۹ چیزی که روش های ضد بارداری را بی اثر می کنند

۹ چیزی که روش های ضد بارداری را بی اثر می کنند

بسیاری از مردم از روش های ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. با این حال چیزهایی وجود دارد که می تواند تأثیر روش های ضد بارداری را کاهش دهد، بدون اینکه حتی خودتان متوجه شوید.

در ادامه با عواملی آشنا خواهیم شد که می توانند باعث کاهش تأثیر یا بی اثر شدن روش های ضد بارداری شوند.

مشکلات معده ای و روده ای

مشکلات معده ای روده ای مثل بیماری مزمن التهابی روده، اسهال یا استفراغ می تواند در کار جذب قرص های ضد بارداری در دستگاه گوارش اختلال ایجاد کند، مسأله ای که از تأثیر این قرص ها می کاهد.

قرص های ضد بارداری معمولاً ظرف ۲ ساعت به سیستم بدن جذب می شوند. با این حال، اگر بلافاصله بعد از خوردن قرص دچار مشکل معده ای روده ای مثل استفراغ یا اسهال شوید یا چند روزی باشد که گرفتار این مشکلات شده اید، شاید بهتر باشد تا زمانی که مشکلات گوارشی تان از بین بروند یا پزشک شیوه ی دیگری برایتان تجویز کند، از روش ضد بارداری دیگری هم استفاده کنید.

بعضی مکمل های گیاهی

علف چای گیاهی گل دار است و از آن به وفور به عنوان یک داروی گیاهی و در مکمل های گیاهی استفاده می شود. گاهی از این گیاه برای درمان کسانی استفاده می شود که از افسردگی یا اضطراب رنج می برند. اما مصرف این گیاه ممکن است تأثیر روش های هورمونی ضد بارداری (مثل قرص ها یا آمپول های ضد بارداری) و دیگر داروهای تجویزی را کاهش دهد.

علف چای باعث می شود کبد آنزیم هایی تولید کند که می توانند قرص های ضد بارداری را تجزیه کنند، مسأله ای که باعث می شود بدن بیشتر دارو را به سرعت سوخت و ساز کند. قرص های بارداری اگر بیش از حد سریع سوخت و ساز شوند، ممکن است دیگر تأثیر چندانی در جلوگیری از بارداری نداشته باشند.

بعضی آنتی بیوتیک ها

گرچه همه ی آنتی بیوتیک ها روش های هورمونی ضد بارداری را بی تأثیر نمی کنند، اما بعضی از آن ها هستند که در مورد آن ها باید با احتیاط عمل کنید.

ریفامین، دارویی که معمولاً از آن برای درمان بیماری سل استفاده می شود، در تأثیرگذاری قرص های ضد بارداری به میزان چشمگیری اختلال ایجاد می کند و در بعضی موارد می تواند روش های ضد بارداری را بی اثر کند.

ریفامپین با افزایش تولید آنزیم ها، بر بدن تأثیر می گذارد و داروی ریفابوتین هم به همین صورت عمل می کند. هر دوی این داروها می توانند از تأثیر روش های هورمونی ضد بارداری بکاهند.

اگر نگران تأثیر داروهای آنتی بیوتیک روی روش های ضد بارداری خود هستید، بهتر است هر زمان که پزشک برایتان آنتی بیوتیک، به ویژه ریفامپین یا ریفابوتین تجویز کرد، با او در اینباره  صحبت کنید. علاوه بر این، شاید بهتر باشد، از یک روش ضد بارداری غیر خوراکی و غیر هورمونی (مثل کاندوم) هم استفاده کنید تا در صورت مصرف آنتی بیوتیک، از بارداری خود جلوگیری کنید.

لوبریکانت های طبیعی

استفاده از یک لوبریکانت (روان ساز) طبیعی و روغنی در حین رابطه جنسی ممکن است روش های ضد بارداری ای مثل کاندوم را کمتر قابل اعتماد می کند.

در حین برقراری رابطه جنسی، استفاده از بعضی روغن های طبیعی مثل روغن نارگیل یا روغن بادام می تواند کاندوم های لاتکس را تضعیف کند، مسأله ای که از تأثیر آن ها می کاهد. این روغن ها حتی گاهی می توانند باعث پارگی کاندوم شوند.

برای اینکه مطمئن شوید برای کاندوم لاتکس تان مشکلی پیش نخواهد آمد، شاید بهتر باشد به جای لوبریکانت هایی که بر پایه ی روغن هستند، از لوبریکانت هایی استفاده کنید که بر پایه ی آب هستند.

اگر می خواهید از لوبریکانت های روغنی استفاده کنید، می توانید کاندوم های غیر لاتکس را مثل کاندوم های پوست بره امتحان کنید، چون این کاندوم ها حتی در صورت استفاده از لوبریکانت های طبیعی و روغنی هم می توانند جلوی بارداری را بگیرند.

بعضی داروها

بعضی داروها می توانند مانع از تأثیر روش های هورمونی ضد بارداری از جمله قرص ها، برچسب ها، آمپول ها و بعضی آی یو دی ها، بکاهند.

داروهای ضد افسردگی و همینطور داروهای مخصوص دیابت تأثیر قرص های ضد بارداری را کاهش می دهند. داروهای ضد اچ آی وی هم می توانند چنین تأثیری داشته باشند.

اگر اخیراً از دارو یا مکملی استفاده کرده اید یا قصد این کار را دارید، شاید بهتر باشد با یک پزشک در این مورد مشورت کنید.

مصرف نادرست قرص های ضد بارداری

اگر برای جلوگیری از بارداری از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، ممارست در مصرف قرص ها اهمیت زیادی دارد.

مهم ترین نکته در مورد قرص های ضد بارداری آن است که هر روز و در یک زمان معین آن ها را مصرف کنید. جا انداختن یک قرص، به ویژه اولین قرص، ریسک بارداری را افزایش می دهد.

اگر یک قرص را جا انداختید، شاید بهتر باشد با یک پزشک مشورت کنید و در عین حال که به توصیه های او برای از بین بردن احتمال بارداری خود عمل می کنید، استفاده از روش ضد بارداری دیگری مثل کاندوم را در پیش بگیرید.

استفاده ی غلط از کاندوم

کاندوم اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند روش مؤثری برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی باشد. اما میزان تأثیر گذاری این روش به نحوه ی جایگذاری کاندوم روی آلت جنسی مرد و استفاده از آن هم بستگی دارد.

مراقب باشید که با دست ها، پیرسینگ ها و ناخن های خود و دیگر وسایل برنده کاندوم را پاره نکنید. مواردی مثل باز کردن کاندوم قبل از قرار دادن آن روی آلت، خالی نگذاشتن سر کاندوم، خالی نکردن هوای باقیمانده درون کاندوم، پشت و رو گذاشتن کاندوم و باز نکردن کامل کاندوم، اشتباهات رایجی هستند که باعث بالا رفتن ریسک بارداری می شوند.

اگر از کاندوم خیلی دیر استفاده کنید (بعد از انجام یک دخول محافظت نشده) یا آن را خیلی زود بردارید هم از تأثیر کاندوم کاسته می شود. به علاوه، اگر تاریخ انقضای کاندوم گذشته باشد نباید از آن استفاده کنید و هر کاندوم را هم بیشتر از یک بار استفاده نکنید.

نگهداری نامناسب از کاندوم ها و قرص های ضد بارداری

از قرص های ضد بارداری باید مثل هر قرص دیگری نگهداری کرد، یعنی در اغلب موارد باید آن ها را از نور مستقیم خورشید، گرما و رطوبت به دور نگهداشت.

کاندوم ها هم باید دور از نور مستقیم خورشید و در دمای اتاق نگهداری شوند. کاندوم هایی که در دمای بیشتر از ۳۷/۵ درجه ی سانتیگراد یا زیر صفر نگهداری شده باشند، ممکن است تأثیری کمتر از معمول داشته باشند.

به علاوه، باید از نگهداری کاندوم در کیف پول خود نگهداری کنید چون اصطکاک می تواند باعث از بین رفتن کیفیت کاندوم شود.

جایگذاری اشتباه آی یو دی

آی یو دی وسیله ای کوچک و T شکل است که درون رحم قرار می گیرد تا جلوی بارداری را بگیرد. آی یو دی معمولاً روش ضد بارداری مؤثر و کم دردسری است اما جایگذاری اشتباه آن و چند عامل دیگر می تواند روی نحوه ی عملکرد این روش تأثیر بگذارد.

آی یو دی اگر به اشتباه درون رحم قرار گیرد یا بخشی از آن از رحم بیرون بماند، ممکن است بی تأثیر شود. به علاوه، اگر شکل رحم غیر طبیعی باشد، ممکن است استفاده از آی یو دی نتواند کمکی به جلوگیری از بارداری کند.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود