چرا از پدر و مادرمان در همان سن جوان تر به نظر می رسیم؟

چرا از پدر و مادرمان در همان سن جوان تر به نظر می رسیم؟

اگر سراغ آلبوم های قدیمی خانوادگی تان بروید و نگاهی به عکس های دوران جوانی پدر و مادرتان بیندازید، با مقایسه ی خودتان در همان سن این سؤال برایتان پیش خواهد آمد که چرا آن ها در آن سن آنقدر جدی و بزرگ به نظر می رسیدند در حالی که شما هنوز جوان و شاداب هستید. این مسأله دلایل مختلفی دارد و حقیقت آن است که نوع بشر نسل به نسل ظاهر جوان تری پیدا می کند. در ادامه درباره ی دلایل این مسأله صحبت خواهیم کرد.

سرعت پیری بیولوژیک در حال کاهش است

تفاوت ظاهری نسل جدید و نسل قدیم

این فقط مفهوم پیری نیست که تغییر کرده. ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال پیش یک شخص ۵۰ ساله را پیر می دانستند اما امروزه چنین شخصی میانسال تلقی می شود. حتماً تا به حال متوجه شده اید که بعضی در حوالی ۳۰ سالگی کمی موی سفید و چین و چروک پیدا می کنند، اما بعضی در همان سن مثل بچه مدرسه ای ها به نظر می رسند. علت این مسأله آن است که هر کسی ساعت بیولوژیک منحصر به خود را دارد که به ندرت با سن واقعی او مطابقت دارد. محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که پیری بیولوژیک (تغییرات فیزیولوژیک پیش‌ رونده و کاهش عملکرد بیولوژیکی بدن که به سالخوردگی منجر می‌ شود) در سال های اخیر سرعت کمتری پیدا کرده، به همین دلیل است که نسل های بعدی به مدت طولانی تری جوان باقی می مانند.

مصرف سیگار کمتر شده

طبق آمارها در سال ۲۰۱۰، از هر ۴ فرد زیر ۲۴ سال یکی به سیگار اعتیاد داشت. در سال ۲۰۱۵ این میزان به هر ۵ نفر رسید. در سال ۲۰۱۷ هم ۷۰ درصد افراد زیر ۲۴ سال هرگز سیگار را حتی امتحان نکرده بودند.

علت این مسأله تنها آن نیست که بسیاری از کشورها مصرف سیگار در مکان های عمومی را ممنوع کرده اند و قیمت سیگار هم افزایشی روز افزون داشته، بلکه هر چه می گذرد جوانان بیشتری به سبک زندگی سالم و مراقبت از سلامت خود روی می آورند. از آنجایی که سیگار یکی از عادت های موثر بر زیبایی است، حالا آدم ها ترجیح می دهند مصرف سیگار را کنار بگذارند تا جوانی پوست خود را از دست دهند.

زن ها در سنین بالاتری زایمان می کنند و به همین دلیل جوان تر به نظر می رسند

نتایج تحقیقات اخیر ثابت می کند زنان بعد از زایمان با سرعت بیشتری پیر می شوند. علت این مسأله فقط خستگی و اضطراب مداومی نیست که مشکل همیشگی ماه های اول بعد از به دنیا آمدن فرزند است، بلکه نگرانی های مادر از آینده ی فرزندش هم در این مسأله نقش دارد. طبق تحقیقات، بعد از زایمان، در بدن زنان تغییراتی در سطح سلولی رخ می دهد.

زنان حالا بلندپروازتر هستند. آن ها سعی می کنند زمان بیشتری را به شغل یا کسب و کار خود اختصاص دهند و بعد از آن تشکیل خانواده اولویت دوم آن ها است. به همین دلیل است که نشانه های بیرونی پیری بسیار دیرتر در آن ها ظاهر می شود.

سطح مراقبت های دندانی بالاتر رفته

میان وضعیت دندان ها و گردی صورت رابطه ای مستقیم وجود دارد. دندان ها و فک تکیه گاه گونه ها و لب ها هستند، به همین دلیل نبود دندان ها یا آسیب دیدن آن ها گردی صورت را برهم می زند. البته با بالا رفتن سن گونه ها دچار افتادگی و لب ها باریک تر می شوند که این ها تغییراتی طبیعی هستند. در عین حال، ناهنجاری های دندانی هم می توانند در شکل صورت تأثیر بگذارند. به همین دلیل است که مراجعه ی منظم به دندانپزشک می تواند به ما کمک کند فرم زیبای صورت خود را به مدت طولانی تری حفظ کنیم.

علم دندانپزشکی به قدری پیشرفت کرده که شما حالا می توانید هر نوع نقصی را که پدر و مادرتان چاره ای جز کنار آمدن با آن نداشتند را برطرف کنید. به علاوه، حالا اصلاحات دندانی نتایج ماندگارتری دارند چون علم پیشرفت بیشتری کرده و متخصصان از سواد بالاتری برخوردارند.

