۱۰ تا از زیباترین تپه‌‌های شنی‌ و ماسه‌ای در دنیا را تماشا کنید

۱۰ تا از زیباترین تپه‌‌های شنی‌ و ماسه‌ای در دنیا را تماشا کنید

تپه شنی از انباشته شدن شن‌هایی ایجاد می‎شود که توسط باد یا جریان آب پراکنده می‌شوند. تل‌های ماسه‌ای یا شنی در ابعاد و شکل‌های مختلفی هستند و در اثر تعامل جریان هوا یا آب به وجود می‌آیند.

در این مطلب روزیاتو، فهرستی از زیباترین تپه‌های شنی دنیا را برای شما تهیه کرده‌ایم:

سُسوس‌وِلی در نامیبیا

سُسوس‌وِلی (Sossusvlei) شبیه یک گودال نمک و خاک رس است که توسط تپه‌های شنی قرمز و مرتفع احاطه شده. این بیابان در بخش جنوبی صحرای نامیب قرار دارد. قرن‌ها شن پیرامون بستر دریاچه خشکی انباشته شده و به همین دلیل از جذابیت خیره‌کننده‌ای برخوردار است. اینجا یکی از زیباترین تپه‌های شنی دنیا به شمار می‌رود.

تپه‌های شنی بادین جاران در مغولستان چین

تپه‌های شنی بادین جاران (Badain Jaran) مرتفع‌ترین تپه‌های شنی آسیا هستند که در بیابان‌های بادین جاران در صحرای مغولستان و گبی چین واقع شده‌اند.

دث ولی کالیفرنیا در امریکا

دره مردگان یا دث ولی (Death Valley)  یک دره بیابانی است که در شرق کالیفرنیا قرار دارد. اینجا پایین‌ترین، داغ‌ترین و خشک‌ترین منطقه امریکای شمالی است که مهد این شن‌های طلایی زیبا به شمار می‌رود.

ارگ چبی در مراکش

تپه‌های شنی ارگ چبی (Erg Chebbi) به ارتفاع ۱۵۰ متر هم می‌رسند و همه آنها با هم فضایی به وسعت ۲۲ کیلومتر از شمال تا جنوب و ۵ تا ۱۰ کیلومتر از شرق تا غرب را در بر گرفته‌اند (به یک دشت شنی یک ارگ می‌گویند). مراکشی‌ها در گرم‌ترین وقت سال به ارگ چبی می‌آیند تا خودشان را چنددقیقه‌ای تا حد گردن زیر شن‌های داغ مدفون کنند. آن طور که گفته می‌شود این کار نوعی درمان برای بیماری روماتیسم محسوب می‌شود.

پارک ملی مِدانوس دو کورو در ونزوئلا

این پارک ملی (Médanos de Coro National Park) تپه‌های شنی وسیعی به نام مدانوس دارد. تپه‌های شنی در فضایی با وسعت ۵ تا ۳۰ کیلومتر پراکنده شده‌اند و ارتفاع آنها تا ۴۰ متر هم می‌رسد. این تپه‌ها بیشتر به دلیل جریان‌های بی‌امان و مداوم باد شکل گرفته‌اند.

تپه شنی ربع الخالی در شبه جزیره عربستان

صحرای ربع الخالی (Rub’ al Khali) بزرگترین بیابان شنی دنیا به شمار می‌رود که بیشتر از یک‌سوم جنوب شبه جزیره عربستان را پوشانده است. این بیابان یکهزار کیلومتر طول و ۵۰۰ کیلومتر عرض دارد. بیابان بزرگ ربع‌ الخالی تپه‌های شنی بزرگی تا ارتفاع ۲۵۰ متر را در خود گنجانده است.

صحرای لیبی در لیبی

صحرای لیبی (Libyan Desert) قسمتی از صحرای بزرگ است که ۱۱۰۰ کیلومتر از شرق به غرب و ۱۰۰۰ کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده. این بیابان سه دریای شنی دارد: دریای ماسه‌ای بزرگ، دریای ماسه‌ای کالانشیو و دریای ماسه‌ای ربیانا. تپه‌های شنی این صحرا تا ارتفاع ۵۱۲ متر هم می‌رسند و تقریبا یک پهارم این منطقه را پوشش می‌دهند.

تپه شنی بزرگ پایلا در فرانسه

تل ماسه دون دو پیلا (The Great Dune of Pyla) مرتفع‌ترین تپه شنی اروپاست که در ۶۰ کیلومتری بوردو فرانسه واقع شده است. تپه شنی با عرض ۵۰۰ متر از شرق به غرب کشیده شده و ۲.۷ کیلومتر از شمال به جنوب وسعت دارد. ارتفاع این تپه به ۱۱۰ متر بالاتر از سطح دریا می‌رسد. توریست‌ها این مکان را یک جذابیت گردشگری مشهور می‌دانند و سالانه بیش از یک میلیون بازدیدکننده دارد.

دشت تپه‌های شنی سامالایوکا در مکزیک

اینجا را مدانوس دو سامالایوکا (Samalayuca) هم می‌نامند که مجموعه بزرگی اما پراکنده‌ای از دشت‌هایی است که تپه‌های شنی را در خود جای داده و در چیواوای مکزیک واقع شده است.

پارک ملی شن‌های سفید در نیومکزیکوی امریکا

یک دشت بزرگ از تپه‌های شنی سفید که از کریستال‌های گچ شکل گرفته است؛ تپه‌های شنی نیومکزیکو (White Sands National Monument ) همیشه تغییر شکل می‌دهند و به آرامی در مسیر باد حرکت می‌کنند.

منبع: 10mosttoday
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محسن الهامیان دی ۷, ۱۳۹۸

    چرا خودزنی میکنین؟ ایران کلی تپه شنی منحصربفرد و یه سری از بلندترین تپه شنی‌های دنیا رو داره. بعد تو لیست نیست؟!