گشتی در خانه های قفسی هنگ کنگ ، آسمان خراش هایی با زندان های مسکونی

گشتی در خانه های قفسی هنگ کنگ ، آسمان خراش هایی با زندان های مسکونی

تراکم جمعیت در دولتشهر هنگ کنگ به قدری زیاد است که این شهر نه بر زمین بلکه در آسمان در حال گسترش است. بیشتر جمعیت هنگ کنگ در آسمان خراش هایی به نام خانه های قفسی زندگی می کنند، اسمی که به شایستگی برای آن ها انتخاب شده. این آسمان خراش ها آنگونه که از بیرون به نظر می رسند نیستند. در واقع دیدن تصاویر این آپارتمان ها، خانه ی خودتان را در نظرتان بسیار بزرگ و دنج خواهد کرد.

در ادامه گشتی در این خانه های قفسی خواهیم زد و با شرایط زندگی در این خانه ها آشنا خواهیم شد.

این ها خانه های قفسی هنگ کنگ هستند

خانه های قفسی هنگ کنگ

متوسط قیمت هر متر مربع خانه در هنگ کنگ چیزی در حدود ۲۸،۵۷۰ دلار است. برای مقایسه خوب است بدانید که متوسط قیمت هر متر مربع خانه در مسکو، پایتخت روسیه، ۳،۲۵۰ دلار است. به همین دلیل است که نابرابری اجتماعی در این دولتشهر بسیار چشمگیر است و در یک خانه ی قفسی هنگ کنگ می تواند چندین نوع آپارتمان مختلف برای افرادی با درآمدهای مختلف وجود داشته باشد.

در خانه های قفسی ۴ نوع آپارتمان وجود دارد:

۱- خوابگاه هایی برای فقرا

بیشتر از ۲۰ درصد جمعیت هنگ کنگ، یعنی نزدیک به ۱/۵ میلیون نفر، زیر خط فقر زندگی می کنند. در خانه های قفسی، آپارتمان هایی به نام خوابگاه وجود دارد که برای آن ها ساخته شده اند. این خوابگاه ها در واقع اتاق هایی با حدود ۲۰ قفس در خود هستند و اندازه ی هر قفس حدود ۱۷۸ در ۶۱ سانتیمتر است. افراد فقیر به معنای واقعی کلمه در قفس هایی زندگی می کنند که دارایی های اندک شان را در آن ها نگه می دارند. زندگی در این شرایط اسفبار اما ماهانه حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ دلار برای آن ها هزینه دارد. همه ی این افراد بیکار نیستند و بسیاری از آن ها در فروشگاه ها فروشندگی می کنند یا ظرف می شویند، اما با این وجود هم استطاعت فراهم کردن شرایط بهتری را برای خود ندارند و سال ها به زندگی در این قفس ها ادامه می دهند.

۲- آپارتمان های اشتراکی برای طبقه ی پایین جامعه

در خانه های قفسی، آپارتمان های اشتراکی مخصوصی برای این طبقه ی جامعه وجود دارد. این آپارتمان ها یک آشپزخانه و یک دستشویی مشترک و همینطور اتاق هایی ۱۵۰ در ۱۸۰ سانتیمتری دارند که فقط یک تخت و یک میز در آن ها جای می گیرد. اگر خوش شانس باشید، ممکن است جایی هم برای یک کمد پیدا کنید. با این حال، در اغلب موارد هنگ کنگی ها مجبورند وسایل خود را مسقیم از دیوار آویزان کنند. اجاره ی ماهیانه ی این آپارتمان ها حدود ۵۰۰ دلار است.

۳- آپارتمان های کوچکی برای جوانان

شروع یک زندگی مستقل در هنگ کنگ کار بسیار دشواری است چون اجاره ی آپارتمان در آن به پول بسیار زیادی نیاز دارد. اجاره ی یک آپارتمان یک خوابه در خانه های قفسی حومه ی هنگ کنگ ماهانه حدود ۱،۶۵۰ دلار هزینه برمی دارد. در عین حال، متوسط دستمزد برای مردان در این دولتشهر ۲،۵۰۰ دلار و برای زنان ۱،۹۰۰ دلار است. به همین دلیل جوانان هنگ کنگی فقط استطاعت اجاره ی یک پناهگاه بسیار کوچک برای خودشان دارند که حتی حرکت کردن هم در آن کار سختی است. بیشتر این آپارتمان ها حتی آشپزخانه ندارند اما در عین حال، اغلب مملوء از گجت های هوشمند و دستگاه های مختلف، کمدهای مخفی و مبلمان تبدیلی هستند.

۴- آپارتمان هایی برای طبقه ی متوسط جامعه

هنگ کنگی های به اصطلاح ثروتمند که شغل موفقی دارند، در خانه های قفسی، آپارتمان هایی با آشپزخانه و اتاق خواب اجاره یا حتی خریداری می کنند. اما این آپارتمان ها هم معمولاً بسیار کوچک هستند و در آن ها ۴ تا ۵ نفر در فضایی حدوداً ۲۰ در ۲۵ متر مربعی به صورت فشرده در کنار هم زندگی می کنند.

گاهی اعضای خانواده حتی اتاق خواب جداگانه ای برای خود ندارند. به همین دلیل هنگ کنگی های خلاق از ترفندهای مختلفی مثل نصب تختخواب های مدرن استفاده می کنند که در واقع مثل یک اتاق جداگانه عمل می کنند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود