غوغای «انرژی۳»: سهمی که ظرف ۷ ماه، ۸ برابر شد

داستان یکی از پر سود ترین سهم بازار بورس در سال ۹۸

بدون نظر

انرژی ۳ یکی از مفت ترین سهام بازار ایران، در اواخر اسفند ۹۸ به قیمت بالای ۱۰ هزار تومان رسید تا در صورت معامله نفت در سال ۱۳۹۹، انرژی ۳ بالای ۴۰ هزار تومان در دسترس باشد. اگر چه تکنیکالش، بالای ۴۰۰ هزار تومان را در بلند مدت نشان می دهد. امیدواری ها برای حضور انرژی ۳ در بازار اول در سال ۹۹ افزایش یافته است. یکی از بهترین فراکابی ها، همین انرژی ۳ است که خیلی ها را به بورس انرژی، امیدوار کرده است.  تا کنون ده ها هزار تن از بورس باز های ایرانی، این گفتار را در سایت روزیاتو مطالعه کردند.

انرژی ۳، نام یکی از نمادهای بازار بورس ایران است که از اول سال ۹۷ تا اسفند ۹۷، قیمتش حدود ۸ برابر شده است. یعنی از حدود ۱ هزار تومان به بیش از ۸ هزار تومان رسیده و به نظر می رسد که تا پایان سال ۹۹ به رقم های عجیب تری برسد. ۷۰۰ درصد سود ظرف ۶ ماه اول سال ۹۷ آن‌هم در بازار اقتصاد پرنوسان و پر فراز و نشیب ایران در نیمه نخست ۹۷، فوق تصور بازار بود که خیلی ها را شگفت زده کرد.

انرژی۳ یکی از سهام شگفت انگیز بورس ایران در سال سخت ۱۳۹۹ است. از سهام فراکابی عالی که تا سال ۱۴۰۰، خیلی ها را شگفت زده میکند. اگر قصد اوج گیری قابل توجه سبد خود را دارید، یک سهم فراکابی داشته باشید که شاه ماهی آن، یا سهم سپرده است یا انرژی۳. با نماد بورس و فرابورس زیر ۲۰۰۰ تومان در اوایل زمستان ۹۸ خداحافظی کردیم. با شاخص کل ۵۰۰ هزار واحدی، باید منتظر انرژی ۳ بالای ۲۰ هزار تومان باشیم.

درصد کمی از جامعه سهامداران بازار بورس ایران که بیش از ۱۲ میلیون نفر را تا سال ۹۸ شامل می شود، این سهم را در سبد سهام خود داشته و برخی نیز پس از مشاهده ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد سود خالص، از این سهم پر انرژی خارج شدند.

عرضه نفت در بازار بورس ایران سبب شده تا استقبال سهامداران و فعالان بازار سرمایه به این سهم افزایش یافته و آینده خوبی را برای آن ترسیم کنند. این سهم، ۱۲۵ میلیون سهم دارد و در بازار پایه ب فرابورس ایران قرار دارد.  دو شخص حقیقی با داشتن ۶ میلیون سهم معادل شش دهم درصد، سهامدار عمده بوده و پس از آن، شرکت کیان اعتماد و شرکت پرشیان فولاد، با مجموع ۴ میلیون سهم، رده های سوم و چهارم را در اختیار دارند. به نظر می رسد این ۴ شخص حقیقی و حقوقی در بازار بورس ایران، تا پایان سال ۹۷ فقط از طریق این سهم، ده ها میلیارد تومان سود خالص دریافت کنند.

حتما ببینید:  راهنمای دریافت وام  ۵۰ میلیون تومانی ازدواج در سال  ۱۳۹۹

انرژی ۳

تصویری از وضعیت نماد انرژی ۳ در ۲۲ آبان ماه ۹۷ که به دلیل ادغام ، روی قیمت ۷۷۸۵ تومان بسته شد یادش  بخیر شاخص کل ۱۸۱ هزار واحد بود!

سهمی که انتظار می رود با تجدید ارزیابی ۳۰۰ درصدی نیز در آینده نزدیک مواجه شود و شناوری سهم  به طور چشمگیری افزایش یابد. ۲۳ آبان ماه، این سهم بسته شد. ناظر درباره بسته شدن این سهم این اطلاعیه را صادر کرده بود که امیدها به این سهم را بیش از گذشته صعودی کرد: کارگزاران محترم عضو فرابورس ايران، به اطلاع مي رساند؛ نمادهاي معاملاتي نهادهاي مالي بورس انرژی (انرژی۱۱)، فعالان بورس انرژی (انرژی۲۱) و ساير اشخاص بورس انرژی (انرژی۳۱) باتوجه به مصوبه اخير شورای عالی بورس و اوراق بهادار متوقف شدند. مدير عمليات بازار و اعضا فرابورس ايران.

تصویری مستند از سابقه قیمتی نماد انرژی ۳ در بورس ایران در بازه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۷ لغایت ۲۴ خرداد ماه ۹۷ که بین ۱۱۰۰ تومان تا ۱۱۹۰ تومان نوسان می کرد

با توجه به صف خرید سنگین این نماد در روزهای آتی به نظر می رسد که انرژی ۳ روی مقاومت ۱۰ هزار تومان، با عرضه همراه شده و فرصت مختصری برای خرید سهامدارانی که نگاه بلند مدت به عرصه بورس انرژی دارند را فرهم کند. عرضه نفت و بنزین و گازوییل در بازار بورس ایران، احتمالا اخبار خوشی را برای این نماد و نمادهای همردیف به ارمغان خواهد آورد. این‌که آیا انرژی ۳، شگفتی سازی بورس ایران در  سال ۹۷ خواهد شد یا خیر، چند ماه دیگر مشخص میشود.

اما باید به هوش و ذکاوت افرادی که این سهم را در اوایل ۹۷ در منفی های سنگین خریداری کرده و حدود ۱  هزار تومان به سبد خود اضافه کردند، احسنت گفت. احسنتی که نشان از تحلیل درست و صبوری آن ها در بازار سرمایه ایران دارد  و شیرینی آن در سال ۱۴۰۰ نمایان خواهد شد.

درس‌هایی از انرژی ۳

  • ۸۰۰ درصد سود سهم انرژی ظرف ۷ ماه در سال ۹۷ معادل سود بانکی ظرف ۴۰ سال است. این، واقعیت تحلیل درست است.
  • انرژی ۳ نشان داد که قدرت تحلیل تکنیکالی و فاندمنتال و صبر راهبردی، بر فراز و نشیب بازار می‌چربد.
  • انرژی ۳ نشان داد که باید به آینده بازار انرژی ایران در بورس امیدوار بود.
  • انرژی ۳ نشان داد که هم چنان یکی از بهترین بازارها برای سرمایه گذاری مولد و پر سود، بازار سرمایه است.
  • انرژی ۳ نشان داد که در بازار بورس، تحلیل و صبوری، مقدم بر نقدینگی و سرمایه است.
  • انرژی ۳ نشان داد که نباید روانشناسی بازار سرمایه را فدای سیگنال های منفی کانال های تلگرامی کرد.
  • انرژی ۳ از بهترین سهام بازار بورس ایران در ایران عصر ۱۴۰۰ است.
  • اگر به دنبال یک سهم فراکابی عالی هستید، انرژی ۳ را در سبد بلند مدت داشته باشید.
  • انرژی ۳ سهامدار زیادی ندارد. دنبال تکنیکال آن نبوده و بخرید و نگهداری کنید.
  • گزارشاتی که انرژی۳ روانه کدال میکند، هیچ تاثیری در نظر سهامدار بلند مدتی نسبت به این  سهم طلایی نباید داشته باشد.

حتما بخوانید: راهنمای فعالیت در بازار بورس ایران

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود