سفر به خارج از کشور در سال ۱۳۹۹: گران تر از سال ۱۳۹۸؟

سفر به خارج از کشور در سال ۱۳۹۹: گران تر از سال ۱۳۹۸؟

سفر به خارج از کشور در سال ۱۳۹۹ قطعا از سفر به خارج از کشور در سال ۱۳۹۸ و ما قبل، گران تر خواهد بود. ۲ دلیل عمده دارد. یکی افزایش تدریجی نرخ ارز در آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی که به نظر می رسد با کسری بودجه دولت در سال ۱۳۹۹، روند صعودی پیدا کند.

به نظر می رسد قیمت هر دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹ بالای ۱۳۰۰۰ تومان تثبیت شود و طبق تحلیل تکنیکالیست ها، به روند صعودی تدریجی خود ادامه دهد. احتمالا تثبیت مصنوعی نرخ ارز توسط بانک مرکزی که از مهر ۹۷ در دستور کار قرار گرفت، نتواند شرایط مناسبی را برای اقتصاد و صادرات ایران در سال ۱۳۹۹ فراهم کند.

علاوه بر افزایش قیمت ارز و در دسترس نبودن ارز مسافرتی مثل سال ۹۶، عوارض خروج از کشور نیز در سال آینده طبق لایحه بودجه سال آینده، گران تر می شود. دست گل جدید مجلس شورای اسلامی در ۱ بهمن ۹۸ هم نشان داد که هزینه سفر به خارج از کشور در سال ۱۳۹۹، قطعا گران تر از سال ۱۳۹۸ است. علت را باید به جز در عوارض خروج از کشور ۹۹ و قیمت دلار ۹۹، در اخذ مالیات از مسافران عازم به خارج از کشور جستجو کرد.

مجلس شورای اسلامی ۱ بهمن ۹۸ در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده مصوب کرد تا از مسافران خارج از کشور از مرزهای زمینی و دریایی و هوایی، مالیات اخذ شود و ساز و کارش را سازمان امور مالیاتی تنظیم کند و ناجا نیز مراقب باشد تا مسافران عازم خارج از کشور، مالیات خروج از کشور را مثل عوارض خروج از کشور پرداخت کرده باشند.

هنوز شرایط و مبلغ و تعرفه مالیاتی اختصاص یافته به مسافران خارج از کشور در سال ۹۹ مشخص نشده است و باید منتظر اطلاعیه سازمان امور مالیاتی باشیم.

البته کارشناسان معتقدند سفرهای خارجی شهروندان ایرانی درحالی مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده که هر مسافر پیش از خروج از کشور، روی بلیت هواپیما، مالیات یا عوارضی را قبلا پرداخت می‌کند و  اگر خدمات دیگری همچون تور را از آژانس مسافرتی خریداری کند نیز یک دور دیگر مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شود و هنگام خروج از کشور نیز باید عوارض خروجی را پرداخت کند.

این که مالیات مسافران خارج از کشور در سال ۱۳۹۹، تابعی از مقصد سفر است یا مثل عوارض، مبلغ ثابتی است و به ازای هر سفر، تغییر می کند و تصاعدی می شود یا خیر، موضوعی است که هیچ نظری درباره آن ارائه نشده و باید سازمان امور مالیاتی، آیین نامه و تعرفه های مربوطه را اعلام کند.

اما هر چه باشد، هزینه تمام شده سفر ایرانیان را به خارج از کشور افزایش خواهد داد. در این بین، موسسات گردشگری، احتمالا با کاهش مسافر روبرو می شوند و چون احتمالا مالیات مسافران خروج از کشور، فقط به یک سفر، محدود نمی شود، این قضیه، هزینه تمام شده سفر مسافران را چه به قصد گردشگری چه مهاجرت چه تحصیل و غیره، افزایش خواهد داد.

امیدواریم دولت بر اساس این مصوبه مجلس، ساز و کاری در نظر بگیرد که اخذ مالیات، به گونه ای باشد که روی صنعت گردشگری ایران تاثیر منفی نداشته باشد.

صنعت گردشگری ایران، فقط منحصر به تورهای ورودی نیست و تورهای خروجی نیز باید دیده شود. هنوز وزارت گردشگری کشورمان به این مصوبه جنجالی مربوطه به اخذ مالیات به مسافران خارج از کشور واکنش نشان نداده است.

افزایش سه تا شش برابری عوارض خروج از کشور، در سال ۹۷ که با جهش نرخ ارز و قیمت بلیت هواپیما همزمان شد، شوکی را به سفرهای خارجی وارد کرد. تا  پیش از آن آمار سفرهای خارجی ایرانی‌ها حدود ۱۱ میلیون نفر بود اما در سال ۱۳۹۷ این آمار به حدود ۷ میلیون نفر رسید.  تعداد سفرهای خارجی ایرانی‌ها در سال ۹۷ حدود ۳۱.۳۰ درصد کمتر شد.

گزارش‌های انجمن‌های صنفی شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی نیز نشان می‌داد که حجم سفرهای هوایی ایرانی‌ها به خارج از کشور در آن سال تا ۵۰ درصد ریزش پیدا کرد.

مرکز آمار ایران، دو ماه پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه گذشته تایید کرد که هزینه حمل و نقل در دی ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال پیش ۵۱.۷ درصد بالا رفته است. در همین مدت هزینه استفاده از خدمات هتل و رستوران در ایران ۳۲.۵ درصد افزایش یافته است.

تصویر ایندکس سایت سازمان امور مالیاتی کشور که جزییات تعرفه مالیات بر سفر خارجی ایرانیان در سال ۱۳۹۹ را منتشر می کند

هزینه سفر در سال ۹۹

سایت وزارت گردشگری ایران

اگر درباره فعالیت موسسات گردشگری، نرخ بلیط هواپیما در سال ۱۳۹۹، نرخ تورها و هم چنین دریافت مجوز تاسیس آژانس گردشگری یا دریافت کارت تور لیدری در سال ۹۹، با پرسشی مواجه شدید، مراتب را از طریق سایت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سایت mcth.ir بدست آورید. جزییات مالیات سفر خارجی ایرانیان در سال ۱۳۹۹ در سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir اعلام می شود.

اگر به دنبال کاهش هزینه ها برای سفر به خارج از کشور هستید، باید راهکارهایی که توریسم بلاگرها معرفی می‌کنند را در نظر داشته باشید. استفاده از هاستل و سفر گروهی و مدیریت هزینه‌ها، بخشی از اقداماتی است که می‌تواند هزینه تمام شده سفر در سال ۱۳۹۹ را تا حدی کاهش دهد. به هر حال، هزینه زندگی و سفر ایرانیان سال به سال با رشد تورم، در حال افزایش است. همه این ها، سیگنالی است برای مشتاقان مهاجرت و عاشقان بازار سرمایه.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود