۱۳ اشتباه رایج در مورد مراقبت از پوست در زمستان

۱۳ اشتباه رایج در مورد مراقبت از پوست در زمستان

آب و هوای فصل زمستان می تواند حتی به پوستی که بهترین مراقبت ها از آن شده هم آسیب بزند. سردی و خشکی هوا و بادهای شدید این فصل می توانند به لایه ی بیرونی پوست آسیب بزنند. با از بین رفتن چربی طبیعی ای که روی سطح پوست قرار دارد، پوست لایه ی محافظ خود را از دست می دهد. این مسأله باعث از دست رفتن رطوبت پوست و خارش و تحریک آن می شود.

در ادامه می خواهیم درباره ی اشتباهات رایجی صحبت کنیم که در فصل زمستان در مورد مراقبت از پوست خود مرتکب می شویم.

۱- مرطوب کننده ی خود را عوض نمی کنید

اشتباهات مراقبت از پوست در زمستان

مرطوب کننده ی سبکی که در روزهای گرم تر سال به پوست خود می زنید، در فصل زمستان چندان به کار نمی آید. کارشناسان توصیه می کنند در فصل سرما از مرطوب کننده های سنگین تری استفاده کنید. مرطوب کننده ی شما باید حاوی روغنی مثل زیتون یا جوجوبا یا شی باتر باشد. دیگر موادی که به رفع خشکی پوست کمک می کنند عبارتند از لاکتیک اسید، اوره، هیالورونیک اسید، دایمتیکون، گلیسیرین، لانولین، روغن معدنی و پترولاتوم. هنگام انتخاب مرطوب کننده توجه داشته باشید که محصول مورد نظر حاوی این ترکیبات باشد. از مرطوب کننده هر صبح و هر شب استفاده کنید.

۲- مرطوب کننده را به موقع نمی زنید

بعد از حمام برای استفاده از مرطوب کننده خیلی معطل نکنید. شما باید تا پوست تان هنوز مرطوب است از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده این رطوبت را حفظ و جلوی از دست رفتن آن را می گیرد، به همین دلیل این محصول زمانی بیشترین تأثیر را دارد که روی پوست مرطوب استفاده شود. بعد از حمام و یا شستن صورت یا دست های خود، حتماً ظرف چند دقیقه ی بعدی از مرطوب کننده استفاده کنید.

۳- حمام خیلی داغ می گیرید

با سرد شدن هوا شاید چیزی لذت بخش تر از گرفتن یک حمام داغ وجود نداشته باشد. اما آب داغ می تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد، مسأله ای که منجر به خارش و خشکی پوست می شود. کارشناسان توصیه می کنند مدت طولانی در حمام نمانید و از آب ولرم برای حمام کردن استفاده کنید، در واقع دمای آب باید چیزی حدود ۳۰ درجه ی سانتیگراد باشد.

۴- از شوینده ی نامناسبی استفاده می کنید

شوینده ای که در روزهای گرم تابستان از آن برای از بین بردن چربی های اضافه ی پوست خود استفاده می کنید ممکن است در روزهای سرد زمستان باعث خشکی و تحریک پوست شما شود. به جای آن، در فصل سرما از شوینده های ملایم و مرطوب کننده استفاده کنید. از استفاده از محصولاتی که pH قلیایی دارند خودداری کنید و در عوض، به دنبال محصولاتی باشید که خاصیت مرطوب کنندگی دارند.

۵- در لایه برداری پوست افراط می کنید

بسیاری از افراد با دیدن پوسته پوسته شدن پوست خود تصور می کنند برای حل این مشکل باید آن را لایه برداری کنند. اما این کار کاملاً اشتباه است و در واقع ضرر آن از نفعش بیشتر است، چرا که باعث ترک خوردگی و التهاب میکروسکوپی در پوست می شود. اگر متوجه پوسته پوسته شدن پوست خود شدید اولین کاری که باید انجام دهید این است که چیزی که پوست تان نیاز دارد را به آن دهید و آن چیزی نیست جز یک مرطوب کننده. بعد از استفاده از مرطوب کننده اگر پوست تان هنوز پوسته پوسته بود می توانید از لایه بردار استفاده کنید.

۶- خیلی کم آب می خورید

ما در تابستان به دلیل گرمای هوا بیشتر از زمستان آب می خوریم. اگر بدن تان بیش از حد کم آب باشد، این مسأله می تواند روی تمام بدن، از جمله پوست تأثیر بگذارد. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و در طول روز به تدریج از آن بنوشید.

۷- از لب هایتان غفلت می کنید

بسیاری از افراد در زمستان رسیدگی به لب های خود را فراموش می کنند تا آنکه لب ها تحریک می شوند و ترک می خورند. برای جلوگیری از این مسأله، صبح ها و شب ها از یک نرم کننده یا پماد لب استفاده کنید تا از لب های خود در برابر سرمای هوا محافظت کنید. از نرم کننده های لبی که حاوی مواد مثل کافور، منتول، عطر یا سالیسیک اسید هستند خودداری کنید. این ترکیبات اغلب باعث تحریک لب ها می شوند. اگر نرم کننده ی لب تان باعث سوزش یا مورمور شدن آن می شود، نرم کننده ی دیگری را جایگزینش کنید که چنین تأثیری نداشته باشد.

۸- از دست های خود مراقبت نمی کنید

در زمستان دست هایتان را احتمالاً بیشتر می شویید، چون این کار یکی از مؤثرترین راه ها برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا محسوب می شود. اما آن همه دست شستن می تواند به پوست شما صدمه بزند و استفاده از ضدعفونی هایی که پایه ی الکلی دارند هم فقط می تواند مشکل را بیشتر کند. کارشناسان توصیه می کنند همیشه یک کرم دست غیر روغنی به همراه داشته باشید تا بعد از هر بار شستن دست های خود بتوانید پوست خود را با آن مرطوب کنید.

۹- ضد آفتاب را از قلم می اندازید

این باور رایج که پوست در زمستان از نور خورشید بیشتر در امان است، کاملاً اشتباه است. پرتوهای فرابنفش در زمستان شاید شدتی که در تابستان دارند را نداشته باشند، اما کماکان تأثیر مخرب خود را دارند. اگر اهل ورزش های زمستانی هستید باید مراقبت بیشتری هم از پوست خود کنید. برف پرتوهای فرابنفش را بازتاب می دهد و این مسأله می تواند حتی در حین اسکی کردن باعث آفتاب سوختگی شود. از کرم ضدآفتابی استفاده کنید که اس پی آن حداقل ۳۰ باشد و روی آن عبارت Broad-spectrum Protection یا همان «محافظت طیف گسترده» درج شده باشد، به این معنی که این محصول از پوست هم در برابر پرتوهای فرابنفش A محافظت می کند و هم پرتوهای فرابنفش B.

۱۰- دست هایتان را در معرض مستقیم سرما و مواد شیمیایی قرار می دهید

با یک روش ساده می توانید از خشکی و تحریک شدن پوست دست هایتان جلوگیری کنید که آن چیزی نیست جز پوشیدن دستکش. کارشناسان توصیه می کنند هر زمان که بیرون می روید حتماً از یک دستکش گرم استفاده کنید. علاوه بر این، هنگام شستن ظرف ها یا هر کار دیگری که دست های شما را در معرض مستقیم مواد شیمیایی قرار می دهد، دستکش به دست داشته باشید.

۱۱- از دستگاه بخور استفاده نمی کنید

دستگاه های بخور به هوا رطوبت می بخشند، یعنی همان چیزی که در روزهای سرد و خشک زمستان به آن نیاز داریم. کارشناسان توصیه می کنند شب ها هنگام خواب یک دستگاه بخور در اتاق خواب خود بگذارید. دستگاه های بخور سرد ایمن تر از نوع گرم آن ها هستند.

۱۲- از محصولات پوستی معطر استفاده می کنید

محصولات پوستی معطر می توانند به خودی خود باعث خشکی پوست شوند. اگر پوست تان خشک و خارش دار شده، به جای دئودورانت ها، صابون ها و دیگر محصولات بهداشتی معطر، از محصولات بدون عطر استفاده کنید. از محصولات حاوی الکل، رتینوئیدها یا آلفا هیدروکسی اسید هم دوری کنید. این ترکیبات همگی می توانند چربی طبیعی پوست را از بین ببرند.

۱۳- لباس هایی به تن می کنید که پوست را تحریک می کنند

هوا هوای لباس های گرم و زمستانی است اما لباس هایی که از پشم و دیگر مواد زبر تهیه شده اند می توانند باعث تحریک شدن پوست شوند. در صورت امکان، از لباس هایی استفاده کنید که از مواد نرم تری تولید شده اند و اگر حتماً باید لباس پشمی به تن کنید، زیر آن یک لباس نخی یا ابریشمی بپوشید. هنگام شستن لباس ها هم به شوینده ای که از آن استفاده می کنید توجه داشته باشید، چون مواد شوینده هم می توانند باعث حساسیت شوند. از استفاده از شوینده های معطر و قوی، به ویژه در زمستان خودداری کنید.

منبع: thehealthy
دیجیاتو
بدون نظر

ورود