آیا می‌دانستید ابتلای همزمان به دو بیماری سرماخوردگی و آنفلانزا نادر است؟

آیا می‌دانستید ابتلای همزمان به دو بیماری سرماخوردگی و آنفلانزا نادر است؟

اگر در حال حاضر سرما خورده‌اید، تحقیقات نشان می‌دهد احتمال ابتلا به آنفولانزا در شما کم است و بر عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی اگر آنفولانزا گرفته‌اید، همزمان دچار سرماخوردگی نمی‌شوید.

با این که همیشه گمان می‌رفت دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مرتبط به هم یا در تعامل با هم هستند اما به تازگی در جدیدترین و قوی‌ترین تحقیق که اولین در نوع خود نیز به شمار می‌رود خلاف این نظریه ثابت شد.

محققان ۱۱ نوع ویروس دستگاه تنفسی را که در بیش از ۴۴ هزار نمونه‌ از ۳۶ هزار نفر مبتلا به بیماری مزمن تنفسی وجود داشت مورد مطالعه قرار دادند. از این تعداد، وجود یک نوع ویروس در ۳۵ درصد مثبت بود. در میان آنها نیز، ۸ درصد به بیش از یک ویروس آلوده بودند.

ارتباط راینو ویروس و ویروس آنفولانزا

مهم‌ترین تعامل بین ویروس آنفولانزای نوع A و راینو ویروس بود که دلیل بیشتر سرماخوردگی‌های معمولی است. الگوهای کامپیوتری به ارتباط بین این دو ویروس پی بردند و این نتیجه را نشان دادند که عفونت مهارشده هر دو می‌تواند هم در یک فرد خاص و هم در کل جمعیت ممکن رخ ‌دهد.

به عبارت دیگر، افرادی که مبتلا به آنفولانزای نوع A هستند نسبت به بیماران آلوده به دیگر انواع ویروس‌ها ۷۰ درصد کمتر به راینو ویروس‌ها آلوده می‌شوند.

به گفته دکتر سما نیک‌بخش، پزشک ارشد انجمن پزشکی در مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه گلاسگوی انگلیس، تحقیقات نشان داده که یکی از الگوهای قابل توجه در اطلاعات ما کاهش ویروس‌های راینو ویروس دستگاه تنفسی در طول زمستان و درست در زمان افزایش فعالیت ویروس آنفولانزا است. این ویروس عموما یک ویروس شایع و خفیف سرماخوردگی است.

جدال برای بقا

دکتر نیک‌بخش در متن اطلاعیه‌ تحقیقات و نوآوری در انگلیس گفت: «ما بر این باوریم که درست همان طور که شیرها و کفتارهای خالدار در ماسایی مارا به دنبال منابع غذایی برای بقا هستند، ویروس‌های دستگاه تنفسی نیز در لوله‌های تنفسی برای منابع در حال رقابت با هم هستند.»

وی افزود: «ما احتمالات گوناگونی را در دست بررسی داریم. مثلا این که آیا این ویروس‌ها برای عفونی کردن بدن در رقابت در سلول‌ها هستند یا پاسخ ایمنی به یک ویروس باعث می‌شود ویروس‌ غیرمرتبط دیگر سخت‌تر بتواند همان شخص را دوباره آلوده کند.»

منبع: webmd
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود