استفاده از رنگ مو و مواد صاف کننده مو ریسک ابتلا به سرطان پستان را بالا می برد

استفاده از رنگ مو و مواد صاف کننده مو ریسک ابتلا به سرطان پستان را بالا می برد

استفاده از رنگ موی ثابت و مواد شیمیایی مخصوص صاف کردن دائم مو ممکن است علاوه بر برخورداری از موهایی زیبا و درخشان، نتایج دیگری هم به دنبال داشته باشد.

دانشمندان در تحقیقی با بررسی عادت های مراقبتی بیشتر از ۴۶ هزار زن از سرتاسر آمریکا در فاصله ی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹، پی بردند زنانی که از رنگ موی ثابت استفاده می کنند احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها تقریباً ۹ درصد بیشتر از سایر زنان است.

در این پژوهش که بر روی زنانی صورت گرفته بود که دست کم یک خواهر مبتلا به سرطان پستان داشتند، ۵۵ درصد از زنان مورد تحقیق اظهار کردند که ظرف ۱۲ ماه گذشته از رنگ موی ثابت استفاده کرده بودند.

الکساندرا وایت، محقق این پژوهش، معتقد است نتایج تحقیقات او باید با ملاحظاتی مورد توجه قرار گیرد.

به گفته ی وایت، مقدار این ریسک شاید بسیار زیاد به نظر رسد اما افزایش قابل توجهی در میزان ریسک محسوب نمی شود. این برآوردها در مجموع اندک هستند و تمامی دیگر عوامل مؤثر در بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان پستان هم باید در نظر گرفته شوند.

زنان سیاه پوست ممکن است بیشتر از سایر زنان در معرض خطر باشند. در تحقیق مذکور، زنان سیاه پوستی که موهای خود را دست کم یک بار در سال رنگ می کردند، احتمال بروز سرطان پستان در آن ها در مقایسه با دیگر زنان سیاه پوستی که موهای خود را رنگ نمی کردند، ۴۵ درصد بیشتر بود. زنان سیاه پوستی که در فواصل کوتاه تری موهای خود را رنگ می کردند (هر ۵ تا ۸ هفته یک بار یا بیشتر) احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها ۶۰ درصد بیشتر بود.

مواد شیمیایی مخصوص صاف کردن دائم مو هم از قرار معلوم ریسک سرطان پستان را بالا می برند. زنانی که هر یک یا دو ماه یک بار از مواد صاف کننده ی مو استفاده می کردند احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها ۳۰ درصد از بیشتر از سایر زنان بود.

به گفته ی وایت، به نظر می رسد ریسک در زنان سیاه پوست به این دلیل بیشتر است که آن ها علاوه بر رنگ مو، از مواد صاف کننده ی دائم مو هم استفاده می کنند، در حالی که زنان سفید پوست کمتر از مواد مخصوص صافی دائم مو استفاده می کنند. ۷۴ درصد از زنان سیاه پوست شرکت کننده در تحقیق ذکر شده، از مواد صاف کننده ی مو استفاده می کردند، در حالی که این میزان در میان زنان سفید پوست تحقیق فقط ۳ درصد بود.

سایر تحقیقات هم نشان داده اند مواد شیمیایی درون رنگ مو که سرطان زا هستند و فعالیت غدد درون ریز بدن را مختل می کنند، می توانند وارد جریان خون شوند، در سرتاسر بدن به گردش درآیند و به بافت پستان برسند. به علاوه پیش از این، تحقیقات نشان داده بود ریسک ابتلا به سرطان در آرایشگرها به دلیل سر و کار داشتن روزانه با رنگ مو و دیگر مواد شیمیایی مخصوص مو، بالا است. در پژوهش الکساندرا وایت با وجود حذف کارکنان آرایشگاه ها از نتایج نهایی، کماکان میان استفاده از رنگ مو و بیشتر شدن موارد ابتلا به سرطان پستان ارتباطاتی دیده می شد. از آنجایی که تحقیق مذکور فقط بر روی زنانی تمرکز داشت که خود صاحب خواهری مبتلا به سرطان پستان  بودند، این مسأله به کنترل عوامل ژنتیکی در تحقیق مثل وجود ژن BRCA سرطان پستان کمک کرد.

رنگ مو صاف کردن مو سرطان پستان

ممکن است تفاوت هایی در مواد تشکیل دهنده ی رنگ موهای ارائه شده در بازار برای زنان سیاه پوست و سفید پوست وجود داشته باشد که ریسک ابتلا به سرطان پستان را به اشکال مختلفی بالا ببرد. زنان سیاه پوست مسن تری که موهای خود را برای پوشاندن تارهای سفیدشان رنگ می کنند ممکن است از رنگ موهایی استفاده کنند که حاوی ماده ی سرطان زای قطران زغال سنگ هستند.

در روش کراتینه کردن (از شیوه های صاف کردن دائمی مو) هم ممکن است فرد در معرض ریسک بروز سرطان پستان قرار گیرد. این روش در اوایل دهه ی ۲۰۰۰ میلادی طرفداران زیادی پیدا کرد اما بعد از آنکه معلوم شد از مواد آن فرمالدهید آزاد می شود، محبوبیت خود را از دست داد. فرمالدهید تحت حرارت به ماده ای سرطان زا تبدیل می شود.

به گفته ی تامارا جیمز تاد، محقق دانشگاه هاروارد، عرضه ی رسمی هر محصولی لزوماً به معنای بی ضرر بودن آن نیست. جیمز تاد خود بیشتر از یک دهه را صرف مطالعه بر روی تماس با مواد شیمیایی و وضعیت سلامت در گروه های قومی کرده.

به گفته ی جیمز تاد نکته ی حائز اهمیت آن است که زنان سیاه پوست گاهی از محصولات بسیار مختلفی برای موهای خود استفاده می کنند تا ظاهر آن ها با ایده آل های زیبایی جامعه ی آمریکایی و اروپایی مطابقت پیدا کند.

زنان ظاهر خود را تغییر می دهند و یک ماده ای شیمیایی را بر روی ماده ای دیگر استفاده می کنند. به گفته ی جیمز تاد تنها راه حل این مشکل تغییر سیاست در صنعتی است که به ندرت کنترل و مهار می شود.

گرچه ریسک ابتلا به سرطان پستان در میان کسانی که از رنگ موی ثابت و مواد صاف کننده ی دائم مو استفاده می کنند در مجموع کماکان پایین است، اما به گفته ی جیمز تاد در زنانی که خود از نظر ژنتیکی مستعد سرطان پستان هستند، این احتمال وجود دارد که استفاده از رنگ مو مثل یک عامل محرک باعث بروز سرطان شود.

در عین حال، زنان سفید پوست از رنگ های غیر دائمی در موهای خود استفاده می کنند (در پژوهش جیمز تاد، هیچ ارتباط چشمگیری میان رنگ موهای نیمه ثابت یا موقت و ریسک ابتلا به سرطان دیده نشده بود). اما مهم ترین توصیه ی جیمز تاد برای پیشگیری از سرطان پستان در واقع هیچ ارتباطی با روش های مراقبت از مو ندارد.

جیمز تاد می گوید خود مطمئن نیست این یافته ها او را از رنگ کردن موهایش باز دارد و در عوض، او ورزش کردن را در اولویت قرار می دهد که ارتباط تنگاتنگی با سرطان پستان دارد و مزایای زیادی هم برای سلامتی دارد.

منبع: insider
بدون نظر

ورود