پاسخ به سوالات متقاضیان وام ازدواج ۹۹؛ ثبت‌نام، شرط سنی و تعیین شعبه

پاسخ به سوالات متقاضیان وام ازدواج ۹۹؛ ثبت‌نام، شرط سنی و تعیین شعبه

وام ازدواج ۹۹ طبق لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور که ۱۷ آذر تقدیم مجلس شد، همان ۳۰ میلیون تومان به هر یک از زوجین است. اما کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، ۲۴ دی ۹۸ تصویب کرده که وام ازدواج ۹۹ به هر یک از زوجین از سال ۱۳۹۹، به ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. اجرایی و عملیاتی شدن این تصمیم. منوط به رای صحن علنی مجلس، تایید شورای نگهبان و ابلاغ توسط بانک مرکزی است که باید تا فروردین ۱۳۹۹ صبر کرد.

وام ازدواج ۹۹ به اقلیت های مذهبی پرداخت می شود. به اتباع ایران که با شهروند غیر ایرانی ازدواج کرده اند نیز پرداخت می شود. از زمان وقوع عقد شما نیز نباید بیش از ۲ سال شمسی گذشته باشد.

شرایط دریافت وام ازدواج ۹۹، مدارک دریافت وام ازدواج ۹۹، شرایط ضامنین برای دریافت وام ازدواج ۹۹، بازپرداخت تسهیلات واج ازدواج ۹۹ به صورت پاسخ به سوالات در این گفتار ارائه شده است.

وام ازدواج ۹۹ بالاخره ۶۰ میلیون تومان است یا ۱۰۰ میلیون تومان است؟

همان طور که عرض شد، طبق لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور که دولت به مجلس پیشنهاد کرده است، سقف وام ازدواج ۹۹ تا لحظه انتشار این گزارش، ۶۰ میلیون تومان برای هر زوج مشمول است. اما طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، قرار است این رقم به ۱۰۰ میلیون تومان به یک زوج، افزایش یابد که هنوز قطعیت قانونی پیدا نکرده است. اقساط ۵ ساله با بهره ۴ درصد است.

برای دریافت وام ازدواج  ۹۹ چند ضامن نیاز است؟

مثل روندی که در سال نود و هشت بوده است، به منظور بهره مندی از این تسهیلات، طبق مصوبه شورای عالی پول و اعتبار، داشتن ۲ ضامن برای هر یک از زوجین الزامی است. اما داشتن یک ضامن معتبر نیز کفایت می کند. تشخیص ضامن معتبر و شرایط و مدارکی که باید ارائه کند، بر عهده بانک عامل است.

آیا برای دریافت وام ازدواج ۹۹ باید ثبت نام اینترنتی داشت؟

بله. برای دریافت وام ازدواج ۹۹ بایستی به سایت ve.cbi.ir‌ که سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی است مراجعه کرده و فرم های مربوطه را تکمیل کنید و کدرهگیری بگیرید. حتما شماره موبایل و پست الکترونیک معتبر در اختیار سامانه قرار دهید تا پس از بررسی مدارک و احراز صلاحیت، جهت تکمیل مدارک با شما تماس گرفته شود.

اگر برای دریافت وام  ازدواج ۹۹ موفق به دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی از سامانه تسهیلات بانک مرکزی نشویم، چه باید کرد؟

در این مواقع، بایستی به بخش بازیابی کد رهگیری که در نشانی: ve.cbi.ir/gettraceCD.aspx قرار دارد شده و مشخصات مربوطه را وارد کرده و نسبت به بازیابی کد رهگیری اقدام کنید.

در زمان تکمیل فرم اینترنتی درخواست وام ازدواج ۹۹،  مشخصات خود را سهوا، اشتباه وارد کردم.  ثبت نام انجام شده لذا به منظور اصلاح چه  باید کرد؟

اگر ثبت نام اولیه انجام داده و اطلاعات را به صورت سهوی، اشتباه واردکردید و مورد تایید سازمان ثبت احوال قرار نگرفته است، بایستی به  بخش ویرایش ثبت نام قبلی در نشانی https://ve.cbi.ir/TasReqEditPrm.aspx مراجعه کرده و مشخصات قبلی را ویرایش کنید. اگر  مشخصات شما توسط سازمان ثبت احوال تایید نشده باشد، بایستی به بخش ثبت نام جدید در نشانی: ve.cbi.ir/tasreq.aspx مراجعه کرده و دوباره در سامانه درخواست وام ازدواج ۹۹ ثبت نام کند.

من در سامانه، اطلاعات بانک مورد نظر را برای تکمیل مدارک و معرفی ضامن و دریافت تسهیلات وام ازدواج ۹۹ انتخاب کردم اما چند روز بعد با بانک دیگری برای دریافت تسهیلات به توافق رسیدم.  آیا می توان ثبت نام را تغییر داد؟

اگر در بانک قبلی، تعیین شعبه نشده باشید،بایستی با مراجعه به بخش حذف ثبت نام در نشانی اینترنتی به آدرس: ve.cbi.ir/tasreqdelete.aspx ثبت نام پیشین خود را حذف  کنید.

وام ازدواج ۹۹

من خارج از کشور هستم. آیا می توانم از طریق پست، ثبت نام وام ازدواج  ۹۹ را انجام دهم؟

خیر.

تاریخ انقضاء مراجعه من به شعبه جهت تکمیل مدارک وام ازدواج ۹۹ و معرفی ضامن وام ازدواج ۹۹ سپری شده است.  چه باید کرد؟ می توان تمدیدکرد؟

به  دلیل حجم بالای درخواست متقاضیان دریافت وام ازدواج ۹۹، امکان تمدید مهلت اعلامی که پیامکی ارسال شده است وجود ندارد. مگر این که بانک مرکزی در سال ۹۹، ابلاغیه ای اعلام کند. شما بایستی پس از تعیین شعبه از سوی بانک عامل، ظرف ۱۲ روز به شعبه مراجعه فرمایید.

آیا ثبت نام همسر بنده در سامانه دریافت وام ازدواج ۹۹ کفایت می کند؟

خیر. چون شما و همسر شما، شخصیت حقیقی مستقل است و هر یک متقاضی دریافت این تسهیلات هستید، بایستی ثبت نام انفرادی داشته و هر یک نیز مدارک مربوط به خود را تقدیم بانک عامل  کرده و ضامن معرفی کنید.

آیا یک ضامن معتبر می تواند ضمانت یک زوج را برای دریافت وام ازدواج ۹۹ بکند؟

خیر.

مدت زمان انتظار بنده برای دریافت وام ازدواج ۹۹ طولانی شده است. چه باید کرد؟‌ چگونه پیگیری کنم؟

توجه داشته باشید که تعیین شعبه توسط ادارات سرپرستی بانک ها صورت می گیرد و بایستی به اداره سرپرستی بانک عامل در استان محل سکونت مراجعه کنید تا از روند و فرآیند تعیین شعبه خود مطلع شوید. همه بانک ها بخش پشتیبانی و ارتباط با ما دارند که از این طریق نیز می توانید اطلاعات تکمیلی بدست آورید. بایستی به سایت بانک مورد نظر مراجعه کنید.

من عقدنامه رسمی ندارم. آیا می توان بدون آن برای وام ازدواج ۹۹ اقدام  کرد؟

خیر. عقدنامه رسمی که توسط دفترخانه های ازدواج صادر شده باشد الزامی است.

من در سال ۹۶ وام ازدواج گرفتم. مبلغش کم تر بود. آیا می توان دوباره درخواست داد؟

خیر. به هر یک از زوجین  صرفا یک بار وام ازدواج پرداخت می شود. ما به التفاوت وام ازدواج ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ که هر ساله افزایش یافته است، به دریافت کنندگان سال های قبل تعلق نمی گیرد. یعنی اگر شما در سال ۹۸، ۳۰ میلیون تومان وام ازدواج گرفتید و وام ازدواج ۹۹ به ۵۰ میلیون تومان به ازای هر زوج افزایش یابد، تفاوت ۲۰ میلیونی به شما تعلق نمی گیرد.

من سال ۹۶ ازدواج کردم و یک سال  بعد طلاق گرفتم و آذر ۹۸ دوباره ازدواج کردم. آیا به بنده وام ازدواج ۹۹ تعلق می گیرد؟

در صورتی که متقاضی وام ازدواج در سال نود و شش نبوده و تسهیلاتی به شما پرداخت نشده باشد، می توانید برای ازدواج دوم خود، متقاضی وام ازدواج باشید.

من شنیدم که چون افراد سالمند بالای ۶۰ سال در سال های اخیر، متقاضی وام ازدواج بودند، سقف سنی برای وارم ازدواج ۹۹ تعیین شده است. سقفش چقدر است؟

فعلا سقف سنی اعلام نشده است. دختران ۱۳ سال به بالا و پسران ۱۵ سال به بالا می توانند متقاضی وام ازدواج شوند.

زوج هایی که زیر  ۱۸ سال سن دارند،  چگونه می توانند وام ازدواج ۹۹ دریافت کنند؟

بایستی پس از تکمیل مدارک و تعیین شعبه، اقدامات انجام شده و تسهیلات به ولی یا قیم  قانونی پرداخت می شود.

من از طرف  بانک پذیرش شدم. چه مدت زمانی برای  تکمیل مدارک نیاز  است؟

اگر تقاضای شما مورد موافقت بانک قرار  گرفته باشد، ۳۰  روز فرصت دارید تا مدارک خود را تکمیل و ضامن معرفی کنید. اگر این مدت ۱ ماه سپری شود، ثبت نام شما باطل می شود و از سامانه حذف خواهد شد تا دیگران بتوانند از فرصت دریافت تسهیلات استفاده کنند. پس شما  باید دوباره ثبت  نام کنید.

قصد استفاده از تسهیلات بنیاد شهید در سامانه وام ازدواج ۹۹ دارم. چه باید کرد؟

اگر در بخش ایثارگری، به اشتباه وضعیت خود را انتخاب کرده باشید، مراتب به  صورت آنلاین از بنیاد شهید، استعلام  می شود و وضعیت  ایثارگری شما تعیین می شود. اگر ایثارگر هستید اما استعلام آنلاین شما منفی بوده است،باید با مدارک مثبته به  ادارات بنیاد شهید مراجعه کرده و اطلاعات خود را در سامانه سجایا ثبت کنید و دوباره تعیین شعبه کرده و از تسهیلات مربوطه استفاده کنید.

علت عدم امکان ثبت نام در سامانه ازدواج در بانکی خاص  در یکی از استان های کشور  چیست؟

چون اعتبار بانک های یک استان ثابت  است و محدود و حجم  درخواست ها بالا، امکان ثبت نام برای متقاضی جدید نیست. پس در فرصت دیگر دوباره به سامانه مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

از  زمان ازدواج تا زمان دریافت وام، حداکثر چه مدت برای دریافت وام ازدواج ۹۹ فرصت داریم؟

از زمان وقوع عقد رسمی تا زمان درخواست وام ازدواج ۹۹، نباید بیش از ۲۴ ماه سپری شده باشد. یعنی بیش از ۲ سال شمسی نشود. پس از سپری شدن این زمان، امکان ثبت درخواست وجود ندارد. یعنی اگر در سال نود و شش عقد شما است، قادر به ثبت نام وام ازدواج ۹۹ نیستید.

شعبه بانک عامل هر  یک از زوجین می تواند در استان های مختلف باشد؟

بله.

برای دریافت وام ازدواج ۹۹ می توان به فرد وکالت داد؟

بله. اما پذیرش یا عدم پذیرش وکالتنامه معتبر، به تشخیص بانک عامل است.

مطالب مرتبط
۷ نظر

ورود

 • پرهام خرداد ۱۵, ۱۳۹۹

  من عقدم شهریور ۹۷،اردیبهشت ۹۹ثبت نام کردم هنوز تعیین شعبه نشده، اگ تا شهریور تعیین شعبه نشد تکلیف وام چی میشه؟

 • Mah خرداد ۲۷, ۱۳۹۹

  واقعا دیگه ناامید شدم از این وام دوماهه ثبت نام کردیم هنوز تعیین شعبه ام نشدیم …به این وام دلخوش کردیم برای اجاره خونه ….

 • رضا خرداد ۳۱, ۱۳۹۹

  مثل سگ دروغ میگین یماهه هنوز تایین شعبه هم نشدیم مخصوصا بانک سپه انگار ارث باباشه وقتی جوابتو میدن اگ اشنا داشته باشی جلو میندازن نداشته باشی چندماه طول میکشه بانک سپه میگفت ظرفیت کل استان کرمانشاه ماهی۵۰ نفره الان۲هزار نفر تونوبتن یعنی یسال دیگ هم تایین شعبه نمیشه حرف کیو باور کنیم

 • مصطفی شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

  سلام من ۲۵مرداد تعین شعبه شدم همون روز کل مدارک و ضامن رو ارائه دادم رفتم بانک میگه ۶ماه دیگه بیا.چرا اینقد دیر مگه نگفتن نهایتا یک ماهه؟الان باید چطور پیگیری کنم؟کجا باید برم شکایت کنم یا میگیر بشم واقعا نیاز واجب دارم دارم بالای خونه پدرم ومیسازم همینجور مونده بارون بیاد بدبخت شدیم خواهشا راهنمایی کنید

 • امیرعلی مهر ۲۰, ۱۳۹۹

  سلام وام من تعئین شعبه شد رفتم بانک بهونه اورد که که نمیتونیم الان وام بدیم بعد حذفش کردم ی بانک دیگه ثبت نام کردم زمان تعئین شعبه بعدی که دربانک بعدی انجام دادم کی چه زمانی طول م یکشد که تعئین شعبه شود بعدازاینکه تعئین شعبه شده واقدام به حذف ان کردم؟؟

 • معصومه اسفند ۲۵, ۱۳۹۹

  من سال ۹۹ عقد کردم. ایا میتونم وام رو سال ۱۴۰۰ بگیرم چون در سال ۱۴۰۰ وام رو بیشتر کردن .
  ایا به منم تعلق میگیره؟
  یا اینکه طبق قانون همون سالی که عقد انجام شده وام هم داده میشه؟؟؟

 • محمد تیر ۶, ۱۴۰۰

  من اولین بار ثبت‌نام کردم بعد رفتم بانک بعد دوماه گفتن کنسل کن دوباره ثبت‌نام کن ده روز دیگه بیا اومدم میگه چرا لغوش کردی باید صبر کنی که پیامکش بیاد بابا ما همه ب پولع نیاز داریم اگه نداشتیم نمیخاست از اینا بگیریم خدایش ظلم در حق جوون نکنین