۷ نظر

بنزین باز هم بر خلاف ادعای قبلی دولتمردان که سهمیه بندی نمی‌شود، سهمیه بندی شد و باز هم دولت، در دقیقه ۹۰، سهمیه بندی بنزین را اعلام کرد تا شاهد صف های عجیب وغریب و اتفاقات عجیب تر در بعضی از پمپ بنزین ها در سراسر کشور باشیم. این که چرا دولت تدبیر وامید، اینگونه «تدبیر» می‌کند، هم‌چنان شگفتی آفرین است.

بنزین، بالاخره سهمیه بندی شد و بنزین آزاد، ۳۰۰۰ تومان تا یارانه پیدا و پنهان، آرام آرام از سوخت، رها شود. اکنون به ازای هر کارت سوخت، ۶۰ لیتر بنزین یک هزار و پانصد تومانی داده می شود و قیمت بنزین غیر سهمیه ای هم هر لیتر ۳۰۰۰ تومان اعلام شده است. اکنون هزینه سوخت زدن، با افزایش ۲۰۰ درصدی همراه شده است و با توجه به این که حمل و نقل، نقش مهمی در تولید و خدمات دارد، احتمال اینکه شاهد موج جدید تورم در ایران باشیم، بعید نیست. این تورم انتظاری احتمالا از ماه های آینده، نمایان خواهد شد. دلار، فعلا به سمت مقاومت اول یعنی ۱۲۶۰۰ تومان گام بر می‌دارد.

به صورت روانی، افزایش ناگهانی قیمت بنزین، اگر در کوتاه مدت، تاثیر خاصی روی خدمات حمل و نقل عمومی و اقتصاد نداشته باشد، حتما در بلند مدت، آثار و تبعاتش را مشاهده خواهیم کرد. بنزین لیتری ۳۰۰۰ تومانی، احتمالا اولین تاثیرش را از ۲۴ آبان ۹۸ روی قیمت کرایه تاکسی خواهد گذاشت و قیمت خودرو بنزین را تا حدی کاهش  و گازسوزها را کمی گران می‌کند.

اما هزینه تمام شده کالا و خدمات را به صورت محسوسی، افزایش می دهد. با سهمیه ای شدن بنزین، بورس انرژی ایران که بازار انحصاری خرید و فروش انرژی از برق تا بنزین و نفت و گاز است، روزهای خوبی را در انتظار خواهد نشست تا با افزایش قیمت سوخت و احتمال خرید و فروش سهمیه در این بورس در ماه های آینده، شاهد رونق دوباره در بورس انرژی ایران باشیم.

بورس انرژی ایران با نماد انرژی۳، کلا ۱۲۵ میلیون قطعه سهم است و قیمت هر سهمش در ۲۴ آبان ۹۸ حدود ۶۵۰۰ تومان بود که کارشناسان، افزایش قیمت ۱۰۰۰ درصدی را برای این سهم شگفت انگیز تا ۱۴۰۱ پیش بینی می‌کنند.به هر حال، افزایش قیمت بنزین، موج جدید تورم را سبب می شود که تاثیر قابل ملاحظه ای روی قیمت سهام در بورس و فرابورس خواهد گذاشت.

سهمیه بندی بنزین

مراحل دریافت کارت سوخت

اگر سهامدار در بورس ایران هستید، همچنان با موج جدید تورم، سهامداری را توصیه می‌کنیم که بزودی قیمت سهام از این سطح، تا انتخابات دور آینده ریاست جمهوری، با افزایش چند برابر همراه می شود و سودهای شیرینی را برای سهامداران صبور، به ارمغان خواهد آورد.

با خالی شدن جو روانی حاکم بر افزایش ۲۰۰۰تومانی قیمت بنزین در هفته های آینده، بزودی ملت با بنزین لیتری ۳۰۰۰ تومان، کنار خواهند امد. همان طور که با بنزین ۱۰۰۰ تومانی که ۱۰ برابر شد، بالاخره کنار آمدند. یک نکنه را نباید فراموش کرد که آب در ایران لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین ۱۰۰۰ تومان بود و بد مصرف ترین ملت جهان در حوزه انرژی، مصرف نمک و شکر و برنج هستیم. باید فکری کرد.

جزئیات سهميه بندی بنزین 

 •  قيمت بنزين معمولی سهميه‌ای هر ليتر ۱۵۰۰ تومان
 • قيمت بنزين معمولی غير سهميه‌ای هر ليتر ۳۰۰۰ تومان
 •  قيمت بنزين سوپر هر ليتر ۳۵۰۰ تومان
 •  گاز و‌ گازوئیل گران نمی شود.
 •  سهمیه کسانی که کارت سوخت ندارند محفوظ است.
 •  سهمیه بنزین در کارت‌ها تا ۶ ماه قابل ذخیره است.
 •  خودروهای دولتی سهمیه نمی‌گیرند.
 •  تاکسی‌های اینترنتی به شرط قیمت‌گذاری بر طبق ضوابط وزارت کشور اعتبار معادل سهمیه دریافت می‌کنند.
 •  جهت دریافت کارت سوخت، همه باجه‌های معطله دفاتر پستی جمعه ۲۴ ابان باز و آماده خدمت رسانی هستند.

نکات مهم پرداخت جدید یارانه‌ها

میزان پرداخت در طرح جدید بر اساس خانوار است و به خانوارهای تک نفره ۵۵، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸،  چهار نفره ۱۷۵، پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزارتومان پرداخت خواهد شد.  حداکثر تا ۵ نفر از هر خانوار مشمول یارانه می‌شوند.  طرح حمایت معیشتی دولت ارتباطی به یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی ندارد.  این کمک معیشتی یک هفته تا ۱۰ روز دیگر به حساب سرپرستان ۱۸ میلیون خانوار واریز می‌شود.

مطالب مرتبط
۷ نظر

ورود

 • سهیل نوامبر 15, 2019

  سلام آقای زمانی نمیدونم شما نقد کردید یا توصیه کردید که افزایش بهتر باعث کم مصرفی میشه
  خود نوبخت گفت ما ۶۰ میلیون نفر نیازمند داریم صحبتم با اونا س که هر قدر کاری کنن ما صدامون درنیاد اتفاقا هفته پیش گفت که برای کسری بودجه که نمیتونیم مالیات بگیریم مجبوریم که از حقوق بازنشستگان بزنیم
  الان که دیدم واقعا هرچی سنگ واسه پای لنگ
  کمی آروم عرب ها یاد بگیریم
  من معلمم میخواستم این تابستان با حقوق کمم ی سیستم بخرم واسه rdr 2 اما الان باید فکر شکمم باشم تا علایق گرونم
  لعنت بهت بدبختمون کردید جا

 • علیرضا نوامبر 15, 2019

  میخوام بگم خیلی کثیفی ک اصلا همچین متنی رو دادی ب شما ساندیس میرسه ب هشتاد میلیون دیگه نمیرسه

  • علی زمانی نوامبر 15, 2019

   عزیز جان ما هم مثل شما از این گرانی ناراضی هستیم. این تحلیل اقتصادی بود. رونق در بورس انرژی، ربطی به خوشحالی یا ناراحتی من و شما نداره و تابعی از اقتصاد انرژی است.

 • علیرضا نوامبر 15, 2019

  در این صورت من از شخص شما عذر میخوام ولی واقعا کنار اومدنی ک با بنزین سه هزار تومنی توی متن گفتید توهین به همه ایرانی هاست

  • علی زمانی نوامبر 15, 2019

   آیا مگر راه دیگری هم هست؟ 🙂 بزودی بنزین سه تومنی هم عادی میشه متاسفانه. امیدواریم مجلس یه فکری بکنه.

 • پویا نوامبر 17, 2019

  غیر از “انرژی۳” سهام مرتبط با سوخت دیگه ای هم تو بورس هست که احتمال افزایش ارزش آن وجود داشته باشد؟

  • علی زمانی نوامبر 17, 2019

   برای کل بازار با توجه موج جدید تورم و روند صعودی شاخص کل، افزایش قیمت پیش بینی می کنیم