۱۲۰۰ درخواست از «روزیاتو» برای فروش کبد و کلیه؛ چه باید کرد؟

جزییات راه‌اندازی سامانه پیوند کلیه در وزارت بهداشت

۱۲۰۰ درخواست از «روزیاتو» برای فروش کبد و کلیه؛ چه باید کرد؟

فروش کلیه و کبد به یکی از فعال ترین کلید واژه‌ها در گوگل تبدیل شده و سالانه ده ها هزار تن از هموطنان به منظور درآمد و گذران زندگی، به دنبال راهکارهایی برای فروش اعضاء بدن خود از طریق فضای مجازی و آگهی های خیابانی هستند.

آگهی های مختلفی در خیابان ها و معابر و اطراف بیمارستان های پیوند کلیه در مراکز ۳۱ استان کشور شاهد هستیم که حاوی درخواست های خریداران و فروشندگان کلیه با گروه های خونی و سنین گوناگون است.

ظرف یک سال اخیر که گفتاری درباره بازار سیاه اینستاگرامی و تلگرامی فروش کبد و کلیه در ایران در سایت روزیاتو منتشر شد و مورد بازدید ده ها هزار تن از هموطنان و مخاطبان عزیز پرتال قرار گرفت، بیش از ۱۲۰۰ درخواست با مشخصات هویتی و آزمایشگاهی از سوی فروشندگان کبد و کلیه به روزیاتو ارسال شد.

این رقم هر ماه در حال افزایش است و از یک اتفاق مهم و درناک در کشور خبر میدهد و آن مشکلات اقتصادی گسترده هموطنان در نقاط مختلف کشور است که بعضی‌ها را برای امرار معاش حداقلی، به سمت فروش اعضاء بدن مجبور کرده است.

این اتفاق فروش کلیه و کبد در ایران، رویداد دردناکی در کشوری ثروتمند با منابع غنی معدنی و نفتی که دومین قدرت انرژی جهان نیز محسوب می شود، به نظر می رسد.

افرادی که در یک سال اخیر درخواست فروش کلیه و کبد داشته اند، اکثرا جوان و ساکن همه نقاط کشور هستند. در بین درخواست کنندگان از روزیاتو، دانشجو، دانش آموخته کارشناسی ارشد، دانشجوی دکتری، کارآفرین ورشکسته و به طور کل از اقشار مختلف جامعه دیده می شود.

با این حال، خرید و فروش کلیه در فضای مجازی، غیر قانونی است و برای حل این معضل، سامانه پیوند توسط وزارت بهداشت راه اندازی شده است. جزییات کار و فرآیند ثبت نام و ارسال اطلاعات در سامانه پیوند کلیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را فقط در سایت behdasht.gov.ir دنبال کنید و از ورود به دیگر سایت های غیر رسمی اجتناب کنید.

سایت انجمن خیریه بیماران کلیوی ایران در نشانی irankf.com شما را در جریان جدید ترین اطلاعات درباره تبادل کلیه بین اهدا کننده و گیرنده قرار می دهد.

مدیرعامل  انجمن حمایت از بیماران کلیوی اخیرا اعلام کرد که ۴۰ تا ۵۰  هزار بیمار دیالیزی در کشور داریم و ایران ظرفیت ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ پیوند کلیه در سال دارد. هزینه ۱۲ ساعت دیالیز این بیماران در هفته حدود ۲۰ میلیون ریال است که هزینه زیادی به صنعت سلامت کشور وارد میکند. با این حال، ایران هیچ مشکلی در تامین داروی بیماران کلیوی ندارد. البته همه بیماران دیالیزی، شرایط پیوند کلیه را ندارند. پیوند کلیه، نهایت تا ۲۵ سال می‌تواند مشکل بیماران نیازمند پیوند را رفع کند.

فروش کلیه
درخواست پدر پیوند کلیه ایران

۴۰ درصد کل پیوند کلیه در ایران از پیوند زنده بود و بقیه از افرادی است که به دلایلی، مرگ مغزی شده اند. آمار پیونداز متوفی زیاد نیست و باید این فرهنگ اهدا عضو در ایران، رونق بگیرد. برخی افراد جوان به دلیل عدم تطابق بافتی، امکان دریافت پیوند کلیه از فرد متوفی ندارند.

از مرداد۹۸، سامانه پیوند کلیه در وزارت بهداشت راه اندازی شده تا بازار سیاه غیر قانونی پیوند کلیه را به حداقل برساند. روش کار این گونه است که فردی که علاقمند به اهدای کلیه است و کسی که نیازمند کلیه است، در سامانه ثبت نام کرده، همه  اطلاعات هویتی و پزشکی پس از استعلام، وارد می شود و همه  داده ها در سامانه به منظور تطبیق اطلاعات ثبت شده با آزمایش های تایید شده توسط متخصصان پیوند و اورولوژی، بررسی می شود.

اگر آزمایش های خونی دو طرف صحیح بود و آزمایش های روان پزشکی تایید شد، در اولویت پیوند قرار گرفته و عمل انجام می شود.

همچنان منتظریم که مجلس شورای اسلامی در قوانین آینده، نگاهی به مقوله پیوند کلیه داشته و بیماران دیالیزی نیز مشمول قانون جامع معلولین کشور قرار بگیرند.

روزیاتو تلاش می‌کند تا صدای بیماران کلیوی و دیالیزی کشور باشد تا مشکلات و چالش های اقتصادی و پزشکی فرا روی زندگی آن ها به اطلاع خیران و نیکوکاران و مسئولان برسد. انتظار می رود با فرهنگ سازی اهدا عضو و ساماندهی تراژدی خرید و فروش کلیه و کبد، این قضیه حساس، ساماندهی و سازماندهی شود. به امید آنکه هیچ هموطن برای نان شب، محتاج فروش اعضاء بدن نباشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳۰۳ نظر

ورود

 • ارش تیر ۵, ۱۴۰۱

  سلام کلیه a+میفروشم
  و مغز استخوان سالمم ورزشکارم
  ۲۷سالمه

 • امین تیر ۱۶, ۱۴۰۱

  سید امین هستم ۳۱ ساله از تهرون با گروه خونی o هستم و ورزشکار حرفه ای هستم و فوتبال بازی می کنم و لبم به دخانیات و الکل نخورده و قد ۱۷۹ و وزن ۷۳ هست و به علت مشکلات مالی قسمتی از اعضای بدنم کبد یا کلیه یا ریه یا مغز استخوان رو می فروشم و قیمت هم خریدار تعیین کنه چون واقعا به پولش اختیاج دارم

 • جواد تیر ۳۱, ۱۴۰۱

  آقا هستم ۳۶ ساله گروه خونی +B
  به علت مشکلات مالی قسمتی از اعضای بدنم کبد کلیه و مغز استخوان رو می فروشم و قیمت هم خریدار تعیین کنه چون واقعا به پولش اختیاج دارم

 • کیوان مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  کیوان ۳۹ساله از اهواز با گروه خونی ۰+ ب علت نیاز مالی اینده دوتا بچه هام مجبورم کلیه هام رو بفروشم با قیمت ۴۰۰میلیون مشتری واقعی بیاد راه ارتباطی واتس اپ

 • کیوان مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  کیوان ۳۹ساله با گروه خونی ۰+اماده فروش کلیه را دارم ب علت نیاز مالی اینده دوفرزندم همسر ندارم و اجازه دست خودم میباسد جهت ارتباط شماره واتس اپ

  • keyvan مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

   کیوان ۳۹ساله با گروه خونی O+اماده فروش کلیه را دارم ب علت نیاز مالی اینده دوفرزندم همسر ندارم و اجازه دست خودم میباسد جهت ارتباط شماره واتس اپ

 • کیوان مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  کیوان ۳۹ساله با گروه خونی ۰+اماده فروش کلیه را دارم ب علت نیاز مالی اینده دوفرزندم همسر ندارم و اجازه دست خودم میباسد جهت ارتباط شماره واتس اپ

 • فرشید مرداد ۲۴, ۱۴۰۱

  سلام اسم فرشید سن ۲۸ گروه خونی o+کبد و مغز استخوان میفروشم کبد ۳۵۰ مغز استخوان ۸۰۰ ملیون خرج آزمایشگاه و عمل با شما هست. لطفا فقط خریدار تماس بگیره

 • سهند شهریور ۹, ۱۴۰۱

  فروش مغز استخوان.۳۵ ساله A+.دایرکت جواب میدم
  hbroken1400@

 • hossein مهر ۷, ۱۴۰۱

  سلام
  کبد و مغز استخوان
  قیمت توافقی
  ۰۹۰۱۷۶۷۹۱۷۵

 • اح مهر ۲۲, ۱۴۰۱

  سلام
  به دلیل نیاز شدید مالی قصد فروش کبد یا مغز استخوان را دارم نه دلالم نه کلاه بردار فقط خیلی گیرم خیلی
  آزمایش HLAدارم
  گروه خونی A+
  ۰۹۳۹۹۵۹۴۴۴۶

 • موسی یانپی بهمن ۶, ۱۴۰۱

  سلام کلیه ومغزاستخوان فروشی گروه خونیB+سن۳۳ با من تماس بگیرید ۰۹۳۶۹۱۲۲۸۱۰