۷ حقیقت جالب در مورد چیتا، سریع‌ترین پستاندار جهان که شاید نمی‌دانستید

۷ حقیقت جالب در مورد چیتا، سریع‌ترین پستاندار جهان که شاید نمی‌دانستید

در مورد چیتا، سریع‌ترین پستاندار خشکی‌نشین روی کره زمین، چه می‌دانید؟

چیتا سریع‌ترین پستاندار روی سیاره خاکی ما به شمار می‌رود و یک موجود فوق‌العاده و باورنکردنی است. آنها می‌توانند سرعت خود را تا حدود ۱۱۲ کیلومتر در ساعت هم برسانند و شناگر قابلی هم هستند؛ هر چند مثل بقیه گربه‌سانان خیلی راغب به شنا و خیس شدن نیستند. نام چیتا برای این گونه یوزپلنگ از واژه هندی chita به معنی خالدار گرفته شده است.

این گربه بزرگ با این که ظاهری ترسناک دارد اما نمی‌تواند مانند شیرها غرش کند. او صداهایی چهچهه مانند از خودش متساعد می‌کند که احتمالا بامزه‌ترین صدایی است که می‌توانید از یک گربه قاتل بشنوید!

چیتاها گونه‌ای آسیب‌پذیر هستند

با این که چیتا در حال انقراض نیست اما گونه این موجود بسیار در خطر است. در واقع، تعداد آنها در دنیا بسیار اندک است و تقریبا به ۷۱۰۰ قلاده می‌رسد. به همین علت، مردم بسیاری در دنیا هستند که این گونۀ زیبا از گربه‌سانان را نیز جزو گونه‌های آسیب‌پذیر و در خطر انقراض می‌دانند.

به گزارش نشنال جغرافی، تعداد چیتاها در ۱۵ سال اخیر ۵۳ درصد کاهش داشته است و اکنون زمانش فرا رسیده که وارد عمل شویم. شما می‌توانید برای کمک به این گونه نادر به بنیاد حفظ چیتا (Cheetah Conservation Fund) بپیوندید.

دوست دارند پرمشغله باشند

چیتاها دوست دارند همیشه سرشان شلوغ باشند و خودشان را مشغول نگه دارند. آنها بالاترین نرخ زاد و ولد را در کل خانواده بزرگ گربه‌سانان دارند. ممکن است با این گفته، برخلاف غریزه یا روال معمول باشد که این گونه‌ها آسیب‌پذیر به شمار روند اما به گفته سازمان نجات گربه بزرگ (Big Cat Rescue) حدود ۹۰ درصد از توله چیتاها در سه ماه اول عمرشان می‌میرند.

چیتاها سریع هستند

سرعت چیتاها را دست کم نگیرید! ما در گفته‌های بالا به این نکته اشاره کردیم که سرعت چیتاها به ۱۱۲ کیلومتر در ساعت می‌رسد اما آیا می‌دانید آنها طی ۳ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسانند؟

وقتی ویدیوی چیتا را در حال دویدن با سرعت اسلوموشن و حرکت آهسته مشاهده می‌کنید این حقیقت بیشتر به یک واقعیت عجیب مبدل‌ می‌شود.

چیتاها را به عنوان حیوان خانگی غیرقانونی نگه می‌دارند

در امریکا، نگهداری از چیتا به عنوان حیوان خانگی غیرقانونی و ممنوع است. اما پولدارهای امریکایی با وجود غیرقانونی بودن این کار، دست از نگهداری چیتا برنداشتند. به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان، دولت‌های زیادی شامل امارات متحده عربی و عربستان سعودی هستند که مالکیت خصوصی و فروش حیوانات وحشی در آنها ممنوع است اما در اجرای این قانون سهل‌انگاری می‌شود.

گرتا تایسِن، هنرپیشه دانمارکی دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی یک چیتا را به عنوان حیوان خانگی نگه می‌داشت. فیلیس گوردون، هنرپیشه امریکا نیز همین طور. ژورفین بیکر هم در دهه ۲۰ از یک چیتا به اسم چیکیتا نگهداری می‌کرد.

چیتاها شکارچیان زبردستی هستند

چیتا بینایی فوق‌العاده‌ای دارد و قبل از پرش و حمله به سوی طعمه احتمالی آن را نقطه‌گذاری و رویش فوکوس می‌کند. وقتی چیتا وعده غذای بعدی‌اش را در دید خود دارد به لطف پوست استتارکننده‌اش، با سرعتی مشابه سرعت نور و شگفتی باورنکردنی برای کشتن هجوم می‌برد.

بیشتر اوقات، چیتاها غذای خودشان را در علف‌های بلند و سایه‌دار مخفی می‌کنند تا حیوانات دیگر شانس ربودن آن را نداشته باشند. به گفته نشنال جغرافی، چیتاها خیلی مقاوم و پرطاقت هستند و هر سه یا چهار روز آب می‌نوشند.

چیتاها بسیار لاغر و انعطاف‌پذیرند

چیتاها بسیار منعطف و لاغراندام هستند. آنها به سرعت رشد می‌کنند، بالغ می‌شوند و وزنشان بین ۳۴ تا ۶۴ کیلوگرم متغییر است. قد چیتاها هم به ۱۰۵ تا ۱۳۵ سانتی‌متر بدون در نظر گرفتن دمشان می‌رسد.

چیتاهای ماده از داشتن یک زندگی آرام لذت می‌برند

چیتاهای ماده بیشتر زندگی خود را در تنهایی به سر می‌برند؛ به جز وقت‌هایی که می‌خواهند زایمان کنند. آنها در یک لانه کوچک به همراه توله‌هایشان زندگی می‌کنند. تنها زمانی که چیتاهای ماده دلشان می‌‌خواهد اجتماعی و در کنار چیتاهای دیگر باشند و سر از لاک خود بیرون بیاورند در زمانی است که تصمیم به جفت‌گیری دارند.

چیتاهای نر اجتماعی‌تر هستند و گاهی گروه‌های کوچک دو یا سه‌تایی را برای گسترش دادن قلمرو و دفاع از آن تشکیل می‌دهند.

منبع: popularmechanics
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود