بدون نظر

انرژی ۳، نام یکی از نمادهای بازار بورس ایران است که از اول سال ۹۷ تا کنون، قیمتش حدود ۸ برابر شده است. یعنی از حدود ۱ هزار تومان به بیش از ۸ هزار تومان رسیده و به نظر می رسد که تا پایان سال ۹۷ به رقم های عجیب تری برسد. ۷۰۰ درصد سود ظرف ۶ ماه آن‌هم در بازار اقتصاد پرنوسان و پر فراز و نشیب ایران در نیمه نخست سال، فوق تصور بازار بود که خیلی ها را شگفت زده کرد. درصدی کمی از جامعه سهامداران بازار بورس ایران که بیش از ۹ میلیون نفر را شامل می شود، این سهم را در سبد سهام خود داشته و برخی نیز پس از مشاهده ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد سود خالص، از این سهم پر انرژی خارج شدند.

عرضه نفت در بازار بورس ایران سبب شده تا استقبال سهامداران و فعالان بازار سرمایه به این سهم افزایش یافته و آینده خوبی را برای آن ترسیم کنند. این سهم، ۱۲۵ میلیون سهم دارد و در بازار پایه ب فرابورس ایران قرار دارد.  دو شخص حقیقی با داشتن ۶ میلیون سهم معادل شش دهم درصد، سهامدار عمده بوده و پس از آن، شرکت کیان اعتماد و شرکت پرشیان فولاد، با مجموع ۴ میلیون سهم، رده های سوم و چهارم را در اختیار دارند. به نظر می رسد این ۴ شخص حقیقی و حقوقی در بازار بورس ایران، تا پایان سال ۹۷ فقط از طریق این سهم، ده ها میلیارد تومان سود خالص دریافت کنند.

انرژی ۳

تصویری از وضعیت نماد انرژی ۳ در ۲۲ آبان ماه ۹۷ که به دلیل ادغام ، روی قیمت ۷۷۸۵ تومان بسته شد

سهمی که انتظار می رود با تجدید ارزیابی ۳۰۰ درصدی نیز در آینده نزدیک مواجه شود و شناوری سهم  به طور چشمگیری افزایش یابد. ۲۳ آبان ماه، این سهم بسته شد. ناظر درباره بسته شدن این سهم این اطلاعیه را صادر کرده بود که امیدها به این سهم را بیش از گذشته صعودی کرد: کارگزاران محترم عضو فرابورس ايران، به اطلاع مي رساند؛ نمادهاي معاملاتي نهادهاي مالي بورس انرژی (انرژی۱۱)، فعالان بورس انرژی (انرژی۲۱) و ساير اشخاص بورس انرژی (انرژی۳۱) باتوجه به مصوبه اخير شورای عالی بورس و اوراق بهادار متوقف شدند. مدير عمليات بازار و اعضا فرابورس ايران.

تصویری مستند از سابقه قیمتی نماد انرژی ۳ در بورس ایران در بازه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۷ لغایت ۲۴ خرداد ماه ۹۷ که بین ۱۱۰۰ تومان تا ۱۱۹۰ تومان نوسان می کرد

با توجه به صف خرید سنگین این نماد در روزهای آتی به نظر می رسد که انرژی ۳ روی مقاومت ۱۰ هزار تومان، با عرضه همراه شده و فرصت مختصری برای خرید سهامدارانی که نگاه بلند مدت به عرصه بورس انرژی دارند را فرهم کند. عرضه نفت و بنزین و گازوییل در بازار بورس ایران، احتمالا اخبار خوشی را برای این نماد و نمادهای همردیف به ارمغان خواهد آورد. این‌که آیا انرژی ۳، شگفتی سازی بورس ایران در  سال ۹۷ خواهد شد یا خیر، چند ماه دیگر مشخص میشود.

اما باید به هوش و ذکاوت افرادی که این سهم را در اوایل امسال در منفی های سنگین خریداری کرده و حدود ۱  هزار تومان به سبد خود اضافه کردند، احسنت گفت. احسنتی که نشان از تحلیل درست و صبوری آن ها در بازار سرمایه ایران دارد.

درس‌هایی از انرژی ۳

  • ۸۰۰ درصد سود سهم انرژی ظرف ۷ ماه معادل سود بانکی ظرف ۴۰ سال است. این، واقعیت تحلیل درست است.
  • انرژی ۳ نشان داد که قدرت تحلیل تکنیکالی و فاندمنتال و صبر راهبردی، بر فراز و نشیب بازار می‌چربد.
  • انرژی ۳ نشان داد که باید به آینده بازار انرژی ایران در بورس امیدوار بود.
  • انرژی ۳ نشان داد که هم چنان یکی از بهترین بازارها برای سرمایه گذاری مولد و پر سود، بازار سرمایه است.
  • انرژی ۳ نشان داد که در بازار بورس، تحلیل و صبوری، مقدم بر نقدینگی و سرمایه است.
  • انرژی ۳ نشان داد که نباید روانشناسی بازار سرمایه را فدای سیگنال های منفی کانال های تلگرامی کرد.

حتما بخوانید: راهنمای فعالیت در بازار بورس ایران

بدون نظر

ورود