مبلغ یارانه نقدی در سال ۱۳۹۹ چقدر است؟ وام ازدواج ۱۳۹۹ چقدر شد؟

مبلغ یارانه نقدی در سال ۱۳۹۹ چقدر است؟ وام ازدواج ۱۳۹۹ چقدر شد؟

یارانه معیشتی ۹۹ و وام ازدواج ۹۹ و یارانه نقدی ۹۹ و عیدی ۹۹ و حداقل حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹، ۵ موضوع مهم برای طیف گسترده ای از مردم است که حقوق و درآمد آن ها به حقوق پایه شورای عالی کار و مقرری ماهانه ای که دولت به حساب سرپرستان خانوار از طریق سازمان هدفمندی یارانه ها پرداخت می کند، وابسته است.

مبلغ یارانه نقدی قطعی در سال ۱۳۹۹ و مبلغ یارانه معیشتی که دولت پس از تراژدی بنزین ۳۰۰۰ تومانی به حساب مشمولان واریز کرده است، هنوز نهایی نشده است و باید مدتی منتظر ماند. درباره وام ازدواج ۱۳۹۹ نیز به ازای هر یک از زوجین فعلا ۵۰۰ میلیون ریال در کمیسیون های مجلس تصویب شده تا ببینیم در صحن علنی مجلس، چه رقمی از رای نمایندگان ملت خواهد گذشت.

پرداخت یارانه نقدی پس از سال ۱۳۸۸، قرار است برای نخستین بار، مورد بازبینی قرار بگیرد و مبلغش تغییر کند. سال ۱۳۹۹، سال تغییرات بسیاری در نظام پرداخت یارانه ها، نظام مالیاتی هوشمند و هم چنین نظام پرداخت حقوق کارمندان دولت است.

سال ۱۳۹۹، آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی است و این سده پر فراز و نشیب، ۱۲ ماه دیگر تمام می شود و باید خود را آماده عصر جدید ایران ۱۴۰۰ کنیم. طبق اعلام کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، قرار شده که ۲۷۰۰۰ تومان به مبلغ مصوب قبلی یعنی حماسه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان که ۱۰ سال ثابت بود!، اضافه شود و سید حمایت معیشتی مشمولان طرح به ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر برسد.

حالا شما مقایسه کنید تورم سال ۱۳۸۸ را با تورم سال ۱۳۹۹. دلار آن زمان چقدر بود و الان چقدر شده است! قرار بود در سال ۱۳۸۹ که نخستین سال دولت دوم احمدی نژاد و اجرای طرح یارانه ها بود، به تدریج مشمولان با درآمد های بالا حذف شود.

در سال های گذشته، ملاحظات سیاسی و نبود ساختار سخت افزاری باعث می شد که حتی میلیاردرهای بالای شهر تهران نیز یارانه بگیر دولت باشند.

پس از آن، با شناسایی دهک ها، میلیون ها نفر حذف شدند. در آبان ماه ۱۳۹۸، مقرر شد با افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، ۳ دهک بالای جامعه حذف و به مشمولان واقعی که وزارت تعاون، شناسایی کرده بود، یارانه پرداخت شود که حدود ۶۰ میلیون نفر شد.

بعد از واریز مرحله نخست و حذف شدن ۱۸ میلیون نفر از یارانه معیشتی دولت تدبیر و امید، اعتراض ها بالا گرفت. طبق اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق در ۷ بهمن ماه ۹۸، مقرر شده که مبلغ مورد نظر برای یارانه معیشتی که ۳۱۰۰۰ میلیارد تومان است، تجدید نظر شده و ۸۰ درصد آن به ۷۸ میلیون نفر به صورت یکسان پرداخت شود.

یارانه معیشتی ۹۹

تصویر فرم ثبت نام سامانه رسیدگی به درخواست کمک حمایت معیشتی وزارت کار به مشمولان

همه ۱۸ میلیون نفری که یارانه معیشتی دریافت نمی کنند، در سال آینده به مانند همه ایرانیانی که ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت می کنند، مبلغ دریافتی آن ها از یارانه نقدی به ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد لذا یارانه نقدی خانوارها حذف نمی شود. یارانه نقدی در زمستان ۹۸، ۴۵۵۰۰ تومان و یارانه معیشتی نیز ۵۵۰۰۰ تومان است.

براین اساس چنانچه لایحه کمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی تصوب شود نه تنها درسال آینده یارانه نقدی خانوارها که قرار بود براساس قانون حذف شود، حذف نخواهد شد بلکه تمام یارانه بگیران نقدی، یارانه معیشتی دولت را نیز دریافت می کنند.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی ضمن انتقاد بر مصوبه ادغام «یارانه نقدی» و «یارانه معیشتی» مطرح شده از سوی کمیسیون تلفیق مجلس، آن را به ضرر یارانه‌بگیران اعلام کرد و گفت که تصمیم مجلس این طور است که اگر تاکنون خانوار یک نفره جمعاً ۱۰۵ هزار تومان یارانه نقدی و معیشتی دریافت می‌کرده، حال با این مصوبه ادغام ۷۲ هزار تومان دریافت می‌کند.

به هر حال باید مدتی صبر کرد تا ببینیم بالاخره چه اتفاقی خواهد افتاد.

تصویر ایندکس سایت سازمان هدفمندی یارانه ها برای ثبت نام مشمولان جدید

سامانه طرح کمک حمایت معیشتی دولت در نشانی:   hemayat.mcls.gov.ir قرار دارد. سامانه اعلام نیاز یارانه نقدی نیز در نشانی refahi.ir قرار دارد. اگر خود را طبق قانون، مشمول دریافت یارانه نقدی ۹۹ و هم چنین مشمول دریافت یارانه معیشتی ۹۹ می دانید حتما به ۲ درگاه فوق الذکر مراجعه کرده و ثبت نام کنید. داشتن کد ملی الزامی است.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود