آیا واکسن آنفلوانزا باعث آنفلوانزا می شود؟ با عوارض این واکسن آشنا شوید

آیا واکسن آنفلوانزا باعث آنفلوانزا می شود؟ با عوارض این واکسن آشنا شوید

واکسن آنفلوانزا هم مانند اغلب محصولات درمانی می تواند عوارض جانبی ای داشته باشد.

این عوارض جدی نیستند و تنها یادآوری می کنند سیستم ایمنی بدن ما واکنش درستی به واکسن دارد. عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا بسیار خفیف تر از نشانه های عفونت آنفلوانزا است.

استفاده از واکسن آنفلوانزا عوارضی مثل احساس درد، قرمزی یا ورم در قسمت تزریق دارد. دیگر عوارض شایع این واکسن عبارتند از بدن درد یا تب پایین کمتر از ۳۸ درجه ی سانتیگراد.

عوارض جانبی دیگری هم وجود دارد که به اندازه ی موارد قبلی شایع نیستند، از جمله تب بالای بیشتر از ۳۸ درجه ی سانتیگراد و در مواد نادر، یک اختلال عصبی به نام سندرم گیلن باره. این اختلال زمانی رخ می دهد عصب های بیرون مغز و ستون فقرات صدمه می بینند و این آسیب باعث بی حسی، فقدان رفلکس (واکنش غیر ارادی بدن) و فلج شدن می شود؛ گرچه این فلج شدن اغلب موقتی است.

از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفلوانزا دریافت می کنند، کمتر از ۲ مورد به سندرم گیلن باره مبتلا می شوند.

اگر به جای واکسن تزریقی از واکسن استنشاقی آنفلوانزا استفاده کنید، ممکن است دچار آبریزش بینی، سرگیجه، سردرد، استفراغ، دردهای عضلانی، تب، گلو درد یا سرفه شوید.

اما فارغ از نوع واکسن، آنفلوانزا یک بیماری جدی است و سالانه میلیون ها نفر درتاسر دنیا به آن مبتلا می شوند. استفاده ی سالانه از واکسن آنفلوانزا مؤثرترین شیوه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفلوانزا به شمار می رود، به همین دلیل است که پزشکان استفاده از آن را توصیه می کنند.

آیا واکسن آنفلوانزا می تواند باعث ابتلا به آنفلوانزا شود؟

 عوارض واکسن آنفولانزا

برخلاف تصور رایج، واکسن آنفلوانزا نسخه ی کوچک شده ای از آنفلوانزا را به شما انتقال نمی دهد. علت این مسأله آن است که واکسن آنفلوانزا یا از ویروس های کشته شده یا به بیان علمی تر «غیر فعال» ساخته می شود یا از پروتئین های ویروس آنفلوانزا، نه خود آن. بنابراین استفاده از واکسن آنفلوانزا نمی تواند باعث ابتلا به آنفلوانزا شود.

واکسن های استنشاقی اما حاوی ویروس های زنده هستند. با این حال، این ویروس ها به گونه ای طراحی شده اند که ضعیف تر از آن باشند که بتوانند کسی با یک سیستم ایمنی طبیعی را مبتلا به آنفلوانزا کنند.

واکسن آنفلوانزا چطور عمل می کند؟

 

واکسن آنفلوانزا سیستم ایمنی بدن را در معرض چیزی بسیار شبیه به ویروس آنفلوانزایی قرار می دهد که ممکن است در فصل آنفلوانزا با آن مواجه شوید.

به محض آنکه در معرض آن قرار بگیرید، بدن از خود پادتن تولید می کند، چیزهایی که ویروس را تشخیص می دهند و آنقدر سریع با آن مقابله می کنند که ویروس فرصت تکثیر در بدن را پیدا نمی کند.

استفاده از واکسن آنفلوانزا به این دلیل با عوارض جانبی همراه است که وقتی سیستم ایمنی فرد فعال می شود، در برابر آنفلوانزا، پادتن تولید می کند. نشانه هایی که در خود می بینید همان علائم طبیعی فعال شدن سیستم ایمنی بدن هستند. این ویروس نیست که باعث بروز چنین نشانه هایی می شود، بلکه مکانیزم مقابله ای بدن شما است.

عوارض واکسن آنفلوانزا چقدر طول می کشند؟

 

فارغ از نوع واکسن، عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا معمولاً کمتر از ۲ روز به طول می انجامد.

عوارض جانبی شایع واکسن می تواند برای هر کسی، فارغ از سن، جنسیت و شرایط پزشکی رخ دهد.

اما اگر این عوارض شکل جدی تری داشته باشند یا بیشتر از معمول طول بکشند، باید به پزشک مراجعه کنید. مثلاً گاهی واکسن می تواند ظرف چند دقیقه تا چند ساعت بعد از دریافت آن باعث بروز واکنش های شدید آلرژیک شود.

اگر بعد از تزریق واکسن، احساس کنید گلویتان تنگ شده یا به سختی نفس می کشید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به علاوه، واکسن آنفلوانزا در موارد نادر می تواند باعث یک بیماری عصبی به نام سندرم گیلن باره شود، اختلالی که موجب بروز ضعف در پاها می شود و این ضعف به سرتاسر بدن گسترش پیدا می کند. اگر در پاهای خود احساس ضعف و نه فقط درد می کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • صادق آبان ۲۰, ۱۳۹۸

  فردا اون بیسوادای تلگرامی میان پست میزنن واکسن نزنین. یه پست بعدش میزنن تمدن و فرهنگ داریم.
  همین الان ایران در کنار چند کشور افریقایی و مناطق طالبان نشین پاکستان تنها کشورایی تو دنیا هستن دچار ویروس و بیماریهایی شدن که قبلا ریشه کن شده بود. چرا؟ چون وقتی میخواستن واکسن بزنن اون بیسوادایی مثل رایفی پور حسن عبای دکتر روازاده و غیره گفتن واکسن نزنین. اگه یادتون باشه یکیشون حتی میگفت واکسن حرامه نزنین. جدیدا بازیگرا و هزارتا ادمای بی خاصیت اضافه شدن به متخصصین بیسواد مملکت. تو افریقا یه مادر یه سیاهپوست ۱۳۰ کیلومتر راه میره تا نوزاد تازه به دنیا اورده شو واکسن بزنه. گزارشش رو تو WHO دیدم. اما تبلیغ میکنیم واکسن عوارض داره. جالبه ما به اونا میگیم بیسواد و بی فرهنگ و به خودمون میگیم متمدن
  بعد برین صدتا پست بزارین بیچاره امیرکبیر.
  ما هیچ فرقی با مردم زمان امیرکبیر نداریم. جهل همون جهله.

  • احمدی آبان ۲۱, ۱۳۹۸

   دکتر طب سنتی اسلامی اومده بود شهر ما. هربلیط ۱۰ هزار تومن تازه باید نقدی میخریدی همون موقع جلو ورودی سالن. بلکه مالیات ندن و این حرفا یا مثلا تو سالن صد نفری سیصد نفر بچپونن. چون طبق قوانین شهرداری تو سالن ۱۰۰ نفری نهایتا ۲۰ نفر اضافه میشه راه داد نه بیشتر
   دقیقا تو این جلسه پدر مادر من با چه اشتیاقی رفتن. تمام حرف اون دکتر این بود غربیها توطئه میکنن. خدا شاهده یارو گفت به نوزاداتون واکسن نزنین

 • Omid آبان ۲۱, ۱۳۹۸

  در تایید کامنت قبل حتی یک پزشک ایرانی دروغ هایی در مورد عوارض این واکسن گفته بود که خر شاخ درمی اورد! واکسن فوق در ایران ساخت اروپاست و شاید بخاطر خروج ارز ناراحت هستند با توجه به قیمت حدود ۵۰ هزار تومانیش! بهرحال من ده ساله میزنم و نه تنها انفولانزا که سرماخوردگی هم نگرفم هر چند متفاوت هستند و مهمتر اینکه هیچوقت هیچ عوارضی حتی مینور نداشتم! خوشبختانه تولید داخل نیست!