با مواد غذایی کالری سوز آشنا شوید

با مواد غذایی کالری سوز آشنا شوید

وقتی صحبت از کالری سوزی می شود بیشتر ما به یاد کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن می افتیم. اما با یک رژیم غذایی هوشمندانه و مصرف مواد غذایی کالری سوز می توانید کالری بیشتری بسوزانید. چه چیزی بهتر از آنکه هم یک وعده ی غذایی لذیذ داشته باشید و هم کالری های خود را بسوزانید؟ در ادامه با مواد غذایی کالری سوز آشنا خواهیم شد.

۱- فلفل قرمز

مواد غذایی کالری سوز

فلفل های قرمز یا همان چیلی، فقط باعث تند شدن غذای ما نمی شوند. این ماده ی غذایی حاوی ترکیبی به نام کپسایسین است که تحقیقات نشان داده میان مصرف آن و افزایش مصرف انرژی و اکسایش چربی ارتباط وجود دارد. ماده ی کپسینوید می تواند باعث فعال شدن فرآیندهای خاصی در بدن شود که بدن را به فعالیت بیشتر (مصرف بیشتر انرژی) و استفاده از چربی ها به عنوان انرژی (اکسایش چربی) وا می دارند.

۲- ماست چکیده ساده

با خوردن مقداری ماست در ابتدای روز می توانید روز خود را با یک ماده ی غذایی چربی سوز آغاز کنید. ماست چکیده یک فرآورده ی تخمیری است، به این معنی که می تواند میکروبیوم دستگاه گوارش (باکتری های نرمال و مفیدی که درون روده های ما زندگی می کنند) را تغییر دهد و تعادل بهتری به جمعیت این باکتری ها ببخشد. تحقیقات نشان داده میان متناسب نبودن جمعیت باکتری های مفید و مضر درون دستگاه گوارش و چاقی و اختلالات متابولیک ارتباط وجود دارد. این مسأله شاید ارتباطی که میان مصرف مواد غذایی تخمیری و کاهش وزن وجود دارد را توضیح دهد. در واقع از آنجایی که این مواد غذایی تعادل بهتری به میکروبیوم دستگاه گوارش می دهند، ممکن است ریسک اضافه وزن و اختلالات متابولیک در مصرف کننده کاهش پیدا کند. اما ماست های چکیده انواع غیر ساده و طعم داری هم دارند که بسیاری از آن ها حاوی قندهای افزودنی هستند. این قندهای افزودنی مانع از افزایش جمعیت باکتری های مفید درون روده ها می شوند، بنابراین باید از ماست های چکیده ی ساده استفاده کنید.

۳- کافئین

کافئین ضربان قلب را بالا می برد و مصرف انرژی را بیشتر می کند. البته این به معنای آن نیست که در مصرف نوشیدنی های انرژی زا و قهوه زیاده روی کنید. اما می توانید قبل از ورزش یک فنجان قهوه بنوشید تا به فرآیند کالری سوزی بدن شما کمک شود. با این وجود، چای سبز، به خاطر فواید زیادش، گزینه ی سالم تری برای افزایش مصرف کافئین به شمار می رود. اگر علاقه ی زیادی به شیرینی و شکلات دارید می توانید با خوردن چند تکه ی کوچک شکلات تلخ، از کافئین برخوردار شوید. اما در خوردن شکلات هم زیاده روی نکنید چون باعث می شود کالری زیادی دریافت کنید و تمام تلاش هایی که با ورزش کردن برای کالری سوزی کرده بودید به هدر برود.

۴- سرکه سیب

در سال ۲۰۰۹ در تحقیقی مشاهده شد شرکت کنندگانی که به مدت ۱۲ هفته هر روز سرکه سیب مصرف کرده بودند، کاهش وزن داشتند. وزن بدن، شاخص توده ی بدنی (ترکیبی از قد و وزن)، چربی های بدن، دور کمر و سطح تری گلیسیرید سرم در گروهی که سرکه ی سیب مصرف کرده بودند به میزان چشمگیری کمتر از گروهی بود که در این مدت یک پلاسیبو (دارونما) مصرف کرده بودند.

۵- نان خمیر ترش

نان خمیر ترش از تخمیر کردن خمیر با استفاده از لاکتوباسیلوس ها و مخمرهای طبیعی تولید می شود. اسم این نان از مزه ی نسبتاً ترش آن گرفته شده که در بیشتر نان هایی که با خمیر مایه ی نان تولید می شوند وجود ندارد. نان خمیر ترش یک ماده ی غذایی تخمیری محسوب می شود که از فواید و نقش آن در کاهش وزن صحبت شد. این نوع نان جایگزین بسیار خوبی برای نان های رایج است. با ترکیب نان خمیر ترش با مواد غذایی کامل می توانید از فواید بیشتری برخوردار شوید. مواد غذایی کامل (Whole Foods) مواد غذایی گیاهی ای هستند که فرآوری یا تصفیه نشده اند یا کمترین فرآوری یا تصفیه را داشته اند و عاری از مواد افزودنی و دیگر مواد غیر طبیعی هستند.

۶- روغن نارگیل

گرچه باور رایج این است که روغن ها نمی توانند کمکی که کاهش وزن کنند، اما بعضی روغن ها حاوی چربی های سالمی هستند که در واقع برای سوخت و ساز بدن مفید هستند. روغن نارگیل از تری گلیسیریدهای با زنجیره ی متوسط تشکیل شده که در بدن سوخت و سازی متفاوت از اغلب دیگر چربی ها دارند. تری گلیسیریدهای با زنجیره ی متوسط به سرعت از مجرای گوارشی عبور می کنند، مستقیم به کبد می روند و تبدیل به منبع بی واسطه ای از انرژی می شوند. هر چه انرژی بیشتری داشته باشید، کالری های بیشتری در طول روز خواهید سوزاند. روغن نارگیل به دلیل نحوه ی سوخت و ساز تری گلیسیریدهای با زنجیره ی متوسط در بدن، اشتها را هم مهار می کند. روش های مختلفی برای استفاده از روغن نارگیل در رژیم غذایی وجود دارد. از این روغن می توانید به جای روغن های گیاهی برای سرخ کردن یا تفت دادن و به جای کره یا مارگارین در پخت و پز استفاده کنید. حتی می توانید آن را آب کنید و به عنوان طعم دهنده به سبزیجات یا غذاهای دریایی اضافه کنید.

۷- روغن آووکادو

دیگر روغن سالمی که از قرار معلوم به کاهش وزن کمک می کند، روغن آوودکادو است که مملوء از کربوهیدرات های سالم، پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. روغن آوودکادو اشتها را مهار می کند و کمک می کند مدت طولانی تری احساس سیری کنید، مسأله ای که به کاهش وزن منجر می شود. از روغن آووکادو هم مانند روغن نارگیل می توانید به جای روغن های گیاهی، برای سرخ کردن یا تفت دادن و به جای کره یا مارگارین در پخت و پز استفاده کنید.

۸- سبزیجات تلخ

برای کمک به سرعت بخشیدن به سوخت و ساز خود، می توانید از مواد غذایی ای مثل سبزیجات برگ دار تلخ استفاده کنید که به عملکرد کبد و گوارش کمک می کنند. برای بهره بردن از خواص این سبزیجات به صورت نوشیدنی می توانید از چای سبز استفاده کنید. تحقیقات نشان داده چای سبز سوخت و ساز بدن را طی شبانه روز ۴ درصد افزایش می دهد.

منبع: thehealthy
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود