های زندگی تان نیست یا کمک بزرگی برای ایجاد برند شخصی تان است، شاید بهتر باشد که در طرز فکر خود تجدید نظر کنید.

به تازگی تحقیقی از دانشگاه های واشنگتن و می سی سی پی جنوبی در ژورنال Research in Personality منتشر شده که بیان می کند به اشتراک گذاشتن سلفی در اینستاگرام آدم ها را در نظر دیگران بیشتر دچار ناامنی روانی و کمتر دوست داشتنی و پذیرای تجربیات جدید جلوه می دهد.

این تحقیق بر روی گروهی از کاربران واقعی اینستاگرام صورت گرفت، گرچه نمونه ی آماری تحقیق کوچک بود.

در این تحقیق، ابتدا از ۳۰ دانشجوی کارشناسی یک دانشگاه دولتی در جنوب آمریکا خواسته شد به یک پرسشنامه پاسخ دهند و به محققان اجازه دهند به ۳۰ پست اخیر آن ها در حساب اینستاگرام شان دسترسی داشته باشند.

بعد از آن، این پست ها به سلفی های صاحب حساب، عکس هایی که دیگران از او گرفته بودند و دیگر تصاویر، دسته بندی شدند. موضوع تصاویر هم به ثبت می رسید.

در مرحله ی بعد، از ۱۱۹ دانشجوی کارشناسی دانشگاه دیگری در شمال غربی آمریکا خواسته شد با توجه به حساب اینستاگرامی ۳۰ دانشجوی گروه اول، میزان عزت نفس، برونگرایی، موفقیت و خودپرستی آن ها را تعیین کنند.

بعد از آن دانشمندان به این نتیجه رسیدند که برخی پست ها ذهنیت خاصی از ما در دیگران می سازند.

گذاشتن سلفی در اینستاگرام

در واقع نتیجه ی اصلی تحقیق آن بود که اگر می خواهید ذهنیت مثبتی از خودتان در دیگران به وجود آورید، به جای سلفی، عکس هایی که دیگران از شما گرفته اند را به اشتراک بگذارید.

این تحقیق نشان داد کسانی که عکس های دیگران از خودشان را در اینستاگرام شان پست می کردند، در مقایسه با آن هایی که از خود سلفی می گذاشتند، کمتر تنها و بیشتر ماجراجو، قابل اعتماد، موفق، اجتماعی و با اعتماد به نفس و دوست بهتری به نظر می رسیدند.

به گفته ی کریس بری، نویسنده ی مسئول پژوهش، حتی زمانی که موضوع تصاویر دو حساب شبیه به هم، مثلاً درباره ی کسب یک موفقیت یا سفر بود، احساسات نسبت به کسانی که از خود سلفی گذاشته بودند، منفی اما نسبت به کسانی که عکس های دیگران از خودشان را پست کرده بودند، مثبت بود.

این مسأله نشان می دهد اشارات تصویری مشخصی، فارغ از موضوع وجود دارد که باعث ایجاد یک واکنش مثبت یا منفی در شبکه های اجتماعی می شود.

علاوه بر این، محققان پی بردند اشتراک گذاری سلفی با هدف به رخ کشیدن ظاهر خود، تأثیر بسیار بدی روی ذهنیت دیگران می گذارد.

به گفته ی محققان عکس های دیگران از ما به این دلیل در مقایسه با سلفی ها ذهنیت بهتری از ما به وجود می آورند که طبیعی تر به نظر می رسند – بنابراین حتی اگر سلفی های فوق العاده ای هم گرفته اید، فراموش شان کنید و برای آماده کردن تصویر پست بعدی اینستاگرام تان از دوستان و خانواده ی خود کمک بگیرید.

منبع: insider
بدون نظر

ورود