حالا بسیاری از محصولات دارای اس پی اف هستند

از یک طرف سال به سال به کیفیت و تنوع محصولات آرایشی و بهداشتی افزوده می شود و از طرف دیگر، مراقبت مناسب و منظم از پوست به یکی از برنامه های روزانه ی بسیاری از زنان تبدیل شده. در عین حال، فقط کرم های ضدآفتاب نیستند که فیلتر ضد آفتاب دارند و حالا بسیاری از محصولات از جمله کرم های مرطوب کننده، پرایمرهای آرایشی و حتی پودرهای آرایشی، دارای اس پی اف هستند. از آنجایی که در امان ماندن از پرتوهای درخشان خورشید باعث طولانی شدن عمر جوانی پوست می شود، ظاهر بسیاری از زنان امروزی هم به مدت طولانی تری جوان تر و شاداب تر باقی می ماند.

ما حالا فرصت های بیشتری برای تفریح کردن داریم

احساسات مثبت هم مانند خنده عمر ما را طولانی تر می کنند و حتی به ما کمک می کنند از پس بیماری ها بربیاییم. علاوه بر این، کسانی که نگرش مثبتی دارند کمتر مستعد اضطراب هستند که مانند هر بیماری دیگری باعث پیر شدن و ایجاد چین و چروک می شود.

حالا جوان ها به منابع بسیار زیادی برای تجربه ی شادی دسترسی دارند، مثل مسافرت به دور دنیا، انجام شغل مورد علاقه ی خود (نه شغلی که فقط آن را توانسته اند پیدا کنند و انتخاب دیگری جز آن نداشته اند)، کشف استعداد پنهانی و خلاق خود، و صحبت و دوست شدن با افرادی از نقاط مختلف دنیا. حالا روش های بیشتری برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد، از قدم زدن و رقصیدن گرفته تا ماشین سواری، بازی های اکتشافی و حتی گردش با بالون. نسل های جدید می خواهند دنیا را بشناسند و شاد باشند. این بدان معنی است که ذهن آن ها به مدت طولانی تری قوی و تیز باقی می ماند. این مسأله در ظاهر آن ها هم نمود پیدا می کند.

جوان ها شغل هایی را انتخاب می کنند که دشواری فیزیکی ندارند

جوان ها حالا از همان دوران مدرسه شروع به فکر کردن درباره ی آینده ی شغلی خود می کنند. آن ها متوجهند که فقط با داشتن تخصصی که برای آن تقاضا وجود دارد می توانند از یک زندگی استاندارد و راحت برخوردار شوند. به علاوه جوان های امروز به سلامت خود اهمیت می دهند، به همین دلیل دوست ندارند شغلی داشته باشند که ممکن است به سلامت آن ها صدمه بزند. همین مسأله است که باعث شده این روزها شاهد متخصصان بیشتری در حوزه های فناوری اطلاعات، بازاریابی و سرمایه گذاری باشیم. برای این شغل ها همیشه تقاضا وجود دارد و آن ها حقوق بالایی هم دارند.

این شغل ها به فشار و رشد ذهنی مداوم هم نیاز دارند، مسأله ای که به حفظ سلامت مغز و فعال ماندن آن کمک می کند. مشاغل پشت میزی، کار فیزیکی سخت و شرایط کاری مضری ندارند، به همین دلیل صدمات جسمانی کمتری وارد می کنند.

مسئولیت پذیری کمتر شده

جوان ها حالا با وجود آنکه اهمیت انتخاب شغل مناسب و پیشرفت کاری را متوجه هستند، اما نسبت به گذشته دیرتر مستقل می شوند. پدر و مادرها و پدربزرگ و مادربزرگ ها مجبور بودند از سنین پایین تری از خودشان مراقبت کنند، اما نسل های بعدی به مدت طولانی تری تحت مراقبت خانواده ی خود باقی می مانند.

علت همه ی این اتفاقات این است که جوانان امروزی از قبل برای زندگی خود برنامه ریزی نمی کنند و تا سال ها خام و کم تجربه باقی می مانند. دختران و پسران جوان فقط می خواهند کاری که دوست دارند را انجام دهد و اصلاً نگران پیامدهای احتمالی آن نیستند. مثالاً این روزها امری عادی است که یک جوان در زمانی که به دنبال کار است یا سعی دارد کسب و کار خودش را راه بیندازد، از پدر و مادرش پول بگیرد. آن ها می دانند که همیشه یک پشتیبان قابل اعتماد دارند و به همین دلیل کمتر مستعد تجربه ی نگرانی و افسردگی ناشی از مسئولیت های مرتبط با خانواده و مشکلات مالی هستند.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود