همه چیز درباره جزییات وام ۲۰۰ میلیون تومانی

راهنمای دریافت وام با بازپرداخت ۵ ساله

همه چیز درباره جزییات وام ۲۰۰ میلیون تومانی

پس از وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج به زوج های جوان با بهره ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله که اتفاقا با توجه به رکود حاکم در اقتصاد امروز  ایران، مثل خرید وام مسکن و ریزش بی سابقه اوراق تسهیلات مسکن، آن طور که تصور می شد، با استقبال مردم روبرو نشد، بانک مسکن در روزهای پایانی مهر ماه نود و هشت، طرحی با نام طرح ۱ و ۲ را تصویب کرده است که بر اساس آن، تسهیلاتی ۵ ساله با سود کم در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار می گیرد.

این طرح ۱ و ۲ به منظور تجهیز بهینه منابع و تخصیص هدفمند اعتبارات، در بانک مسکن تصویب شده که از جمله بانک های دولتی کشور به شمار می رود. به منظور استفاده از تسهیلات بانک مسکن در  قالب طرح ۱ و ۲، شما بایستی حداقل ۱۰۰ میلیون ریال در بانک مسکن، سپرده گذاری کنید تا ۸۵ درصد میزان سپرده، به شما تسهیلات پرداخت شود.

سقف پرداخت تسهیلات در بانک مسکن، ۲ میلیارد ریال بوده و به این معنا است که اگر شما حتی ۲۰۰ میلیون تومان هم سپرده گذاری کنید، سقف دریافت تسهیلات، ۲ میلیارد ریال می‌باشد. نرخ سود سپرده گذاری به صورت علی  الحساب سالانه و معادل ۲ درصد است. مثل سپرده های کوتاه مدت عادی، این سود محاسبه می شود و به حساب مشتری واریز می شود.  نرخ سود تسهبلات نیز ۱ درصد سالانه است.

مشتری طبق اعلام مدیر امور طرح  و برنامه بانک مسکن، می تواند نرخ سود سپرده گذاری و تسهیلات را همزمان دریافت کند چون پرداخت تسهیلات، به صورت مرابحه است.  یعنی کالایی به قیمت مشخص فروخته می شود و اقساطی از مشتری، هزینه آن دریافت می شود تا تسویه شود. تسهیلات مرابحه بانک مسکن برای خرید مسکن و خودرو و سفر و شهریه مدرسه بوده و تسهیلات گیرنده می تواند در هر  ماه نسبت به پرداخت اقساط معین تسهیلات،اقدام کند.

بازپرداخت تسهیلات، ۶۰  ماهه بوده و تسهیلات گیرنده می تواند مدت زمان باز پرداخت را کم تر از ۵ سال اعلام کند.

سپرده فردی که تسهیلات می گیرد، به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک عامل پذیرفته می شود و در بازه زمانی بازپرداخت تسهیلات، نسبتی از  سپرده به تسهیلات به عنوان سپرده مسدودی، نزد بانک به عنوان وثیقه قرار  می گیرد و به صورت ۱۰۰ به ۸۷ است.

مثلا اگر شما ۱۵۰ میلیون  تومان سپرده گذاری در قالب طرح ۲و۱ انجام دهید، ۸۵ میلیون تومان تسهیلات مرابحه از بانک مسکن دریافت می  کنید. از ۱۵۰ میلیون تومان شما، ۱۰۰  میلیون تومان به عنوان وثیقه تسهیلات تا انتهای مراحل بازپرداخت کامل تسهیلات، نزد بانک،‌ مسدود می شود.

واجدان شرایط تسهیلات طرح  ۱ و ۲

این تسهیلات هم  به سپرده گذار و هم به پدر و همسر و فرزند قابل پرداخت می باشد.  اگر شما شخصیت حقوقی باشیدو بخواهید برای کارکنان خود، تسهیلات بگیرید، این امکان برای تسهیلات گیرنده حقوقی هم وجود دارد تا به عنوان کارفرما، برای کارمندان شرکت یا موسسه یا سازمان خود، تسهیلات دریافت کنید.

اگر کارفرما هستید و قصد دارید در قالب طرح  ۲ و ۱ برای پرسنل خود، تسهیلات از بانک مسکن بگیرید، بایستی با افتتاح حساب در بانک مسکن، تکمیل فرم های مربوطه، تسلیم مدارک برابر اصل شرکت، پرسنل را به بانک معرفی کنید تا تسهیلات به شخص حقوقی و اشخاص حقیقی زیر مجموعه و تحت پوشش حقوقی  پس از احراز تخت پوشش بودن شخص معرفی شده با مدارک مثبته، پرداخت شود.

منظور از مدارک مثبته، استعلام وضعیت بانکی پرسنل  معرفی شده از بانک مرکزی، بررسی اسناد هویتی، فیش  حقوق، گردش حساب و رابط کارگری و کارفرمایی است.

افتتاح  حساب در قالب طرح ۲و ۱ به نام اشخاص حقوقی و توثیق سپرده نزد بانک صورت می گیرد و می توانند برای زیر مجموعه خود، تسهیلات بگیرند. شرکت ها توجه کنند که دریافت تهسیلات بانکی برای پرسنل زیر مجموعه، بایستی در اساسنامه شرکت قید شده باشد. در غیر این صورت بایستی نسبت به تغییر اساسنامه و تسلیم برابر اصل آگهی تغییرات اساسنامه را ضمیمه مدارک خود کرده و به شعبه ارائه دهند. به منظور آشنایی با مجموعه تسهیلاتی که بانک مسکن در  سال ۱۳۹۸ در اختیار شخصیت های حقیقی یا حقوقی قرار داده است، به این لینک بروید.

تفاوت طرح ۱ و ۲ با طرح سپرده سرمایه گذاری ممتاز

توجه داشته باشید که تسهیلات طرح ۲ و ۱ با تسهیلاتی که در قالب طرح سپرده سرمایه گذاری ممتاز به واجدان شرایط اعطا می شود، فرق دارد. در طرح  سپرده سرمایه گذاری ممتاز، تخصیص  اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات بر اساس اولویت بندی و تخصیص به صورت ماهانه و هم چنین تخصیص اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات بر اساس اولویت بندی صورت می گیرد. سقف تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریال و حداقل مدت انتظار، ۳۶ ماه است و ۵ برابر متوسط موجودی، تسهیلات اعطا می شود.

سقف انفرادی تسهیلات اوراق مسکن در شهر تهران شصت میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌های بیش از ۲۰۰هزار نفر ۵۰ میلیون تومان، سایر شهر‌ها ۴۰ میلیون تومان، سقف زوجین نیز در شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌های بیش از ۲۰۰هزار نفر ۸۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها ۶۰ میلیون تومان است.

وام
قیمت خرید هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در ۱ آبان ۹۸ به کم تر از ۴۰ هزار تومان رسید

وی یادآور شد: پیش از این اوراق تسهیلات مسکن به خانه‌هایی با  عمر کمتر از  بیست سال تعلق می‌گرفت که طی بخشنامه جدید و در جهت آسان‌تر شدن شرایط برای خانه دار کردن اقشار جامعه این زمان بیست و پنج  سال افزایش یافته است.

توجه کنیدکه هیچ گاه با وام، سهام نخرید.

حتما بخوانید: راهنمای دریافت وام ازدواج ۶۰ میلیون تومانی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود