رمز دوم کارت های بانکی از اول دی غیرفعال می شود

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف

رمز دوم کارت های بانکی از اول دی غیرفعال می شود

مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی، رمز دوم ایستای کارت های بانکی از اول دی ماه غیرفعال خواهد شد.

بانک مرکزی در راستای ارتقای امنیت تراکنش های بانکی تمامی بانک های کشور را مکلف کرده تا از اول دی ماه خدمات رسانی برای تراکنش های بدون کارت را تنها با رمز پویا صورت دهند، بر این اساس از اول دی ماه هیچ گونه تراکنش بانکی بدون کارتی با استفاده از رمز ایستا انجام نخواهد شد.

این اقدام بانک مرکزی در راستای مقابله با فیشینگ و ارتقای امنیت تراکنش های بانکی انجام خواهد شد و مردم باید با مراجعه به بانک ها و یا دستگاه های خودپرداز نسبت به دریافت رمز پویا (یک بار مصرف) اقدام کنند.

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف

در روش نخست، به هنگام انجام تراکنش بر اساس درخواست دارندگان کارت، پیامکی حاوی رمز یک‌بارمصرف به شماره تلفن همراه دارنده کارت ارسال می‌شود که کاربر از آن فقط برای انجام آن تراکنش خاص می‌تواند استفاده کند و بعد از یک‌بار استفاده، باطل می‌شود که قابلیت اجرا در تمام گوشی‌های همراه را دارد.

روش دوم نیز، استفاده از اپلیکشن‌های موبایلی در تولید رمزهای یک‌بار مصرف است که دارنده کارت در این روش با درخواست یک رمز یک‌بار مصرف، رمز را از آن اپلیکشن با یک‌زمان اعتبار مشخص که به ‌طور معمول ۶۰ ثانیه است، دریافت می‌کند و می‌تواند در این زمان برای انجام تراکنش از این رمز استفاده کند و رمز، بعد از آن باطل می‌شود.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، از خردادماه سال آینده نیز، ارائه رمزهای دوم ایستا به دارندگان کارت متوقف و استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف در تمام تراکنش‌های غیرحضوری، اینترنتی و موبایلی برای دارندگان کارت الزام‌آور می‌شود.

منبع: مهر
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • مهدی آذر ۲, ۱۳۹۸

  نگفتین چجوری باید برای دریافت اقدام کنیم؟ مراجعه حضوری؟

  • پویا آذر ۲, ۱۳۹۸

   هم حضوری به بانک میشه هم مراجعه به دستگاه های عابربانک

 • پویا آذر ۲, ۱۳۹۸

  بانک مرکزی هم میخواد دردسر واسه کاربرا درست کنه؛ من اصلاً میخوام حسابم هک بشه، کی رو باید ببینم؟!

 • Masoud آذر ۴, ۱۳۹۸

  بالاخره از دی ماه یا از خرداد سال بعد اجباری میشه؟؟؟؟؟؟